ریاضیات در همه مقاطع تحصیلی اهمیت زیادی دارد، علاوه‌بر درس، این علم در دنیای واقعی هم بسیاری کاربردی بوده و برای آن که از پس محاسبات روزمره خود بربیایید، باید آن را بلد باشید. ریاضیات در همه مراحل زندگی مورد استفاده قرار می‌گیرد و اگر نسبت به آن آگاهی کمی داشته باشید، ممکن است در مسائل روزانه به مشکل بخورید. فهمیدن ریاضی برای خیلی از افراد، کاری دشوار محسوب می‌شود که نمی‌توانند مفهوم آن را درست درک کنند. اگر به فهمیدن ریاضی علاقه‌مند هستید، این مطلب از کاراتدریس می‌تواند به شما برای دانستن روش‌های درک آن کمک ‌کند. پس با ما همراه باشید.

1. استفاده از اشیا و فهمیدن ریاضی

چند کیسه پر از مهره برداشته و از آن‌ها برای آموزش و یادگیری شمارش اعداد استفاده کنید. برای مثال، 5 مهره را از یک کیسه خارج کرده و 3 مهره از کیسه‌ دیگری خارج کنید و کنار هم بگذارید. با این روش می‌توانید مفهوم جمع را به‌خوبی متوجه شوید. استفاده از این روش، به شما کمک می‌کند با مفهوم تفریق هم آشنا بشوید. 4 مهره را از مهره‌های بیرون آورده شده، جدا کنید، حال می‌بینید که 4 مهره دیگر دارید. این کار، نشان می‌دهد که 4=8-4.

البته این مثال بسیار ساده بود. شما باید برای درک ریاضی در دنیای واقعی از مفاهیم مختلف مثل هندسه، آمار و… مصداق‌هایی در دنیا و پیرامون خود پیدا کنید.

مفهوم جمع و تفریق

2. جدول جمع و تفریق بخرید

یک جدول جمع و تفریق از فروشگاه یا وبسایت‌ها خریداری کنید. در این جداول، نتیجه جمع اعداد نوشته شده است. با استفاده از آن‌ها، می‌توانید مشکلات خود را فهمیده و آن‌ها را رفع کنید. معمولا تعداد اعداد جدول جمع و تفریق، محدود است. یعنی فقط جدول اعداد 3 رقمی در جدول نوشته شده و اعداد 2 رقمی در آن وجود ندارد.

جداول جمع و تفریق یکی از ابزار ابتدایی برای فهمیدن ریاضی محسوب می‌شود و اهمیت زیادی در فضای آموزشی دارد. مادران و پدران زیادی برای رفع مشکلات فرزاندشان، این جدول را خریداری می‌کنند.

جدول جمع و تفریق

3. بازی و ریاضی انجام دهید

Toon Math یکی بازی جذاب برای حل معادلات ساده است. در این بازی، برای عبور از موانع باید یک معادله را حل کنید. قبل از رسیدن به موانع، یک سوال به نمایش در خواهد آمد که باید جواب آن را از روی مانع‌ها انتخاب کرده و از آن عبور کنید. مراحل اول بازی Toon Math بسیار آسان به‌نظر می‌رسد، اما هرچقدر مراحل را پاس کنید، بازی سخت‌تر خواهد شد. این بازی یکی از بهترین سرگرمی‌ها برای فهمیدن ریاضی به‌شمار می‌رود.

بازی Toon Math

4. برای فهمیدن ریاضی ضرب و تقسیم را تمرین کنید

یکی از بهترین روش‌ها برای فهمیدن مفهوم ضرب این است که 3 لیوان برداشته و 2 بار از هریک از آن‌ها آب بخورید. شما در مجموع، 6 بار از این لیوان‌ها آب خورده‌اید. همچنین می‌توانید تعداد دفعات نوشیدن آب را با هم جمع کنید. اگر یک پیتزا داشته باشید، با استفاده از تقسیم، می‌توانید به‌صورت مساوی تکه‌های پیتزا را بین دوستانتان تقسیم کنید. فرض کنید پیتزا 8 قسمت دارد و شما 4 نفرید، با یک تقسیم ساده، می‌توان فهمید که 2=8/4. یعنی هر نفر باید دو تکه پیتزا بخورد.

