یادگیری ریاضی نیاز به تمرین و تکرار مدوام دارد، اما واقعیت این است که هرچه هم به مفاهیم و مباحث ریاضی مسلط باشید، باز هم یادگیری و حل تمرین ریاضیات کاری خسته‌کننده و گاهی کسالت‌بار است. بهترین راه آموزش ریاضی این است که به نحوی آن را به یک فرایند سرگرم‌کننده و جذاب تبدیل کنید تا مشغول شدن به ریاضی برای شما خسته‌کننده نشود. یکی از راه‌های جذاب کردن آموزش ریاضیات استفاده از ابزارهایی است که در زمینه یادگیری ریاضی ساخته شده است. شما می‌توانید با استفاده از ابزارهایی مانند اپلیکیشن ها و سایت های آموزشی، ریاضی را یاد بگیرید. در این مقاله به معرفی و برسی 15 تا از بهترین اپلیکشن ‌ها و سایت‌ ها برای یادگیری ریاضی پرداخته‌ایم. شما می‌توانید با استفاده از این برنامه‌ها حتی بدون حضور دبیر ریاضی، به راحتی مفاهیم مختلف ریاضی را بیاموزید. پس تا آخر مطلب همراه کاراتدریس باشید.

بهترین اپلیکشن ‌ها و سایت‌ ها برای یادگیری ریاضی کدامند؟

برای اینکه با بهترین اپلیکشن‌ها و سایت‌های یادگیری ریاضی آشنا شوید، کافی است که این مطلب را با دقت بخوانید.

1. YouTube University از بهترین اپلیکشن ‌ها و سایت‌ ها برای یادگیری ریاضی

اغلب افراد در بازه سنی 12 سال به بالا با یوتیوب آشنا هستند. همان‌طور که می‌دانید این سرویس ویدئوی آنلاین، در همه زمینه‌ها ویدئوهای مختلفی دارد. همچنین در یوتیوب کانال‌های مختلفی راه‌اندازی شده که در آن ریاضی آموزش می‌دهند.

همچنین در این کانال‌ها حل تمارین و مسائل گوناگون وجود دارد که شما را با مفهوم آن درس آشنا می‌کنند. یکی دیگر از ویژگی‌های کانال‌های یوتیوب این است که می‌توانید در این کانال‌ها ثبت نام کنید تا هر زمان که دبیران یا اساتید فیلم آموزشی جدیدی داخل کانال قرار می‌دهند، اعلان آن برای شما آمده و بتوانید در اولین فرصت از آن‌ها استفاده کنید.

بهترین اپلیکشن‌ها و سایت‌ها برای یادگیری ریاضی

2. اپلیکیشن Photomath

اپلیکیشن Photomath را می‌توان یکی از بهترین اپلیکشن ‌ها و سایت‌ ها برای یادگیری ریاضی دانست.  شما می‌توانید از این نرم‌افزار در خانه و به‌عنوان برنامه‌ کمک درسی استفاده کنید. از نقاط قوت و اصلی‌ترین ویژگی‌های این اپلیکیشن این است که حتی نیازی نیست اطلاعات خاصی را وارد برنامه کنید. کافی است تصویر صورت مسئله را به نرم‌افزار بدهید.

این برنامه با تشخیص دست خط شما و همچنین استفاده از محاسبه‌گر خود، جواب مسئله را به‌صورت کامل در اختیارتان قرار خواهد داد. این اپلیکیشن می‌تواند محاسباتی مانند محاسبات پایه‌ای، مسائل و سوالات مربوط به کسرها، معادله‌های خطی، درجه دو و نامعادلات، مثلثات، دستگاه معادلات و… را پوشش دهد. بنابراین می‌توان گفت این برنامه برای ریاضیات هفتم، آموزش ریاضی هشتم، آموزش ریاضی نهم و پایه‌های بالاتر انتخاب مناسبی است.

 • لینک دانلود اپلیکیشن Photomath برای Android
 • لینک دانلود اپلیکیشن Photomath برای IOS
بهترین اپلیکشن‌ها و سایت‌ها برای یادگیری ریاضی

3. سرویس آنلاین Khan Academy

شما می‌توانید از طریق اپلیکیشن و سایت Khan Academy به صورت رایگان به درس‌نامه‌های ویدئویی دسترسی داشته باشید. در این برنامه بخش‌های مختلفی از آموزش ریاضی قرار گرفته است. همچنین علاوه‌بر خود شما، والدین و معلمان نیز امکان این را دارند که بر روند پیشرفتتان نظارت داشته باشند. معلم‌ها می‌توانند برای ارتقای محتوای آموزشی که می‌خواهند به شما ارائه دهند، از این برنامه استفاده کنند.

شما هم می‌توانید با کمک گرفتن از این برنامه به سادگی در امتحانات خود قبول شوید و مفاهیم ریاضی را به خوبی یاد بگیرید.

 • لینک دانلود اپلیکیشن Khan Academy برای Android
 • لینک دانلود اپلیکیشن Khan Academy برای IOS
بهترین اپلیکشن‌ها و سایت‌ها برای یادگیری ریاضی

4. برنامه Prodigy از بهترین اپلیکشن ‌ها و سایت‌ ها برای یادگیری ریاضی

ویژگی جالب Prodigy این است که آن را به‌ شکل یک بازی ساخته‌اند. برنامه با نظارت بر عملکردی که در هر مرحله دارید، مطابق با سطح اطلاعات ریاضی‌تان شخصی‌سازی می‌شود و چالش‌های پیش‌روی شما با آنچه دیگران دارند، متفاوت است. این برنامه برای کاربران اندروید و iOS ساخته شده و به‌صورت رایگان  می‌توانید آن را دانلود کنید.

همچنین این برنامه میان معلم‌ها محبوبیت بسیاری دارد، به‌دلیل اینکه آموزش ریاضی در این اپلیکیشن بسیار سرگرم‌کننده و جذاب است. همچنین معلم‌ها می‌توانند تکلیف درسی را برای این برنامه تعریف کنند، تا دانش‌آموزان آن را انجام دهند. معلم‌ها می‌توانند پیشرفت دانش آموز را در این برنامه ببینند و حتی نقاظ ضعف و قوت دانش‌آموزش را شناسایی کنند. بنابراین از نگاه خیلی از دبیران این برنامه یکی از بهترین راهکارها برای آموزش ریاضی است.

 • لینک دانلود اپلیکیشن Prodigy برای Android
 • لینک دانلود اپلیکیشن Prodigy برای IOS
بهترین اپلیکشن‌ها و سایت‌ها برای یادگیری ریاضی

5. اپلیکیشن Desmos Graphing Calculator

این اپلیکیشن یکی از بهترین برنامه‌ها میان ابزارهای گرافیکی آموزش ریاضی است. شما می‌توانید با وارد کردن ضابطه هر تابعی آن را به‌صورت نمودار، هم در مختصات دکارتی و هم در مختصات قطبی نشان دهید. ابزارهای گرافیکی این برنامه برای آموزش مباحثی مانند حساب دیفرانسیل و انتگرال بسیار عالی هستند، اما مشکلی که برنامه Desmos Graphing Calculator دارد، این است که بسیار سنگین بوده و پردازنده گوشی را درگیر خود می‌کند.

البته در نظر داشته باشید که استفاده از این برنامه رایگان است. همچنین امکان کار با آن به صورت آفلاین وجود دارد و شما می‌توانید بدون نیاز به اینترنت با آن کار کنید.

بهترین برنامه برای آموزش ریاضی

6. Mathway از بهترین اپلیکشن ‌ها و سایت‌ ها برای یادگیری ریاضی

Mathway هم یکی از بهترین اپلیکشن ‌ها و سایت‌ ها برای یادگیری ریاضی محسوب می‌شود. این برنامه  ابزاری بسیار قدرتمند‌ برای یادگیری ریاضی است. چراکه شما می‌توانید با این برنامه معادلات و راه حل‌های مسائل ریاضی را به‌صورت گام‌به‌گام یاد بگیرید. برای یادگیری بهتر ریاضی با این برنامه می‌توانید مساله موردنظر را وارد برنامه کنید تا جواب نهایی را همراه با راه حل دقیق آن به ‌دست آورید.

شما با استفاده از این برنامه می‌توانید ریاضیات پایه تا جبر، حساب دیفرانسیل و انتگرال، آمار و… را یاد بگیرید. البته به شرطی این برنامه به شما کمک می‌کند که مسائل را از برنامه کپی کنید و روی راه حل که در اختیار شما می‌گذارد، کار کنید. اینکه تنها برای حل مسائل و ارائه آن به دبیر ریاضی از برنامه استفاده کنید، باعث پیشرفت شما در مباحث ریاضی نخواهد شد.

