ریاضی درسی بسیار مهم است و همه دانش‌آموزان باید آن را به خوبی یاد بگیرند. بسیاری از معلم‌ها می‌خواهند از روش‌های مدرن برای تدریس بهتر این درس استفاده کنند. متاسفانه تعداد زیادی از دانش‌آموزان، به‌دلیل عدم استفاده معلم‌ها از روش‌ها نوین، نسبت به یادگیری ریاضی دلسرد می‌شوند. اگر می‌خواهید از آن دسته معلم‌هایی باشید که استفاده از متدهای به روز برای تدریس ریاضی را سرلوح کارشان قرار می‌دهند، این مطلب از بلاگ کاراتدریس را از دست ندهید.

1. خلاقیت در آموزش مباحث جدید

یکی از مفاهیم جدید کتاب را در تدریس خصوصی ریاضی نهم مطرح کرده و فواید آن را بررسی کنید. برای مثال در حال آموزش ضرب به دانش‌آموزان هستید، زمانی که آموزش‌ها به پایان رسید، یک سوال برای آن‌ها طرح کنید تا پاسخش را پیدا کنند، سپس کاربرد ضرب در زندگی روزانه را برای آن‌ها بگویید. شاید لازم باشد هنگام آموزش، یک نمایش برایشان اجرا کنید.

نگویید این کار مسخره است، شما با اجرای یک نمایش کوچک، می‌توانید آموزش را برای دانش‌آموزها جذاب‌تر کنید. مثلا برای تدریس تقسیم، می‌توانید چند توپ به کلاس آورده و آن را بین دانش‌آموزان تقسیم کنید و بگویید که به هرکدام از آن‌ها چند گوی می‌رسد.

در کلاس بگویید تعدادی میوه آورده‌اید، اما نمی‌دانید که به هر دانش‌آموز چند میوه می‌رسد. سپس از آن‌ها بخواهید تا شما را راهنمایی کنند، دانش‌آموزان با این مثال‌های بسیار ساده اما ملموس، مفاهیم را بهتر درک خواهند کرد. به آن‌ها بگویید که مفاهیم ریاضی در زندگی روزمره بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد، مثلا کاربرد آن‌ها را هنگام خرید بگویید.

آموزش مفاهیم ریاضیات

2. دسته‌بندی مفاهیم جدید، از روش‌های کاربردی تدریس ریاضی

برای این کار باید آموزش ریاضی یک مفهوم پیچیده را آغاز کرده و آن‌ را در چند جلسه و با روش‌های مختلف برای دانش‌آموزان توضیح دهید. این کار باعث می‌شود دانش‌آموز بتواند مفاهیم دسته‌بندی شده را جداجدا در ذهنش تثبیت کند و آن‌ها را راحت‌تر یاد بگیرد.

ممکن است شما در حال آموزش 3*2=6 باشید، ابتدا این را بگویید و سپس با استفاده از وسایل آموزشی، این موضوع را برایشان اثبات کنید. می‌توانید بگویید که این 3*2 درواقع همان 2+2+2 است که ساده‌تر نوشته شده است. با این کار، ذهن دانش‌آموزان با مفهوم ساده کردن هم آشنا خواهد شد.

آموزش ریاضی

3. بررسی و توضیح روش‌های حل

معمولا معلم‌ها در تدریس ریاضی ابتدا نحوه حل مسئله را توضیح می‌دهند، اما دلیل استفاده از این روش را نمی‌گویند. شاید بگویید که اگر اثبات هر فرمول را توضیح دهیم، دانش‌آموزان کمی سردرگم می‌شوند، درست است، تعدادی از دانش‌آموزان با این کار گیج می‌شوند، ولی بسیاری از آن‌ها باید متوجه شوند که چرا مسئله را با این روش حل کرده‌اید.

دانش‌آموزانی که می‌توانند یک مسئله را به‌درستی حل کنند، فرمول‌ها را حفظ کرده‌اند، اما از اثبات آن بی‌خبر هستند و همیشه فکر می‌کنند که نتوانسته‌اند جواب درست را به دست بیاورند. بسیاری از دانش‌آموزان، اگر کابرد فرمول و روش حل را ندانند، آن را سریع فراموش خواهند کرد.

