یکی از دلهره‌آورترین امتحانات و آزمون‌ها در دوران مدرسه و تحصیل امتحان و کنکور ریاضی است، به خصوص اگر درس ریاضی را زیاد جدی نگیرید و به آن توجه نکنید. شاید شعار به نظر برسد، اما ساده‌ترین و آسان‌ترین روش در قبولی امتحان ریاضی مطالعه مداوم و حل تمرین در طول سال است. با این حال روش‌هایی وجود دارد که می‌توانید با انجام آن‌ها در کم‌ترین زمان ممکن به نتیجه مطلوبی برسید. پس برای قبولی در کنکور باید تمرکز خود را روی حل تست ریاضی بیشتر بگذارید و برای قبولی در آزمون ریاضی از روش‌های امتحانی استفاده کنید تا نتیجه آن را ببنید.

برای آشنایی با تکنیک‌های حل تست ریاضی با کاراتدریس همراه باشید.

1. آمادگی لازم برای امتحان در یک روز

مهم‌ترین فرمول‌ها و نکاتی را که معلم در کلاس روی آن‌ها تاکید کرده، مرور کنید. البته در صورتی که اصلا در کلاس یادداشت‌برداری کرده باشید. همچنین می‌توانید در 24 ساعت پایانی تا برگزاری امتحان تمرکز خود را روی درس‌های مهم  بگذارید.

مسائل مهم یا سایر اطلاعاتی را که معلم شما در کلاس روی آن تأکید کرده، در نظر داشته باشید و وقت بیشتری را صرف آن‌ها کنید. چراکه احتمال روبه‌رو شدن با این مسائل در امتحان بیشتر است. بنابراین یادداشت‌ها، جزوات و نکات مختلف مربوط به آن‌ها را به دقت بخوانید.

حل تست ریاضی

2. شرکت در آزمون آزمایشی برای حل تست ریاضی

برخی معلمان ریاضی در بازه‌های زمانی مختلف از دانشجویان تست شبیه‌ساز آزمون کنکور می‌گیرند. اگر معلم شما هم آزمون آزمایشی خاصی برایتان برگزار می‌کند، بهتر است در آن شرکت کنید. شما می‌توانید از این آزمون‌های آزمایشی برای آشنای بیشتر با فضای امتحان و سبک معلم استفاده کنید.

پس از برگزاری آزمون هم باید چندین بار آن را بخوانید، سوالات را حل کنید و نقاط ضعف و قوت خود را به درستی شناسایی کنید. برخی از همین مشکلات ممکن است در آزمون ریاضی واقعی نمایان شوند، بنابراین اطمینان از درک کامل آزمون، احتمال قبولی شما را افزایش می دهد.

آزمون آزمایشی

3. نوشتن فرمول‌ها و نکات مهم

یک برگه مطالعه یا دفترچه یادداشت کوچک برای ثبت و نگهداری مهم‌ترین اطلاعات مباحث و مفاهیم مختلف تهیه کنید. شما باید در این برگه مهم‌ترین فرمول‌ها، مفاهیم، اصطلاحات و سایر اطلاعاتی را که فکر می‌کنید برای قبولی در آزمون به آن‌ها نیاز دارید، یادداشت کنید.

هر وقت فرصتی پیدا کردید از آن برگه برای یادآوری و مرور مفاهیم مهم استفاده کنید. به عنوان مثال هنگام سوار شدن در اتوبوس، انتظار برای نوبت دکتر یا دوستان و… می‌توانید ورقه فرمول‌های خود را بخوانید.

حل تست ریاضی

4. تماشای فیلم‌های آموزشی

اگر در برخی از سوالات و مفاهیم مهم در حل تست ریاضی مشکل دارید، سعی کنید از فیلم‌های آموزشی فضای مجازی استفاده کنید. پیگیری این موارد ممکن است از مطالب موجود در کتاب درسی یا یادداشت های شما آسان‌تر باشد.

گاهی پیش می‌آید در فضای مجازی فیلم آموزشی خاصی وجود باشد که مفهوم درسی موردنظرتان را بهتر یا به روش دیگر توضیح داده باشد. به عنوان مثال اگر در درک انتگرال مشکل دارید و تلاش‌هایتان برای یادگیری آن بی‌فایده است، ویدیویی پیدا کنید که آن را به روشی جذاب و واضح توضیح داده باشد.

فیلم های آموزشی ریاضی

5. انجام تکالیف و تمرینات برای حل تست ریاضی

تکالیفی که دبیر ریاضی به شما می‌دهد، انجام دیهد. هر معلمی پس از تدریس ریاضی تکالیفی را به طور منظم تعیین می‌کند تا در خانه انجام دهید.

