مدرسه روشنگران؛ جایی با سخت‌گیری‌های عجیب و قبولی‌های درخشان

انتخاب مدرسه مناسب برای اطمینان خاطر از محیط مدرسه، کیفیت آموزش و پرورش، سطح علمی و… یکی از دغدغه‌های والدینی است که آینده تحصیلی فرزندان برایشان اهمیت ویژه‌ای دارد. یکی از مدارس تیزهوشان برتر تهران که از این نظر شرایط بسیار ایده‌آلی را برای دانش‌آموزان فراهم کرده، مدرس دخترانه روشنگران است. این مدرسه برای همه مقاطع دوره ابتدایی تا پیش دانشگاهی کادر آموزشی حرفه‌ای دارد. این موضوع باعث شده بسیاری از پدران و مادران از همان سال‌های اول درس و تحصیل، فرزندشان را در این مدرسه ثبت‌نام کنند و تا آخرین سال تحصیلی خیالشان بابت آموزش و پروش دختر دلبندشان راحت باشد.

اگر فرزندتان قصد تحصیل در این مدرسه را دارد یا از دانش‌آموزان روشنگران است، برای آمادگی در آزمون ورودی مدرسه یا تقویت دروس به‌ویژه درس ریاضی به همراهی دبیر خصوصی ریاضی نیاز خواهد داشت. مدرسان خصوصی ریاضی کاراتدریس از آمادگی آزمون تا آخرین روز تحصیل در مدرسه روشنگران کنار فرزند شما خواهند بود. برای آشنایی با فرهنگ و شیوه کار، امکانات و شرایط قبولی در آزمون مدرسه روشنگران این مطلب را از دست ندهید.

کمی بیشتر درباره روشنگران

همان‌طورکه گفته شد مدرسه روشنگران برای همه مقاطع درسی ابتدایی، دوره متوسطه اول و دوره متوسطه دوم مراکز آموزشی بسیار خوبی تاسیس کرده است. مدارسی با کادر اجرایی و آموزشی حرفه‌ای، امکانات و تجهیزات متنوع و محیطی علمی که دانش‌آموزان را به یادگیری و رقابت درسی تشویق می‌کند؛ اما درنظر داشته باشید هریک از مدارس روشنگران در یک جای تهران واقع شده‌اند و کنار هم قرار ندارند. بنابراین اگر می‌خواهید فرزندتان را در مدرسه دخترانه روشنگران ثبت‌نام کنید، برای تردد او در هر دوره از تحصیل باید راهکاری درنظر بگیرید.

مدرسه روشنگران، آموزش و پرورش خود را بر سه اصل هدف‌مندی، برنامه‌ریزی و نظم در اجرا بنا کرده است. به عبارت دیگر مدرسه روشنگران به دانش‌آموزان کمک می‌کند پیش از هرچیزی برای خود اهداف شفافی درنظر بگیرند، برای رسیدن به هدف موردنظرشان برنامه‌ریزی کنند و در اجرای برنامه درسی و مطالعاتی منظم پیش بروند.

این مدرسه موفقیت خود در آموزش و پرورش دانش‌آموزان را در اجرای دقیق برنامه‌های تعیین شده روی تقویم آموزشی و انجام صحیح همه امور توسط پرسنل حرفه‌ای خود می‌داند. روشنگران برای بهبود عملکرد خود به بررسی نقاط ضعف و قوت سایر مدارس پرداخته و نکات مربوط به آن‌ها را در سیستم آموزشی خود اصلاح کرده است. این موضوع باعث شده کیفیت این مدرسه به‌ویژه برای سال کنکور بسیار عالی باشد.

این مدرسه همچنین محیطی شاد و مثبت دارد. اینطور که دانش‌آموزان مدرسه گفته‌اند اغلب در ساعات زنگ تفریح موزیک‌های دلخواه دانش‌آموزان در فضای مدرسه پخش شده و باعث انرژی بیشتر و نشاط آن‌ها می‌شود.

