مجتمع آموزشی نیکان ؛ آموزش و پرورش مذهبی و نظامی

با توجه به دغدغه‌های مختلفی که همه خانواده‌ها این روزها با آن‌ درگیر هستند، توجه به نکات اخلاقی و تربیتی کودکان و نوجوانان برای خانواده‌ها کمی دشوار شده است. به همین دلیل هم بسیاری از خانواده‌ها ترجیح می‌دهند فرزندشان به مدرسه‌ای برود که دبیران و مشاوران آن علاوه‌بر مباحث علمی، از نظر اخلاقی، تربیتی و پرورشی هم به دانش‌آموزان توجه داشته باشند. مدرسه نیکان که از دوره پیش دبستانی تا دوره متوسطه دوم را پوشش داده، یکی از همین مدرسه‌هاست که به موازات آموزه‌های علمی، سعی کرده از نظر اخلاقی، دینی و سیاسی هم دانش‌آموزان را با تفکر مشخصی آشنا کند. چنین مدرسه‌ای طبیعتا فضای خاصی دارد که برای خانواده‌های مذهبی انتخاب ایده‌آلی خواهد بود. این مدرسه کنار فضای مذهبی خود، امکانات رفاهی و علمی مختلفی هم برای دانش‌آموزان فراهم کرده است.

اگر قصد دارید فرزندتان را در دبیرستان نیکان ثبت‌نام کنید، پیشنهاد می‌کنیم برای آمادگی در آزمون ورودی دوره متوسطه مدرسه نیکان از همراهی مدرسان خصوصی ریاضی کاراتدریس کمک بگیرید. این دبیران تدریس خصوصی ریاضی از آمادگی آزمون تا فارغ‌التحصیلی در نیکان همراه فرزندتان بوده و به او در پیشرفت درسی کمک خواهند کرد.

کمی بیشتر درباره موسسه فرهنگی نیکان

دبیرستان نیکان یکی از واحدهای موسسه فرهنگی نیکان است که در سال 1346 توسط علامه کرباسچیان تأسیس شد. مسئولان این مدرسه تلاش برای رشد علمی و شخصیتی دانش‌آموزان را جزو ماموریت خود در نظر گرفته‌اند. آن‌ها معتقد هستند که نسبت به درک دانش‌آموزان از دین، اندیشه اسلامی و شکل‌گیری زندگی آن‌ها بر مبنای ارزش‌های دینی مسئول هستند. همین موضوع باعث شده مدرسه نیکان یکی از مدارس مذهبی تهران باشد که به موازات درس و تحصیل دانش‌آموزان به مسائل دینی آن‌ها هم پرداخته است.

موسسان این مجتمع آموزشی اهدافی جدی در زمینه‌های اعتقادی، اخلاقی، روانی، فرهنگی و هنری، اجتماعی، سیاسی و نظامی، اقتصادی و زیستی تدوین کرده و سعی دارند با توجه به این اهداف دانش‌آموزان را به افرادی موفق و الگو در جامعه تبدیل کنند. فضای مذهبی و نظامی مدرسه از همین تفکر شکل گرفته و ممکن است برای هر دانش‌آموزی مطلوب نباشد.

بنابراین در صورتی که متقاضی تحصیل فرزندتان در مدرسه نیکان هستید، پیشنهاد می‌کنیم پیش از این کار به طور کامل درباره شرایط محیطی و درسی این مدرسه تحقیق کنید.

کمی بیشتر درباره موسسه فرهنگی نیکان

سطح علمی مدرسه نیکان

یکی از معیارهای تعیین سطح علمی هر مدرسه‌ای آمار و ارقام مربوط به قبولی در کنکور و موفقیت‌های المپیادی آن است. هر سال تعداد قابل‌ قبولی از فارغ‌التحصیلان دبیرستان نیکان در آزمون کنکور رتبه‌های دو یا سه رقمی کسب می‌کنند. این موضوع نشان‌دهنده آن است که مسئولان، مشاوران تحصیلی و دبیران نیکان توانسته‌اند کار خود را به خوبی انجام دهند.