هدف معلم از ارائه این تکالیف کمک به آماده‌سازی شما برای ریاضی کنکور و آزمون‌های مختلف است. بنابراین بهتر است تمرکز بیشتری روی تمرینات و نمونه سوالاتی که دبیر ریاضی به شما ارائه می‌دهد، داشته باشید.

حل این تمرینات و پیگیری فهم آن‌ها حتی اگر اختیاری باشد یا امتیاز نداشته باشد، به شما کمک بسیار زیادی خواهد کرد. انجام این کار آمادگی شما را برای آزمون بیشتر می‌کند. همچنین بهتر است هنگام انجام تکالیف، فرمول مورد نیاز برای هر مسئله را بنویسید. با این کار یادآوری این فرمول‌ها هنگام حضور در آزمون راحت‌تر می‌شود.

حل تست ریاضی

6. به روز کردن مداوم یادداشت‌ها و جزوات

یادداشت های خود را مرور کرده و بر مواردی که در آزمون آزمایش آورده شده، تمرکز کنید. همیشه این موضوع را بررسی کنید که معلم چه نکاتی را در امتحان می‌آورد؟ چه مفاهیمی مهم هستند؟ آیا شما به این نکات و فرمول‌ها توجه کرده‌اید یا نه؟

اگر به این موارد توجه کرده‌ باشید، یعنی یادداشت‌های شما در کلاس خوب  و مفید بوده‌اند، ولی در صورتی که نکات موردنظر را در یادداشت‌هایتان نیاورده‌اید، سعی کنید از نکات و فومول‌های همکلاسی خود استفاده کنید. به عنوان مثال شما می‌توانید یادداشت‌های خود را بعد از امتحان برگه یادداشت بخوانید و با نوشتن فرمول‌های مهم و نکات امتحانی، آن را تکمیل کنید.

حل تست ریاضی

7. پیش رفتن قدم‌به‌قدم

برای درک بهتر درس ریاضی بعد از تمام شدن هر فصل و مبحث، بهتر است که آن بخش را به طور دقیق و با تمرکز زیاد بخوانید. در مرحله بعد، وقتی خودآموزی‌های ریاضیات تمام شد، بخش‌هایی را که نتوانستید درک کنید و یاد بگیرید، مشخص کنید.

مسائل و مواردی را که نتوانستید متوجه شوید، از معلم خود سوال بپرسید. اگرچه ممکن است از خواندن کتاب درسی ریاضی خود لذت نبرید، اما این یک روش عالی برای اطمینان از درک مفاهیم و اصطلاحاتی است که معلم شما در کلاس توضیح داده است.

قدم به قدم تا موفقیت

8. ساخت کارت حافظه

کارت حافظه درست کنید تا اصطلاحات و فرمول‌های مهم را به خاطر بسپارید. فلش کارت‌ها یا کارت‌های شاخص مختلفی وجو دارد که می‌توانید از آن‌ها برای نکته‌برداری استفاده کنید. برای حفظ فرمول های ریاضی، اصطلاحات کلیدی و مفاهیم می‌توانید از کاغذهای یادداشت کوچک استفاده کنید.

برای استفاده از این کارت‌ها باید فرمول، اصطلاح یا مفهوم را در یک طرف کارت بنویسید و سپس یک توضیح و یک مثال در سمت دیگر آن ثبت کنید. ضرب‌المثلی وجود دارد که می‌گوید کم رنگ‌ترین قلم‌ها از قوی‌ترین حافظه‌ها  پررنگ‌تر هستند. بنابراین فراموش نکنید که ثبت فرمول‌ها به مراتب بهتر از حفظ کردن آن‌هاست.

حل تست ریاضی

9. سوال پرسیدن در حل تست ریاضی

اگر چیزی را درک نمی‌کنید، کافی است خیلی ساده آن را از معلم ریاضی خود بپرسید. گاهی اوقات مفاهیمی وجود دارد که بسیار پیچیده است و از طرفی عدم‌درک آن‌ها، شما را به دردسر می اندازد.

وقتی این اتفاق می افتد، بهتر است در اسرع وقت از معلم خود کمک بگیرید. با معلم ریاضی در مورد هر مفهومی که نمی‌فهمید، صحبت کنید و از آن‌ها راهنمایی بگیرید. آن‌ها می‌توانند اطلاعات بیشتری را برای کمک به شما در درک مفهوم ارائه دهند.

