آیا شما هم وقتی به ریاضیات فکر می‌کنید، احساس نامطلوبی پیدا می‌کنید؟ هرچند ریاضیات از دروس مهم است، اما اغلب دانش‌آموزان با آن مشکل دارند. این دشواری و عدم یادگیری، گاهی آنقدر زیاد است که شاید پیش از یادگیری یک مبحث و در طول آموزش مدرس احساس شما را بد کند. این در حالی است که تمرکز و یادگیری مفاهیم در طول کلاس و آموزش بهترین زمان برای یادگیری مفاهیم ریاضیات است. در این مطلب کاراتدریس راه های تمرکز روی ریاضی را به شما خواهیم گفت تا بتوانید در کلاس درس و حین آموزش ریاضی عملکردی متفاوت داشته و نمرات خوبی دریافت کنید.

آشنایی با این روش‌ها باعث آشتی شما با ریاضیات می‌شود و چه بسا به این درس علاقه‌مند هم بشوید.

1. نکته‌برداری اولین گام از راه های تمرکز روی ریاضی

در کلاس از نکاتی که مدرس و معلمتان می‌گوید، یادداشت‌برداری کنید. یادداشت‌برداری را می‌تواند تیری با دو نشان دانست که برای درک بهتر مفاهیم کمک بزرگی است. اول این ‌که طبیعتا وقتی از نظر جسمی و ذهنی کاری را انجام می‌دهید، احساس فعالیت و اشتیاق بیشتری نسبت به آن هم خواهید داشت. دومین اثر نوت‌برداری این است که اطلاعات ثبت شده در روزها و ماه‌های بعدی به شما برای مرور و یادگیری بهتر کمک خواهد کرد.

هنگام حضور در کلاس مطمئن شوید که می‌توانید صحبت‌های معلم را به درستی پردازش کنید. اگر در نوشتن و گوش دادن همزمان مشکل دارید، ابتدا سخنان معلم را گوش کنید، سپس آن را در دفترچه و جزوه خود یادداشت کنید.

راه‌های تمرکز به روی درس ریاضی

2. کشیدن طرح‌های بی‌هدف اما هدفمند

احتمالا شما هم از آن دسته افراد هستید که اگر کاغذ و قلمی کنار دستتان باشد، طرح‌های مختلفی را بدون هیچ هدفی روی کاغذ رسم کنید، طرح‌هایی مثل دایره، مکعب، چشم، درخت و… . اگر اهل چنین کاری هستید، بد نیست بدانید این کار می‌تواند تا حدی برای درک بهتر مفاهیم، مباحث و دروسی که دبیر ریاضی در حال تدریس آن‌هاست، به شما کمک کند تا بهتر و عمیق‌تر آن‌ها را به خاطر بسپارید.

برای اینکه این کار بتواند به یادگیری بهتر ریاضی کمک کند، باید این طرح‌ها را به تناسب کلام دبیر و سخنان مدرس ترسیم کنید. برای مثال اگر معلمتان در حال آموزش یکی از مباحث ریاضیات درباره توان است، طرح‌هایی بکشید که به مبحث توان در ریاضیات مرتبط باشد. می‌توانید این طرح‌ها را با رنگی متفاوت رسم کنید تا باعث تمایز آن‌ها و سهولت در یادگیری یا یادآوری به شما شود.

راه‌های تمرکز به روی درس ریاضی

مباحث و مفاهیم ریاضی تصاویر جالبی به شما ارائه می‌دهند که برای چنین طرح‌هایی انتخاب خوبی خواهد بود. نمودارها، ماتریس‌ها، اشکال هندسی، معادلات و… هریک ایده جذابی برای کشیدن این طرح‌ها در حاشیه جزوات هستند. اگر با استفاده از این مفاهیم اشکال موردنظرتان را رسم کنید، ناخودآگاه به فکر ریاضیات خواهید بود.

3. حفظ تمرکز بیشتر و بیشتر

در کلاس از حواسپرتی‌های آشکار خودداری کنید. ممکن است شما با بهترین حال و حضور ذهن به کلاس بروید، اما هرچه زمان بگذرد، بیشتر حوصله تان سر رفته باشد. در این حالت عوامل حواسپرتی‌ بیشتر و وسوسه‌انگیزتر می‌شود.

اگر تصور می‌کنید روی درس تمرکز کافی ندارید، بهتر است تا حد امکان نزدیک تخته بنشینید تا بتوانید تمرکز کنید و از عوامل حواسپرتی مثل مکالمه با دوستان، نقاشی، کاغذبازی و… دور باشید. در مجموع این خیلی مهم است که از صحبت در مورد موضوعات غیر مرتبط با درس خودداری کرده و تمرکز خود را افزایش دهید.

حتی اگر می‌توانید درس را بدون حصور در کلاس یاد بگیرید، باز هم سعی کنید در کلاس حضور داشته باشید. این کار به شما کمک می‌کند تا عادت کنید در کلاس درس حضور فعالی داشته باشید.

راه‌های تمرکز به روی درس ریاضی

4. کار با تلفن همراه ممنوع

یکی از راه های تمرکز روی ریاضی عدم‌استفاده از تلفن همراه است. گوشی یکی از عواملی است که می‌تواند به سرعت ذهن دانش‌آموزان را از بحث درس فراری دهد. پیشنهاد ما این است که حتی برای وقت استراحت بین دو بازه زمانی درس هم سراغ گوشی نروید،

به خاطر این‌ که کار با گوشی هوشمند ذهن شما را از مبحث درس دور می‌کند. به جای این کار بهتر است گوشی خود را خاموش کنید و فقط در پایان کلاس آن را چک کنید، با این کار راحت‌تر تمرکز خواهید کرد.

تفلن همراه در کلاس

5. پرسیدن سوال از راه های تمرکز روی ریاضی

پرسیدن سوال و درگیر شدن با موضوع درس یکی از کاربردی‌ترین و بهترین روش‌های تمرکز روی درس است. هر چه شما تمرکز بیشتری روی درس داشته باشید، طبیعتا نکات بیشتری را متوجه خواهید شد و احتمال اینکه برایتان سوالی پیش بیاید، بیشتر می‌شود.

اگر اعتماد به نفس کافی ندارید و نمی‌توانید در کلاس جلوی سایر همکلاسی‌ها و دانش‌آموزان سوال بپرسید، می‌توانید بعد از پایان کلاس از معلمتان سوال بپرسید. همچنین می‌توانید از این زمان برای پرسش از معلم در مورد مثال‌های واقعی‌تری درباره چگونگی مرتبط بودن مطالب با زندگی واقعی استفاده کنید.

سوال پرسیدن

6. داشتن حضور فعال در کلاس

ریاضیات معمولاً مستلزم درک مرحله به مرحله است. اگر همه جلسات درس را شرکت کرده‌اید و فکر می‌کنید که یک جلسه استراحت بد نیست، این کار اشتباه است. چراکه ممکن است در همان یک جلسه کلاس که نرفته‌اید، یک نکته کلیدی را از دست بدهید و همین موضوع باعث کاهش نمرات شما در درس ریاضی شود.

اگر بیمار هستید و نمی‌توانید به کلاس بروید با معلم خود صحبت کنید و در مورد درس از هم‌کلاسی‌های خود بپرسید، پیگیری کنید و جزوات را گرفته و مطالعه کنید تا درس را بهتر متوجه شوید.

راه‌های تمرکز به روی درس ریاضی

7. پاک‌نویس کردن جزوات

یادداشت‌های خود را پاک‌نویس کنید. این بدان معنی است که آن‌چه را که در کلاس نوشته‌اید، در قالب عددی که واقعا می‌فهمید، دوباره بنویسید. لزوما نباید در پایان کلاس این کار را انجام دهید، اما شاید عصر روز بعد زمان مناسبی برای این کار است.

شما با این کار درس را بهتر و راحت‌تر متوجه می‌شوید. این روش یکی از بهترین راه های تمرکز روی ریاضی است که خواه‌ناخواه جزوات و نکات را برای شما مرور خواهد کرد.

راه‌های تمرکز به روی درس ریاضی

8. نوشتن مشق شب یکی از راه های تمرکز روی ریاضی

در مورد مشق شب دیدگاهتان را تغییر دهید. معلم شما به طور تصادفی تکالیف را برای شما تعیین نکرده است. از خود بپرسید چرا معلم مشق شب تعیین کرده است؟ من قصد دارم از چه راهکارهایی برای حل آن استفاده کنم؟

مشق شب شما عموما سوالات و تمریناتی است که اخیرا در کلاس یاد گرفته‌اید. از تکالیف درسی استفاده و خود را ارزیابی کنید که چقدر مطلب را به خوبی درک کرده‌اید و چقدر زمان برای مطالعه اضافی باید صرف کنید؟ همین تمرینات هستند که نقاط قوت و ضعف شما را مشخص می‌کنند.

راه‌های تمرکز به روی درس ریاضی

9. چالش امتحان گرفتن از خود

سعی کنید برای درک بهتر درس از خود امتحان بگیرید. اگر با این کار مشکل دارید، می‌توانید با چند نفر از دوستان خود این کار را تجربه کنید. این روش به شما کمک می‌کند نقاط ضعف و قوت خود را بهتر بشناسید و روی نقاط ضعفتان بیشتر کار کنید. شما می‌توانید از معلم خود برای این کار راهنمایی بگیرید.

چند نمونه سوال از کتب حل تمرین و بررسی نمونه سوالات امتحانی می‌تواند گزینه‌های خوبی برای انتخاب سوالات امتحان باشد. همچنین تکنیک های حل تست ریاضی می‌تواند برای نتایج بهتر به شما کمک کند.

راه‌های تمرکز به روی درس ریاضی

برای پاسخ دادن به سوالات زمان خود را بسنجید تا در امتحان اصلی بتوانید ‌روی زمان هم مدیریت داشته باشید. این روش به شما کمک می‌کند درگیری شما با درس بیشتر شود و به تدریج بتوانید تسلط بیشتری روی مفاهیم پیدا کنید. همچنین می‌توانید برای تسلط و فهم بیشتر، مباحثی که تمرین کرده‌اید را به دیگران آموزش دهید.

10. درک بهتر از مفاهیم ریاضیات

تاریخ ریاضیات را بفهمید. فلاسفه از ریاضیات برای مقابله با همه چیز از اندازه زمین گرفته تا اثبات وجود خود استفاده کرده‌اند. اخیرا ریاضیات به موضوعی انتزاعی و جدا از زندگی تبدیل شده است. یافتن یک ارتباط ملموس ممکن است به شما کمک کند با درک مفاهیم و نقش آن‌ها در زندگی ارتباط بهتری برقرار کنید.

ریاضیات را می‌توانید در طبیعت، فضا و موسیقی پیدا کنید. تعداد زیادی فیلم و کتاب وجود دارد که با استفاده از زبان روزمره این موضوع را پوشش می دهند.

راه‌های تمرکز به روی درس ریاضی

11. استفاده از ریاضی در زندگی

اگر می‌خواهید به درس ریاضی علاقه‌مند شوید، اینکه در دنیای واقعی ریاضیات را به زندگی خود وارد کنید، بسیار موثر خواهد بود. اگر هیچ بخش از زندگی شما ارتباطی به ریاضیات پیدا نکند، نمی‌توانید خیلی از مفاهیم را به خاطر بسپارید.

برای مثال می‌توانید برای پرداخت وام مسکن یا وام خودرو، تخفیفات فروشگاهی، تناسب حجم غذا و مواد اولیه و… روش‌های خوبی هستند که به نحوی ریاضیات را به زندگی خود وارد کنید.این کار باعث می‌شود ریاضیات را واقعی‌تر درک کنید و با دیدن نمونه‌های کاربردی آن در زندگی، بفهمید ریاضی فقط برای کتاب‌ها نیست.

راه‌های تمرکز به روی درس ریاضی

12. معلم خصوصی

با یک معلم خصوصی کار کنید. هر معلمی شیوه تدریس و آموزش متفاوتی دارد که ممکن است چندان موردپسند دانش‌آموزان نباشد. بنابراین احتمال دارد سبک آموزشی معلم از نظر شما برای یادگیری مفاهیم مناسب نباشد.

این بدان معنا نیست که شما نمی‌توانید اطلاعات را درک کنید. فقط باید به روش دیگری به شما آموزش داده شود. داشتن یک معلم خصوصی می‌تواند به شما در علاقه‌مند شدن دانش‌آموزان خیلی کمک کند. این کار را می‌توانید  برای آموزش ریاضی اول امتحان کنید و نتیجه آن را ببنید.

راه‌های تمرکز به روی درس ریاضی

13. جستجو یکی از راه های تمرکز روی ریاضی

برای کمک به درک بهتر ریاضیات می‌توانید مشکلات و سوالات خود را به صورت آنلاین جستجو کنید. منابع زیادی به صورت آنلاین وجود دارند که به شما کمک می کنند مسائل مربوط به تکالیف خود را فهمیده و آن‌ها را حل کنید.

شاید معلم و مدرس خودتان و شاید هم همکلاسی‌هایتان این شیوه را تجربه و امتحان کرده باشند. بنابراین می‌توانید از آنها بخواهید برای پیدا کردن یک وب سایت مفید به شما کمک کنند. برای تحقیق درباره مشکلات تکالیف از کلمات کلیدی مرتبط به مباحث درسی استفاده کنید.

سرچ کردن به سوالات خود پاسخ دهید

14. تقویت نقاط ضعف در ریاضیات

قبل از شروع ساعت مدرسه به اندازه کافی بخوابید. واضح‌ترین دلیل این که اگر دیروقت و کم بخوابید، ممکن است در کلاس ریاضی نتوانید تمرکز لازم برای فهم و یادگیری درس را داشته باشید.

برای این‌که بتوانید خواب خوبی داشته باشید، باید یک برنامه منظم برای خواب خود تنظیم کنید و حتی در آخر هفته هم به آن پایبند باشید. هر شب قبل از خواب کارهایی برای آرامش بیشتر انجام دهید. این کار مغز شما را برای انتقال به خواب آماده خواهد کرد. اگر خواب کافی نداشته باشید، نمی‌تواند با درس ارتباط خوبی پیدا کنید و حتی ممکن است مفاهیم را متوجه نشیود. با این شرایط به مرور از درس ریاضی متنفر می‌شوید.

راه‌های تمرکز به روی درس ریاضی

15. سبک تغذیه و تمرکز روی درس

یکی از راه های تمرکز روی ریاضی غذا خوردن به شیوه صحیح است. شاید بگوید این دیگر چه ربطی به درس دارد؟ ولی وقتی فردی از لحاظ فیزیکی دچار ضعف شود، ذهنش هم درست کار نمی‌کند و برای یادگیری کند می‌شود.

بنابراین سعی کنید در ابتدای روز وعده‌ کاملی بخورید و در طول روز با خوراکی‌های سالم قند خون و انرژی موردنیازتان را تامین کنید. یادتان باشد بدن و ذهن به طور همزمان کار می کنند و اگر بدن شما تغذیه نشود، مغزتان هم نمی‌تواند به خوبی کار کند.

غذا خوردن و تقویت حافظه

 پروتئین، چربی، کربوهیدرات‌های پیچیده و فیبر را در رژیم غذایی خود بگنجانید. سبزیجات دارای مقدار زیادی آهن، ویتامین‌ و مواد معدنی مفید هستند. برای جلوگیری از هجوم قند، حتما غلات کامل بخورید.

همچنین سعی کنید از مکمل‌های ویتامین‌های E و C مصرف کنید. چراکه این‌ها ویتامین‌های مهمی برای تقویت حافظه هستند. علاوه‌براین ویتامین‌های B12 ، B9 و B6 به رشد مغز کمک می‌کند. تحقیقات نشان داده است که این ویتامین‌هاعملکرد حافظه را بهبود می‌بخشند.

16. آدامس جویدن

جالب است بدانید آدامس جویدن قسمت‌های مختلف مغز را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. آدامس می‌تواند باعث افزایش جریان خون در مغز، کوتاه شدن زمان واکنش به محرک‌های ذهنی و بهبود هوشیاری شود. اگر دانش‌آموزان هوشیاری بیشتری داشته باشند، می‌توانند تمرکز بیشتری روی درس بگذارند و علاقه زیادی به درس نشان دهند.

راه‌های تمرکز به روی درس ریاضی

ورزش کردن

ورزش‌های قلبی عروقی با افزایش جریان خون به مغز، شناخت و تمرکز را بهبود می‌بخشد. ورزش همچنین رشد سلول‌های مغزی را تحریک می‌کند و باعث تقویت حافظه شما می‌شود.

ورزش را به بخشی از سبک زندگی خود تبدیل و سعی کنید با استفاده از آن بهترین عملکرد جسمی را داشته باشید تا ذهنتان هم را خون‌رسانی کافی عملکرد بهتری داشته باشد.

ورزش های مناسب برای درس خواندن

خیلی از دانش‌آموزان تنها به دلیل عدم‌علاقه به درس ریاضی تمایلی  به خواندن این درس نشان نمی‌دهند و در نتیجه عدم‌موفقیت خود را صرفا در دوست نداشتن این درس می‌دانند. این در حالی است که فارغ از علاقه داشتن و نداشتن شما باید راهکارهای متفاوتی برای خواندن و یادگیری این درس داشته باشید تا نمرات درخشانی در ریاضیات داشته باشید.

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را در رابطه با متن بالا وارد کنید.

ورود به حساب کاربری

نمایش
هنوز ثبت نام نکرده اید؟! رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟!