از محاسبه معامله‌های مالی گرفته تا اندازه‌گیری فضا و اشیاء، مهارت‌های ریاضی تاثیر مستقیمی در زندگی روزمره دارد. تقویت ریاضی پایه می‌تواند در یافتن شغل، عملکرد بهتر در موقعیت فعلی و مدیریت زندگی شخصی کمک زیادی به شما کند. بهتر است تا آخر این مطلب با کاراتدریس همراه باشید و در این مقاله مهارت‌های اساسی ریاضی و این‌که چگونه می‌توانید آن‌ها را تقویت کنید را آموزش ببینید.

ریاضی پایه چیست؟

شاید بهتر است برای شروع این مطلب این مورد را دنبال کنیم که اصلا ریاضی پایه چیست؟ ریاضی پایه به دانشی گفته می‌شود که شامل محاسبه مقدارها، حل مسائل ساده و اندازه‌گیری است. عملیات‌های پایه ریاضی شامل جمع، تفریق، ضرب و تقسیم و عملیات‌هایی است که بر اساس آن‌ها معادلات ریاضی حل می‌شوند.

داشتن این مهارت‌ها به‌جز کار و مهارت‌های شغلی کمک‌حال شما در زندگی هم هست پس آن‌ها را دست کم نگیرید و حتما دنبال تقویت ریاضی پایه خود باشید.

ریاضی پایه

در ادامه این تیتر مطلب مثال‌هایی درباره مباحث اصلی ریاضی پایه آورده شده که احتمالا در زندگی روزمره از آن‌ها استفاده می‌کنید:

جمع، تفریق، ضرب و تقسیم

این چهار عمل ریاضی تقریبا مهمترین عملیات‌های ریاضی هستند. برای انجام هر عملیاتی که کمی ریاضی در آن باشد ب،اید این موارد را بلد باشید. درک مناسب از این چهار عمل ریاضی کمک می‌کند تا معادله‌های ریاضی را به‌ سادگی حل کنید، اما اگر اعداد کمی بزرگ شد، بهتر است از جدول ضرب استفاده کنید.

درصدها

یک درصد یک واحد از 100 واحد است. این عملیات جزو اصول پایه ریاضی محسوب می‌شود. برای محاسبه مالیات، درصدهای خریدوفروش و… نیازمند استفاده از درصد هستید.

کسر و اعشار

تقویت ریاضی پایه بدون کسر و اعشار معنی ندارد. هر کسر بخشی از عددی کامل است که از دوبخش عدد اعشار و ثابت درست می‌شود. برای مثال هر 1 دلار را می‌توان به چهار 25 سنت تقسیم کرد، یعنی هر 25 سنت یک چهارم 1 دلار است. نحوه محاسبه کسر و اعشار نیاز به یادگیری ضرب و تقسیم دارد و خود اعشار نیز در کارهای اساسی مثل خرید و فروش، تقسیم اجناس و… کاربرد دارد.

نمایش داده‌ها

یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی که نیاز تقریبا همه شغل‌هاست، هنر تحلیل داده است. شما باید بتوانید نمایش داده‌های ریاضی و آمارهایی که از کسب‌وکار، بازدیدها و… داده می‌شود، روی کاغذ به نمایش بگذارید. هر فرد که در کسب‌وکار خودش قصد تقویت و رشد داشته باشد، باید بتواند این آمار و داده را تحلیل کند.

حل مسئله‌های ریاضی

در زندگی ما همیشه مسئله‌های کتاب ریاضی وجود دارد. اندازه‌گیری تعداد سیب‌های سبد و… همیشه پیش پای شما قرار می‌گیرد. این یعنی باید بتوانید مسائل ریاضی را حل کنید، اما این‌ کار فقط با درک ریاضی، بلد بودن عملیات‌های پایه و استفاده از آن‌ها برای ساخت یک فرمول انجام می‌شود.

عملیات های ریاضی پایه

تقویت ریاضی پایه چگونه ممکن است؟

این موضوع مشکل پیچیده‌ای نیست. شما می‌توانید با چند راهکار ساده این مشکل را به سادگی حل و فصل کنید.

1. کتاب کار؛ اولویت اول

به نظرم اولین کاری که برای تقویت هر چیزی باید انجامش دهیم، تمرین بیشتر است. تمرین یکی از مهم‌ترین اصول ریاضی نیست، اما یکی از اصول تقویت پایه ریاضی محسوب می‌شود. شما می‌توانید برای اولین قدم در تقویت ریاضی پایه اولا متوجه شوید در چه زمینه‌ای مشکل دارید و سپس کتاب کار آن را تهیه کنید.

کتاب کار ریاضی می‌تواند کمک‌ زیادی به شما کند. از حل تمرین اضافه تا یادگیری اصولی مباحثی که در آن آموزش داده می‌شوند.

تمرین با کتاب کار برای تقویت ریاضی پایه

معمولا از کتاب‌های کاری که پاسخ را دارند، برای مشاهده جواب درست سوالات نیز استفاده می‌شود. در هر صورت اولین کار همیشه تمرین بیشتر است.

2. تقویت ریاضی پایه با شرکت در کلاس

اگر تمرین با کتاب کار افاقه نکرد، بهتر است سراغ کلاس و معلمی خبره بروید تا اصول ریاضی را به‌ خوبی برای شما آموزش دهد. فرقی نمی‌کند بزرگسال باشید یا جوان، می‌توانید با آموزش ریاضی که توسط معلم صورت می‌گیرد، تمام نکته‌های حرفه‌ای حل ریاضی را بلد شوید. این شما هستید که انتخاب می‌کنید شرایطتتان به چه شکل باشد.

شما می‌توانید کلاس‌های غیر حضوری و آنلاین را هم انتخاب کنید. ورکشاپ‌های آنلاین این ویژگی را دارند که محدودیت زمان و مکان برای شما برداشته شود و فقط با پرداخت هزینه هر زمان که توانستید آموزش‌ها را ببینید.

شرکت در کلاس برای تقویت ریاضی پایه

3. سوال برای پاسخ به مسئله

همیشه هستند افرادی که در خانواده یا جمع دوستان ریاضی را با پایه بسیار قوی یاد گرفته‌اند. افرادی که هر مسئله ریاضی را مثل آب خوردن حل می‌کنند. می‌توانید برای پاسخ به سوالتان از آن‌ها کمک بخواهید. بهتر است از دیگران بپرسید که برای حل مسئله خاص چه پیشنهادهایی ارائه می‌دهند. ممکن است همکار، دوست، آشنا و… راهی به ذهنش برسد که به ذهن شما نرسیده باشد؛ پس از سوال کردن نترسید.

البته شما می‌توانید راهکار سوال از فرد خبره را شکل دیگری حل کنید. یعنی معلم خصوصی که شما استخدام کردید آموزشتان را دنبال کند، وظیفه دارد سوال‌های شما را هم جواب دهد. فرقی نمی‌کند چه کسی است. به نظرم می‌توانید با استخدام یک معلم خصوصی از کاراتدریس تقویت ریاضی پایه که چه عرض کنم فیزیک کوانتوم را هم از بر شوید.

سوال پرسیدن برای تقویت ریاضی پایه

مهارت‌های ریاضی که سر کار کاربرد دارند

بهتر است چند نمونه از مهارت‌های مورد استفاده در کار و راه استفاده از آن‌ها را در ادامه مطالعه کنید.

1. ارائه درست تحقیق

هر کارمند دانشجو، دانش‌آموز و… که بخواهد یک ارائه درست و حسابی از تحقیق خود داشته باشد، نیازمند استناد به اعداد و ارقام به‌صورت کاملا شفاف و مشخص است. آمارهای ریاضی همیشه می‌توانند به‌صورت ستونی، دسته‌ای و… بخش‌بندی شوند.

این‌ کار باعث می‌شود ارائه شما راحت‌تر، ساده‌تر و بهتر انجام شود. یکی از نیازهای اصلی هر کارمندی اصل تبدیل آمار به نمودارهای مختلف است که جزو مباحث پایه ریاضی محسوب می‌شود.

2. محاسبه مالیات

مالیات ارتباط مستقیمی با میزان سود و مدیریت بهتر شغل شما دارد. هر فرد یا مدیر کاری باید بتواند مالیات بر فروش، مالیات بر درآمد، مالیات بر دارایی و… را محاسبه کند. این درحالیست که ابزارهای مختلفی برای این محاسبات وجود دارد و درصورتی‌که کسی با آن‌ها آشنایی نداشته باشد، نمی‌تواند سودمالی شرکت یا حتی مغازه‌اش را از دست اداره مالیات بیرون بکشد.

محاسبه مالیات با تقویت ریاضی پایه

3. محاسبه میزان درآمد

همیشه ممکن است شرکتی به شما پیشنهاد سالانه حقوق بدهد. برای مثال درآمدی معادل با سالی 100 میلیون تومان! شما باید بتوانید این 100 میلیون را به ماه تقسیم کنید تا با حساب دقیق روی زندگی خود، ببینید آیا می‌توانید دریافت حقوق شرکت را بپذیرید یا نه؟ یا ممکن است شرکتی به شما بگوید، سالانه 20 درصد روی حقوق کارمندشان می‌گذارند. اگر ریاضی بلد باشید می‌توانید این حقوق را اندازه بگیرید و متوجه شوید منظور از 20 درصد چقدر است؟

4. برآورد زمان

کاری به شما محول شده که باید روی دقیقه به دقیقه آن حساب کنید. حالا شما باید درطول روز چند ساعت به این‌کار اختصاص دهید تا بدون مشکل و کمبود وقت سر موعد مقرر تمام شود؟ فلان کار اضافه شد، چند ساعت از تفریح کم کنیم؟ تخمین یا برآورد زمان یکی از اصول مهم ریاضی است که باید بتوانید در برنامه‌ریزی کاری و زندگی خود به خوبی از آن استفاده کنید.

برآورد زمان تقویت ریاضی پایه

تقویت ریاضی پایه چالشی ساده، اما مفید

در آموزش ریاضی فرقی نمی‌کند که چه شرایطی دارید یا در چه سن و سالی هستید، همین 5 قدمی را که گفته شد، طی کنید تا تقویت ریاضی پایه در مسیر آموزشی شما عملی شود. ریاضی پایه چیزی جز مباحث ساده اول تا ششم ابتدایی نیست، پس بدون نگرانی و استرس سراغ کتاب و جزوه‌های آموزشی بروید و برای حل این چالش در زندگی و ارتقا شغلی و مرتبه در جامعه آماده شوید.

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را در رابطه با متن بالا وارد کنید.