همین مثال‌های ساده، کاربردی و واقعی در دنیا و محیط پیرامون به شما کمک می‌کند مفهوم هریک از این عملیات را به درستی درک کنید.

ضرب و تقسیم

5. ویژگی‌های ضرب را یاد بگیرید

اگر می‌خواهید ریاضیات را بفهمید، این روش می‌تواند به شما کمک زیادی بکند. یکی از ویژگی‌های ضرب، این است که می‌توانید اعداد را در آن جابه‌جا کنید. برای مثال جواب 4*2 و 2*4 تفاوتی ندارد. سعی کنید چند نمونه ضرب اعداد را انجام دهید تا نقاط ضعف خود را متوجه شوید. ویژگی‌های ضرب اعداد، تاثیر زیادی روی فهمیدن مفهوم ضرب دارد.

ویژگی های ضرب

6. جدول ضرب و تقسیم را تمرین کنید

آشنایی با مفهوم ضرب و تقسیم به فهمیدن ریاضی کمک زیادی می‌کند. برای مثال، وقتی عددی را در 5 ضرب کنیم، یکان آن 5 یا 0 خواهد شد. یکان هر عددی ضرب‌در 2، همیشه زوج می‌شود. تقسیم هم قوانینی این‌چنینی دارد. با استفاده از این قاعده‌ها می‌توانید درست یا غلط بودن پاسخ به دست آمده را تا حد زیادی متوجه شوید. پس از یاد گرفتن این قوانین، سراغ جدول ضرب رفته و آن را حفظ کنید.

جدول ضرب و تقسیم

7. در کلاس فهمیدن ریاضی را جدی بگیرید

اگر مفاهیم ریاضی را در کلاس یاد نگیرید، این درس برای شما بسیار دشوار خواهد شد. مفاهیم ریاضی تکمیل‌کننده یکدیگر هستند، یعنی اگر یکی از مفاهیم را درست متوجه نشوید، دانستن بقیه مفاهیم برای شما مشکل خواهد بود. برای مثال، مشتق مبحثی ساده است، اما اگر آن را به‌خوبی متوجه نشوید، نمی‌توانید انتگرال را یاد بگیرید. ریاضیات را می‌توان به دیوار تشبیه کرد، ضعیف بودن یا نبود یکی از بلوک‌ها، باعث خراب شدن دیوار می‌شود.

فهمیدن ریاضی در کلاس

8. در کلاس جزوه بنویسید

نوشتن جزوه در کلاس یکی از مهم‌ترین کارها برای فهمیدن ریاضی به‌شمار می‌رود. زمانی که بخواهید تکالیفتان را انجام دهید، می‌توانید با مراجعه‌ به جزوه، پاسخ مسائل را راحت‌تر به دست آورید. سعی کنید موارد مربوط‌به هر نوع مساله را جداگانه در جزوه بنویسید تا بتوانید موقع انجام مشق‌ها، سریع‌تر به مباحث گفته شده دسترسی داشته باشید.

نوشتن جزوه، یادگیری را برای شما آسان‌تر می‌کند، زیرا مفاهیم مختلف با نوشتن، بهتر ملکه ذهن می‌شود. جزوه مرتب و تمیز، می‌تواند یکی از بهترین منابع برای مطالعه قبل از امتحان باشد. برخی از معلم‌ها، مثال‌های حل شده در کلاس را جز سوالات امتحانی قرار می‌دهند، پس دانش‌آموزان با مطالعه آن می‌توانند نتیجه خوبی در امتحان ریاضی بگیرند.

نوستن جزوه

9. قبل از امتحان حتما مطالعه کنید

خواندن دروس چند روز قبل از امتحان اهمیت زیادی دارد، اما اگر بتوانید هرروز حدود 30 دقیقه از وقت خود را به مطالعه ریاضی اختصاص دهید، امتحان این درس را با موفقیت پاس خواهید کرد.

شاید این کار کمی بی‌ارزش به‌نظر برسد، اما با انجام آن متوجه می‌شوید که بیشتر مفاهیم را می‌دانید و فقط با حل چند مساله، نتیجه‌ای عالی در امتحان خواهید گرفت. همچنین با انجام این کار، متوجه خواهید شد که در کلاس آمادگی بیشتری نسبت به دیگر هم‌کلاسی‌های خود دارید.

مطالعه قبل از امتحان

10. به سوالات معلم در کلاس پاسخ دهید

به فکر این نباشید که همیشه جوابی درست به معلم بدهید. اگر در طول کلاس، معلم سوالی پرسید، پاسخ آن را بگویید. گفتن جواب به معلم باعث می‌شود از مشکلات خود آگاه شده و آن‌ها را در کلاس رفع کنید. بهتر است با دقت، جواب درست را به معلم بدهید، اما نگران اشتباه بودن جواب نباشید و پاسخ خود را بگویید.

پرسیدن سوال از معلم یکی‌ دیگر از مهم‌ترین کارها برای فهمیدن ریاضی محسوب می‌شود. شاید ترس این را داشته‌ باشید که سوال شما خیلی ساده و پیش‌ پا افتاده باشد، اعتمادبه‌نفستان را حفظ کرده و حتما سوال خود را بپرسید. ممکن است سوال شما، سوال تعداد دیگری از دانش‌آموزان هم باشد و بی‌شک آن‌ها از شما متشکر خواهند بود. همچنین شک نداشته باشید معلم با نهایت شکیبایی جواب سوالتان را خواهد داد، پس از چیزی خجالت نکشید.

پرسیدن سوال از معلم

11. تکالیفتان را انجام دهید

خیلی از دانش‌آموزها تکالیف مدرسه را مانند یک نوع مجازات تلقی می‌کنند، اما حقیقت اینطور نیست. هرچه مسائل بیشتری را حل کنید، کار شما برای فهمیدن ریاضی آسان‌تر خواهد شد. شاید ابتدا، انجام تکلیف کمی مشکل باشد، اما این کار به مرور بسیار آسان و لذت‎‌بخش خواهد بود. باید مسائل با درجه سختی مختلف را حل کنید تا آن مفهوم را به‌طور کامل یاد بگیرد.

حل تمرین ریاضی

12. مشکلات درسی را از معلم بپرسید

برای پرسیدن سوالات از معلم خجالت نکشید. سوالات خود را هرچند ساده، از او بپرسید. معلم‌ از شنیدن سوالات و مشکلات شما خوشحال می‌شود و با حوصله شما را راهنمایی خواهد کرد.

اگر حس می‌کنید سوال‌هایی که دارید، بسیار ساده است و با پرسیدن آن‌ها، دوستانتان شما را مسخره می‌کنند، پس از اتمام کلاس، سوال‌ها را به‌صورت شخصی از معلم بپرسید. ممکن است سوال شما با برخی از همکلاسی‌هایتان مشترک باشد، پس بهتر است مشکلات درسی را در کلاس بپرسید.

پرسیدن مشکلات درسی از معلم

13. زیاد تمرین کنید

شما باید با خودتان روراست باشید و این سوال را از خودتان بپرسید که آیا من کم تلاش می‌کنم یا واقعا در فهمیدن ریاضی مشکل دارم؟ اگر حس می‌کنید زمان کمی را به مطالعه اختصاص می‌دهید، باید بیشتر تمرین کنید تا مباحث ریاضی را به‌طور کامل یاد بگیرید.

تنهایی تمرین کردن در بیشتر اوقات تاثیر بیشتری نسبت به تمرین گروهی دارد. اگر قصد ندارید مسائل ریاضی را حل کنید، روش دیگری وجود ندارد که بتوانید ریاضی را بفهمید. اگر زیاد تمرین می‌کنید، اما هنوز مشکلات زیادی دارید، از معلم یا دوستانتان کمک بگیرید.

حل تمرین

14. برای فهمیدن ریاضی از معلم خصوصی کمک بگیرید

درصورتی که قصد دارید برای فهمیدن ریاضی هزینه کنید، یک معلم خصوصی بگیرید. این شخص می‌تواند به شما برای رفع مشکلات درسی‌تان کمک زیادی کند. وجود یک معلم خصوصی ریاضی حرفه‌ای، می‌تواند تاثیر زیادی در نتیجه امتحان شما داشته باشد. تدریس رو در رو، یکی از بهترین روش‌ها محسوب می‌شود که با معلم خصوصی و تدریس خصوصی ریاضی ممکن خواهد شد.

معلم خصوصی ریاضی

15. کمک گرفتن از دوستان برای فهمیدن ریاضی

اگر به هر دلیل نمی‌خواهید معلم خصوصی داشته باشید، بهترین پیشنهاد برای شما، کمک گرفتن از دوستان است. سعی کنید در کلاس یکی از افراد را انتخاب کنید که سطح درسی خوبی دارد و می‌تواند برای رفع مشکلات درسی به شما کمک کند.

توجه داشته باشید که نباید فقط جواب‌های آن‌ها را رونویسی کنید. باید روش حل هر مسئله را از این افراد بپرسید یا به کمک یک‌دیگر پاسخ آن را به دست آورید. بدون شک با این کار به یکی از افراد موفق در کلاس تبدیل خواهید شد.

درس خواندن گروهی

16. برای فهمیدن ریاضی تلاش کنید

حفظ کردن تعداد زیادی فرمول‌ و جدول‌ بسیار خوب است، اما دانستن روش به دست آوردن پاسخ هرسوال مهم‌ترین کار برای پیشرفت در ریاضی محسوب می‌شود. سعی کنید به‌ جای حفظ کردن، منطق حل را یاد بگیرید. اگر فرمول‌ها را حفظ کنید، به احتمال زیاد در زمان امتحان آن‌ها را فراموش خواهید کرد، اما با درک آن‌ها می‌توانید مسائل مختلف را حل کنید.

تلاش برای فهمیدن ریاضی

17. استفاده از ریاضیات در زندگی روزمره را جدی بگیرید

زمانی که برای خرید به سوپر مارکت می‌روید، حساب کنید که باید چه میزان پول پس بگیرید یا با روش‌های دیگر، بخش ریاضی ذهن خود را به چالش بکشید. برای مثال، اگر قصد دارید بنزین بزنید، در ذهن خود حساب کنید که می‌خواهید چند لیتر سوخت بزنید و مبلغ آن را بده ست آورید.

استفاده از این علم در زندگی روزمره نقش بسیاری در فهمیدن ریاضی دارد. به‌طورحتم، ریاضیات مورد استفاده در زندگی سطح کمتری نسبت به مسائل مدرسه و دانشگاه دارد، اما انجام این کار ذهن شما را همیشه آماده حل مسائل می‌کند. هرچقد ضرب و تقسیم سخت‌تر شود، روشی برای حل آن پیدا خواهید کرد.

کاربرد ریاضیات در زندگی روزمره

18. یادگیری مرحله‌به‌مرحله ریاضی را امتحان کنید

یا این روش کار شما برای فهمیدن ریاضی بسیار آسان خواهد شد. ریاضیات علمی گسترده است و اگر زمانی را به یادگیری آن اختصاص ندهید، فهمیدن آن بسیار مشکل خواهد شد. درک هر موضوع از ریاضی مشکل بوده و نیاز به تمرین مکرر دارد.

شاید قصد شما از فهمیدن این علم، پاس کردن ریاضی، علاقه یا پیشرفت باشد، هدف شما مهم نیست، مهم این است که بتوانید روی مسائل مشکل تمرکز کرده و به هدف خود برسید. به‌طور مثال اگر هنوز در حل ضرب‌های ساده مشکل دارید، سراغ مسائل جبر نروید.

آموزش ریاضی

19. کتاب تمرین تهیه کنید

برای هر مبحث از ریاضی می‌توانید کتاب خریداری کنید. کتاب‌های ریاضی در فروشگاه‌های اینترنتی و مغازه‌ها به وفور یافت می‌شود. کتاب‌های علمی توسط متخصصان طراحی شده است و راه شما را برای فهمیدن ریاضی هموار می‌کنند. برای مباحثی که مشکل دارید، کتاب نمونه سوالات امتحانی بخرید و با حل تمرین‌ها، مشکلات درسی را به‌طور کامل برطرف کنید.

کتاب تمرین ریاضی

ریاضیات درسی دشوار و درعین حال شیرین است. روش‌های زیادی برای فهمیدن ریاضی وجود دارد که ما در این مطلب به بررسی چند مورد از آن‌ها پرداختیم. درصورتی که از این روش‌ها استفاده کرده‌اید، نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را در رابطه با متن بالا وارد کنید.