 • لینک دانلود اپلیکیشن Mathway برای Android
 • لینک دانلود اپلیکیشن Mathway برای IOS
بهترین سایت برای آموزش ریاضی

7. برنامه Calculords

این برنامه به‌ صورت بازی ساخته شده است. شما حین بازی از مسائل گوناگون ریاضی استفاده می‌کنید تا اپلیکیشن Calculords کارت‌های بازی را در اختیار شما قرار دهد. شما با هر بار برنده شدن، کارت‌های دیگری به ‌دست می‌آورید. با این کارت‌ها می‌توانید عرشه کشتی و پایگاه خود را شخصی‌سازی کرده و دشمنان خود را از بین ببرید. وقتی شما از این برنامه استفاده کنید، هم تمرین‌های ریاضی زیادی را حل می‌کنید و هم می‌توانید ریاضی را با سبکی جدید و جذاب یاد بگیرید.

 • لینک دانلود اپلیکیشن Calculords برای Android
 • لینک دانلود اپلیکیشن Calculords برای IOS
بهترین برنامه برای یادگیری ریاضی

8. Socratic از بهترین اپلیکشن‌ ها و سایت‌ ها برای یادگیری ریاضی

یکی از بهترین اپلیکشن ‌ها و سایت‌ ها برای یادگیری ریاضی اپلیکیشن Socratic است. این اپلیکیشن از روش سقراطی الگو گرفته است. در این روش آموزش بر پایه پرسش سوال است. این برنامه به کودکان آموزش می‌دهد جواب سوال‌ها را هنگامی که تکالیف مختلف درسی را انجام می‌دهند، پیدا کنند.

برای تعامل با اپلیکیشن کافی است عکس صورت مسئله را به برنامه دهید. وقتی این کار را انجان دادید، اپلیکیشن پاسخ آن را حاضر می‌کند و بعد راه حل آن را به‌صورت گام‌به‌گام به دانش آموزش یاد می‌دهد و  روی قسمت‌های مهم تاکید می‌کند. در این برنامه همچنین تعریف‌های لازم و نکات مربوط به سوال در اختیار شما قرار خواهد گرفت. شما می‌توانید با استفاد از این برنامه مطالب را به‌صورت عمیق و دقیق یاد بگیرید.

 • لینک دانلود اپلیکیشن Socratic برای Android
 • لینک دانلود اپلیکیشن Socratic برای IOS
بهترین برنامه برای یاد گیری ریاضی

9. برنامه MyScript Calculator

با این برنامه دیگر نیازی نیست با قلم و کاغذ مسائل را حل کنید. این برنامه به ‌لطف داشتن سیستم تشخیص دست‌خط، این امکان را به شما می‌دهد که معادلات را به سادگی وارد برنامه کنید تا راه حل‌های آن را به شما نشان دهد. از جمله محاسباتی که این برنامه انجام می‌دهد، می‌توان به محاسبات لگاریتمی، درصد، ریشه دوم اعداد، محاسبات پایه، توابع مثلثاتی و معکوس آن‌ها، اعداد ثابت مثل عدد پی یا عدد اولر و… اشاره کرد.

برنامه MyScript Calculator برای دانش‌آموزان دوره متوسطه اول و دوم مناسب است، چراکه محاسبات مربوط به آموزش ریاضی این پایه‌ها به ویژه آموزش ریاضی پایه دهم را به خوبی پوشش داده است.

بهترین برنامه برای آشنایی با ریاضی

10. اپلیکیشن GeometryPad

یکی دیگر از بهترین اپلیکشن ‌ها و سایت‌ ها برای یادگیری ریاضی برنامه GeometryPad است. این اپلیکیشن را می‌توانید به‌ رایگان برای گوشی‌های اندروید و iOS دانلود کنید. این برنامه همچنین محبوبیت زیادی میان معلمان دارد. به‌دلیل اینکه درک مفاهیم هندسی را برای دانش آموزان راحت می‌کند. این کار باعث می‌شود شما در کلاس‌های درس فعالیت بیش‌تری داشته باشید. همچنین معلم‌ها می‌توانند با استفاده از این اپلیکیشن برای دانش‌آموزان تکلیف خانگی تعریف کنند. با این کار با مسائلی مانند نحوه استفاده از پرگار، روش‌های اندازه‌گیری، آموزش اشکال هندسی سه بعدی و فضایی و نحوه خلق طرح‌های پیچیده هندسی آشنا خواهید شد.