روشنگران همچنین به سلامت اخلاقی و فضای مدرسه اهمیت بسیار زیادی می‌دهد. این موضوع را می‌توان از دوربین‌های امنیتی مدرسه فهمید. دوربین‌هایی که در همه کلاس‌ها، آزمایشگاه‌ها و فضاهای عمومی نصب شده و مرتب بررسی می‌شوند. به‌همین دلیل اولیا نگران مسائل اخلاقی مانند استفاده از گوشی هوشمند در محیط مدرسه، موارد امنیتی و… نیستند و از محیط سالم مدرسه اطمینان خاطر دارند.

 

سطح علمی مدرسه روشنگران

این مدرسه نسبت به مدارس هم تراز خود سطح علمی بسیار بالایی دارد. این موضوع را می‌توان از آمار قبولی‌های کنکور مدرسه روشنگران نسبت به سایر مدارس متوجه شد. روشنگران درمجموع عملکرد بسیار خوبی داشته و سطح علمی بالایی دارد. همچنین طبق گفته دانش‌آموز به نظر می‌رسد کیفیت آموزش و تدریس این مدرسه در سال‌های آخر دوره متوسطه دوم به مراتب بسیار بهتر از پایه‌های تحصیلی دیگر است.

شرایط ورود به روشنگران

برای تحصیل در هر پایه تحصیلی مدرسه روشنگران شرایط متفاوتی وجود دارد. پس باید گفت به تناسب مقطع تحصیلی فرزندتان باید شرایط مدرسه را برای ورود و ثبت‌نام بررسی کنید. دانش‌آموزان دوره ابتدایی برای ورود به مدرسه روشنگران نیازی به آزمون ورودی ندارند. تنها باید پیش‌ ثبت‌نام و حضور در مدرسه برای ثبت‌نام نهایی انجام شود.

همچنین ثبت‌نام دوره متوسطه اول و دوم مدرسه روشنگران با آزمون ورودی همراه است. اگر می‌خواهید فرزندتان شانسی برای تحصیل در این مدرسه داشته باشد، باید او را در آزمون ورودی این مدرسه ثبت‌نام کنید. طبیعی است که با قبولی در آزمون ورودی، می‌توانید او را در این مدرسه ثبت‌نام کنید.

شرایط آزمون ورودی مدرسه روشنگران

برای ثبت‌نام در آزمون ورودی مدرسه روشنگران باید سه ماه آخر سال، به‌طور مرتب از سایت مدرسه پیگیری و پیش ثبت‌نام کنید. طبق سال‌های گذشته پیش‌ ثبت‌نام آزمون ورودی روشنگران از بهمن ماه شروع می‌شود. برای این کار کافی است در زمان مقرر از طریق سایت مدرسه، نام فرزندتان را در فهرست اسامی داوطلبان آزمون ورودی مدرسه ثبت کنید.

همچنین بد نیست بدانید مفاد آزمون ورودی برای دوره متوسطه اول و دوم یکسان است و سوالات در هر دو پایه از دروس علوم و ریاضی طراحی می‌شوند.

آزمون ورودی میان‌دوره

متاسفانه اطلاعات دقیقی درباره برگزاری آزمون‌های میان‌دوره روشنگران در دسترس نیست؛ اما باتوجه به اینکه بسیاری از دانش‌آموزان دوره متوسطه اول و دوم این مدرسه از شاگردان و دانش‌آموزان پایه‌های تحصیلی سال‌های قبل همین مدرسه هستند و از طرفی ظرفیت مدرسه برای پذیرش دانش‌آموز محدود است؛ احتمال قبولی در آزمون‌های میان‌دوره مدرسه روشنگران بسیار کم است.

قبولی کنکور و روبوکاپ روشنگران در سال‌های گذشته

طبیعی است که از مدرسه روشنگران انتظار داشته باشید آمار قبولی دانش‌آموزان آن در کنکور زیاد باشد، چون این مدرسه یکی از بهترین مدارس تهران محسوب می‌شود. از آن‌جایی که سطح عملی این مدرسه طبق چند سال گذشته پیشرفت زیادی داشته، به‌طبع میزان درصد قبولی دانش‌آموزان آن در کنکور بسیار افزایش یافته.

