مجتمع آموزشی تزکیه؛ تجربه یک فضای آموزشی مذهبی و انقلابی

خیلی از خانواده‌ها ترجیح می‌دهند فرزندشان در محیطی آموزش ببیند که مسئولان آن علاوه‌بر درس و مباحث علمی، از نظر اخلاقی، تربیتی و پرورشی هم به دانش‌آموزان توجه داشته باشند. اما پیدا کردن مدرسه‌ای که به طور جدی به چنین مواردی اهمیت دهد، کار چندان ساده‌ای نیست. یکی از مدارسی که از این نظر شرایط ایده‌آلی دارد، مدرسه تزکیه است. این مدرسه که همه مقاطع تحصیلی را پوشش می‌دهد، با محیط علمی و مذهبی خود انتخاب خیلی از خانواده‌هایی است که می‌خواهند خیال خود را از تربیت، تحصیل و رشد فردی فرزندشان راحت کنند.

اگر فرزندتان قصد تحصیل در تزکیه را دارد یا از دانش‌آموزان این مدرسه است، پیشنهاد می‌کنیم برای آمادگی در آزمون ورودی دوره متوسطه دوم مدرسه تزکیه یا تقویت دروس به‌ویژه درس ریاضی به همراهی دبیر خصوصی ریاضی نیاز خواهد داشت. مدرسان خصوصی ریاضی کاراتدریس از آمادگی آزمون تا فارغ‌التحصیلی در تزکیه در همه پایه‌های تحصیلی همراه فرزندتان بوده و به او در پیشرفت درسی کمک خواهند کرد.

کمی بیشتر درباره تزکیه

مدارس تزکیه از سال 1369 فعالیت خود را آغاز کردند. این مدارس از همان ابتدا با هدف تربیت دانش‌آموزان مذهبی و انقلابی تاسیس شدند. به همین دلیل فضای مدارس تزکیه در همه شعب آن کاملا مذهبی هستند و حتی آموزش‌ها، فوق‌برنامه‌ها و سایر برنامه‌های مدرسه هم همگی در راستای تحقق همین هدف هستند.

مجتمع آموزشی تزکیه دو شعبه یکی در شمال‌شرق و یکی هم در شمال‌غرب دارد. هریک از این شعب همه مقاطع و پایه‌های تحصیلی را پوشش داده و سعی کرده برنامه آموزشی مناسبی برای دانش‌آموزان طراحی و ارائه کند.

مدرسه تزکیه از رشته‌های تحصیلی نظری تجربی و ریاضی را دارد؛ اما دانش‌آموزانی که در رشته علوم انسانی تحصیل می‌کنند، نمی‌توانند روی این مدرسه حساب کنند. چراکه تزکیه این رشته را بین رشته‌های درسی خود ندارد. این مجتمع آموزشی همچنین برای رشته‌های هنرستان دو رشته انیمیشن و فتوگرافیک را دارد.

سطح علمی مدرسه تزکیه

یکی از معیارهای تعیین سطح علمی هر مدرسه‌ای آمار و ارقام مربوط به قبولی در کنکور و موفقیت‌های المپیادی آن است. این مدرسه از دوره تابستان به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا برای کنکور آماده شوند. اردوهای مطالعاتی نوروز هم بخش دیگری از برنامه‌های درسی تزکیه برای دانش‌آموزان کنکوری است. تزکیه همچنین برای المپیاد هم برنامه‌های مطالعاتی ویژه‌ای دارد.

همه این موارد باعث شده سطح علمی مدرسه بسیار بالا و قبولی‌های کنکور، المپیاد و سایر مسابقات علمی آن رضایت‌بخش باشد. در نتیجه می‌توان گفت گرچه نمی‌توان از تزکیه انتظار عملکردی مانند مدارس تیزهوشان را داشت؛ اما نتایج آن قابل‌قبول است.

شرایط ورود به تزکیه

تزکیه یکی از مدارس مذهبی و از مدارس برتر تهران است که سالانه دانش‌آموزان زیادی متقاضی حضور و تحصیل در آن هستند. به همین دلیل مسئولان مدرسه برای انتخاب دانش‌آموزان منتخب خود آزمون ورودی برگزار می‌کنند.

