مدرسه مفید؛ انتخابی علمی برای خانواده‌های مذهبی

باتوجه به میزان تاثیرپذیری نوجوانان از محیط درس و همکلاسی‌ها، یکی از مهم‌ترین معیارهای والدین در انتخاب مدرسه، فرهنگ و شرایط محیطی مدرسه است. به‌ عبارت دیگر برای بسیاری از خانواده‌های مذهبی وضعیت مدرسه از نظر رسیدگی به اعتقادات دینی اهمیت بسیار زیادی دارد. این موضوع انتخاب مدرسه‌ای مناسب از نظر سطح علمی و مذهبی را برای چنین خانواده‌هایی دشوار می‌کند؛ چراکه تعداد مدارس برتر تهران با فضای مذهبی انگشت‌شمار است. مدرسه مفید از همین مدارس محسوب می‌‌شود که ضمن پرداختن به سطح علمی و ارائه امکانات آموزشی به اعتقادات دینی دانش‌آموزان هم پرداخته است. بنابراین اگر می‌خواهید فرزندتان در مدرسه‌ای مذهبی تحصیل کند، مفید برای شما انتخاب ایده‌آلی خواهد بود.

درصورتی‌که مایل هستید فرزندتان در آزمون ورودی این مدرسه شرکت کرده و شانس خود را برای پذیرش در آن امتحان کند، یا پس از حضور در این مدرسه در دروس مختلف خود رشد و پیشرفت داشته باشد با تیم مشاوره و تدریس خصوصی کاراتدریس تماس بگیرید. این تیم حرفه‌ای که در زمینه آموزش خصوصی ریاضی و سایر دروس و ارائه مشاوره برای انتخاب مدرسه مناسب، رشته تحصیلی و… فعالیت می‌کند، از روز اول تحصیل تا فارغ‌التحصیلی کنار فرزند شما خواهد بود. با کاراتدریس برای آشنایی بیشتر با مدارس مفید همراه باشید.

معرفی مدرسه مفید

مدرسه مفید یکی از مدارس قدیمی و اصیلی تهران است که به تدریج میزان فعالیت خود را گسترش داد وچندین شعبه در مقاطع تحصیلی مختلف ابتدایی، دوره متوسطه اول و دوره متوسطه دوم دایر کرد. این مدرسه که در ابتدا فقط پسرانه بود، درحال‌حاضر چند شعبه دخترانه هم دارد. مفید هم در تهران و هم در قم فعال بوده و دانش‌آموزانی قوی و مذهبی تربیت می‌کند. مدیران مدرسه مفید می‌گویند هدف این مدرسه ترویج مذهب و افزایش سطح علمی است. مدرسه مفید به داشتن شهید حسن کریمی و شهید بلورچی شهرت دارد و همین موضوع دلیل دیگری بر توجه این مدرسه به تربیت دانش‌آموزان انقلابی و مذهبی است.

هرچند مدارس دوره متوسطه دوم مفید نسبت به متوسطه اول آن کیفیت بهتری داشته و قوی‌تر کار می‌کنند؛ اما درمجموع این مدرسه از بهترین و حرفه‌ای‌ترین مدارس ایران است. شعبه اصلی این مدرسه که در خیابان زنجان تهران قرار دارد، به‌شدت قوی عمل کرده و دانش‌آموزان بسیار توانمندی دارد. عملکرد سایر شعب این مدرسه هم رضایت‌بخش است، اما قابل‌قیاس با شعبه اصلی آن نیست.

شیوه آموزشی مدرسه مفید کمی مانند فضای دانشگاه است، یعنی دانش‌آموزان کلاس‌بندی نمی‌شوند؛ بلکه از ابتدای سال واحدهای درسی موردنظرشان را انتخاب می‌کنند و سر ساعت مقرر در کلاس درس‌های مختلف که انتخاب کرده‌اند، حضور پیدا می‌کنند. این سبک آموزشی باعث می‌شود دانش‌آموزان برای حضور در کلاس‌های درس احساس اجبار نداشته باشند.