همچنین دانش‌آموزان این مدرسه توانسته‌اند در مسابقات روبوکاپ هم مقام‌های مختلفی کسب کنند. البته اطلاعات دقیقی درباره نام مقام‌آوران مدرسه روشنگران در روبوکاپ و قبولی‌های این مدرسه در کنکور وجود ندارد. با بررسی سطح علمی و صحبت‌های دانش‌آموزان روشنگران می‌توان نتیجه گرفت که این مجتمع کمک زیادی به دانش‌آموزان برای قبولی در کنکور و آزمون‌های می‌کند.

برنامه درسی روشنگران در تابستان

این مدرسه برای تابستان دانش‌آموزان پایه‌های یازدهم و دوازدهم برنامه‌های جدی و فشرده‌ای تدارک دیده است. این دو پایه تحصیلی به‌دلیل نزدیکی به سال کنکور، برنامه درسی و مطالعاتی جدی خود را از تابستان شروع می‌کنند.

یک هفته پس از پایان کنکور هرسال برنامه درسی پایه‌های یازدهم و دوازهم مدرسه روشنگران شروع شده و تا نیمه اول شهریور ادامه دارد. به‌عبارت دیگر تنها بازه زمانی استراحت دانش‌آموزان 15 شهریور تا اول مهر است. در طول این مدت دانش‌آموزان سال دوازدهم شنبه، یکشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه‌ها را در مدرسه حضور دارند؛ اما دانش‌آموزان پایه یازدهم علاوه‌براین روزهای دوشنبه‌ هم درمدرسه بوده و فقط آخر هفته تعطیل هستند.

پایه‌های یازدهم و دوازدهم در طول تابستان به‌طور جدی به یادگیری مباحث درسی می‌پردازند. در تابستان یازدهمی‌ها آزمون‌های تشریحی و تستی را برای همه دروس به‌صورت تکی خواهند داشت و برای دوازدهمی‌ها هر دو هفته یک بار آزمون جامع تستی از همه دروس برگزار می‌شود. آزمون‌هایی که برای هر سه پایه دهم، یازدهم و دوازدهم برگزار می‌شود، از آزمون‌های زوج قلمچی بوده و برنامه‌ریزی درسی دبیران به‌نحوی است که به آزمون‌های قلمچی برسند.

فوق‌برنامه‌ها در مدرسه روشنگران

این مدرسه هم مانند سایر مدارس برتر تهران کلاس‌های فوق‌برنامه مختلفی برای دانش‌آموزان برگزار می‌کند. کلاس‌های ورزشی، روباتیک، زبان، فرهنگی و… از جمله برنامه‌های فوق‌العاده مدرسه روشنگران هستند.

به‌عنوان مثال در دوره متوسطه اول، به زبان اهمیت ویژه‌ای داده می‌‌شود. در این دوره یک شعبه از کانون زبان برای دانش‌آموزان درنظر گرفته می‌شود که پس از تعیین سطح دانش‌آموز برای یادگیری زبان انگلیسی برنامه‌ریزی خواهد شد؛ اما در دوره متوسطه دوم تمرکز اصلی روی یادگیری، تکرار، تمرین و دوره مباحث درسی و کنکوری است.

وضعیت اردوهای تفریحی در روشنگران

این مدرسه هم مانند دیگر مدارس پایتخت برای دانش‌آموزان اردوهای مختلفی در نظر گرفته است. دانش‌آموزان دوره متوسطه دوم هرسال فقط یک بار اردو دارند. این اردو هم داخل شهری و یک روزه است؛ این درحالی است که دانش‌آموزان دوره متوسطه اول اردوهای داخل شهری و خارج شهری خواهند داشت.

به نظر می‌رسد دلیل اردوی کمتر برای متوسطه دوم، تمرکز بیشتر مدرسه روی مباحث درسی و کنکوری در این مقاطع تحصیلی باشد.

