آموزش ریاضی در مهدکودک کاری با حساسیت بالا و صد البته دشوار است. چراکه ریاضیات این مقطع سنی، بسیار پایه‌ای هستند. اگر یکی از کودکان نتواند بخشی از مفاهیم را درک کند، طی سال‌های بعد برای فهم و درک ریاضی به مشکل خواهد خورد. بنابراین به عنوان یک مربی ریاضی، باید با دقت زیادی ریاضی را به آن‌ها یاد بدهید. اگر می‌خواهید با روش‌های آموزش ریاضی به کودکان و چند استراتژی برا این کار آشنا شوید، ما را در این مطلب از کاراتدریس همراهی کنید.

1. برای آشنایی کودکان با اعداد از اشیا استفاده کنید

برای آموزش به کمک اشیا، می‌توانید اشکال مختلف را روی کاغذ کشیده یا با استفاده از اشیا فیزیکی شمارش اعداد را به کودکان آموزش دهید. در قدم اول آموزش شمردن اعداد تک رقمی را آغاز کنید و سپس به کودکان بگویید که تعداد گروه و اعضای آن را بگویند.

به آن‌ها برای شمارش اعداد کمک کنید تا بتوانند شمارش را یاد بگیرند. زمانی که کودک بتوانید گروه‌ها را بشناسد و بدون کمک شما بگوید هر گروه چند عضو دارد، یعنی او به‌طور کامل با این مفهوم آشنا شده است.

آموزش ریاضی به کودکان

2. به کودکان بگویید که اعداد را روی تخته بنویسند

همانطور که در مرحله قبل گفته شد، بهتر است اشکال را روی کاغذ کشیده و تعداد هر گروه از اشیا را روبه‌روی آن بنویسید. اکنون اعداد را با دست بپوشانید و ازکودکان بخواهید اعداد مربوط به آن‌ها را بگویند. این مورد یکی از ابتدایی‌ترین روش‌ها برای آموزش ریاضی به کودکان محسوب می‌شود که درعین سادگی، تاثیر زیادی در یادگیری آن‌ها دارد.

از کودکان بخواهید پای تخته بیایند و سوالاتی آسان درباره شمارش اعداد از آن‌ها بپرسید. زمانی که مطئمن شدید همه اعداد را یاد گرفته‌اند، به آن‌ها تمرینات ساده‌ای بدهید که حل کنند. می‌توانید از قبل کاغذهایی برای تمرین آماده کرده و به دانش‌آموزان بدهید تا اعداد مربوط به هرکدام را بنویسند.

با این شیوه کودکان به صورت عملی و کاملا فعال درگیر مفاهیم خواهند شد، تمرکز بیشتری داشته و سریع‌تر مفاهیم را می‌آموزند.

آشنایی با عداد

3. اعداد را با صدای بلند بشمارید

به کودکان بگویید که هرچیزی را در ذهن خود بشمارند تا تسلط کامل روی اعداد و آشنایی با آن‌ها پیدا کنند. به‌طورمثال به هر کودک بگویید تعداد تکه‌های اسباب بازی را شمرده یا تخم‌مرغ‌های موجود در جعبه را بشمارد. تعداد قدم‌ها، تعداد پله‌ها، پنجره‌ها و… را بشمارید و این عادت را در کودکان تقویت کنید که هر چیز در محیط پیرامونشان را بشمارند.

همچنین می‌توانید نحوه خواندن اعداد را در تاریخ یا ساعت آموزش دهید. همه این موارد به درک بهتر کودکان از اعداد کمک خواهد کرد. زمانی که کودکان خردسال توانایی شمارش 1، 2، 3، 4 و… را پیدا کنند، آماده پیشرفت در ریاضیات ‌می‌شوند.

بازی ریاضی

4. آموزش را از اعداد تک رقمی شروع کنید

همانطور که گفته شد، اولین قدم آموزش ریاضی به کودکان آموزش اعداد تک رقمی است. تا زمانی که بچه‌ها تسلط کافی برای شمارش اعدا 1 تا 9 پیدا نکرده‌اند، به سراغ اعداد دو رقمی نروید. اعداد را با صدای بلند شمرده و به دانش‌آموران بگویید آن‌ها را یادداشت کنند.

