ریاضی یکی از تخصصی‌ترین دروس دوره درس و مدرسه است که تقریبا در هر رشته تحصیلی با آن مواجه خواهید بود. بسیاری از دانش‌آموزان مشکلات و چالش‌های مختلفی با این درس دارند. برای مثال ممکن است دوستان شما نمره خوبی در امتحان ریاضی گرفته باشند، اما علی‌رغم وقت گذاشتن و خواندن مباحث نمره شما کم شده باشد. بد نیست بدانید برای قبولی در آزمون ریاضی روش‌های مختلفی وجود دارد و اگر یک بار آزمون خود را خراب کرده باشید، محکوم به شکست همیشگی نیستید. ما در این مطلب از کاراتدریس به چند مورد از مهم‌ترین راهکارها اشاره می‌کنیم. روش‌هایی که در ادامه می‌گوییم، بسیار کاربردی بوده و با رعایت آن‌ها موفقیت در امتحان ریاضی برای شما تضمین شده خواهد بود.

1. برای موفقیت در آزمون ریاضی باید به کلاس بروید

اصلی‌ترین عاملی که می‌تواند به شما برای قبولی در آزمون ریاضی کمک کند، حضور فعال و آگاهانه در کلاس‌های این درس است. توجه داشته باشید که فقط حضور مهم نیست و شما باید تمرکز کنید تا بتوانید صحبت‌های معلم ریاضی را به خوبی و با درک عمیق متوجه شوید. این حضور به ویژه در یادگیری و تدریس ریاضی کنکور اهمیت بالایی دارد.

به ویژه اگر در دانشگاه مشغول تحصیل هستید، حتما در کلاس‌های ریاضی شرکت کنید. ریاضیات مانند یک نردبان است، اگر یکی از پله‌های آن نباشد، بالا رفتن از دیگر پله‌ها نیز مشکل خواهد شد. اگر چند مبحث را درست متوجه نشده باشید، احتمال قبولی در آزمون ریاضی برای شما مشکل‌تر خواهد شد.

معلم‌ها و دبیران ریاضی همیشه سعی می‌کنند بیشتر تمرکز خود را روی مسائل مهم بگذارند و نکات مهم، سوالات امتحانی و… را با دانش‌آموزان کار کنند. بنابراین حضور در کلاس باعث می‌شود که تاحدودی از سوالات امتحان مطلع شوید و کلیات آن را درک کنید.

حضور در کلاس

2. در ردیف اول کلاس بنشینید

نشستن در ردیف‌های اول باعث می‌شود، حواستان کاملا به درس باشد. اگر در ردیف‌های آخر بنشینید، حرکات و صداهای همکلاسی‌ها باعث حواسپرتی شما می‌شود. نشستن در ردیف جلو کلاس، توجه به عوامل بر هم زننده تمرکز را کاهش می‌دهد. همچنین می‌توانید راحت‌تر از دبیر ریاضی سوال بپرسید و سریع‌تر به جواب برسید. تعامل در کلاس نیز یکی از اصلی‌ترین موارد برای یادگیری بهتر محسوب می‌شود.

بنابراین اگر سوالی برایتان به وجود می‌آید، حتما درباره آن از دبیر ریاضی بپرسید و سعی کنید تا زمانی که مفهوم موردنظر کاملا در ذهنتان نقش نبسته، از پرسیدن دست برندارید. این موارد برای تمرکز روی ریاضی در کلاس درس خیلی موثر هستند.

بهترین مکان کلاس

3. تکالیف ریاضی را خودتان انجام دهید

انجام تکالیف باعث تثبیت مباحث گفته شده در کلاس می‌شود و احتمال موفقیت در آزمون ریاضی را افزایش می‌دهد. همچنین هنگام انجام تکالیف، ذهن شما به طور کامل، درگیر حل مسائل شده و درصد یادگیری تا حد زیادی افزایش می‌یابد. شاید فکر کنید مشق نوعی تنبیه است، اما در واقع این نصور درست نیست.

در عوض باید یادتان باشید که حل تکالیف کمک زیادی به یادگیری بهتر مفاهیم ریاضی می‌کند. شاید شعار به نظر بیاید، اما اصلی‌ترین عامل یادگیری ریاضی، تکرار و تمرین است. اگر با یک مسئله مشکل دارید، آن را چندین بار حل کنید تا ملکه ذهنتان شود. همچنین هنگام انجام تکالیف از مشکلات و نقاط ضعفتان در ریاضیات باخبر می‌شوید و بهتر می‌توانید آن‌ها را برطرف کنید. برخی از اساتید، سوالات امتحانی را از تکالیف کلاسی انتخاب می‌کنند، بنابراین با نوشتن مشق‌ها و درک کامل نمونه سوالاتی که دبیر به شما می‌دهد، می‌توانید با یک تیر دو نشان بزنید.

حل تمرین

4. برای قبولی در آزمون ریاضی از استاد سوال بپرسید

پرسش‌های درسی شما باعث می‌شود، استاد متوجه شود برای او، تدریس ریاضی، درس و حضور در کلاس اهمیت قائل هستید. بنابراین بهتر است همیشه تکالیف خود را انجام دهید و اگر در حل یکی از مسائل مشکل داشتید، از استاد بخواهید حل آن را برای شما توضیح دهید.

شما می‌توانید سوالات درسی را از دیگر هم‌کلاسی‌ها نیز بپرسید. حتی گاهی ممکن است دوستانتان بتوانند بهتر از استاد به شما آموزش دهند، زیرا آن‌ها شما را عمیق‌تر می‌شناسند و مثال‌هایی می‌آورند که حل مسئله برایتان راحت‌تر شود.

به‌هیچ‌وجه از پرسیدن سوال خجالت نکشید و نگویید این سوال احمقانه است؛ به این فکر کنید که اگر در امتحان با همین سوال مواجه شدید، چه‌ کاری انجام خواهید داد. همه درمورد مسائل و سوالات درس ریاضی سوال دارند و کاملا بدیهی است که بخواهید سوالاتتان را برطرف کنید. یادتان باشید تنها افرادی در آزمون ریاضی موفق می‌شوند که اشکال‌های خود را برطرف کنند.

سوال پرسیدن از معلم ریاضی

5. قبل از آزمون ریاضی مباحث را مرور کنید

شما در کلاس حضور داشته‌اید، تکالیف را انجام داده‌اید و سوالات خود را نیز پرسیده‌اید، حالا می‌دانید که فردا امتحان دارید.

برای قبولی در آزمون ریاضی وقت آن است که همه مباحث و مفاهیم مربوط به آزمون ریاضی را به طور کامل مرور کنید. شب قبل از امتحان نباید دنبال روش‌هایی برای رفع مشکلات درسی باشید، بلکه باید این زمان را فقط به مرور مباحثی که می‌دانید، اختصاص دهید.

برای مثال در این بازه زمانی محدود باید جزوه را مطالعه و نمونه سوال حل کنید. به تکرار و تمرین مفاهیم بپردازید و اطمینان پیدا کنید که فرمول‌های ریاضی را می‌دانید. در آخر باید جمع‌بندی کرده و خود را برای آزمون موردنظر آماده کنید.

همچنین اگر با نمونه سوال خاصی مواجه شدید که جواب آن را نمی‌دانستید، می‌توانید از تیم حرفه‌ای دبیران کاراتدریس برای پاسخ به سوالات کمک بگیرید. برای حل تمرین ریاضی کافی است سوال خود را برای آن‌ها ارسال کرده و منتظر پاسخ و ارائه راهکار صحیح باشید.

موفقیت در آزمون ریاضی

6. شب قبل از آزمون ریاضی را در آرامش بگذرانید

سعی کنید شب قبل از امتحان، خوابی راحت داشته باشید. اگر به‌خوبی استراحت کنید، روز امتحان احساس بهتری خواهید داشت و بهتر می‌توانید تمرکز کنید. از دعوا، تنش و اضطراب در ساعات پیش از آزمون پرهیز کنید و تا حد امکان در محیطی آرام و مثبت بمانید. همچنین بهتر است چند ساعت قبل از شروع آزمون، فرمول‌های یادداشت شده را بخوانید. حالا شما برای آزمون آماده هستید و دیگر نباید نگران چیزی باشید.

شب قبل از امتحان

7. زمان تحویل برگه، سوالات را چک کنید

زمانی که برگه سوالات جلوی شما قرار می‌گیرد، بررسی کنید جواب کدام سوال‌ها را می‌دانید. ابتدا جواب سوالات آسان را بدهید. پس از آن ببینید چقد زمان دارید و زمان خود را برای سوال‌های دیگر تقسیم‌بندی کنید. اگر جواب سوالی را نمی‌دانید به ‌سرعت از آن بگذرید. صرف زمان روی سوال‌های سخت باعث می‌شود جواب دیگر سوال‌ها نیز از ذهن شما پاک شود.

یادتان باشد همیشه باید در زمان محدود و کوتاه آزمون ریاضی بیشترین سوالات را پاسخ داده و نمرات و امتیازهای بیشتری را برای خود کسب کنید. تنها با توجه به همین مورد است که می‌توانید نمره‌های بالایی در آزمون ریاضی به دست آورید.

قبولی در امتحان ریاضی

8. برای قبولی در آزمون ریاضی جواب‌ها را مرتب بنویسید

معلم‌های ریاضی به دانش‌آموران خود می‌گویند که از شلختگی بپرهیزید. یعنی اگر بخشی از جواب یک سوال را اشتباه نوشتید، آن را خط نزنید، به‌طورکامل پاک کنید. وجود جواب‌های اشتباه باعث می‌شود ذهن به انحراف کشیده شود.

همچنین امکان دارد استاد با نگاه کردن به آن‌ها، از شما نمره کم کند. برای مرتب‌تر نوشتن بهتر است پاسخ‌ها را روی چک‌نویس بنویسید و پس از اطمینان بابت صحیح بودن آن، جواب‌ها را به پاسخنامه منتقل کنید.

آزمون ریاضی

9. برای قبولی در آزمون ریاضی جواب‌های آزمون ریاضی را چک کنید

زمانی که به همه سوال‌ها پاسخ دادید، جواب آن‌ها را مرور کنید. ممکن است چیزی را ننوشته باشید یا یک علامت را اشتباه نوشته باشید. همه افرادی که آزمون می‌دهند، جواب‌های اشتباهی دارند. پس از پاسخ دادن به سوال‌ها، برای تحویل برگه خود عجله نکرده و جواب‌ها را به ‌طور کامل مرور کنید.

اگر جواب‌های غلط پیدا کردید، نگران نباشید و سعی کنید پاسخ صحیح آن را پیدا کرده و بنویسید. سعی کنید صورت سوال‌ها را مطالعه کنید و نگاهی به جواب بیاندازید، اگر جواب منطقی بود، به سوال بعدی بروید. نمی‌توان گفت، با انجام این کار نمره امتحان 20 خواهد شد، اما احتمال موفقیت در آزمون بیشتر می‌شود و تعداد اشتباهات کوچک کمتر می‌شود.

امتحان ریاضی

همانطور که گفته شد ریاضی یکی از اصلی‌ترین دروس هر مقطع تحصیلی محسوب می‌شود. دانش‌آموزان زیادی در امتحان این درس به‌مشکل می‌خورند و نمی‌توانند آن را با نمره خوب پاس کنند. ما در این مطلب 9 روش را معرفی کردیم که با رعایت آن‌ها، می‌توانید نتیجه خوبی در آزمون ریاضی کسب کنید.

اگر شما هم راهکار و تکنیک خاصی می‌شناسید که با استفاده از آن می‌توانید در آزمون ریاضی نمرات خوبی کسب کنید، آن را با کاربران کاراتدریس در میان بگذارید.

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را در رابطه با متن بالا وارد کنید.