در مدرسه روشنگران چه می‌گذرد؟

این مدرسه از سوی دانش‌آموزان و والدین مورد تحسین و سرزنش‌های مختلفی قرار گرفته است. دانش‌آموزانی که در مدرسه روشنگران تجربه تحصیل داشته‌اند و والدین آن‌ها از این مدرسه رضایت کامل داشته‌اند. شنیدن بعضی از دیدگاه‌ها درباره این مدرسه خالی از لطف نیست.

مدرسه روشنگران از نگاه دانش‌آموزان

از مهم‌ترین و قابل‌توجه‌ترین نقدهایی که به این مدرسه وارد شده، میزان سخت‌گیری مدرسه به دانش‌آموزان است. سخت‌گیری مدرسه برای مطالعات درسی گاهی بسیار آزاردهنده شده و باعث می‌شود دانش‌آموزان با بار روانی بسیار زیادی مواجه باشند. این موضوع به‌ویژه برای پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم شدت زیادی دارد.

همچنین دانش‌آموزان این مدرسه از سوی کادر اجرایی و دبیران سطح‌بندی می‌شوند و در سه دسته A، B و C قرار می‌گیرند. دانش‌آموزان سطح A که از نظر درسی عملکرد بهتری دارند، برای مدرسه ارزش بالاتری خواهند داشت. این سطح‌بندی دانش‌آموزان روی میزان توجه به درس و تحصیل، نوع برخورد با دانش‌آموزان و حتی اولیای آن‌ها، اهمیت دادن به افراد و… تاثیر مستقیم دارد. شدت تبعیضی که بین دانش‌آموزان مدرسه وجود دارد، به قدری محسوس است که روی بعضا روی روابط دانش‌آموزان با یکدیگر هم تاثیر منفی خواهد داشت.

علاوه‌براین از نظر مدیریت مدرسه، هرنوع ارتباط دانش‌آموزان با هم خارج از محیط آموزشی مدرسه، خلاف محسوب می‌شود و اگر کادر اجرایی مدرسه روشنگران متوجه شوند گروهی از دانش‌آموزان خارج از فضای مدرسه با هم در تعامل هستند، با دانش‌آموزان برخورد می‌کنند.

از دیگر مواردی که در نقد مدرسه روشنگران گفته شده، عدم درنظر گرفتن کلاس ورزش در دوره متوسطه دوم است. دانش‌آموزان پایه دهم، یازدهم و دوازدهم زنگ ورزش ندارند و همه زمان حضور در مدرسه به درس، مطالعه و تمرین مشغول هستند که باعث خستگی دانش‌آموز خواهد شد.

درمجموع اگر دانش‌آموزان بتوانند فضای رقابتی، پرتنش و سخت‌گیرانه سال آخر را تحمل کنند، مدرسه روشنگران برای سال آخر تحصیلی انتخاب خوبی خواهد بود؛ چراکه با وجود کیفیت آموزش روشنگران دانش‌آموزان از حضور درکلاس کنکور خارج از مدرسه بی‌نیاز هستند؛ اما کیفیت آموزش و تدریس مدرسه برای پایه‌های تحصیلی دیگر چندان تفاوتی با سایر مدارس تهران ندارد. همچنین فضای شاد در زنگ‌های تفریح و دبیران باتجربه از نقاط قوت مدرسه از نظر دانش‌آموزان است.

مدرسه روشنگران از نگاه والدین

مدرسه روشنگران اغلب با اولیای دانش‌آموزان برخورد محترمانه و بسیار خوبی دارد؛ اما بسیاری از والدین می‌گویند این احترام و توجه برای والدین دانش‌آموزان سال یازدهم و دوازدهم بیشتر است. همچنین به نظر می‌رسد در سایر سال‌های تحصیلی، میزان برخورد محترمانه پرسنل مدرسه، ارتباط مستقیم با کیفیت درس و عملکرد دانش‌آموز دارد.