همچنین در نظر داشته باشید تا زمانی که کودکان اعداد 1 تا 9 را نیاموزند، به هیچ وجه آماده یادگیری اعداد دو رقمی نخواهند بود. پس شکیبا باشید و زمان بیشتری را روی آموزش و یادگیری اعداد تک رقمی بگذارید.

آموزش عدد ها

5. برای جمع و تفریق شعر و داستان بگویید

شعر و داستان به کودکان کمک می‌کند هر مفهومی را بهتر بفهمند. بنابراین برای یادگیری ریاضیات هم داستان کمک بسیار زیادی خواهد کرد و درک جمع و تفریق را آسان‌تر می‌کند. برای جلب توجه کودکان باید موارد جذاب مثل خوراکی‌ها را در این داستان بگنجانید. برای مثال بگویید اگر محمد 2 آب‌نبات داشته باشد و علی آب‌نباتی دیگر به او بدهد، محمد چند آب‌نبات دارد؟

داستان برای جمع و تفریق

6. تمام روش‌های نمایش یک معادله جمع را بنویسید

ممکن است یادگرفتن این مرحله برای کودکان کمی سخت باشد. شما باید اول مفهوم جمع را برای آن‌ها توضیح داده و سپس مثال‌هایی ساده را حل کنید. همه معادلات جمع برای محاسبه یک عدد را بنویسید. برای مثال 4 را به روش‌های زیر می‌توان بدست آورد:

4=4+0، 4=3+1، 4=2+2، 4=1+3

هرچه مثال‌های متنوع‌تر و دقیق‌تری را مطرح کنید، دید وسیع‌تری به دانش‌آموزان می‌دهید. بنابراین یادگیری آن‌ها هم وسعت بیشتری پیدا کرده و احتمال خطا کمتر می‌شود.

یادگیری جمع و تفریق

7. برای آموزش ریاضی به کودکان طرز کار با خط‌کش را به آن‌ها آموزش دهید

نحوه کار با خط‌کش را به کودکان آموزش داده و از آن‌ها بخواهید اشیا را اندازه‌انگیری کنند. پس از هر اندازه‌گیری دانش‌آموزها را تشویق کنید و ایرادهایشان را با آرامش و لحن خوشایند به آن‌ها بگویید. آن‌ها می‌توانند با استفاده از خط‌کش اندازه مداد رنگی، عکس، اسباب بازی، میز و… را به دست آورند.

به این ترتیب با یک تیر دو نشان می‌زنید. هم اعداد را آموزش خواهید داد و هم معنای طول و اندازه‌گیری را به کودکان تفهیم خواهید کرد.

کار با خط کش

8. با استفاده از مهره‌ها ساخت الگو را به کودکان بیاموزید

اگر مربی مهد هستید و هدفتان آموزش ریاضی به کودکان است، می‌توانید مهره‌هایی را روی میز چیده و از دانش‌آموزها بخواهید آن‌ها را شبیه الگو بسازند. کم‌کم سطح پیچیدگی الگوها را افزایش دهید، برای مثال ابتدا مهره‌های قرمز و آبی را روی میز بگذارید و به تدریج سبز، زرد و… را هم اضافه کنید.

حین این بازی ساده، امکان آموزش رنگ‌ها، شکل‌ها و اعداد را دارید و می‌توانید مفاهیم مختلفی را با کودک تمرین کنید تا بهترین بازدهی را داشته باشد.

ساخت الگو با مهره

9. یاد دادن اصطلاحات جهت‌یابی

حال وقت آن رسیده که اصطلاحات جفرافیایی مانند شمال، جنوب، شرق و غرب را به دانش‌آموزان خردسال خود آموزش دهید. یادگیری این اصطلاحات به کودکان کمک زیادی برای فهم بهتر هندسه می‌کند. همچنین می‌توانید مفهوم بالا، پایین، چپ و راست را به کودک آموزش دهید. سپس از شاگردان سوالاتی بپرسید که از تسلط آن‌ها به این مفاهیم مطمئن شوید. برای مثال می‌توانید با سوالاتی مانند جاکفشی کجاست، قفسه کتاب کدام بخش اتاق قرار دارد و… از این مسئله اطمینان پیدا کنید.

در ادامه از کودک بخواهید با 5 قدم به سمت چپ برود یا با 6 گام به راست حرکت کند. این کار باعث می‌شود به شکل ترکیبی مفاهیم جهت و عدد را به آن‌ها بیاموزید.

جهت یابی

10. اشکال در دسترس را از کودکان بپرسید

در سطح آموزش ریاضی دوم شکل‌هایی را به دانش‌آموزان نشان داده و از آن‌ها بخواهید که نوع آن‌ها به شما بگویند. سعی کنید اشیائی را انتخاب کنید که در دسترس هستند. برای مثال ابتدا بگویید که یخچال مستطیل و توپ دایره (کره) است. با اشکال ساده مثل مربع، مستطیل، مثلث و دایره شروع کرده و به سراغ آموزش اشکال سخت‌تری مانند استوانه، 6 ضلعی، 5 ضلعی، ستاره، قلب و… بروید.

پرسش درباره تعداد اضلاع یک شکل باعث می‌شود حین آموزش شکل‌های هندسی مختلف، بتوانید اعداد را هم به کودکان آموزش دهید و مفاهیم آن را با دانش‌آموزان دوره کنید.

شکل هندسی

11. اضلاع و زاویه‌ها را بشمارید

هر زمان که مطمئن شوید کودک با اشکال آشنا شد، به‌عنوان مرحله بعدی آموزش ریاضی به کودکان باید آن‌ها را با مفهوم زاویه و ضلع آشنا کنید. این مفاهیم را توضیح داده و از دانش‌آموزان بخواهید تعداد ضلع و زاویه‌ هر شکل را بگویند. کمک به آن‌ها باعث روحیه گرفتن و درک بهتر مباحث هندسه می‌شود.

برای مثال می‌توانید بگویید این تلویزیون 4 ضلع و 4 زاویه داشته و توپ فقط 1 ضلع دارد و چون گرد است، هیج زاویه‌ای نمی‌توان در آن پیدا کرد. این کار را ابتدا با اشکال ساده مانند دایره، مربع، مثلث و… شروع کنید. سپس از آن‌ها بخواهید تعداد اضلاع و زاویه‌های 6 ضلعی، 8 ضلعی، ستاره و… را به شما بگویند. این کار را می‌توانید با اشیا 3 بعدی هم انجام دهید، برای مثال با کمک کودک تعداد اضلاع یک جعبه مکعبی را بشمارید.

اضلاع و زاویه

12. پازل چینی، یکی از روش‌های آموزش ریاضی به کودکان

از کودکان بخواهید قسمت‌های جداشده هر شی را دوباره به آن بچسبانند. برای مثال به آن‌ها آموزش دهید که چطور می‌توانند یک کاغذ مربعی را از وسط نصف کرده و بخش‌های آن را دوباره به‌هم بچسبانند. همچنین می‌توانید بپرسید که با تکه کردن اشکال، می‌توانند چه شکل‌های جدیدی بسازند.

مثلا به آن‌ها نشان دهید که با تکه کردن مربع، دو مثلث ساخته می‌شود که با چسباندن آن‌ها می‌توانید یک مربع بسازید. چند کاغذ را نصف کرده و از کودکان خردسال بخواهید تکه‌های هرکدام را پیدا کرده و شکل را کامل کنند. آن‌]ا باید یاد بگیرند که با دو مثلث مساوی، یک مربع ساخته می‌شود و با دو نیم‌دایره می‌توانند دایره بسازند.

پازل

13. کتاب‌های آسان ریاضی را بخوانید

با کتاب‌های ریاضی می‌توانید کار خود برای آموزش ریاضی به کودکان را آسان‌تر کنید. کتاب‌هایی که شمارش اعداد، جمع، تفریق و اشکال هندسی را معرفی کرده‌اند، برای شما بسیار کارآمد خواهند بود. کتاب را با صدای بلند خوانده و درباره مفاهیم آن از کودکان سوال بپرسید. با این کار ذهن آن‌ها درگیر خواهد شد و راحت‌تر می‌توانند مفاهیم مختلف را درک کنند.

مثلا فرض کنید در کتاب‌ 5 اردک کشیده شده است. می‌توانید بپرسید اگر یکی از آن‌ها برود، چند اردک دیگر باقی خواهد ماند؟ فقط توجه داشته باشید که کتاب‌های متناسب با سن کودکان را انتخاب کنید تا درک دروس برای آن‌ها آسان‌تر باشد.  

کتاب های آموزشی ریاضی

14. برای آموزش ریاضی به کودکان از کتاب کار استفاده کنید

این کتاب‌ها روشی عالی برای شناسایی مشکلات کودکان و تثبیت مفاهیم در ذهن آن‌ها محسوب می‌شود. برای تهیه این کتاب‌ها می‌توانید نمونه‌های رایگان آن را از اینترنت دانلود کرده یا یک کتاب کار آموزش ریاضی اول بخرید و به تعداد دانش‌آموزها چاپ کنید. از کودکان بخواهید که هر روز به 1 یا چند نمونه از آن‌ها پاسخ دهند. همچنین می‌توانید برای آن‌ها نمره (عدد) در نظر بگیرید که متوجه پیشرفت یا پسرفت خود بشوند. چند نمونه از کتاب‌های کار را تهیه کنید و پس از اتمام هر فصل، یکی از آن‌ها را به دانش‌آموزان بدهید.

کتاب حل تمرین

15. درگیر کردن ذهن کودکان با ریاضی

هر کودک باید متوجه اهمیت ریاضیات شده و حتی بیرون از کلاس‌ هم از آن استفاده کند. به آن‌ها یاد دهید که هنگام خرید، تعداد مواد خوراکی را شمرده و با هم جمع کنند، یا مبلغ آن را بدست آورند. (این کار برای آن‌ها کمی مشکل خواهد بود.) به اولیای آن‌ها بگویید که اجازه دهند کودکشان قیمت اجناس را محاسبه کند، در این حالت آن‌ها به فهمیدن ریاضی تشویق می‌شوند. هنگام بازدید از باغ وحش به آن‌ها بگویید تعداد حیوانات هر قفس را شمرده و به شما بگویند.

آموزش ریاضی به کودکان

16. از بازی‌ها برای آموزش ریاضی به کودکان استفاده کنید

انجام بازی‌های مختلف با کودکان باعث تقویت هوش ریاضی آن‌ها خواهد شد. کودکان، عاشق بازی و سرگرمی هستند. شما با تکیه بر این علاقه می‌توانید مفاهیم زیادی را به آن‌ها آموزش دهید. هنگام بازی اعداد را بلند بگویید و کودکان را برای انجام این کار تشویق کنید. باید برای انتخاب بازی حواستان باشد که بازی‌های مخصوص رده سن کودکان خریداری کنید. برخی از بازی‌های ریاضی عبارتند از: کارت‌های دانک، کارت‌های نقطه‌ای، دومینو و…

بازی ریاضی

17. برای آموزش ریاضی به کودکان، سازه‌های دستی بسازید

مقداری خمیربازی برداشته و اشکالی مانند ستاره، مربع، دایره و… را بسازید. ساختن اشکال مختلف می‌تواند مسئله‌ای مهم برای آموزش ریاضی به کودکان باشد. این کار را می‌توانید با گل و خمیربازی انجام دهید. برخی از سبک‌ها که می‌توانید برای ساخت اشیا از آن استفاده کنید به شرح زیر است،

  • ساخت شکل فیزیکی اعداد
  • مرتب‌سازی اشیا بر اساس رنگ، اندازه، ماده سازنده و…
  • ساخت اشکال مختلف
بازی با اشکال هندسی

با استفاده از روش‌های گفته شده در بالا، آموزش ریاضی به کودکان برای شما بسیار آسان‌تر خواهد شد و نتیجه آن را می‌توانید در مدت زمان کمی مشاهده کنید. یادتان باشد کودکان استعداد و قدرت یادگیری بسیار بالایی دارند و کافی است با چند شیوه خلاقانه آن‌ها را به ریاضیات علاقه‌مند کنید تا شاهد استعداد درخشان ریاضیات آن‌ها باشید.

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را در رابطه با متن بالا وارد کنید.