هرچند این مدرسه نمی‌تواند با مدارس تیزهوشان و رتبه یک تهران رقابت کند؛ اما بی‌شک یکی از قوی‌ترین مدارس تهران است که در کنکور هم نتایج درخشانی دارد.

سطح علمی مدرسه نیکان

شرایط ورود به نیکان

طبق گفته دانش‌آموزانی که در این مجتمع آموزشی تحصیل کرده‌اند، مدرسه نیکان بسیار مذهبی است و افرادی که مذهبی نیستند، نمی‌توانند به راحتی وارد آن شوند. بنابراین خیلی از دانش‌آموزان توصیه کرده‌اند اگر می‌خواهید حتما در این مدرسه تحصیل کنید، بهتر است از همان دوره ابتدایی برای ورود به این مدرسه اقدام کنید. به این ترتیب هم با سختگیری‌ها کنار خواهید آمد و هم تا حد زیادی معیارهای مدرسه را رعایت خواهید کرد. گفته می‌شود خیلی از دانش‌آموزانی که در دوره متوسطه به این مدرسه آمده‌اند، به دلیل فشارهای درسی و عقیدتی مدرسه ناچار به ترک آن شده‌اند.

مدرسه نیکان هم مانند هر مدرسه دیگر برای ثبت‌نام دانش‌آموزان دوره پیش دبستانی و ابتدایی آزمون ورودی برگزار نمی‌کند. دانش‌آموزان این مقاطع تحصیلی با یک مصاحبه حضوری برای تحصیل در این مدرسه مورد سنجش قرار می‌گیرند، اما دانش‌آموزان دوره متوسطه اول و دوم باید برای شرکت در آزمون ورودی مدرسه در بهمن ماه ثبت‌نام کنند. در صورتی که این دانش‌آموزان در آزمون ورودی مدرسه امتیاز کافی کسب کنند، برای جلسه مصاحبه حضوری دعوت خواهند شد. مسئولان نیکان در این جلسه به نکات عقیدتی و مذهبی حساسیت بیشتری نشان خواهند داد. با پذیرش در این جلسه، دانش‌آموز می‌تواند در این مدرسه ثبت‌نام کند.

برنامه درسی نیکان در تابستان

به طور معمول مسئولان دبیرستان نیکان اواخر خرداد ماه طی جلسه‌ای برنامه تابستان را برای خانواده‌ها توضیح می‌دهند. اغلب سال‌ها یادگیری جدی و حرفه‌ای زبان انگلیسی از مهم‌ترین اهداف مدرسه نیکان برای تابستان است. کنار آموزش و یادگیری زبان، کلاس‌هایی مانند بحث آزاد زبان انگلیسی و تفریحاتی مانند کوهنوردی، صخره‌نوردی، استخر، فوتبال و… هم از دیگر برنامه‌های تابستان دبیرستان نیکان است.

برنامه درسی مدرسه نیکان در تابستان

فوق‌برنامه‌ها در مدرسه نیکان

مدارس نیکان به تناسب مقاطع تحصیلی و شرایط سنی دانش‌آموزان فوق‌برنامه‌های مختلفی برای دانش‌آموزان برگزار می‌کنند. برای مثال دانش‌آموزان دوره پیش دبستانی و ابتدایی بعضی روزها می‌توانند اسباب‌بازی به مدرسه آورده و به طور گروهی بازی کنند. همچنین برنامه‌هایی برای پرورش خلاقیت مانند اوریگامی، ساخت کاردستی و نمایش هم برای دانش‌آموزان مقاطع ابتدایی برگزار می‌شود.

دانش‌آموزان دوره متوسطه بیشتر به برنامه‌هایی برای یادگیری خواهند پرداخت. کلاس زبان، آموزش کامپیوتر، برگزاری دروس در محیط علمی آزمایشگاه، کلاس‌های مذهبی و… از جمله فوق‌برنامه‌های نیکان برای دانش‌آموزان دوره متوسطه است.

این مدرسه همچنین پس از تعطیلات عید برای همه پایه‌های تحصیلی حتی پیش دبستان و دوره ابتدایی فوق‌برنامه‌های مختلفی برگزار می‌کند تا دانش‌آموزان زمان بیشتری را به تکرار، تمرین، یادآوری و یادگیری بپردازند.

فوق‌برنامه‌ها در مدرسه نیکان

وضعیت اردوهای تفریحی در نیکان

دانش‌آموزان مقطع ابتدایی این مجموعه آموزشی به اردوهای بازدیدی درون استانی می‌روند. همچنین برای دانش‌آموزان مقاطع متوسطه اردوهای درون‌ و برون‌استانی برگزار می‌شود.

البته طبق گفته‌های دانش‌آموزان به نظر می‌رسد مدرسه نیکان نسبت به سایر مدارس اردوهای کمتری برای دانش‌آموزان در نظر می‌گیرد. همچنین خیلی از اردوهای مدرسه برای پسران به اردوهای نظامی چند روزه با شرایط و قوانین سخت محدود است. در چنین اردوهایی دانش‌آموزان به سفر در دل کویر و جنگل برده شده و نگهبانی در شب یا وعده غذایی کم را تجربه خواهند کرد.

وضعیت اردوهای تفریحی در نیکان

در مدرسه نیکان چه خبر است؟

در هر مدرسه‌ای نکات ضعف و قوت مختلفی وجود دارد که دانش‌آموزان و والدین آن‌ها این نکات را بیش از هر فرد دیگر احساس و تجربه می‌کنند. دانش‌آموزان و والدین آن‌ها در مدرسه نیکان هم بهترین افرادی هستند که می‌توانند این مدرسه را به شما بشناسانند.

در مدرسه نیکان چه خبر است؟

نیکان از نگاه دانش‌آموزان

دانش‌آموزان دوره متوسطه درباره این مدرسه گفته‌اند اگر فردی می‌خواهد در این مدرسه خوب پیشرفت کند، بهتر است از دوره ابتدایی وارد این مدرسه شود؛ چرا که در این صورت هم بهتر می‌توانند با محیط مدرسه سازگار شوند و هم پذیرش در مدرسه برایشان آسان‌تر خواهد بود. خیلی از دانش‌آموزان از محیط مدرسه، سیستم آموزشی بسیار قوی، برنامه پرورشی دقیق و فضای علمی آن رضایت دارند، اما در مقابل تعداد بسیار زیادی از دانش‌آموزان از نحوه برخورد مسئولان، شیوه تدریس دبیران، محیط خشک مدرسه، سخت‌گیری‌های زیاد و… ناراضی هستند. فشار درسی زیاد، سخت‌گیری روی پوشش دانش‌آموزان و روابط آن‌ها، اردوهای نظامی و… همه‌وهمه از دلایلی هستند که باعث شده این مدرسه برای خیلی از دانش‌آموزان محیط ناخوشایندی داشته باشد.

نیکان از نگاه والدین

خانواده‌های مذهبی از محیط این مدرسه بسیار راضی هستند و معتقدند این مدرسه بهترین جا برای آموزش و پرورش دانش‌آموزان است که به همه ابعاد شخصیتی دانش‌آموزان می‌پردازد. این خانواده‌ها گفته‌اند با حضور فرزندشان در مدرسه نیکان، خیالشان از تربیت صحیح او راحت شده است. از ویژگی‌های این مدرسه اردوهای کم، تکالیف زیاد، سخت‌گیری بیش از حد و… است که بسیاری از خانواده‌ها با آن مخالف هستند؛ اما با وجود این باز هم خیلی از خانواده‌ها به ویژه خانواده‌های مذهبی این ویژگی‌های مدرسه را هم جزو نقاط مثبت آن به شمار می‌آورند.

در مجموع به نظر می‌رسد محیط رسمی، صمیمیت در چارچوب دین، فضای مذهبی، تمرکز عمیق روی درس و پرورش در حد و مرز ارزش‌های دینی و انقلابی از مهم‌ترین ویژگی‌های مدرسه نیکان است. طبیعتا هر خانواده‌ای که این محیط را بپذیرد، از فضای آن برای آموزش فرزندش استقبال خواهد کرد. همچنین کنار آمدن با قوانین چنین محیطی برای دانش‌آموزان و خانواده‌هایی که با این فضا سازگاری ندارند، آسان نخواهد بود.

امکانات رفاهی مدرسه نیکان

این مدرسه با فراهم کردن امکانات رفاهی و آسایشی مختلف برای دانش‌آموزان سعی کرده فضای مدرسه را به محیطی شاد، علمی و پویا تبدیل کند تا دانش‌آموزان در چنین محیطی به درس و مطالعه تشویق شوند.

از جمله امکانات این مدرسه می‌توان به وجود آزمایشگاه‌های مجهز شیمی، فیزیک و زیست اشاره کرد. خیلی از مباحث درسی در همین آزمایشگاه‌ها برگزار می‌شود تا دانش‌آموزان به صورت عملی مفاهیم مختلف را بیاموزند. سایت رایانه با سیستم‌های کامپیوتری پیشرفته و مجهز هم از دیگر امکانات رفاهی مدرسه است که کلاس‌های کامپیوتر مدرسه نیکان در همین سایت برگزار می‌شود. کتابخانه مدرسه هم با چندین جلد کتاب درسی و غیر درسی، کنار سالن مطالعه با میز و صندلی‌های ویژه مطالعه یکی از بهترین بخش‌های مدرسه است. ورزشگاه چناران، سالن اجتماعات و همایش، آشپزخانه و سالن غذاخوری هم از دیگر امکانات این مدرسه هستند.

امکانات رفاهی مدرسه نیکان

شهریه مدرسه نیکان

هرچند اطلاعات دقیقی از شهریه و هزینه‌های مدرسه نیکان در دست نیست؛ اما طبق گفته دانش‌آموزان این مدرسه به نظر می‌رسد شهریه نیکان نسبت به خدمات آموزشی، کیفیت تدریس، امکانات رفاهی و… این مدرسه بیش از حد زیاد است. البته اگر همچنان متقاضی ثبت‌نام فرزندتان در این مدرسه هستید، مسئولان نیکان برای پرداخت شهریه با خانواده‌ها همکاری کافی دارند.

آدرس و شعب نیکان

مدارس نیکان از دوره متوسطه اول تا دوم برای دختران و پسران دایر شده‌اند، اما شعب آن چندان به هم نزدیک نیستند.

آدرس متوسطه دوم دخترانه: انتهای مرزداران، خیابان ناهید، کوچه محمدی

شماره تماس: 02144237474

آدرس متوسطه دوم پسرانه: خیابان ولیعصد، خیابان فیاضی، ابتدای چناران، نبش کوچه یاسمن، پلاک 21

شماره تماس: 02122009630

سرویس مدرسه نیکان

دبیرستان نیکان برای دانش‌آموزان سرویس رفت‌وآمد به مدرسه هم در نظر گرفته است. تفاوتی ندارد در کدام منطقه پایتخت ساکن باشید؛ درهرصورت می‌توانید با استفاده از سرویس مدرسه فرزندتان را با خیال راحت به مدرسه بفرستید. هزینه سرویس مدرسه نیکان بین 2.000.000 تا 7.000.000 تومان متغیر است. مبلغ دقیق این هزینه به محل سکونت شما و فاصله خانه تا مدرسه بستگی دارد. همچنین هزینه مربوط به سرویس جدا از شهریه، از خانواده‌ها دریافت خواهد شد.

مدارس هم‌تراز با نیکان

همان طور که گفته شد مدارس نیکان از بهترین تهران تهران هستند و طبیعی است که خانواده‌های زیادی خواهان تحصیل فرزندشان در این مدارس باشند. اما ظرفیت محدود مدرسه پاسخگوی همه متقاضیان نخواهد بود. بنابراین اگر فرزند شما هم در این مدرسه پذیرفته نشد می‌توانید شانس او را در مدارس زیر امتحان کنید.