همچنین بسیاری از والدین از انتقادپذیر نبودن کادر مدیریت مدرسه ناراضی هستند. بسیاری از دانش‌آموزان هم نسبت به این موضوع نظراتی دارند. به نظر می‌رسد مدیریت مدرسه عملکرد و شیوه آموزشی خود را به‌طور متعصبانه‌ای قبول دارد و هیچ انتقاد، نظر، شکایت و… او را برای تغییر رویه و اعمال اصلاحات روی برنامه درسی و آموزشی قانع نمی‌کند. این مساله می‌تواند اثرات منفی مختلفی روی عملکرد دانش‌آموز و روحیه او داشته باشد.

امکانات رفاهی روشنگران

گرچه قبولی‌های کنکور و المپیاد این مدرسه نشان از کیفیت بالا و عملکرد خوب روشنگران دارند؛ اما امکانات رفاهی و آسایشی مدرسه روشنگران در حد متوسط قرار دارد؛ یعنی این مدرسه حداقل امکانات مانند کتابخانه، آزمایشگاه، سالن همایش و بوفه با کیفیت معمولی را برای دانش‌آموزان فراهم کرده است.

امکانات این مجموعه آموزشی بسیار کامل بوده و همه وسایل و تجهیزات برای یادگیری بهتر دانش‌آموزان در این همه شعب این مجتمع تعبیه شده. آزمایشگاه‌های این مدارس کاملا مجهز بوده و وسایل مختلفی در آن قرار داده شده تا دانش‌آموزان بتوانند أنواع آزمایش‌ها را به‌صورت دقیق انجام دهند. در کلاس‌های مدارس روشنگران تجهیزاتی مانند ویدپو پرژکتور، لپ‌تاپ و… وجود دارد که معلم‌ها بتوانند مباحث را راحت‌تر به دانش‌آموزان آموزش دهند.

شهریه مدرسه روشنگران

همان‌طورکه گفته شد روشنگران یکی از مدارس گران‌قیمت تهران محسوب می‌شود که با مدرسه‌های برتر تهران رقابت دارد. این مدرسه علی‌رغم نداشتن امکانات رفاهی مختلف، به‌دلیل کیفیت بالای آموزش و نتایج درخشان در کنکور سال‌های گذشته، شهریه بالایی دارد.

شهریه این مدرسه برای دوره متوسطه دوم در سال 98 حدود 27.000.000 تومان بوده است. این شهریه برای کلاس‌های درس و فوق‌برنامه گرفته شده و هزینه سرویس به‌طور جداگانه محاسبه شده است. درمجموع با هزینه سرویس 4.000.000 تومانی یک سال تحصیل در مدرسه روشنگران بیش از 30.000.000 تومان برآورد می‌شود.

آدرس و شعب روشنگران

آدرس و شماره تماس مدرسه روشنگران منطقه 3

آدرس: خیابان ولیعصر، میرداماد جنوبی، نرسیده به جردن، پلاک 416

شماره تماس: 02188209823،  02188206849،  02188208692

آدرس و شماره تماس مدرسه روشنگران منطقه 4

آدرس: تهرانپارس، خیابان 196 غربی، بین فلکه سوم و اتوبان باقری، پلاک 46

شماره تماس: 02177721143،  02177700688

آدرس و شماره تماس هنرستان روشنگر

آدرس: تهرانپارس، اتوبان شهید باقری شمالی، نبش کوچه 182 غربی، هنرستان روشنگر

شماره تماس: 02177881588 ، 02177869621

سرویس مدرسه روشنگران

این مدرسه برای تردد دانش‌آموزان هم راهکارهایی داشته و سرویس رفت‌وآمد از همه مناطق تهران به مدرسه روشنگران را فراهم کرده است. حداقل هزینه برای سرویس رفت‌وبرگشت مدرسه روشنگران در سال 98 حدود 2.000.000 تومان برای مناطق نزدیک و حداکثر حدود 7.000.000 تومان برای مناطق دورتر تعیین شده است.

البته شما می‌توانید به جای سرویس مدرسه، از مراکز ارائه‌دهنده سرویس مدرسه به طور جداگانه استفاده کنید.