سایت این مدرسه از تاریخ 27 بهمن تا 26 فروردین برای طی مراحل پیش ‌ثبت ‌نام باز می‌شود. آزمون‌های ورودی مجتمع آموزشی تزکیه برای پایه‌های پیش ‌دبستانی، اول دبستان، هفتم و دهم ریاضی و تجربی برای متوسطه دوم و دهم، یازدهم و دوازدهم برای رشته‌ فتوگرافیک و دهم و دوازدهم رشته انیمیشن برگزار می‌شود.

از شرایط پیش ثبت‌نام در این مدرسه انضباط عالی و معدل بالای 19 است. همچنین این مدرسه آزمون‌های میان پایه‌ای برگزار نمی‌‎کند.

برنامه درسی تزکیه در تابستان

مجتمع آموزشی تزکیه در طول تابستان هم برنامه‌های تفریحی و آموزشی مختلفی برای دانش‌آموزان برگزار می‌کند. کلاس‌های ورزشی، استخر، اردوهای گوناگون و… از اصلی‌ترین برنامه‌های مدرسه تزکیه در تابستان است.

البته طبیعی است که برنامه تابستان دانش‌آموزان متوسطه دوم با سایر مقاطع تحصیلی متفاوت باشد. این گروه از دانش‌آموزان تابستان را به درس و مطالعه برای کنکور می‌پردازند. مرور دروس، تمرین، جمع‌بندی، رفع اشکال، تست‌زنی و… برنامه تابستانی این گروه از دانش‌آموزان تزکیه در تابستان است.

فوق‌برنامه‌ها در مدرسه تزکیه

این مدرسه برای هریک از پایه‌های تحصیلی به تناسب شرایط سنی کلاس‌های فوق‌برنامه مختلفی برگزار می‌کند. دانش‌آموزان دوره ابتدایی کلاس‌هایی مانند آشنایی با دوخت‌ودوز، آشپزی و… دارند که در آن ساعاتی را به تفریح و آموزش سپری می‌کنند. همچنین زنگ ورزش هم برای همه پایه‌های تحصیلی با فعالیت‌های ورزشی جدی برگزار می‌شود.

کنار همه این موارد آموزش زبان انگلیسی و عربی و کلاس‌های هنری از مهم‌ترین برنامه‌های فوق‌العاده تزکیه برای همه پایه‌های تحصیلی است.

کلاس‌های کنکور، تست‌زنی، اردوهای مطالعاتی، آموزش ویژه قبولی در المپیاد، کلاس‌های تقویتی و جبرانی دروس پایه و… هم از دیگر فوق‌برنامه‌های تزکیه است که برای دانش‌آموزان دوره متوسطه دوم برگزار می‌شود.

وضعیت اردوهای تفریحی در تزکیه

دانش‌آموزان مقطع ابتدایی این مجموعه آموزشی به اردوهای بازدیدی درون استانی می‌روند. همچنین برای دانش‌آموزان مقاطع متوسطه و هنرستان اردوهای درون‌ و برون‌استانی برگزار می‌شود.

البته به نظر می‌رسد خیلی از برنامه‌های تفریحی و مفرح مجتمع آموزشی تزکیه برای دانش‌آموزان داخل فضای مدرسه بوده و دانش‌آموزان جشن‌ها، همایش‌ها و برنامه‌های مختلفی برای دور هم بودن دارند.

در مدرسه تزکیه چه خبر است؟

هرچند نظرات مختلفی درباره این مدرسه شنیده می‌شود، اما هیچکس به اندازه دانش‌آموزانی که در این مدرسه تحصیل کرده‌اند و خانواده‌هابشان نمی‌تواند به درستی درباره تزکیه صحبت کند. به همین دلیل بعضی نظرات و دیدگاه‌‌های دانش‌آموزان درباره این مدرسه را در ادامه آورده‌ایم.

مدرسه تزکیه از نگاه دانش‌آموزان

خیلی از دانش‌آموزان دوره متوسطه اول این مدرسه گفته‌اند مدرسه تزکیه در حد مدارس تیزهوشان عمل می‌کند. آن‌ها معتقد هستند کیفیت آموزش این مدارس، میزان پیگیری دبیران، شیوه‌های آموزشی و… آن درست مانند مدارس تیزهوشان بوده و دانش‌آموزانی که اهل درس و مطالعه هستند، می‌توانند در این مدرسه موفقیت تحصیلی خود را تضمین کنند. البته از نقاط ضعف مدرسه عدم داشتن رشته تحصیلی انسانی است که باعث شده خیلی از دانش‌آموزانی که دوره متوسطه اول را در این مدرسه گذرانده‌اند، نتوانند دوره متوسطه دوم را هم در همین مجتمع آموزشی باشند.

