طی چند سال گذشته، تقاضا برای شرکت در کنکور رشته‌های مهندسی افزایش یافته و همین موضوع باعث شده استرس‌ها برای 100 زدن ریاضی بیشتر شود. این درس در همه رشته‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است و اگر بتوانید سوالات آن را به‌خوبی پاسخ دهید، قبولی شما در دانشگاهی‌ خوب تضمین می‌شود.

اگر شما هم می‌خواهید همه سوالات ریاضی کنکور را پاسخ دهید، باید بگوییم که توانسته‌اید مطلب خوبی را انتخاب کرده‌اید. شما با مطالعه این مطلب از کاراتدریس، با 14 روش آشنا می‌شود که راه را برای رسیدن به هدفتان هموارتر می‌کند.

1. نوت‌برداری و حضور فعال در کلاس

توجه داشته باشید که باید در کلاس یادداشت‌برداری کنید، در کلاس‌ها حضور داشته باشید و مطمئن شوید که همه مطالب را به‌ طور کامل یاد گرفته‌اید. از مطالب نوت‌برداری کنید تا بتوانید برای مطالعه دوباره، آن‌ها را مرور کرده و همه تکالیف را انجام دهید.

اگر حین آموزش و یادگیری مفاهیم آموزشی، سوالی دارید، حتما از معلم بپرسید. این تصور که تکالیف خانه و مشق‌ها نوعی تنبیه هستند، باعث دلسردی و بی‌انگیزگی شماست. اتفاقا انجام تکالیف به شما کمک زیادی می‌کند تا راهتان برای 100 زدن ریاضی هموارتر شود.

همچنین شما نباید حضور در کلاس‌ها را فراموش کنید، مخصوصا در روزهای نزدیک امتحان، یک حضور فعال از هر چیز دیگری، آموزنده‌تر است.

نت برداری

2. مطالعه زیاد مهم‌ترین کار برای 100 زدن ریاضی

از همان جلسات اول کلاس، مطالعه را شروع کنید، زیرا به تدریج با پیش رفتن در کلاس، مطالب درسی زیاد می‌شود و نمی‌توانید بگویید جلسات بعدی مطالعه می‌کنم. بهتر است مطالب را در کلاس یادداشت کرده و همان شب مرور کنید.

باز هم می‌گوییم انجام تکالیف تاثیر زیادی برای گرفتن نمره 100 در آزمون‌ها دارد. شما باید از مدت‌ها قبل تاریخ امتحانات را ببینید و طبق یک برنامه‌ریزی از چند روز قبل، مطالعه را شروع کنید. حداقل 2 هفته قبل از شروع امتحانات، مطالعه را شروع کنید. با این روش احتمال 100 زدن ریاضی افزایش می‌یابد.

مطالعه ریاضی

3. مطالعه روزانه، روشی موثر برای 100 زدن ریاضی

برای این که مطالب درسی بهتر ملکه ذهنتان شود، بهتر است، 20 تا 30 دقیقه از زمان هرروزتان را به مطالعه اختصاص دهید. می‌توانید از تست‌های امتحانات سال‌های گذشته و تمرین‌های استاد برای مطالعه بهتر استفاده کنید.

وقفه‌های کوتاه برای استراحت بین مطالعه‌های طولانی را یادتان نرود، چون اگر زیاد درس بخوانید، کم‌کم نسبت به درس خواندن سرد می‌شوید. سعی کنید بیشتر از 45 دقیقه، بدون وقفه، درس نخوانید. مطالب کلاس را هرروز بنویسید تا آن‌ها را بهتر درک کنید.

مطالعه روزانه ریاضی

4. پرسیدن درباره مباحث مهم از معلم

از معلمتان بپرسید که کدام فصل‌ها یا مطالب مهم‌تر است و سوالات بیشتری از آن‌ها در امتحان می‌آید. همچنین باید از او بخواهید که نمونه سوالات سال‌های گذشته را به شما بدهد تا بتوانید با نوع سوالات آشنا شوید.

معلم‌ها می‌خواهند که شما در امتحان نتیجه عالی بگیرید و با کمال‌میل این اطلاعات را در اختیارتان قرار می‌دهند! می‌توانید از او بپرسید که سوالات آزمون چند گزینه‌ای است یا تشریحی؟

معلم‌ها معمولا در کلاس تعدادی از سوالات امتحانی را حل می‌کنند. بنابراین با حضور در کلاس و یادداشت جزوه می‌توانید راه آسانی برای گرفتن نتیجه خوب در امتحان داشته باشید. این کار باعث می‌شود مشکلات درسیتان برطرف شده و خیالتان بابت 100 زدن ریاضی راحت شود.