مدرسه مفید فقط به بعد درسی و سطح علمی دانش‌آموزان نمی‌پردازد؛ بلکه با برگزاری برنامه‌های آموزشی، همایش‌ها، اردوهای مختلف و… ارزش‌های گوناگونی مانند حس مسئولیت‌پذیری، توانایی کار مشارکتی، افزایش آگاهی اجتماعی و بینش سیاسی، افزایش هوش هیجانی و اعتماد به نفس، افزایش سطح ترتبیت بدنی، آگاهی جنسی و بهداشت، تقویت حافظه، خلاقیت و نشاط روح و… را در وجود دانش‌آموزان تقویت و نهادینه می‌کند.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های مدرسه مفید صمیمیت بسیار بالا و رفاقت سالم و ارزشمندی دانش‌آموزان این مدرسه با یکدیگر است. مفید در ایجاد روابط صمیمی و عمیق بین دانش‌آموزان خوب عمل کرده است؛ به‌طوری‌که اغلب گروه‌های دوستی مدارس مفید تا سال‌های سال ادامه پیدا خواهد کرد. پس با حضور فرزندتان در این مدرسه می‌توانید از حضور او کنار هم‌سن‌وسال‌هایی سالم که دوستان خوبی برای او خواهند بود، اطمینان خاطر داشته باشید.

سطح علمی مدرسه مفید

این مدرسه و همه شعب آن بی‌شک از برترین مدارس تهران محسوب می‌شوند. این موضوع را از تعداد و آمار قبولی‌های کنکور، المپیاد و حضور موفق دانش‌آموزان این مدرسه در مسابقات علمی مختلف می‌توان متوجه شد.

البته کیفیت آموزش و سطح علمی هیچ یک از شعب مدرسه مفید به میزان شعبه خیابان زنجان نیست و دانش‌آموزان این شعبه به‌طور خاص از بهترین دبیران و امکانات آموزشی بهره‌مند هستند.

شرایط ورود به مدرسه مفید

مفید همه معیارهای یک مدرسه خوب و مطرح را دارد. بنابراین طبیعی است که هرسال دانش‌آموزان زیادی متقاضی تحصیل در این مدارس باشند. تعداد بالای درخواست‌ها برای حضور و ثبت‌نام در این مدرسه باعث شده مدرسه مفید برای گزینش ورودی‌های خود آزمون ورودی برگزار کند.

ثبت‌نام در آزمون ورودی مدرسه مفید هرسال از فروردین آغاز می‌شود. مفاد و زمان برگزاری آزمون هم در همین بازه زمانی به اطلاع دانش‌آموزان خواهد رسید. برای ثبت‌نام در آزمون ورودی مدارس مفید باید به سایت این مدرسه مراجعه و پرسشنامه آن را تکمیل کنید. زمان و نحوه برگزاری آزمون ورودی مدرسه مفید برای دوره متوسطه اول و دوم یکسان بوده و تنها تفاوت آن در سوالات آزمون است.

اغلب دانش‌آموزان دوره متوسطه دوم مدرسه مفید همان دانش‌آموزان دوره متوسطه اول آن هستند. یعنی مدرسه مفید در آزمون ورودی ششم به هفتم دانش‌آموزان زیادی را جذب خواهد کرد؛ اما برای نهم به دهم ظرفیت بسیار محدودی در نظر می‌گیرد و حدود 80% گنجایش مدرسه را با دانش‌آموزان قدیمی پر خواهد کرد. همچنین بین دانش‌آموزانی که در آزمون ورودی نهم به دهم شرکت می‌کنند، شانس دانش‌آموزانی که سهمیه دارند و فرزند شهدا هستند، از دانش‌آموزان دیگر بیشتر است. این موضوع شانس دانش‌آموزان را برای قبولی در آزمون ورودی نهم به دهم این مدرسه و ثبت‌نام در آن به شدت کم خواهد کرد.

آزمون‌های میان‌دوره مدرسه مفید

مدارس مفید همچنین آزمون‌های میان پایه‌ای برگزار می‌کنند تا سایر دانش‌آموزان بتوانند شانس خود را برای ورود به این مدرسه در پایه‌های مختلف امتحان کنند. برای ثبت‌نام و شرکت در این آزمون‌ها باید به سایت مدرسه مراجعه کنید.

سایر آزمون‌های مفید در طول سال

آزمون‌های مدرسه مفید فقط برای ورود به این مدرسه نیستند. پس از ورود به مدرسه مفید آزمون‌های متعددی در طول سال برگزار می‌شود تا شرایط تحصیلی دانش‌آموزان به‌خوبی بررسی شود. نتیجه این آزمون‌ها در قالب کارنامه‌های مختلف به والدین اعلام می‌شود تا هم کادر آموزشی و هم والدین از شرایط درسی دانش‌آموزان مطلع شوند.

آمار قبولی‌های المپیاد، مسابقات و کنکور سراسری

مدرسه مفید طی سال‌ها نتایج درخشانی در کنکور و سایر مسابقات علمی داشته است. اسامی بعضی از پذیرفته‌شدگان مفید در کنکورهای گذشته را اعلام کرده‌ایم.

برنامه درسی مدرسه مفید در تابستان

مفید در تابستان برنامه های مختلفی برای دانش‌آموزان فراهم کرده است؛ البته اغلب این کلاس‌ها اختیاری هستند و دانش‌آموزان اجباری برای شرکت در آن‌ها ندارند.

بخشی از کلاس‌های تابستانی مفید به تدریس و آموزش دروس سال آینده اختصاص داده شده است. با این کار دانش‌آموزان با کلیات سال پیش رو آشنا می‌شوند و طبیعتا عملکرد بهتری برای سال جدید خواهند داشت. کار الکترونیک، کار با چوب، اخترشناسی، داستان‌نویسی، آموزش آفیس و فتوشاپ، آموزش بعضی نرم‌افزارها و… فقط بخشی از کلاس‌های دوره تابستان مدرسه مفید هستند.

فوق‌برنامه‌ها در مدارس مفید

دانش‌آموزان در هر دوره تحصیلی کلاس‌هایی برای فوق‌برنامه دارند. کلاس‌های کامپیوتری مختلف، برنامه‌نویسی، کلاس‌های ورزشی مختلف و از همه مهم‌تر کلاس‌های جبرانی برای دروس مختلف از اصلی‌ترین فوق‌برنامه‌های این مدرسه برای دانش‌آموزان است. این کلاس‌ها معمولا پس از کلاس‌های درس اصلی برای دانش‌آموزان برگزار می‌شود.

مدرسه مفید همچنین هفته گرامی‌داشت شهدای مفید دارد که در آن برنامه‌های متنوعی مانند تئاتر، ساخت کلیپ و مستند، همایش و… متنوعی برگزار می‌شود. این هفته که برای همه شعب مدارس مفید اهمیت زیادی دارد، هم به تقویت مهارت‌های مختلف دانش‌آموزان کمک می‌کند و هم با برنامه‌های سرگرم‌کننده دانش‌آموزان را از فضای درس دور می‌کند تا کمی به ذهنشان استراحت بدهند.

وضعیت اردوهای تفریحی در مفید

مفید مانند بسیاری از مدارس هم‌ترازش اردوهای مختلفی در تابستان و طول سال برگزار می‌کند. اردوهای خارج از شهر یا داخل شهری متنوعی در این مدارس برگزار می‌شود که باعث نشاط و صمیمیت بیشتر دانش‌آموزان شده است. سفرهای چند روزه به شهرهای دیگر ایران یا اردوهای طبیعت‌گردی از محبوب‌ترین اردوهایی این مدرسه برای دانش‌آموزان است.

در مدرسه مفید چه خبر است؟

دانش‌آموزان از بهترین افرادی هستند که می‌توانند درباره کیفیت کار مدارس نظر بدهند. به همین دلیل گفتگو با دانش‌آموزان و والدین آن‌ها برای شناخت بیشتر مدارس بسیار مفید خواهد بود. در این بخش با دیدگاه دانش‌آموزان و والدین آن‌ها درباره مدارس مفید آشنا می‌شوید.