مدارس هم‌تراز روشنگران

باتوجه به میزان قبولی‌ها و آمار رتبه‌های قبولی این مدرسه در کنکور، مسابقات روبوکاپ و… مقایسه سطح علمی مدرسه روشنگران با سایر مدارس تهران کار آسانی نیست؛ با وجود این مدارسی مانند ابوریحان، کوشش، فرزانگان و خرد انتخاب‌های خوبی برای جایگزینی این مدرسه هستند. بنابراین درصورتی‌که فرزندتان شانس ثبت‌نام و ورود به این مدرسه را از دست داد؛ می‌توانید شانس او را در مدارسی که گفته شد، امتحان کنید.

روشنگران؛ انتخاب سخت‌کوش‌های بااراده

درآخر باید گفت مدرسه روشنگران تمرکز اصلی خود را روی رشد و پرورش دانش‌آموزانی قرار داده که آینده درخشانی دارند و می‌توانند رتبه‌های برتر کنکور را از آن خود کنند. این موضوع برای سایر دانش‌آموزان که کمتر مورد توجه کادر آموزشی  و اجرایی مدرسه قرار گرفته‌اند، چندان خوشایند نیست.

بنابراین درصورتی‌که دخترتان روحیه محکمی دارد، می‌تواند از پس سختگیری‌های مدرسه و فشار روانی آن برآید، بی‌شک مدرسه روشنگران انتخاب خوبی برای آموزش، هدفمندی، یادگیری، مطالعه و… است. اگر می‌خواهید فرزندتان در آزمون ورودی این مدرسه شرکت کند یا از دانش‌آموزان روشنگران بوده و می‌خواهد در دروس خود به ویژه ریاضیات موفق‌تر عمل کند، با مشاوران تحصیلی و دبیران خصوصی کاراتدریس تماس بگیرید.

تیم حرفه‌ای کاراتدریس با سال‌ها تجربه در این فضا، فرزند شما را در همه مراحل حضور در این مدرسه همراهی و راهنمایی خواهند کرد.

این افتخار ماسـت که پاسخگـوی شـما باشـیم و به سوالات و مسائل شما پاسخ دهیم.

سوالات متداول و مرتبط با این مدرسه

برخی از پرسش ها و پاسخ های کاربران

سوال شما چیست؟

شرایط ورود به مدرسه روشنگران چگونه است؟

به تناسب مقطع تحصیلی فرزندتان باید شرایط مدرسه را برای ورود و ثبت‌نام بررسی کنید. دانش‌آموزان دوره ابتدایی برای ورود به مدرسه روشنگران نیازی به آزمون ورودی ندارند. تنها باید پیش‌ ثبت‌نام و حضور در مدرسه برای ثبت‌نام نهایی انجام شود.همچنین ثبت‌نام دوره متوسطه اول و دوم مدرسه روشنگران با آزمون ورودی همراه است.

امکانات و خدمات مدرسه روشنگران چیست؟

مکانات رفاهی و آسایشی مدرسه روشنگران در حد متوسط قرار دارد؛ یعنی این مدرسه حداقل امکانات مانند کتابخانه، آزمایشگاه، سالن همایش و بوفه با کیفیت معمولی را برای دانش‌آموزان فراهم کرده است.

آدرس مدرسه روشنگران کجاست؟

آدرس و شماره تماس مدرسه روشنگران منطقه 3 آدرس: خیابان ولیعصر، میرداماد جنوبی، نرسیده به جردن، پلاک 416 شماره تماس: 02188209823،  02188206849،  02188208692آدرس و شماره تماس مدرسه روشنگران منطقه 4 آدرس: تهرانپارس، خیابان 196 غربی، بین فلکه سوم و اتوبان باقری، پلاک 46 شماره تماس: 02177721143،  02177700688آدرس و شماره تماس هنرستان روشنگر آدرس: تهرانپارس، اتوبان شهید باقری شمالی، نبش کوچه 182 غربی، هنرستان روشنگر شماره تماس: 02177881588 ، 02177869621

مدارس هم‌تراز مدرسه روشنگران کدام‌ها هستند؟

مدارسی مانند ابوریحان، کوشش، فرزانگان و خرد انتخاب‌های خوبی برای جایگزینی این مدرسه هستند.

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را در رابطه با متن بالا وارد کنید.