دانش‌آموزان دوره متوسطه دوم هم از عملکرد مدرسه رضایت دارند و گفته‌اند مدرسه از همان سال‌های ابتدایی دوره متوسطه دوم به کنکور اهمیت می‌دهد. شیوه‌های آموزشی نوین، امکانات خاص برای دانش‌آموزان المپیادی، مشاوره‌های تحصیلی و فردی خوب و حرفه‌ای، دبیران باتجربه و… همه‌وهمه از امکانات این مدرسه برای رشد و تحصیل دانش‌آموزان است.

همچنین دانش‌آموزان همه پایه‌های تحصیلی تزکیه از امکانات رفاهی بسیار زیاد و ایده‌آل مدرسه رضایت خاطر داشته و گفته‌اند وجود چنین امکانات مناسبی باعث شده حضور در مدرسه تزکیه یکی از بهترین دوران تحصیل آن‌ها باشد.

مدرسه تزکیه از نگاه والدین

هرچند اغلب دانش‌آموزان از تزکیه رضایت دارند؛ اما میزان رضایت از مدرسه بین والدین کمتر است.

والدین دوره ابتدایی می‌گویند این مدرسه دبیرانی پر انرژی و خوش‌اخلاق دارد که کنار محیط شاد مدرسه، کودکان را به درس و تحصیل تشویق می‌کنند، اما شیوه رفتار مسئولان مدرسه با والدین و دانش‌آموزان چندان مناسب نیست. همچنین تزکیه نسبت به کودکان سخت‌گیری زیادی دارد که بعضی خانواده‌ها را ناراضی کرده است. بعضی مادران گفته‌اند دوره ابتدایی تزکیه سطح درسی بسیار معمولی دارد و بیشتر زمان حضور دانش‌آموزان به سرود، تواشیح و… سپری می‌شود.

در دوره متوسطه اول و دوم هم اغلب خانواده‌ها از جو بسیار مذهبی مدرسه، اجرای همه مراسم‌های اعیاد و عزاداری، برگزاری نماز و دعا و… رضایت ندارند و معتقد هستند مسئولان مدرسه باید دانش‌آموزان را برای انجام احکام دینی آزاد بگذارند.

در مجموع به نظر می‌رسد اگر خانواده‌ای مذهبی ندارید، این مدرسه انتخاب چندان مناسبی برای فرزند شما نخواهد بود.

 

امکانات رفاهی تزکیه

پیش از پرداختن به امکانات رفاهی موجود در مدرسه تزکیه باید به نکته اشاره کرد که امکانات آسایشی و رفاهی موجود در شعب این مجتمع آموزشی به صورت یکپارچه نیست و هریک از شعب آن شرایط خاص خود را دارند.

مدرسه تزکیه امکانات مختلفی از جمله کتابخانه با چندین جلد کتاب درسی و غیر درسی، آزمایشگاه مجهز برای فهم عملی دروس، مجموعه ورزشی و استخر برای نشاط بیشتر دانش‌آموزان، نمازخانه برای برگزاری نماز یا سایر برنامه‌های مذهبی و… دارد.

به نظر می‌رسد شعبه تزکیه 2 امکانات رفاهی بیشتری در اختیار دانش‌آموزان قرار داده است. آزمایشگاه مجهز شیمی، فیزیک و زیست برای انجام آزمایش‌های عملی و درک مفاهیم درسی، کتابخانه با چندین جلد کتاب درسی و غیردرسی برای افزایش علاقه‌مندی دانش‌آموزان به مطالعه، سالن مطالعه با نور پردازی مناسب و صندلی‌های ویژه مطالعه برای تشویق دانش‌آموزان به درس و مطالعه در نظر گرفته شده است. کلاس‌های هوشمند این مدرسه هم با ابزارهای آموزشی مختلف محیطی کاملا علمی دارند.

اما تزکیه 2 کنار درس و مطالعه، به ورزش و میزان فعالیت بدنی دانش‌آموزان هم پرداخته است. وجود اتاق ورزش، کفپوش حیاط، زمین والیبال و بسکتبال و… از جمله امکانات ورزشی تزکیه 2 برای حفظ سلامت جسمی دانش‌آموزان است.