مفید از نگاه دانش‌آموزان

فضای مذهبی مدرسه مفید باعث شده دانش‌آموزان نسبت به قوانین و فرهنگ حاکم بر مدرسه دو رویکرد مختلف داشته باشند. بعضی دانش‌آموزان از سبک آموزشی و شرایط عمومی مدرسه رضایت دارند؛ اما بعضی دیگر در مجموع آزادی عمل بیشتری می‌خواهند.

مفید از نگاه والدین

اولیا از عملکرد و سطح علمی مدرسه راضی هستند، اما حجاب اجباری برای مادران هنگام ورود به مدرسه یکی از مسائل آزاردهنده درباره مدرسه مفید است. همچنین بسیاری از والدین معتقد هستند کادر مدیریت، اجرایی و آموزاشی مدرسه اصلا انتقادپذیر نیستند و نسبت به نوع عملکردشان حساسیت و تعصب بالایی دارند.

امکانات رفاهی مدرسه مفید

مدرسه مفید امکانات رفاهی و آموزشی مختلفی در اختیار دانش‌آموزان قرار داده است. این فضا با امکانات متنوع محیطی علمی ایجاد کرده که همه دانش‌آموزان را به درس و تحصیل علاقه‌مند می‌کند. آزمایشگاه‌های مجهز فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی و نانو، سایت کامپیوتر با چندیدن سیستم پیشرفته و کتابخانه مجهز به چندین جلد کتاب درسی و غیردرسی از جمله امکانات آموزشی هستند. مدرسه مفید همچنین سالن ورزشی بزرگ و مجهز، سالن غذاخوری، نمازخانه و… دارد.

با وجود چنین امکانات و فضای مناسبی دانش‌آموزان از ساعت‌ها حضور در مدرسه خسته نخواهند شد.

شهریه مدرسه مفید

طبیعی است که مدرسه مفید با این سطح علمی و امکانات آموزشی از مدارس گران‌قیمت تهران باشد. شهریه این مدرسه برای سال جاری در حدود 25.000.000 تومان است. البته این مبلغ بدون هزینه‌های جانبی مانند هزینه سرویس، کتب، جزوات و… است.

آدرس و شعب مفید

مدارس مفید به‌دلیل کیفیت آموزش مثال‌زدنی، سطح علمی بالا و محیط مذهبی و فرهنگی غنی محبوبیت زیادی بین دانش‌آموزان دارند. به‌همین دلیل شعب مختلفی از این مدرسه برای دختران و پسران در تهران و قم دایر شده است. البته تعداد مدارس پسرانه مفید در مقایسه با شعب دخترانه بسیار بیشتر است. شما می‌توانید به تناسب نزدیکی هریک از این شعب به خانه خود، برای ثبت‌نام فرزندتان در مدرسه مفید اقدام کنید.

مدرسه پسرانه مفید دوره متوسطه اول منطقه 1

فوق‌برنامه‌های مفصل به‌ویژه برای برنامه ویژه شهدا باعث شده این مدرسه حس‌‌وحال حماسی‌تری داشته باشد. دانش‌آموزان از آزادی عمل و حضور اختیاری در بعضی کلاس‌ها رضایت دارند. این شعبه از مفید نسبت به ارائه تکلیف برای خانه چندان سخت‌گیر نیست و دانش‌آموزان اغلب ساعات حضور در مدرسه را با کیفیت بیشتری سپری می‌کنند تا در خانه از فضای درس و مدرسه دور باشند.

آدرس: بزرگراه صدر، بلوار كاوه شمالي، روشنايي غربي، بهار شمالي، بن‌بست مفيد، دبيرستان مفيد منطقه1(دوره اول)

شماره تماس: 02122213664 – 02122213665

مدرسه پسرانه مفید دوره متوسطه دوم منطقه 1

دبیرستان مفید از دوره راهنمایی سطح علمی بالاتر و امکانات آموزشی بیشتری دارد. به‌همین ترتیب میزان سخت‌گیری برای انجام تکالیف مختلف و پیگیری دروس هم بیشتر است. این شعبه از مفید در گذشته فضای مذهبی‌تری داشت؛ اما در حال‌حاضر کمی منعطف‌تر عمل می‌کند.