پرسیدن سوال از معلم

5. استفاده از وسایل آموزشی برای 100 زدن ریاضی

علاوه‌بر روش‌های گفته شده، شما باید توجه ویژه‌ای به وسایل آموزشی داشته باشید. فلش‌کارت‌ها یکی از بهترین این ابزارها محسوب می‌شوند، مخصوصا اگر بخواهید مفاهیم مختلف را حفظ کنید. می‌توانید فلش‌کارت را خودتان درست کرده و قبل از امتحان، آن‌ها را بخوانید.

یکی‌دیگر از روش‌ها برای 100 زدن ریاضی تهیه بانک سوالات است. اگر تعدادی از آزمون‌های سال‌های گذشته را داشته باشید، می‌توانید با نوع امتحانات و سوالات آن‌ها آشنا شوید. چندین روش برای مطالعه امتحان کرده و بهترین آن‌ها را انتخاب کنید. نوع مطالعه برای هرشخص متفاوت است، برای مثال شاید فردی بخواهد برای یادگیری ریاضی تنها درس بخواند، اما برخی دیگر در مطالعه گروهی، مفاهیم را بهتر یاد می‌گیرند.

6. تهیه استراتژی مطالعه کاربردی

در ریاضیات باید بتوانید فرمول یا روش حل هر سوال را درک کنید. حل تمرین ریاضی باعث می‌شود بتوانید از مشکلات درسی خود با خبر شده و وقت زیادی را به رفع آن اختصاص دهید. یکی از روش‌های تست‌زنی برای 100 زدن ریاضی، تمرکز روی کلمه اصلی در سوالات است.

در نظر داشته باشید که سوال‌های کنکور معمولا دارای نکته انحرافی هستند و اگر به آن‌ها توجه نکنید، نمی‌توانید به سوالات پاسخ دهید. بنابراین با یک برنامه و استراتژی دقیق برای یادگیری ریاضی اقدام کنید.

استراتژی مطالعه

7. امتحان کردن مطالعه گروهی

مطالعه همراه یک دوست می‌تواند درس خواندن را برایتان شیرین‌تر کند. فردی را انتخاب کنید که بتواند همراه شما درس بخواند. در این حالت هر دو باید سوالات یک‌دیگر را پاسخ دهید. می‌توانید از دوستتان امتحان گرفته و مشکلات درسی را رفع کنید. اگر می‌بینید که دوستان به درس خواندن علاقه‌ای ندارد، شخص دیگری را انتخاب کرده یا تنهایی درس بخوانید.

چراکه یک دوست بی‌انگیزه و بی‌علاقه می‌تواند همه دانش، برنامه‌ریزی و تلاش شما را خراب کند. پس مهم است که در یک فضای انگیزشی باقی بمانید.

روش های مطالعه

8. خواب شب قبل از آزمون، یکی از موثرترین کارها در 100 زدن ریاضی

نگویید که باید شب قبل از امتحان درس بخوانم، برعکس شما باید این شب را به‌ خوبی استراحت کنید تا مغزتان آماده امتحان شود. روز قبل از آزمون هرچه بیشتر مطالعه کنید، بیشتر مضطرب خواهید شد و ممکن است مطالب قبلی را هم فراموش کنید. بنابراین بهتر است آن زمان فقط مهم‌ترین مطالب را خوانده و استراحت کنید.

خواب قبل از امتحان

9. مطالعه قبل از امتحان؛ بله یا خیر؟

 اگر امتحانتان ظهر برگزار می‌شود، فلش‌کارت‌ها را همراهتان داشته باشید و در مسیر یا قبل از شروع امتحان آن‌ها را بخوانید. این مطالب را می‌توانید در زمان نهار، بین کلاس‌ها مطالعه کنید.

با آرامش مطالب را مطالعه کرده و مطمئن شوید، مطالب مهمی را که قبلا با یادگیریشان مشکل داشتید، یاد گرفته‌اید. قبل از شروع امتحان، کارت‌ها را مرور کنید تا همه مطالب در ذهنتان بازنگری شود. البته حواستان باشد که روز امتحان زمان خوبی برای مطالعه مفاهیم جدید نیست.