روش حل مسائل

می‌توانید بگویید اولین‌بار چه‌کسی از این روش استفاده کرد. اگر می‌خواهید مفاهیم ریاضی را به دانش‌آموزان ابتدایی آموزش دهید، یک داستان از پیدا کردن این فرمول بیان کنید تا تاریخچه آن همیشه در ذهن او بماند.

اگر این کار را انجام می‌دهید، باید صبور باشد، چون بسیاری از دانش‌آموزان سوال می‌پرسند و می‌خواهند اطلاعات دقیق‌تری از آن به دست بیاورند. وقت زیادی را به این کار اختصاص دهید و اگر تاریخچه روش‌های حل را نمی‌دانید، درباره آن تحقیق کنید.

اگر در کلاس، دانش‌آموز سوالی پرسید که جوابش را نمی‌دانستید به او بگویید که بعد از کلاس بماند و درباره آن با هم صحبت کنید. حتی می‌توانید سعی کنید با هم به جواب برسید.

4. تدریس ریاضی با مثال‌های ساده

هنگامی که یک مفهوم را توضیح دادید، درباره آن یک مثال حل کنید و به دانش‌آموزان بگویید چگونه پاسخ مثال‌های این‌چنینی را به دست بیاورند. سوال را روی تخته بنویسید و با استفاده از رنگ دیگر، آن را حل کنید. زمانی که این کار را انجام می‌دهید، به دانش‌آموزان فرصت دهید تا سوالات خود را بپرسند.

اگر دانش‌آموزان را مجبور کرده‌اید، بعد از حل مسئله، سوالشان را بپرسند، باید این اجازه را به آن‌ها بدهید که هر زمان سوال برایشان به وجود آمد از شما سوال کنند.

از اشیای فیزیکی و وسایل آموزشی استفاده کنید تا دانش‌آموزان در کلاس بتوانند مفاهیم را بهتر بفهمند. شکل‌ها همیشه در ذهن بچه‌ها می‌ماند و در زمان امتحان هم تصویر آن برایشان تجسم می‌شود. برای مثال دانش‌آموز می‌تواند با 20 عدد توپ، پاسخ 4/20 را محاسبه کند. او باید توپ‌ها را به 4 دسته مساوی تقسیم کند تا جواب را به دست آورد.

مسائل ریاضی

5. طرح پرسش‌ها و مثال‌های سخت‌تر

اگر دانش‌آموزان با حل مثال‌های ساده مشکل نداشتند، مسائلی سخت‌تر برای آن‌ها حل کنید. شما نباید فقط روش حل را به آن‌ها یاد ندهید، بلکه باید درباره مراحل از آن‌ها سوال بپرسید تا مطمئن شوید که درک کافی دارند و می‌توانند مثال‌های دشوارتر را هم حل کنند.

اگر آن‌ها می‌گویند می‌دانم مرحله بعد چیست، اما فراموش کرده‌اند، به آن‌ا کمک کنید تا روش حل را بفهمند و برایتان بگویند.

مسائل پیچیده درسی

6. گفتگو درباره مباحث استثنای ریاضی

هنگامی که مشغول تدریس خصوصی ریاضی دهم هستید، چند نمونه مثال از استثناها برای دانش‌آموزان حل کنید. اگر دانش‌آموزان با موارد خاص در هر مبحث آشنا شوند، می‌توانند سوالات آن را به‌ راحتی حل کنند. مثلا برای آموزش تقسیم صفر بگویید که نمی‌توانند مقدار هیچ را تقسیم کنند و چند مثال برای آن‌ها بزنید. درباره برعکس آن هم می‌توانید بگویید که نمی‌توان 5 قطعه شکلات را بین 0 نفر تقسیم کرد!

استثناهای ریاضیاتی

7. دادن تمرینات مختلف ریاضی به دانش‌آموز

تمرین‌ها تاثیر زیادی روی یادگیری دارند. می‌توانید چند جلسه بعد از تمام شدن یک فصل، مثال‌هایی از آن به دانش‌آموز بدهید تا مطالب برای او تداعی شود. بد نیست که از مثال‌هایی واقعی استفاده کنید. مثلا به دانش‌آموز بگویید: من در هفته 21 ساعت کار می‌کنم، من چند ساعت از روز را به کار اختصاص می‌دهم؟ او باید 21 را بر 7 تقسیم کند تا متوجه شود 3 ساعت از روز شما صرف تدریس ریاضی می‌شود.

ممکن است در مثال‌های اول کمی دچار مشکل شوند، اصلا نگران نباشید و به آن‌ها کمک کنید تا این مسئله را روی کاغذ حل کنند. از دانش‌آموزان بخواهید، زمانی که با خانواده به خرید می‌روند، روش محاسبه قیمت اجناس را به‌خاطر بسپارند و برایتان توضیح دهند.

حل تمرین ریاضی

8. خیالپردازی با مثال و داستان برای تدریس ریاضی

اگر ریاضی را به کودکان آموزش می‌دهید، باید از داستان‌های تصویری استفاده کنید. این کار باعث می‌شود فهمیدن ریاضی برای آن‌ها ساده‌تر شود. مثلا به آن‌ها بگویید که 5 لاک‌پشت در ساحل در حال حرکت هستند، اما پس از مدتی، یکی از آن‌ها به شنا می‌رود، الآن چند لاک‌پشت کنار هم هستند؟

با این روش، دانش‌آموز در امتحان موقع امتحان هم از این داستان‌ها در ذهنش می‌سازد تا بتواند جواب سوالات را راحت‌تر پیدا کند.

آموزش دروس

9. استفاده از بازی و ریاضی

درباره بازی و ریاضی تحقیق کرده و سرگرمی‌هایی برای جذاب کردن تدریس ریاضی بسازید. این کار باعث می‌شود، دانش‌آموزان ترس کمتری نسبت به یادگیری مسائل داشته باشند. مثلا می‌توانید یک فروشگاه مجازی در کلاس راه بیاندازید تا تعدادی از دانش‌آموزان نقش خریدار و تعدادی دیگر نقش فروشنده و صندوق‌دار را اجرا کنند.

از اشیا استفاده کنید و روی آن‌ها قیمت بگذارید و ذهن دانش‌آموزان را به چالش بکشید. از آن‌ها بخواهید قیمت همه کالاها را محاسبه کرده و پول آن را دریافت کنند.

بازی و ریاضی

10. به کار گیری نرم‌افزارهای رایانه‌ای

برای تدریس ریاضی بهتر است از نرم‌افزارهای رایانه‌ای آموزش ریاضی استفاده کنید. کودکان عاشق بازی‌های رایانه‌ای هستند و می‌توانند چیزهای مختلفی را با آن‌ها یاد بگیرند. البته باید حواستان باشد که حواس دانش‌آموزان بیش از حد به بازی پرت نشود، اما مطمئن باشید، اگر کودکان بازی‌های رایانه‌ای مبتنی بر ریاضیات را انجام دهند، هوش ریاضی آن‌ها بیشتر خواهد شد.

برخی از این بازی‌ها آزمون‌هایی دارند که سطح علمی دانش‌آموزان را مشخص می‌کند. استفاده از این برنامه‌ها به شما هم برای درک سطح ریاضی دانش‌آموز کمک خواهد کرد.

بازی های کامپیوتر درسی

11. از تمرین زیاد تا درک بهتر مفاهیم

پس از تدریس خصوصی ریاضی یازدهم به دانش‌آموزان گوش‌زد کنید که باید خیلی تمرین کنند. همانطور که گفته شد، پس از آموزش این درس به آن‌ها بیاموزید که ریاضیات در همه جای زندگی روزمره استفاده می‌شود، پس نباید آن را سرسری بگیرند.

زمانی که شمارش اعداد را آموزش می‌دهید، از آن‌ها بخواهید که تعداد دانش‌آموزان کلاس را به شما بگویند، تعداد صندلی‌ها، کیف‌ها، گچ‌های کنار تخته و… هم از نمونه‌های خوبی هستند.

حل تمرین

12. شکیبایی و صیر در تدریس ریاضی

زمانی که درحال آموزش ریاضی به کودکان هستید، باید بدانید، این اولین تجربه آن‌ها برای یادگیری این درس بوده و این‌جاست که مشخص می‌شود کسی به ریاضی علاقه دارد یا از آن بیزار است. سعی کنید به دانش‌آموزان بگویید که این فقط یک فرضیه محسوب می‌شود که برخی دانش‌آموزان نمی‌توانند ریاضیات را بفهمند و همه افراد می‌توانند آن را یاد بگیرند.

مطالعات نشان داده که بسیاری از دختران جوان روی خوش به یادگیری ریاضی نشان نمی‌دهد و همین موضوع باعث می‌شود که تعداد کمی از آن‌ها به سمت رشته‌های مهندسی بروند، این درحالی است که هوش ریاضی دختران نسبت به پسرها بسیار قوی‌تر است. آن‌ها باید درک کنند که شاخه‌های رشته‌ ریاضی فقط مربوط‌به پسرها نیست.

روش های تدریس ریاضی

13. تشویق دانش‌آموزان برای یادگیری

دانش‌آموزان هنگام تدریس رخصوصی یاضی دوازدهم به دو دسته تقسیم می‌شوند، برخی از آن‌ها می‌گویند این درس را خوب می‌فهمیم و برخی دیگر در یادگیری آن دچار مشکل خواهند شد. البته درست است که زمان لازم برای یادگیری درس ریاضی متفاوت است، اما همه می‌توانند آن را به خوبی یاد بگیرند.

بنابراین شما نباید به دانش‌آموزان اجازه دهید که این باور غلط را همیشه در ذهنشان داشته باشند، آن‌ها این افکار را برای همیشه همراه خود خواهند داشت. ممکن است شخصی به شما بگوید من نمی‌توانم ریاضیات را یاد بگیرم، شما باید به او بگویید که بهتر است از روش دیگری آن را بفهمد.

تشویق دانش آموزان

14. ملامت و سرزنش هنگام تدریس ریاضی، ممنوع

اگر دانش‌آموز بترسد که جواب اشتباه را بگوید، درصورتی که پاسخ درست مسئله را هم بداند، از گفتن آن اجتناب می‌کند. بنابراین شما نباید او را سرزنش کنید. اگر آن‌ها پاسخ اشتباهی را برایتان گفتند از دانش‌آموزان دیگر بخواهید تا جواب درست را گفته و روش حل را برای بقیه اعضای کلاس توضیح دهند. با این کار می‌توانید به آن‌ها بگویید که اشتباهشان کجا بوده است؟

جذب دانش آموزان به درس

15. داشتن استراتژی آموزشی برای تدریس ریاضی

می‌توانید دانش‌آموزان را گروه‌بندی کرده و نسبت به سطح دانش‌آموزان، برای هرگروه از یک روش استفاده کنید. برای مثال، اگر می‌دانید، اعضای این گروه با مثال‌های تصویری بهتر ارتباط می‌گیرند، می‌توانید برای آن‌ها از فیلم یا کارت‌های آموزشی استفاده کنید.

زمانی که در یک کلاس تدریس خصوصی ریاضی هفتم را انجام می‌دهید، باید حواستان باشد که هرکدام از دانش‌آموزان با روش خاصی این درس را یاد می‌گیرند، پس خودتان را برای استفاده از متدهای مختلف آماده کنید. ویدئوهای زیادی در سطح وب وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را تماشا کرده و الگو بگیرید تا بتوانید ریاضی را به بهترین شکل تدریس کنید.

استراتژی آموزشی

ما در این مطلب سعی کردیم بهترین روش‌های تدریس ریاضی را بیان کنیم. با الگو گرفتن از موارد بالا می‌توانید، فهمیدن این درس پیچیده و سخت را برای دانش‌آموزان آسان‌تر کنید و همیشه کلاستان پراز شور و هیجان باشد. اگر از این روش‌ها استفاده کرده‌اید، نظراتتان را درباره‌شان با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را در رابطه با متن بالا وارد کنید.