طبق گفته دانش‌آموزان به‌تازگی کل مدرسه را فرش کرده‌اند و دانش‌آموزان از همان ساعات اولیه صبح بدون کفش در سطح مدرسه رفت‌وآمد می‌کنند. این کار برای راحتی بیشتر دانش‌آموزان انجام شده است.

آدرس: بزرگراه صدر، بلوار كاوه شمالي، روشنايي غربي، بن‌بست مفيد، دبيرستان مفيد منطقه1

شماره تماس: 02122203429 – 02122203430

مدرسه پسرانه مفید دوره متوسطه دوم منطقه 2 (یادگار امام)

آدرس: بزرگراه یادگار امام(ره) جنوب، بلوار شهید تیموری، نبش کوچه شهید عموزاده

شماره تماس: 0216٦٠٠٥٠٠١ – 02166001552 – 02166001553

مدرسه پسرانه مفید دوره متوسطه دوم منطقه 2 (نیایش)

آدرس: شهرک قدس (غرب)، بلوار شهید دادمان، بلوار درختی، خیابان شهید حافظی (ارغوان غربی)، کوچه پرتو

شماره تماس: 02122065087

مدرسه پسرانه مفید دوره متوسطه اول منطقه 2

آدرس: بزرگراه يادگار امام(ره)، نرسيده به تقاطع آزادي، بلوار شهيد تيموري (سهرورد)، كوچه شهيد عموزاده، دبیرستان دوره اول مفید منطقه 2

شماره تماس: 02166020025 – 02166005077 – 02166030588 – 02166020026

مدرسه پسرانه مفید دوره متوسطه اول منطقه 3

آدرس: خیابان دکترشریعتی، بالاتر از ایستگاه متروی قلهک، خیابان سجاد، دبیرستان پسرانه دوره اول مفید

شماره تماس: 02122630176 – 02122630177 – 02126600196

مدرسه دخترانه مفید دوره متوسطه اول منطقه 3

آدرس: خیابان شریعتی، پایین‌تر از حسینیه ارشاد، کوچه کوشا، خیابان وزیری‌پور، نبش کوچه شمشاد

شماره تماس: 02126402612 – 02122402605 – 02122251062

مدرسه پسرانه مفید دوره ابتدایی منطقه 3

آدرس ساختمان شماره 1 (پایه‌های سوم تا ششم): خیابان ستارخان، خیابان یکم دریان نو، همایون شهر جنوبی، کوچه ارکیده ۴، پلاک ۲

شماره تماس: 02166560732 – 02166560745

آدرس ساختمان شماره 2 (پایه‌های پیش دبستانی تا دوم): بلوار شهید صالحی، نرسیده به میدان سما، خیابان عباس اکبری جنوبی، بعد از مسجد موسی ابن جعفر، نبش کوچه قلانی

شماره تماس: 02166031666 – 02166084070

مدرسه پسرانه مفید دوره ابتدایی منطقه 3

آدرس: خیابان شریعتی، بالاتر از ایستگاه مترو قلهک، کوچه سجاد، پلاک 78

تلفن تماس: 3-02122648660

مدرسه دخترانه مفید دوره ابتدایی منطقه 3

آدرس: خیابان شریعتی، بالاتر از دوراهی قلهک، خیابان یخچال، نبش خیابان کی‌نژاد، پیش دبستان و دبستان دخترانه مفید

تلفن تماس: 02122605470 – 09351656650

سرویس مدرسه مفید

همه مدارس پسرانه و دخترانه مفید کنار خدمات و مزایای متنوع، برای تردد دانش‌آموزان از نقاط مختلف شهر سرویس رفت‌وآمد در نظر گرفته‌اند. هزینه این سرویس به فاصله خانه شما تا مدرسه بستگی داشته و بین دو الی هفت میلیون تومان متغیر است. این هزینه هنگام ثبت‌نام در مدرسه از شما دریافت خواهد شد.

مدارس هم‌تراز با مفید

مفید با داشتن فضای مذهبی کنار سطح علمی بالا یکی از منحصربه‌فرترین محیط‌های آموزشی را برای دانش‌آموزان فراهم کرده که پیدا کردن مشابه آن چندان کار آسانی نیست؛ اما مدارس امام صادق، روزبه، نیکان و سروش از مدرسه‌های هم‌تراز مفید هستند که توانسته‌اند در گروه مدارس برتر تهران قرار بگیرند. اگر فرزند شما نتوانست به مدرسه مفید راه پیدا کند، می‌توانید شانس او را در این مدارس هم امتحان کنید.

مفید؛ یادگیری علم و دانش در کنار آشنایی با مفاهیم دینی

هرچند فضای مذهبی و بعضی قوانین سخت مدرسه درباره احکام دینی حضور در این مدرسه را کمی دشوار می‌کند؛ اما درصورتی‌که فرزند شما با محیط مدرسه سازگار باشد، مشکلی نخواهد داشت و می‌تواند در همه ابعاد خود رشد خوبی داشته باشد. همچین اگر تصمیم دارید فرزندتان در این مدرسه تحصیل کنید، می‌توانید با همراهی و کمک کاراتدریس احتمال قبولی فرزندتان را در آزمون ورودی این مدرسه بالا ببرید.

این افتخار ماسـت که پاسخگـوی شـما باشـیم و به سوالات و مسائل شما پاسخ دهیم.

سوالات متداول و مرتبط با این مدرسه

برخی از پرسش ها و پاسخ های کاربران

سوال شما چیست؟

شرایط ورود به مدرسه مفید چگونه است؟

ثبت‌نام در آزمون ورودی مدرسه مفید هرسال از فروردین آغاز می‌شود. مفاد و زمان برگزاری آزمون هم در همین بازه زمانی به اطلاع دانش‌آموزان خواهد رسید. برای ثبت‌نام در آزمون ورودی مدارس مفید باید به سایت این مدرسه مراجعه و پرسشنامه آن را تکمیل کنید. زمان و نحوه برگزاری آزمون ورودی مدرسه مفید برای دوره متوسطه اول و دوم یکسان بوده و تنها تفاوت آن در سوالات آزمون است.

امکانات و خدمات مدرسه مفید چیست؟

آزمایشگاه‌های مجهز فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی و نانو، سایت کامپیوتر با چندیدن سیستم پیشرفته و کتابخانه مجهز به چندین جلد کتاب درسی و غیردرسی از جمله امکانات آموزشی هستند. مدرسه مفید همچنین سالن ورزشی بزرگ و مجهز، سالن غذاخوری، نمازخانه و... دارد.

آدرس مدرسه مفید کجاست؟

- مدرسه پسرانه مفید دوره متوسطه اول منطقه 1 آدرس: بزرگراه صدر، بلوار كاوه شمالي، روشنايي غربي، بهار شمالي، بن‌بست مفيد، دبيرستان مفيد منطقه1(دوره اول) شماره تماس: 02122213664 – 02122213665- مدرسه پسرانه مفید دوره متوسطه دوم منطقه 1 آدرس: بزرگراه صدر، بلوار كاوه شمالي، روشنايي غربي، بن‌بست مفيد، دبيرستان مفيد منطقه1 شماره تماس: 02122203429 – 02122203430

مدارس هم‌تراز مدرسه مفید کدام‌ها هستند؟

مدارس امام صادق، روزبه، نیکان و سروش از مدرسه‌های هم‌تراز مفید هستند که توانسته‌اند در گروه مدارس برتر تهران قرار بگیرند.

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را در رابطه با متن بالا وارد کنید.

  • دانش

    دانش

    ۱۴۰۰/۰۲/۲۴ ۱۶:۱۲:۵۶

    ممنونم که صادقانه نظرات والدین و دانش آموزان رابیان کردید تا منی که چندین سال در صف طالبان ثبت نام در مفید بودم را از ادامه ی اصرار به ثبت نام در این مدرسه منصرف کنید .