مدارس هم‌تراز دوره متوسطه دخترانه: هدی1، پروفسور حسابی، مهدیه، فرهنگ، مدرسه سوده، روشنگر، مدرسه تزکیه و تهذیب

دبیرستان نیکان؛ ایده‌آل برای خانواده‌های مذهبی

گرچه به گفته خیلی از دانش‌آموزان و خانواده‌ها مدارس نیکان فضای مذهبی و خشکی دارند، اما همین مدارس برای خانواده‌هایی که قیدوبندهای دینی و مذهبی دارند، انتخاب ایده‌آلی خواهد بود. فضای علمی مناسب، امکانات رفاهی کافی، محیط پویا و علمی، پرورش دینی و مذهبی، توجه به اخلاق و مباحث عقیدتی و… همه‌وهمه کنار هم باعث شده مدرسه نیکان به یکی از گزینه‌های مناسب خانواده‌های مقید به ارزش‌های دینی تبدیل شود.

اگر شما هم از چنین خانواده‌هایی هستید و ترجیح می‌دهید فرزندتان در مدارسی مناسب با فرهنگ خانواده تحصیل کند، مدارس نیکان جای فرزند شماست. در صورتی که می‌خواهید فرزندتان در آزمون ورودی مدرسه نیکان پذیرفته می‌شود، می‌توانید با تیم تدریس خصوصی ریاضی کاراتدریس تماس گرفته و با دبیران حرفه‌ای این مجموعه برای یادگیری و آموزش ریاضیات ویژه قبولی در آزمون ورودی مدارس برتر تهران مشورت کنید.

دبیرستان نیکان؛ ایده‌آل برای خانواده‌های مذهبی

این افتخار ماسـت که پاسخگـوی شـما باشـیم و به سوالات و مسائل شما پاسخ دهیم.

سوالات متداول و مرتبط با این مدرسه

برخی از پرسش ها و پاسخ های کاربران

سوال شما چیست؟

شرایط ورود به مدرسه نیکان چگونه است؟

مدرسه نیکان هم مانند هر مدرسه دیگر برای ثبت‌نام دانش‌آموزان دوره پیش دبستانی و ابتدایی آزمون ورودی برگزار نمی‌کند. اما دانش‌آموزان دوره متوسطه اول و دوم باید برای شرکت در آزمون ورودی مدرسه در بهمن ماه ثبت‌نام کنند. در صورتی که این دانش‌آموزان در آزمون ورودی مدرسه امتیاز کافی کسب کنند، برای جلسه مصاحبه حضوری دعوت خواهند شد. با پذیرش در این جلسه، دانش‌آموز می‌تواند در این مدرسه ثبت‌نام کند.

امکانات و خدمات مدرسه نیکان چیست؟

از جمله امکانات این مدرسه می‌توان به وجود آزمایشگاه‌های مجهز شیمی، فیزیک و زیست اشاره کرد. سایت رایانه با سیستم‌های کامپیوتری پیشرفته و مجهز هم از دیگر امکانات رفاهی مدرسه است. کتابخانه مدرسه هم با چندین جلد کتاب درسی و غیر درسی، کنار سالن مطالعه با میز و صندلی‌های ویژه مطالعه یکی از بهترین بخش‌های مدرسه است. ورزشگاه چناران، سالن اجتماعات و همایش، آشپزخانه و سالن غذاخوری هم از دیگر امکانات این مدرسه هستند.

آدرس مدرسه نیکان کجاست؟

آدرس متوسطه دوم دخترانه: انتهای مرزداران، خیابان ناهید، کوچه محمدیشماره تماس: 02144237474آدرس متوسطه دوم پسرانه: خیابان ولیعصد، خیابان فیاضی، ابتدای چناران، نبش کوچه یاسمن، پلاک 21شماره تماس: 02122009630

مدارس هم‌تراز مدرسه نیکان کدام‌ها هستند؟

مدارس هم‌تراز دوره متوسطه دخترانه: هدی1، پروفسور حسابی، مهدیه، فرهنگ، مدرسه سوده، روشنگر، مدرسه تزکیه و تهذیب