Loading

از مدرسه دخترانه روشنگران چه می دانید؟

مدرسه دخترانه روشنگران

سایت کارا تدریس در ادامه بررسی مدارس مطرح شهر تهران به عنوان یکی از دغدغه‌های موجود در میان والدین این بار به بررسی مدرسه دخترانه روشنگران پرداخته است. اهمیت ثبت نام فرزندان در مدرسه ای معتبر و آزموده شده در حوزه های علمی و تربیتی در شرایط امروز جامعه بر کسی پوشیده نیست و پدر و مادرها به عنوان تصمیم گیرندگان و جهت دهندگان زندگی فرزندانشان برای انتخابی بهتر در تکاپو هستند. مدرسه غیردولتی روشنگران همچون سایر مدارس معتبر در تهران در ۲ دوره متوسطه اول و متوسطه دوم مشغول به ارائه خدمات است که به دلیل نام آشنا بودن، دانش آموزان و والدین بسیاری را به سوی خود جذب کرده است.

این مدرسه از سال ۱۳۷۸ فعالیت آموزشی خود را آغاز کرده که به گفته مدرسه با بررسی و مطالعه در خصوص نقاط ضعف و قوت دبیرستان های دخترانه، بر اساس برنامه ریزی مدون و استراتژی برنامه ریزی، همراه با انضباط آموزشی و نظارت مستمر بر روند پیشرفت دانش آموزان تاسیس شده است. به اعتقاد مدرسه روشنگران موفقیت این مدرسه از مجموع هدفمندی در کنار برنامه ریزی و نظم در اجرا حاصل شده است. دوره متوسطه اول این مدرسه بدون حاشیه در سال های گذشته مشغول به فعالیت بوده اما مقطع متوسطه دوم به دلیل حساسیت های بالا بر روی آن صحبت ها و یا بعضا شایعات متعددی در زمینه نحوه آموزش و نوع برخورد با اولیا و دانش آموزان مطرح است.

طبق اعلام مدرسه در دوره دبیرستان در کنار ساعات آموزشی، فعالیت های فوق برنامه ای همچون کلاس های مشاوره و برنامه ریزی در تمامی مقاطع دوره دوم متوسطه، کلاس های مشاوره و روانشناسی برای دانش آموزان و اولیا، کلاس های پیشرفته دروس مختلف در پایه های دهم و یازدهم، کلاس های تست در پایه های دهم و یازدهم و پیش دانشگاهی، برگزاری کلاس های مهارتی و برگزاری کلاس های المپاد صورت می گیرد.

در دوره دوم متوسطه به عنوان یکی از دوران با اهمیت و تاثیر گذار در تربیت و سرنوشت علمی نوجوانان سری به نظر دانش آموزان این مدرسه زدیم تا از زبان آنها به شرایط داخل مدرسه پی ببریم، در این میان همانند تمامی مدارس نظرهای مثبت و منفی در دفاع یا بدگویی از مدرسه مطرح شد که برخی از آنها به شرح زیر است:

مینا از فارغ التحصیلان این مدرسه در توضیح شرایط آموزشی مدرسه روشنگران می گوید مدرسه خوبی است و با دانش آموزان نیز به خوبی کار می کند، جو رقابتی شدیدی دارد و اغلب معلم ها خوب هستند اما در میان آنها معلم بد هم وجود دارد. مینا در توضیح آمار قبولی های این مدرسه می گوید: شاید رتبه های اعلامی دقیقا مواردی که اعلام می کنند نباشد اما در کل قبولی های زیادی دارد.

مدرسه دخترانه روشنگران

تعدادی از دانش آموزان به قبولی ۱۱ نفر از دوستانشان در دانشگاه شهید بهشتی در کنکور سال ۹۷ اشاره می کنند که ۶ نفر از آنها در رشته پزشکی پذیرفته شده اند. لیلی از دانش آموزان این مدرسه در توصیف خود می گوید اگر با درس خواندن در سطح بالا مشکلی ندارید و خانواده نیز شما را در این مهم همراهی می کند این مدرسه را پیشنهاد می کنم. روشنگران مدرسه هدفمندی است که فضای آن به دور از تشنج است.

از دیگر نظرات مثبت در خصوص مدرسه روشنگران می توان به نظر یکی از دانش آموزان این مدرسه که هم اکنون در پایه دهم این مدرسه مشغول به تحصیل است و از پایه هفتم در این مدرسه حضور داشته است اشاره کنیم که رضایت کلی خود از این مدرسه را مطرح می کند که با حضور در این مدرسه نیازی به کلاس های بیرون از مدرسه نیست و بدگویی های بیان شده در خصوص این مدرسه را مخصوص دانش آموزان اخراجی و یا قبول نشده در مدرسه می داند.

یکی دیگر دانش آموزان این مدرسه، روشنگران را مدرسه بی نظیری می خواند که دانش آموزان را برای حضور پرقدرت در جامعه آماده می کند و دانش آموزان در آینده سخت کوش و موفق می شوند که این مسئله باعث رشد فکری آنها نیز می شود. از سوی دیگر به گفته یکی دیگر از دانش آموزان این مدرسه شاید دلیل موجود برای نارضایتی ها سخت گیری ها درسی باشد اما این نکته حائز اهمیت است که بدون سختگیری موفقیت در کنکور حاصل نمی شود.

مدرسه دخترانه روشنگران

پدر یکی از دانش آموزان که دخترش پس از ۳ سال آموزش در مدرسه روشنگران توانسته در رشته پزشکی در تهران مشغول به تحصیل شود از مدرسه رضایت داشته و رضایت خود را علاوه بر مسائل تحصیلی در مسائل اخلاقی نیز عنوان می کند تا دانش آموزان به دنبال مسائل بیهوده و حاشیه ای نروند و تمرکز خود را بر روی درس صرف کنند، این شرایط در کنار رقابت بالا در میان دانش آموزان نتیجه بهتری را به دنبال دارد.

از نظر این پدر رقابت میان دانش آموزان مخرب نبوده و جمع خوبی برای دانش آموزان درس خوان فراهم شده است. سحر از دانش آموزان ۴ مقطع از این مدرسه معتقد است که کادر آموزشی و برنامه ریزی ها در دوران پایه مناسب بوده اما در ۲ سال پایانی فشارهای درسی بیشتر جنبه تبلیغاتی داشته است. سحر که هم اکنون ۲ سال از فارغ التحصیلی خود از این مدرسه می گذرد و در یکی از رشته های تراز بالای تجربی در تهران مشغول به تحصیل است نتیجه نهایی را مدیون تلاش های خود می داند.

یکی دیگر از اولیای دانش آموزان در توصیف شرایط مدرسه روشنگران می گوید من دخترم را پس از تحقیقات فراوان ثبت نام کردیم که تجربه من در طول سال تحصیلی گذشته نشان می دهد نکات مثبت مدرسه در زمینه هاییی مانند محیط اجتماعی و اخلاقی مثبت و دبیرهای نسبتا خوب این مرکز است.

از سوی دیگر نکات منفی مدرسه مواردی همچون انتقاد ناپذیری در خصوص تعویض دبیر، شهریه بالا نسبت به سایر مدارس، تعویض سالانه کادر مشاوره و ارائه کارنامه داخلی جایگزین کارنامه اصلی است؛ که قیاس این موارد نشان می دهد مدرسه روشنگران سیاست هایی خوبی را در پیش نگرفته است.

مدرسه دخترانه روشنگران

شاگرد دیگری معتقد است که از نکات مثبت مدرسه می توان به تلاش مسئولان در جهت رشد و ارتقا سطح علمی دانش آموزان و دور کردن دانش آموزان از مسائل غیردرسی و شبکه اجتماعی ، برنامه ریزی دقیق در طی سال و تابستان می توان اشاره کرد اما از نکات منفی توجه نکردن به نظر دانش آموزان از نظر من قابل قبول نیست.

سلامت روحی و روانی دانش آموزان یکی از ملاک های مهم در انتخاب مدرسه است که برخی از اولیا دانش آموزان معتقد بودند که فشار زیاد بر روی دانش آموزان آنها را افرادی عصبی و افسرده کرده است که قبولی در دانشگاه یا نمره های عالی به قیمت موارد مذکور تمام می شود.

سهیلا از دانش آموزان این مدرسه معتقد است که مدرسه روشنگران بیشتر از هر چیز به مباحث مالی اهمیت می دهد و استانداردهای مدرسه قابل قبول نیست این در موقعیتی است که شرایط اولیه ثبت نام سختگیرانه است. از دیگر نظرات لحاظ شده برای این مدرسه می توان به نظر اولیای یکی از دانش آموزان که فرزندش به مدت ۳ سال در این مدرسه بود اشاره کرد که به گفته وی میان دانش آموزان تبعیض قائل می شوند و از نحوه برخوردشان با دانش آموزان رضایت نداشت به همین دلیل این مدرسه را پیشنهاد نمی کرد.

یکی دیگر از اولیا دانش آموزان مجددا بر هزینه بالای مدرسه در کنار بی توجهی به انتقادات صورت گرفته از روند آموزشی و یا سایر شرایط موجود در مدرسه اشاره می کند که نتیجه این موارد عدم پیشنهاد مدرسه به ورودی های جدید شده است. حمیدی از دیگر دانش آموزان این مدرسه در توضیح کادر آموزشی مدرسه می گوید کادر آموزشی قابل قبول نیست و نکات درسی به صورت جامع آموزش داده نمی شود که این شرایط در کنار شهریه بالای مدرسه مورد پذیرش نیست.

به صورت کلی نارضایتی ها از مدرسه به قابل قبول نبودن کادر آموزشی، فضای آموزشی کوچک، تبعیض گذاشتن میان دانش آموزان، ساختگی دانستن آمار قبولی های مدرسه، انتقاد ناپذیر بودن و برخورد نامناسب کادر مدرسه معطوف می شود؛ اما آنچه مشخص است، تمامی مدارس نقاط ضعف و قوت مخصوص به خود را دارند که در نهایت خانواده ها هستند که با توجه به اولویت ها و سلیقه شان انتخاب خود را انجام می دهند.

در این میان باید به این نکته توجه داشت اگر قصد ثبت نام در مدرسه روشنگران را دارید در شعبه اصلی آن (منطقه ۳) ثبت نام کنید زیرا سایر شعبه ها امکانات واحد اصلی را ندارند و حتی برخی دانش آموزان از قبولی کمتر شعبات در مقایسه با واحد اصلی صحبت کرده اند.

مدرسه دخترانه روشنگران

گفتنی است هنرستان دخترانه روشنگران از دیگر شعبه های سلسله مدارس روشنگران است که فعالیت آموزشی خود را از سال ۱۳۷۶ آغاز کرده است. مدرسه روشنگران دوره اول در بلوار میرداماد، نرسیده به شریعتی، رودبار غربی، کوچه پیام، پلاک ۱۱ واقع شده و شماره تماس آن به شرح  ۲۶۴۱۴۰۸۵-۲۶۴۱۴۰۴۵ و ایمیل آن به آدرس info@roshangaran-sch.com و به آدرس سایت مدرسه به نشانی www.roshangaran.org است.

در مقطع متوسه دوم آدرس به نشانی:

مدرسه روشنگران واقع در تقاطع میرداماد و مدرس، روبروی ثبت شرکت ها، نبش کوی ۱۲ بهمن، پلاک ۲ است و شماره تلفن آن ۲۲۲۲۵۶۰۹ ثبت شده است.

همچنین این مدرسه آدرس ایمیلی به صورت HI.ROSHANGARAN@YAHOO.COM برای ارتباط بیشتر برای دوره دوم متوسطه معرفی کرده است. گفتنی است www.roshangaran.sch.ir سایت رسمی مدرسه در مقطع متوسطه دوم است.

اشتراک گذاری:

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

    دسته‌ها

    شبکه های اجتماعی