خواندن ریاضی قبل از امتحان

10. آرامش قبل از امتحان، مهم‌ترین دلیل موفقیت

مطمئن باشید اگر بتوانید آرامش خود را قبل از آزمون حفظ کنید، 100 زدن ریاضی و دیگر دروس برایتان راحت‌تر می‌شود. هرچه بیشتر استرس داشته باشید، سوالات را با سرعت بیشتری پاسخ خواهید داد و همین موضوع باعث می‌شود تمرکزتان به هم ریخته و نتوانید به‌ خوبی پاسخ سوال‌ها را به دست آورید.

به خودتان بگویید که من خیلی مطالعه‌ کرده‌ام و آماده امتحان هستم. کارهایی که ممکن است حواستان را پرت کند، قبل از امتحان انجام دهید، مثلا قبل از این که سر جلسه حاضر شوید، به دستشویی بروید. سعی کنید تمرکزتان را روی امتحان بگذارید تا بتوانید نتیجه خوبی از آن بگیرید.

100 زدن ریاضی

11. مرور همه سوالات امتحانی

زمانی که مراقب امتحان، برگه سوالات را به شما می‌دهد، اول نگاه کلی روی همه سوال‌ها بیاندازید. البته اگر حس می‌کنید ممکن است استرس بگیرید، این کار را انجام ندهید. روش حل هرکدام از سوال‌ها را در ذهنتان مرور کنید.

این کار باعث می‌شود سرعتتان برای حل سوالات بیشتر شود. اگر حس می‌کنید سوالی مشکل دارد، دستتان را بالا بگیرید و از معلم بخواهید که کمکتان کند. کنکور سراسری نمره منفی دارد، پس فقط سوال‌هایی را که از پاسخشان مطمئن هستید، جواب دهید.

نکات قبولی در آزمون

12. خط کشیدن زیر نکات سوال‌ها

اگر هدفتان 100 زدن ریاضی است، سوال را یک یا دو بار بخوانید و زیر کلمه‌های مهم آن خط بکشید، باید مشخص کنید که سوال چه چیزی از شما می‌خواهد. در سوالات تستی معمولا کلماتی مانند، هرگز، هیچ، تعداد کمی، بسیاری، برخی و گاهی اوقات را زیادی می‌بینید.

این‌ها همان کلمات کلیدی سوال هستند. سپس مواردی که احتمال نادرست بودنشان بیشتر است را حذف کنید تا بتوانید بهتر جواب درست را انتخاب کنید. اگر اجازه دارید سوالات را حل کنید، روی چک نویس مراحل حل را بنویسید تا بتوانید پاسخ صحیح را تیک بزنید.

قبولی در امتحان تستی

13. پاسخ به سوال‌های آسان

ابتدا سوالاتی را حل کنید که به چشمتان آسان‌تر می‌آید؛ با این کار انگیزه‌تان برای پاسخ به سوال‌های سخت‌تر افزایش می‌یابد. اگر زمان خود را صرف سوالات سخت کنید، ممکن است نتوانید به بقیه سوال‌ها پاسخ دهید.

بعضی اوقات از سوال‌های آسان نکاتی را متوجه می‌شوید که می‌توانید با استفاده از آن‌ها مسائل سخت را حل کنید. مثلا اگر یک سوال دو بخش (تستی و تشریحی) دارد، ابتدا جواب بخش تستی را بزنید. این روش به شما کمک می‌کند تا 100 زدن ریاضی برایتان راحت‌تر شود.

قبولی در امتحان تستی

14. مرور همه پاسخ‌ها بعد از 100 زدن ریاضی

قبل از این که برگه سوال را تحویل دهید، همه جواب‌ها را مرور کنید. مطمئن شوید که هیچ سوال یا برگه‌ای جا نیفتاده باشد. معمولا پشت برگه سوالات تعدادی سوال وجود دارد، پس حتما از این قسمت را چک کنید.

ممکن است با حذف یک علامت منفی، پاسخ سوال به‌ طور کامل تغییر کند، پس شما با یک مرور می‌توانید این اشتباهات را متوجه شوید. با دقت جواب‌ها را بررسی کنید و وقتی که کاملا مطمئن شدید، برگه امتحان را تحویل دهید.

100 زدن ریاضی

100 زدن ریاضی در کنکور یکی از نگرانی‌های همه شرکت‌‌کنندگان است و معمولا افراد، تلاش زیادی برای رسیدن به این هدف می‌کنند. ما سعی کردیم در این مطلب روش‌هایی را به شما معرفی کنیم که پاسخ به سوالات ریاضی را تضمین می‌کند. اگر موارد دیگری را می‌‌دانید با ما در میان بگذارید.

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را در رابطه با متن بالا وارد کنید.