پرسیدن سوال

10. شروع امتحان از سوالات ساده

از پاسخگویی به سوالاتی که از جواب نهایی آن‌ها مطمئن نیستید، صرف‌نظر کنید. به جای پاسخ دادن به این سوالات سراغ سوال‌های ساده‌تری که به جوابشان مسلط هستید، بروید و اگر پایان امتحان زمانی برای پاسخگویی داشتید، به آن‌ها بازگردید.

یادتان باشد به طور کلی همیشه بهتر است در قدم اول حین آزمون ساده‌ترین سوال‌ها را پاسخ دهید. پس از جواب دادن به هر سوال، سوال بعدی را بررسی کنید و اگر در پاسخگویی به آن با مشکلی روبه‌رو شدید، از آن سوال صرف‌نظر کنید.

البته اگر بدانید چند دقیقه قبل از امتحان را چگونه سپری کنید، در این مرحله عملکرد بهتری خواهید داشت.

حل تست ریاضی

11. نوشتن فرمول‌های ریاضی در حل تست ریاضی

سعی کنید صورت سوال، داده‌ها و خواسته‌ سوال را به صورت ریاضی و عددی بنویسید تا بهتر بفهمید به چه فرمول‌هایی نیاز دارید و از چه راهی می‌توانید جواب این سوال را به دست بیاورید؟

گاهی اوقات کلمه‌ها می‌توانند بسیار گیج‌کننده باشند، به ویژه زمانی که اطلاعات اضافه زیادی در آن‌ها وجود داشته باشد. بنابراین ابتدا یک دقیقه وقت بگذارید تا هریک از کلمات مسئله و امتحان را بخوانید و اعداد مربوطه را برای حل معادله مشخص کنید. این کار به حل تست ریاضی خیلی کمک می‌کند.

آزمون ریاضی

12. خلاصه‌نویسی، بله یا خیر؟

تمام مراحل حل تست ریاضی را بنویسید. این کار یک مزیت جدی برای شما دارد. با نوشتن مراحل حل تست می‌توانید کل مسیر پاسخگویی را پیش رو داشته باشید. بنابراین اگر در حل سوال مسیر را اشتباه رفتید، با این شیوه نوشتن به سادگی می‌توانید متوجه خطای کار خود شوید. در نتیجه می‌توانید در مراحل به عقب برگردید و آن را اصلاح کنید.

حل تست ریاضی

13. حذف گزینه‌های اشتباه سوال در حل تست ریاضی

با نگاه به سوال، هر گزینه‌ای را که فکر می‌کنید اشتباه است، حذف کنید. به طور معمول در امتحان‌های تستی دو گزینه بیشتر به جواب اصلی نزدیک هستند و دو گزینه حتی در نگاه اول هم کاملا از پاسخ فاصله دارند. بنابراین در طول برگزاری آزمون، ممکن است با گزینه‌هایی روبه‌رو شوید که از آن‌ها مطمئن نیستید. این روش در حل تست ریاضی به شما کمک می‌کند ذهنتان را از پاسخ‌های اشتباه دور نگه دارید.

پس سعی کنید دو گزینه اشتباه سوال را حذف کنید تا بهتر و راحت‌تر جواب سوال را به دست آورید. این روش در آموزش ریاضی تیزهوشان نیز تدریس می‌شود و شیوه‌ای هوشمندانه برای رسیدن سریع‌تر به پاسخ سوالات است.

آزمون ریاضی

14. حدس زدن پاسخ

در صورت ندانستن پاسخ سوال، گاهی می‌توانید جواب را حدس بزنید. اگر سوال چند گزینه‌ای است و شما هم مطمئن نیستید که جواب صحیح کدام است، با رد گزینه به پاسخ سوال نزدیک‌تر خواهید شد.

از دیگر روش‌ها‌ برای حدس جواب این است که از انتخاب گزینه‌هایی که تفاوت خیلی زیادی با دیگر گزینه‌ها دارند، خودداری کنید.

امتحان ریاضی

کلام آخر

برای قبولی در امتحان ریاضی و موفقیت در حل تست ریاضی تکرار و تمرین مداوم مهم است. شما می‌توانید با حل نمونه سوالات مختلف هر روز بیش از پیش در حل تمرینات ریاضی موفق شوید و مسلط‌تر عمل کنید. همچنین در نظر داشته باشید که تدریس ریاضی به همکلاسی‌ها و سایر دانش‌آموزان هم‌پایه، یک راهکار عالی برای یادگیری بهتر و عمیق‌تر ریاضیات است.

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را در رابطه با متن بالا وارد کنید.

ورود به حساب کاربری

نمایش
هنوز ثبت نام نکرده اید؟! رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟!