ریاضی چالش همیشگی معلم، خانواده و فرد فراموش شده بین آن‌ها یعنی دانش‌آموز است. معلم دغدغه یادگیری کامل محصل، خانواده دغدغه کیفیت یادگیری کودک و خود او دغدغه سختی این درس چغر را دارد. این‌که آن‌ها بتوانند از پس آموزش ریاضی ابتدایی برآیند به نوع عملکر و راهی که انتخاب می‌کنند، برمیگردد. در ادامه این مطلب با کاراتدریس همراه باشید تا روش‌های خلاقانه آموزش ریاضی ابتدایی با بازی را که بهترین راه برای عبور از این دوران است، با هم مرور کنیم.

آموزش ریاضی در سال‌های تحصیل

با این‌که خیلی از مردم معتقد هستند هر لحظه امکان برگشت از مسیری اشتباه هست، اما هیچ‌وقت نمی‌توان گفت با چقدر ضرر از این مسیر برمی‌گردیم. یکی از مهم‌ترین نقاط ترسیم آینده تحصیلی دانش‌آموزان آموزش ریاضی ابتدایی است. ریاضی خواه‌ناخواه یکی از اصلی‌ترین دروس درطول تحصیل دانش‌آموزان محسوب می‌شود.

بنابراین همه دانش‌آموزان تا سال‌های متوسطه دوم که با انتخاب رشته خود مشخص می‌کنند چه میزان با ریاضی رفاقت دارند، باید آن را بین دروس خود بپذیرند. همین مساله باعث می‌شود بسیاری از آن‌ها با آموزش ضعیف از اول با این درس مشکل داشته باشند. استعدادشان در این رشته تحصیلی مشخص نشود یا قبل از این‌ که کار به انتخاب رشته بکشد، از درس و تحصیل دلزده شوند.

به همین دلیل است که بسیاری از کارشناسان اعتقاد زیادی به انتخاب درست سبک آموزش در دوران تحصیل خصوصا آموزش پایه دارند. با این‌که بسیاری از مدارس ایران در این زمینه مشکل دارند، به نظر ما خود خانواده‌ها می‌توانند گره این مشکل را باز کنند و قسمتی از بار ناکارآمدی آن‌ها را به دوش بکشند.

آموزش خلاقانه ریاضی در خانه یکی از راه‌هایی است که کمی ذهن کودکان را از سخت‌گیری و نفهمیدن‌های سر کلاس دور می‌کند. درواقع خانواده و خانه پل ارتباطی کودک با این درس می‌شود.

آموزش ریاضی ابتدایی

با این‌که آموزش خلاقانه آن‌ هم در خانه می‌تواند یکی از راه‌های کمک‌کننده به آموزش کودکان باشد، اما همه می‌دانند که دانش‌آموز در تحصیل به معلم نیاز دارد، نه مادر. پیشنهاد می‌کنم اگر شرایطتان برای به‌ خدمت گرفتن معلم خصوصی ریاضی فراهم است، این‌کار را انجام دهید. با این‌کار هم معلم خلاق آموزش کودک را دنبال می‌کند و هم روش‌های خلاقانه آموزش ریاضی ابتدایی استفاده می‌شود؛ به ویژه اگر معلم از گروه آموزشی کاراتدریس باشد.

فواید آموزش ریاضی ابتدایی با بازی

قصد تخریب مدارس و معلم‌های نازنین آموزش پرورش را ندارم، چرا که واقعا زحمت می‌کشند و بسیاری از مشکلاتشان هم از نبود برنامه‌ریزی دولتی نشات می‌گیرد. به همین دلیل آموزش ریاضی ابتدایی آن‌هم به صورت خلاقانه را در ادامه این مطلب بررسی می‌کنیم تا شاید اگر معلمی هم احتمالا ناآگاه این مطلب را مطالعه کرد، با فواید آن آشنا شود.

ریاضی درس چالشی و سختی برای تدریس است. این مساله وقتی با کودکان کم سن‌وسال رو‌به‌رو می‌شوید، دو برابر هم می‌شود. به همین دلیل  به‌جرات می‌گویم تدریس ریاضی ابتدایی، یکی از سخت‌ترین کارهای دنیاست.

آموزش ریاضی به کودکان ممکن است کمی سخت و پذیرش آن چالش‌برانگیز باشد، به همین دلیل بهتر است آموزش در بهترین شرایط با وسایل آموزشی کودکانه، داستان‌های آموزشی و… انجام شود. به نظرم نیاز به توضیح نیست که بچه‌ها با سطح تحمل بسیار کم فقط با سرگرمی و خوش‌وبش ارتباط برقرار می‌کنند؛ درغیر این‌صورت سریعا خسته می‌شوند.

اگر معلمی بتواند این روش‌های آموزشی را استفاده کند، مطمئنا دیگر دانش‌آموز خسته نخواهد شد و آموزش را به‌صورت صحیح و ماندگار درک می‌کند.

آموزش ریاضی ابتدایی

کودکی خودتان را تداعی کنید. آیا کلاسی که با خنده و شادی آموزشش همراه با داستان یا ابزار بود، دوست داشتید یا کلاس خشک و توضیحی؟ این موضوع برای دیگر بچه‌ها نیز صادق است و نباید فکر کنید آن‌ها مثل شرایط فعلی شما فکر می‌کنند. آموزش ریاضی ابتدایی در صورتی‌ که به صورت خلاقانه با استفاده از ابزار و وسایل انجام شود، کمک بسیار زیادی به ادامه تحصیل باکیفیت و صحیح دانش‌آموز می‌کند.

انواع بازی‌های ریاضی

نوبت به بازی و روش‌های آموزش خلاقانه می‌رسد. درکل آموزشی که در خانه بتوان از آن‌ها استفاده کرد، به دو بخش دیجیتال و غیر دیجیتال تقسیم می‌شود.

اگر کودک با تکنولوژی سروکار دارد و از همین بچگی خوره موبایل و لپ‌تاپ است، می‌توانید از اپلیکیشن‌های یادگیری ریاضی یا وبسایت‌ها استفاده کنید. این نوع آموزش بیشتر برای سرگرمی کودکان استفاده می‌شود و بهتر است کمکی برای آموزش‌های تشریحی و دور از تکنولوژی باشد.

نوع دیگر آموزش خلاقانه تدریس دروس ریاضی با روش‌های سرگرم‌کننده است. مثلا به‌جای این‌که برای یادگیری نوشتار عدد به آن‌ها سرخط بدهید، می‌توانید نقاشی اعداد را امتحان کنید.

برای مسائل مختلف درسی مثل جمع یا تفریق داستان‌هایی بسرایید و بخوانید. چند بره در دشت بودند که گرگی به یکی از آن‌ها حمله کرد و…. این نوع داستان‌ها اگر با سوال‌هایی مثل تعداد گوسفند‌ها چقدر بود و… همراه باشد، توجه کودکان را ناخودآگاه معادله جلب می‌کند.

در ادامه این دو نوع آموزش خلاقانه ریاضی را بیشتر توضیح خواهم داد.

1. آموزش ریاضی ابتدایی به‌صورت دیجیتال

آموزش دیجیتال یکی از روش‌های آموزش ریاضی ابتدایی با بازی و البته بسیار کاربردی است که بیشتر بعد از شیوع کرونا مورد توجه خانواده‌های ایرانی قرار گرفت. از آن‌ جایی که همیشه محدودیت، خلاقیت‌ ایجاد می‌کند؛ افراد خیلی سریع به این نتیجه رسیدند که می‌توانند با استفاده از اینترنت کارهایی انجام دهند که تاکنون نمی‌دانستند.

ندانسته‌های ما از اینترنت در آموزش ریاضی ابتدایی بسیار زیاد است. برای مثال وبسایت‌های زیادی هستند که بازی‌های آموزش ریاضی را به‌صورت رایگان در اختیار کودکان قرار می‌دهند تا آن‌ها بتوانند بدون نیاز به نصب اپلیکیشن خاصی بدون محدودیت معادله ریاضی حل کنند.

تمرین هوش، بازی ریاضی، آموزش‌های ویدیویی آنلاین و… از جمله روش‌های خلاقانه‌ای است که فقط با گوگل در دسترس است. اگر بخواهم وارد بحث اپلیکیشن‌ها شوم واقعا مطلب حجیم می‌شود. پیشنهاد می‌دهم مطلب اپلیکیشن‌های آموزش ریاضی را مطالعه کنید تا با بخش دیگر آموزش دیجیتال ریاضی آشنا شوید.

آموزش ریاضی ابتدایی

2. بازی‌های فیزیکی آموزش ریاضی ابتدایی

نوع دیگر آموزش ریاضی ابتدایی با بازی استفاده از بازی‌های فیزیکی بدون استفاده از فناوری است. همیشه خلاقیت جواب می‌دهد. البته خلاقیت سطوح مختلفی دارد. استفاده از دفتر برای نوشتن آموزش‌ها خلاقیت است، استفاده از تخته سیاه ساخته شده با کمک خود کودک هم همینطور. این شما هستید که یکی از سطوح آن را انتخاب می‌کنید.

مغز بچه‌ها همیشه به داستان‌ها جواب مثبت می‌دهد. به نظرم فرقی نمی‌کند این داستان درمورد چه چیزی باشد و چه مفهومی را برساند، فقط مهم است که با آب‌وتاب بیان شود و با مهم‌ترین نکته (نقاط حساس داستان با آموزش ریاضی) همراه باشد.

روش دیگر پیشنهادی، کشیدن نقاشی با استفاده از اعداد است. روش مرسوم برای یادگیری شکل نوشتن اعداد، سرمشق است. برای خیلی از دانش‌آموزان نوشتن سرمشق‌ها همیشه کسل‌کننده و سخت است، به ویژه وقتی باید آن‌ها را یک صفحه پشت سر هم بنویسند. شما می‌توانید نقاشی اعداد را امتحان کنید تا شکل عدد در ذهن کودک ثبت شود، بعد از آن دو خط سر مشق هم بنویسد.

آموزش ریاضی ابتدایی

داستان‌های کوتاه و بلند جالب و بدون پایان زیادی می‌توان از معادله‌های ریاضی ساخت. داستان ده برادر که یکی از آن‌ها ازدواج می‌کند و خانواده می‌شود 11 نفر، داستان سبد سیب و بچه‌ای که از 5 سیب 4 عدد آن‌ها را می‌خورد و…

شما می‌توانید به‌راحتی داستان‌هایی از معادله‌ها بگویید تا دانش‌آموز با کاربرد و کارایی آن‌ها آشنا شود. اگر کمی فکر کنید هزاران راه دیگر هم به ذهنتان می‌رسد که ممکن است در این بخش جا افتاده باشد، آن‌ها چیست؟ با ما هم به اشتراک بگذارید.

مضرات احتمالی آموزش ریاضی ابتدایی با بازی

به نظرم تنها ضرری که آموزش ریاضی ابتدایی با بازی برای بچه‌ها دارد، این است که سطح توقع آن‌ها را بالا می‌برد. بسیاری از مواقع خانواده‌هایی که از این روش‌ها استفاده می‌کنند، بچه‌هایشان دیگر رغبتی به حضور سر کلاس ندارند یا کلاس را به تمسخر می‌گیرند.

پیشنهاد می‌کنم روش‌های خلاقانه خود را با معلم کودکتان هم بگویید تا او هم آموزش خلاقانه را شروع کند. آخرکه ندارد، ماهی را هروقت از آب بگیرند تازه است.

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را در رابطه با متن بالا وارد کنید.