از دیگر امکانات رفاهی مدرسه تزکیه 2 که محیط مدرسه را به جایی ایده‌آل برای دانش‌آموزان تبدیل کرده، می‌توان به رستوران، سالن غذاخوری، کمد شخصی و سالن اجتماعات آن اشاره کرد.

شهریه مدرسه تزکیه

مجتمع آموزشی تزکیه هم مانند هر مدرسه دیگری، سعی کرده امکانات رفاهی و کیفیت آموزشی مناسبی برای دانش‌آموزان مقاطع تحصیلی مختلف فراهم کند. کنار هم آوردن همه این موارد در نهایت باعث شده این مدرسه شهریه قابل توجهی داشته باشد.

برای مثال شهریه دوره پیش دبستانی مدرسه تزکیه در سال تحصیلی 95-96 در حدود 4.500.000 تومان و دوره دبستان حدود 5.400.000 تومان بوده است. همچنین هزینه دریافتی از خانواده‌ها برای دوره متوسطه دوم همین سال 8.500.000 و دوره پیش‌دانشگاهی 10.500.000 بوده است.

البته شعبه تزکیه 2 شهریه سال 95-96 دره پیش دبستانی را برابر با 3.200.000 و دوره دبستان را برابر با 3.900.000 اعلام کرده بود.

بنابراین به نظر می‌رسد شهریه مجتمع آموزشی تزکیه برای هریک هریک از شعب آن متفاوت بوده و هزینه‌ها یکپارچه نیست. همچنین طبیعتا شهریه سال تحصیلی پیش رو به مراتب بسیار بیشتر خواهد بود. البته طبق تجربه خانواده‌ها، به نظر می‌رسد مسئولان مدرسه تزکیه برای پرداخت شهریه با خانواده‌ها همکاری و هماهنگی کافی دارند.

آدرس و شعب تزکیه

این مدرسه که همه مقاطع و پایه‌های تحصیلی را پوشش داده، در کل دو مجتمع آموزشی دارد. یکی از این مراکز در شمال‌ شرق و دیگری در شمال غرب تهران واقع شده است. هریک از این مراکز همه پایه‌های تحصیلی را در خود جای داده‌اند.

– آدرس مجتمع آموزشی تزکیه: پل مدیریت، بلوار دریا، چهارراه شهید مطهری، مطهری شمالی، کوی مروارید

شماره تماس: 02188698051

– آدرس مجتمع آموزشی تزکیه 2: ازگل، اتوبان امام علی علیه السلام، خیابان گلچین، نبش گل‌افشان

شماره تماس: 02122444575

سرویس مدرسه تزکیه

مجموعه آموزشی تزکیه یکی از بهترین مدارس تهران است که کنار همه مزایا و امکانات مختلفی که در اختیار دانش‌آموزان قرار داده، سرویس رفت‌وآمد هم برای آن‌ها درنظر گرفته است.

بنابراین دانش‌آموزان می‌توانند هنگام ثبت‌نام در این مدرسه برای سرویس تردد هم ثبت‌نام کنند. هزینه سرویس مدرسه تزکیه بین 2.000.000 تا 7.000.000 میلیون تومان است که به تناسب مسافت خانه تا مدرسه متغیر خواهد بود. این هزینه به عنوان یک هزینه جداگانه کنار شهریه محاسبه می‌شود.

مدارس هم‌تراز با تزکیه

این مدرسه یکی از مدرسه‌های برتر تهران است که بین دانش‌آموزان شهرت و محبوبیت قابل‌توجهی دارد. همین موضوع هم باعث شده افراد زیادی خواهان تحصیل در آن باشند؛ اما طبیعتا گنجایش محدود مدرسه چنین امکانی را فراهم نخواهد کرد. اگر فرزند شما هم نتوانسته در این مدرسه ثبت‌نام کند، می‌توانید او را در مدارس هم‌تراز تزکیه ثبت‌نام کنید.

– مدارس هم‌تراز دوره ابتدایی

معلم، سحر، روشنگر، مشکوه، امام صادق، آفرینش، ایران من، واله 1، طلوع شمس، ماهور، سوده، مهورز و راه رشد

– مدارس هم‌تراز دوره متوسطه اول

گلبانگ، معلم، مبینا، مدرسه ابوریحان، شهدای پارس‌خودرو، معصومه، دانش‌پژوهان، راهیان فضیلت 1 و صدرا نوین

– مدارس هم‌تراز دوره متوسطه دوم

روشنگر، تزکیه 1، نیکان، فرزانگان 7، هدی ، سما 3، مدرسه ابوعلی سینا، امام صادق، سوده، تهذیب، مدبران و دانشور

– مدارس هم‌تراز با تزکیه 2

تقوا، تقوی‌نیا، سما، شکوفه، اندیشه سبز، شهید باهنر، نرگس، آئین روشن، پانزده خرداد، مهرتابان، شکوفا و سهیل

تزکیه جایی برای یک رشد همه جانبه

هرچند مدرسه تزکیه هم مانند خیلی از مدارس تهران نواقص و کمبودهایی دارد، اما نقاط قوت آن به مراتب خیلی بیشتر از نقاط ضعف مدرسه است. وجود دبیران حرفه‌ای و دلسوز، مسئولان باتجربه و پیگیر، امکانات رفاهی متنوع و… همه‌وهمه باعث شده تزکیه یکی از بهترین مدارس برای موفقیت تحصیلی و توسعه مهارت‌های فردی دانش‌آموزان باشد.

اگر شما هم از خانواده‌هایی هستید که قصد دارید فرزندتان را به مسئولان و متخصصان مدارس تزکیه بسپارید، پیشنهاد می‌کنیم از همین حالا روی سطح علمی و دانش فرزندتان کار کنید تا برای آزمون ورودی این مدرسه آماده شود. دبیران تدریس خصوصی ریاضی کاراتدریس هم برای یادگیری ریاضیات کنار فرزند شما هستند تا شانس قبولی او در آزمون مدارس تزکیه را بالا ببرند.

 

این افتخار ماسـت که پاسخگـوی شـما باشـیم و به سوالات و مسائل شما پاسخ دهیم.

سوالات متداول و مرتبط با این مدرسه

برخی از پرسش ها و پاسخ های کاربران

سوال شما چیست؟

شرایط ورود به مدرسه تزکیه چگونه است؟

آزمون‌های ورودی مجتمع آموزشی تزکیه برای پایه‌های پیش ‌دبستانی، اول دبستان، هفتم و دهم ریاضی و تجربی برای متوسطه دوم و دهم، یازدهم و دوازدهم برای رشته‌ فتوگرافیک و دهم و دوازدهم رشته انیمیشن برگزار می‌شود.از شرایط پیش ثبت‌نام در این مدرسه انضباط عالی و معدل بالای 19 است. همچنین این مدرسه آزمون‌های میان پایه‌ای برگزار نمی‌‎کند.

امکانات و خدمات مدرسه تزکیه چیست؟

مدرسه تزکیه امکانات مختلفی از جمله کتابخانه با چندین جلد کتاب درسی و غیر درسی، آزمایشگاه مجهز برای فهم عملی دروس، مجموعه ورزشی و استخر برای نشاط بیشتر دانش‌آموزان، نمازخانه برای برگزاری نماز یا سایر برنامه‌های مذهبی و... دارد.

آدرس مدرسه تزکیه کجاست؟

- آدرس مجتمع آموزشی تزکیه: پل مدیریت، بلوار دریا، چهارراه شهید مطهری، مطهری شمالی، کوی مروارید شماره تماس: 02188698051- آدرس مجتمع آموزشی تزکیه 2: ازگل، اتوبان امام علی علیه السلام، خیابان گلچین، نبش گل‌افشان شماره تماس: 02122444575

مدارس هم‌تراز مدرسه تزکیه کدام‌ها هستند؟

- مدارس هم‌تراز دوره ابتدایی معلم، سحر، روشنگر، مشکوه، امام صادق، آفرینش، ایران من، واله 1، طلوع شمس، ماهور، سوده، مهورز و راه رشد- مدارس هم‌تراز دوره متوسطه اول گلبانگ، معلم، مبینا، مدرسه ابوریحان، شهدای پارس‌خودرو، معصومه، دانش‌پژوهان، راهیان فضیلت 1 و صدرا نوین- مدارس هم‌تراز دوره متوسطه دوم روشنگر، تزکیه 1، نیکان، فرزانگان 7، هدی ، سما 3، مدرسه ابوعلی سینا، امام صادق، سوده، تهذیب، مدبران و دانشور- مدارس هم‌تراز با تزکیه 2 تقوا، تقوی‌نیا، سما، شکوفه، اندیشه سبز، شهید باهنر، نرگس، آئین روشن، پانزده خرداد، مهرتابان، شکوفا و سهیل

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را در رابطه با متن بالا وارد کنید.