مدرسه البرز؛ تجربه دانشگاه در ابعاد کوچک

یکی از مدرسه‌های قدیمی و خوش‌نام تهران دبیرستان پسرانه البرز است. این مدرسه با ابعاد بزرگ و امکانات و تجهیزات قابل‌توجه یکی از محبوب‌ترین مدرسه‌ها بین مدارس برتر پایتخت محسوب می‌شود؛ چراکه محیط و امکانات بسیار جذاب مدرسه البرز یکی از موثرترین عوامل در آموزش و تحصیل دانش‌آموزان آن به‌شمار می‌آید.

مدرسه ماندگار البرز یا دبیرستان البرز در چهارراه کالج قرار گرفته و یک مدرسه غیرانتفاعی پسرانه است. خبر خوب آنکه مسئولین و دبیران این مدرسه هم دوره متوسطه اول و هم دوره متوسطه دوم را در این دبیرستان آموزش می‌دهند. بنابراین درصورتی‌که می‌خواهید فرزندتان در این مدرسه تحصیل کند، می‌توانید از همان ابتدای سال تحصیلی هفتم او را به دستان پرتجربه پرسنل دبیرستان البرز بسپارید و خیالتان را تا آخرین سال تحصیلی پسرتان راحت کنید.

اگر شما هم می‌خواهید پسرتان شرایط لازم برای ورود به مدرسه البرز را کسب کند، پیشنهاد می‌کنیم برای آمادگی آزمون ورودی مدرسه البرز یا تقویت دروس مختلف از کمک و تدریس خصوصی دبیران مختلف، به‌ویژه معلم ریاضی کمک بگیرید. دبیران خصوصی ریاضی کاراتدریس از لحظه شروع مطالعه برای آمادگی آزمون ورودی تا آخرین روز تحصیل در مدرسه البرز دوشادوش پسرتان خواهند بود. اگر می‌خواهید از سطح علمی و امکانات مدرسه البرز سردر آورید، با کاراتدریس همراه باشید.

مدرسه البرز از گذشته تاکنون

این مدرسه از قدیمی‌ترین مدارس ایران به‌حساب می‌آید و سال‌هاست در خیابان حافظ جا خوش کرده است. اینطور که به نظر می‌رسد تاریخ ساخت ساختمان این مدرسه به سال 1301 بازمی‌گردد. جالب است بدانید دبیرستان البرز ۱۱ هزار مترمربع زیربنا و ۱۰ هزار مترمربع فضای سبز را به‌خود اختصاص می‌دهد. همچنین بنای اصلی این دبیرستان از نخستین آثار نیکلای مارکف، معمار تفلیسی است که آثار ماندگار زیادی در ایران دارد.

ساختمان مرکزی البرز و ساختمان علوم این دبیرستان جزو آثار ملی ایران به‌ثبت رسیده‌اند. دبیرستان البرز به‌دلیل قدمت تاریخی و سوابق درخشان علمی، آموزشی و فرهنگی در 16 اسفند سال ۱۳۸۵ توسط شورای عالی آموزش و پرورش جزو مدارس ماندگار ایران شناخته شد. به‌این‌ترتیب دانش‌آموزان این مدرسه در یک بنای تاریخی و ارزشمند با وسعتی بسیار بالا مشغول به تحصیل هستند.

معرفی مدرسه ماندگار البرز

دبیرستان البرز همانطور که گفته شد از قدیمی‌ترین مدارس تهران و ایران است. به عبارت دیگر این مدرسه پس از مدرسه دارالفنون دومین مدرسه ایران محسوب می‌شود؛ اما برخلاف دارالفنون این مدرسه همچنان به کاربری اولیه خود ادامه داده و یکی از مدارس برتر ایران باقی مانده است.

این مدرسه درگذر زمان به‌تدریج مجهز و مجهزتر شده و به‌روز نگه داشته شده است. بنابراین با ورود به مدرسه می‌توانید در دل بنای قدیمی و تاریخی آن، آزمایشگاه‌های مجهز برای دروس مختلف، کتابخانه، فضای سبز بسیار چشم‌نواز و بزرگ، ساختمان‌های متعدد با امکانات مختلف و… را ببینید.

دبیرستان البرز کنار امکانات گوناگون، دبیران باتجربه و حرفه‌ای هم دارد. تلفیق این دو یعنی امکانات گوناگون و فضای باز آموزشی کنار همراهی و حضور دبیران باتجربه باعث شده این مدرسه یکی از معتبرترین مدارس ایران باشد که هرسال دانش‌آموزان زیادی با موفقیت‌های چشمگیر از آن فارغ‌التحصیل می‌شوند.

سطح علمی مدرسه البرز

این مدرسه یکی از باکیفیت‌ترین مدارس تهران است که با مدرسه‌های برتر پایتخت رقابت دارد. سطح عالی علمی دبیرستان البرز باعث شده دانش‌آموزان این مدرسه از پرافتخارترین دانش‌آموزان تهران در رقابت‌های علمی و جشنواره‌های مختلف باشند.

آمار و فهرست اسامی پذیرفته‌شدگان کنکور، المپیاد و مسابقات علمی مختلف این مدرسه دلیلی محکم بر کیفیت بالای آموزشی این مدرسه است. همچنین جالب است بدانید افراد معروف زیادی در مدرسه البرز تحصیل کرده‌اند. به‌عنوان مثال مصطفی چمران، عادل فردوسی‌پور و افشین یداللهی از دانش‌آموزان این مدرسه بوده‌اند. این موضوع نیز می‌تواند دلیلی بر سطح بالای علمی مدرسه باشد که فارغ‌التحصیلان آن به جایگاه‌های اجتماعی و علمی مهمی دست پیدا کرده‌اند. در این بخش نام بعضی از معروف‌ترین شاگردان و فارغ‌التحصیلان این مدرسه معتبر را برایتان آورده‌ایم تا بیشتر با کیفیت آموزشی دبیرستان البرز آشنا شوید.

شرایط ورود به مدرسه ماندگار البرز

طبیعی است که دانش‌آموزان و متقاضیان زیادی آرزوی ورود به مدرسه‌ البرز با این نام و آوازه را دارند. بنابراین جای تعجبی ندارد که این مدرسه برای انتخاب دانش‌آموزان خود بین این حجم از داوطلب، آزمون ورودی برگزار کند تا باتوجه به نمرات قبولی و تعداد پاسخ‌های صحیح هر دانش‌آموز، افراد واجد شرایط را برگزیند.

اینطور که گفته شده است در هردوره حدود 10 هزار نفر در آزمون ورودی دبیرستان البرز شرکت می‌کنند که از این تعداد تنها 150 نفر پذیرفته خواهند شد. البته این اعداد قطعیت ندارند و تنها از طریق جستجو و گفتگو با تعدادی از دانش‌آموزان این مدرسه ذکر شده‌اند.

بنابراین فرزند شما برای ورود به این مدرسه باید آزمون ورودی دبیرستان البرز را با موفقیت پشت سر گذاشته و نمره قبولی در آن را کسب کند. البته در نظر داشته باشید مدرسه البرز هر سال 10% از کل ظرفیت خود را در اختیار دانش‌آموزان شاهد قرار می‌دهد. همچنین این مدرسه سالانه 10% از گنجایشش را برای دانش‌آموزان فرهنگیان در نظر می‌گیرد.

باتوجه به آنچه گفته شد اگر فرزند شما جزو خانواده‌های شاید باید، برای قبولی در مدرسه باید 80% نمره آخرین فرد قبولی در آزمون را به دست آورد. همچنین اگر جزو خانواده فرهنگیان هستید، کافی است پسرتان 90% نمره آخرین فرد پذیرفته شده در این آزمون را کسب کند.

شرایط آزمون ورودی دبیرستان‌ البرز

همانطور که گفته شد مدرسه ماندگار البرز هم دوره متوسطه اول را آموزش می‌دهد و هم دوره متوسطه دوم. بنابراین آزمون ورودی هر دوره تحصیلی هم ویژه خود آن دوره برگزار می‌شود که به ترتیب هر دو را بررسی خواهیم کرد.

ثبت‌نام در آزمون ورودی متوسطه اول دبیرستان البرز

باتوجه به عملکرد مدرسه در سال‌های گذشته، دبیرستان البرز هرسال برای انتخاب دانش‌آموزان دوره متوسطه اول آزمون ورودی برگزار کرده؛ اما در سال تحصیلی 97-98 ورود به مدرسه برای دانش‌آموزان دوره متوسطه اول بدون آزمون بوده است. در این سال فقط دانش‌آموزان دوره متوسطه دوم آزمون ورودی داشتند.

بنابراین انتظار می‌رود در سال‌های آینده هم ثبت‌نام در مقطع ماوسطه اول این مدرسه بدون برگزاری آزمون ورودی باشد. اما بدون برگزاری آزمون ورودی، شرایط ورود و تحصیل در مدرسه البرز چگونه خواهد بود؟

طبق بررسی‌های انجام شده تابعیت ایرانی از مهم‌ترین شروط برای ثبت‌نام و ورود به این مدرسه است. همچنین فرزند شما باید در همه دروس مقطع تحصیلی قبلی خود، یعنی ششم ابتدایی، نمره کیفی «خیلی خوب» کسب کرده باشد. البته درصورتی‌که فرزند شما فقط‌وفقط یکی از دروس پایه تحصیلی ششم را با نمره کیفی «خوب» قبول شده باشد، باز هم می‌تواند شانس خود را برای ثبت‌نام و حضور در این مدرسه امتحان کند.

ثبت‌نام متوسطه اول در مدرسه البرز

در سال‌های پیش که برای رقابت ورود به این مدرسه، آزمون ورودی برگزار می‌شد، زمان ثبت‌نام در آزمون از بهمن‌ شروع شده و تا فروردین ادامه داشت. همچنین دانش‌آموزان برای ثبت‌نام در آزمون ورودی مدرسه البرز باید به سایت azmoon.tehranedu.ir مراجعه می‌کردند.

ازآنجاکه در سال پیش ورودی‌های متوسطه اول این دبیرستان بدون آزمون ورودی در آن ثبت‌نام کردند، درحال‌حاضر از برنامه درسی و آزمون‌های مدرسه ماندگار البرز اطلاعاتی در دست نیست. البته به نظر می‌آید اگر قرار باشد فرایند ورود به این مدرسه، همچنان بدون آزمون ورودی باشد، باز هم ثبت‌نام اولیه از طریق همین سامانه انجام شود. بنابراین بهتر است برای آگاهی از وضعیت فعلی مدرسه و شرایط آن برای سال تحصیلی جدید، به‌طور مرتب از طریق همین سایت و شماره تماس‌های دبیرستان البرز پیگیری کنید.

ثبت‌نام در آزمون ورودی متوسطه دوم دبیرستان البرز

اگر بخواهیم باتوجه به روال سال‌های پیش درباره شرایط آزمون ورودی امسال بگوییم، از مهم‌ترین شروط ثبت‌نام داشتن تابعیت ایرانی است. دومین شرط برای شرکت در آزمون ورودی دبیرستان البرز اشتغال به تحصیل دانش‌آموز در پایه نهم تحصیلی است. همچنین معدل ترم اول او باید بالای 18 باشد.

فرزند شما درصورت داشتن این سه شرط اصلی و بعضی شروط دیگر که هنگام ثبت‌نام در آزمون داخل دفترچه آزمون ورودی نوشته شده، می‌تواند در آزمون ورودی متوسطه دوم مدرسه ماندگار البرز ثبت‌نام کند. طبق تجربه سال‌های پیش، زمان ثبت‌نام در این آزمون حدودا از بهمن ماه شروع شده و تا فروردین ادامه دارد. البته احتمال دارد بازه زمانی ثبت‌نام در آزمون ورودی مدرسه ماندگار البرز تغییر کند. به همین دلیل بهتر است شرایط آزمون را از طریق مدرسه و سامانه ثبت‌نام azmoon.tehranedu.ir پیگیری کنید.

مفاد آزمون ورودی مدرسه ماندگار البرز

سوالات آزمون ورودی دبیرستان البرز باتوجه به رشته تحصیلی متفاوت خواهد بود. درصورتی‌که فرزند شما از دانش‌آموزان رشته‌های تجربی و ریاضیات باشد، سوالات آزمون از دروس پیام‌های آسمانی، فارسی، عربی، زبان انگلیسی، ریاضی، علوم و مطالعات اجتماعی سال نهم خواهد بود. همچنین اگر فرزندتان بخواهد در رشته علوم انسانی ادامه تحصیل بدهد، محتوای آزمون ورودی همه موارد گفته شده به جز درس علوم است.

سایر آزمون‌های مدرسه البرز در طول سال

متاسفانه اطلاعات دقیقی درباره آزمون‌های میان پایه‌ای این مدرسه در دست نیست؛ اما به نظر می‌آید دبیرستان البرز چنین آزمون‌هایی برگزار نمی‌کند.

همچنین مدرسه ماندگار البرز مانند سایر مدارس، علاوه‌بر امتحانات خرداد و دی، آزمون‌های دوره‌ای برگزار می‌کند تا سطح علمی دانش‌آموزان مشخص شود. باتوجه به نتایج آزمون، درصورتی‌که دانش‌آموزی دچار افت تحصیلی شده باشد، علت این موضوع پیگیری شده و با کمک خانواده و مشاوران تحصیلی مشکلات درسی دانش‌آموزان برطرف خواهد شد.

 

آمار قبولی‌های المپیاد، مسابقات و کنکور سراسری

برنامه درسی دبیرستان البرز در تابستان

مدرسه البرز به نشاط، سلامت جسم و تندرستی دانش‌آموزان اهمیت بسیار زیادی می‌دهد و «افزایش نشاط در دانش‌آموزان» از مهم‌ترین شعارهای این مدرسه است. این مدرسه باتوجه به همین شعار، در فصل تابستان مسابقات ورزشی مختلفی برای دانش‌آموزان برگزار می‌کند تا نشاط و صمیمیت بین دانش‌آموزان بیشتر شود.

 

فوق‌برنامه‌ها در مدرسه البرز

این مدرسه کنار پرداختن به دروس اصلی دانش‌آموزان کلاس‌های فوق‌برنامه‌ هم برای آن‌ها برگزار می‌کند. این کلاس‌ها در زمینه‌های ورزشی، هنری، زبان و… برگزار می‌شوند. هدف از برگزاری چنین کلاس‌هایی توجه به سایر ابعاد شخصیتی دانش‌آموزان و فاصله گرفتن از فضای درس است؛ به این ترتیب دانش‌آموزان به افرادی تک‌بعدی تبدیل نخواهند شد و می‌توانند در همه ابعاد شخصیتی رشد و پرورش داشته باشند.

وضعیت اردوهای تفریحی در البرز

مسئولین و پرسنل مدرسه البرز از فضای سبز و حیاط بسیار زیبای این مدرسه در راستای برگزاری اردوهای مختلف استفاده می‌کنند. به همین دلیل دانش‌آموزان دبیرستان البرز دو نوع اردو را در طول سال تحصیلی تجربه می‌کنند.

اردوهای یک روزه که داخل مدرسه برگزار می‌شود و در طول آن دانش‌آموزان از فضای درس و مطالعه دور خواهند شد. در این نوع اردوها دانش‌آموزان بیشتر با هم وقت گذرانده و به بازی، تفریح و تعامل‌های غیر درسی می‌پردازند.

اردوهای دیگری هم از سوی دبیرستان البرز برگزار می‌شود که خارج از محیط مدرسه است. این اردوها یا داخل شهری یا خارج شهری هستند و در هر دو حالت دانش‌آموزان از حضور در این اردوها لذت خواهند برد.

در مدرسه البرز چه خبر است؟

البرز به‌لطف برخورداری از امکانات رفاهی، سطح علمی بالا و کیفیت آموزش قابل‌توجه بین دانش‌آموزان و اولیای آن‌ها محبوبیت زیادی دارد. در اینجا بیشتر با نگاه دانش‌آموزان و والدین آن‌ها به این مدرسه آشنا خواهید شد.

البرز از نگاه دانش‌آموزان

اغلب دانش‌آموزان البرز و فارغ‌التحصیلان آن از امکانات رفاهی مدرسه و کیفیت خدمات آموزشی، رستوران، کتابخانه، آزمایشگاه‌های مختلف برای علوم گوناگون، زمین چمن، فضای ورزش و… بسیار راضی هستند. آن‌ها همچنین از مدیریت و دبیران حرفه‌ای و باتجربه مدرسه برای برخورد مناسب و کیفیت آموزش عالی رضایت کافی دارند.

علی‌رغم کیفیت این مدرسه، تعدادی از دانش‌آموزان هم به‌طورکلی رضایتی از مدرسه ندارند.

البرز از نگاه اولیا

والدین هم از سطح علمی مدرسه، تجربه و آموزش حرفه‌ای دبیران، رفتار مناسب کادر اجرایی مدرسه، امکانات رفاهی و محیط پویای دبیرستان البرز و… رضایت دارند. پدران و مادران دانش‌آموزان معتقد هستند حضور در فضای علمی این مدرسه، باعث شده فرزندشان اشتیاق بیشتری برای درس و مطالعه داشته باشد.

آن‌ها همچنین از وجود امکاناتی مانند وب‌سایت، پنل اختصاصی دانش‌آموز و اولیا در وب‌سایت، درگاه پیامکی برای ارتباط با مدیر و… احساس رضایت دارند و می‌توانند به‌راحتی از وضعیت تحصیلی فرزندشان آگاه شوند.

امکانات مدرسه البرز

همان‌طورکه گفته شد این مدرسه امکانات رفاهی مختلفی دارد و دانش‌آموزان به‌لطف وجود این امکانات در یک فضای پویا و علمی قرار دارند. از جمله امکانات دبیرستان البرز می‌توان به وجود زمین چمن مصنوعی و طبیعی، سالن‌های سرپوشیده برای بسکتبال، فوتسال و تنیس روی میز، زمین‌های والیبال و بسکتبال، رستوران، وب‌سایت اختصاصی، مجتمع‌های آزمایشگاهی و کارگاهی، سالن همایش و کتابخانه، درگاه پیامکی ارتباط با مدیر اشاره کرد.

همچنین تعیین کلاس‌های جداگانه برای هر درس از دیگر امکانات این مدرسه است؛ ‌طوری‌که دانش‌آموزان برای هریک از درس‌های خود به یکی از کلاس‌های مدرسه مراجعه می‌کنند. این حالت فضایی مشابه محیط دانشگاه را برای دانش‌آموزان شبیه‌سازی کرده است. همچنین باعث شده هر کلاس درس برای درس خاصی تجهیز شده و ابزار کمک آموزشی ویژه‌ای در آن قرار داشته باشد. درمجموع می‌توان گفت بین مدارس پسرانه، مدرسه البرز ازنظر امکانات رفاهی و آموزشی جایگاه بالاتری دارد.

شهریه البرز

باتوجه به وجود امکانات آموزشی و رفاهی بسیار زیاد در مدرسه ماندگار البرز، طبیعی است که شهریه آن از سایر مدارس غیرانتفاعی تهران بالاتر باشد.

حداقل و حداکثر شهریه متوسطه اول در سال تحصیلی 99-98

3.500.000 الی 7.500.000

حداقل و حداکثر شهریه متوسطه دوم در سال تحصیلی 99-98

4.500.000 الی 9.800.000

 

آدرس و تلفن تماس مدرسه البرز

آدرس: خیابان انقلاب، چهارراه کالج، کوچه البرز، پلاک اول

شماره تماس: 66490324

سرویس دبیرستان البرز

کادر اجرایی مدرسه البرز هنوز راهکاری برای رفت‌وآمد دانش‌آموزان درنظر نگرفته‌اند. بنابراین درصورتی‌که می‌خواهید فرزندتان برای تردد از سرویس مدارس استفاده کند، باید با شرکت‌های رسمی که وظیفه سرویس رفت‌وبرگشت دانش‌آموزان را برعهده دارند، مذاکره کنید.

مدارس هم‌تراز با مدرسه البرز

مدارس انرژی اتمی، شهید مطهری، علامه حلی پنج، جاویدان، مبشر، کمال، مبتکران، استاد شهید دکترمفتح، نخبگان و علامه طباطبایی ازجمله مدارس هم‌تراز با مدرسه البرز ازنظر سطح علمی و امکانات به‌حساب می‌آیند. بنابراین درصورتی‌که فرزند شما نتواند به هردلیلی به این مدرسه راه پیدا کند، می‌تواند شانس خود را برای ورود به این مدارس امتحان کند.

سخن پایانی

مدرسه البرز با وجود امکانات رفاهی مختلف، دبیران حرفه‌ای، کادر اجرایی خوب، رفتار صمیمی، فضای علمی و پویا و… یکی از مدارس برتر تهران است که اغلب دانش‌آموزان ممتاز برای ورود به آن با هم رقابت می‌کنند؛ چراکه قبولی‌های این مدرسه در کنکور، المپیاد و مسابقات مختلفی علمی ثابت کرده که دبیرستان البرز از کار خود را به خوبی انجام می‌دهد. بنابراین اگر شما هم می‌خواهید فرزندتان شانس قبولی خود را در این مدرسه امتحان و آینده تحصیلی خود را تضمین کند، می‌توانید از دبیران خصوصی ریاضی کاراتدریس برای آموزش خصوصی ریاضی کمک بگیرید. کاراتدریس کنار فرزند شماست تا بتواند بهترین نتیجه را از شرکت در آزمون ورودی این مدرسه بگیرد.

این افتخار ماسـت که پاسخگـوی شـما باشـیم و به سوالات و مسائل شما پاسخ دهیم.

سوالات متداول و مرتبط با این مدرسه

برخی از پرسش ها و پاسخ های کاربران

سوال شما چیست؟

شرایط ورود به مدرسه البرز چگونه است؟

این مدرسه برای انتخاب دانش‌آموزان خود بین حجم زیاد داوطلبان، آزمون ورودی برگزار کند تا باتوجه به نمرات قبولی و تعداد پاسخ‌های صحیح هر دانش‌آموز، افراد واجد شرایط را برگزیند.

امکانات و خدمات مدرسه البرز چیست؟

از جمله امکانات دبیرستان البرز می‌توان به وجود زمین چمن مصنوعی و طبیعی، سالن‌های سرپوشیده برای بسکتبال، فوتسال و تنیس روی میز، زمین‌های والیبال و بسکتبال، رستوران، وب‌سایت اختصاصی، مجتمع‌های آزمایشگاهی و کارگاهی، سالن همایش و کتابخانه، درگاه پیامکی ارتباط با مدیر اشاره کرد.

آدرس مدرسه البرز کجاست؟

آدرس: خیابان انقلاب، چهارراه کالج، کوچه البرز، پلاک اول شماره تماس: 66490324

مدارس هم‌تراز مدرسه البرز کدام‌ها هستند؟

مدارس انرژی اتمی، شهید مطهری، علامه حلی پنج، جاویدان، مبشر، کمال، مبتکران، استاد شهید دکترمفتح، نخبگان و علامه طباطبایی ازجمله مدارس هم‌تراز با مدرسه البرز ازنظر سطح علمی و امکانات به‌حساب می‌آیند.

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را در رابطه با متن بالا وارد کنید.

 • عبدالله صاحبی

  عبدالله صاحبی

  ۱۴۰۱/۰۱/۱۵ ۲۲:۴۷:۰۱

  سلام خیلی ممنون از توضیحات تون یه سوالی داشتم آیا اتباع خارجی هم می توانند در آزمون ورودی پایه دهم البرز شرکت کنند ممنون میشم جواب بدید

  • کاراتدریس

   ۱۴۰۳/۰۴/۲۱ ۱۳:۰۲:۵۶

   سلام برای اطلاع از نحوه و شرایط ثبت نام می‌تونین با خود مدرسه تماس بگیرین

 • عبدالله صاحبی

  عبدالله صاحبی

  ۱۴۰۱/۰۱/۱۵ ۲۲:۴۴:۴۲

  سلام خیلی ممنون از توضیحات تون یه سوالی داشتم آیا اتباع خارجی هم می‌توانند در آزمون البرز شرکت کنند ممنون میشم بگید