 • لینک دانلود اپلیکیشن GeometryPad برای Android
 • لینک دانلود اپلیکیشن GeometryPad برای IOS
بهترین برنامه برای یاد گیری هندسه

11. برنامه PhET Simulations

سازنده این برنامه دانشگاه کلرادو است. این برنامه میان معلم‌های ریاضیات و علوم محبوبیت زیادی دارد که از آن برای کلاس‌های حضوری هم استفاده می‌کنند. این برنامه با تصاویر متحرکی که دارد، به دانش‌آموزان و دانشجویان در درک مفاهیم مختلف ریاضی و علوم کمک زیادی خواهد کرد. اپلیکیشن PhET برای کاربران اندروید و iOS کمتر از یک دلار قیمت دارد و پس از تهیه آن می‌توانید از آموزش‌های رایگان این برنامه به‌صورت آنلاین استفاده کنید.

بنابراین می‌توان گفت این برنامه از نظر اقتصادی هزینه زیادی برای شما نخواهد داشت و می‌توانید با استفاده از آن مشکلات ریاضی خود را حل‌وفصل کنید.

بهترین برنامه برای آموزش ریاضی

12. اپلیکیشن Brainscape Flashcards

 یکی دیگر از بهترین اپلیکشن ‌ها و سایت‌ ها برای یادگیری ریاضی برنامه Brainscape Flashcards  است. این برنامه طبق اطلاعاتی که شما به آن می‌دهید، شخصی‌سازی می‌شود. یکی دیگر از ویژگی‌های برنامه این است که فلش کارت دارد. این فلش کارت‌ها کمک می‌کنند تاشما به عنوان یک دانش‌آموز دبیرستانی مفاهیم فرمول‌های ریاضی را به راحتی یاد بگیرید. به‌ این دلیل که برنامه با توجه به نیاز دانش آموز طراحی شده، در زمان‌های مشخصی این فلش کارت‌ها به شما نشان داده می‌شود. این امر باعث می‌شود به خوبی با مفاهیم ریاضی آشنا شوید.

بهترین برنامه ها برای یاد گیری ریاضی

13. برنامه Moose Math

این اپلیکیشن برای کودکان ساخته شده است. کودک شما با استفاده از این برنامه هم می‌تواند شمردن را یاد بگیرد و هم می‌تواند با مقدمات ریاضی آشنایی پیدا کند. طراحی این برنامه بسیار جالب، رنگی و با طراحی بصری مناسب است. شخصیتی که این برنامه دارد، یک گوزن شمالی است. این اپلیکیشن بازی‌های جذابی برای کودک شما دارد که تم آن به ‌صورت ریاضی است.

یک نمونه این بازی‌ها تهیه کردن اسموتی است. برای تهیه هر اسموتی، برنامه دستور تهیه آن و اینکه بچه‌ها از هر میوه چه مقدار باید انتخاب کنند، معین می‌کند و همین دلیل باعث می‌شود کودک شما به ریاضی و یادگیری مفاهیم اولیه مانند اعداد، اندازه‌ها و… ترغیب شود.

 • لینک دانلود اپلیکیشن Moose Math برای Android
 • لینک دانلود اپلیکیشن Moose Math برای IOS
بهترین برنامه برای آموزش ریاضی کودکان

14. برنامه Wolfram MathWorld

یکی دیگر از بهترین اپلیکشن ‌ها و سایت ‌ها برای یادگیری ریاضی برنامه Wolfram MathWorld است. این سایت یک منبع آنلاین رایگان است که تمام مسائل مرتبط با ریاضیات در آن وجود دارد. همچنین در این سایت مباحث ریاضی به‌صورت GIF و نوت‌بوک‌های قابل بارگیری قرار گرفته است. در سایت 13000 مقاله وجود دارد که شما دانش‌آموزان می‌توانید از مقالات استفاده کنید تا به‌خوبی با مفاهیم ریاضی آشنا شوید.

15. IXL از بهترین اپلیکشن ‌ها و سایت‌ ها برای یادگیری ریاضی

شما می‌توانید در این سایت به‌ صورت رایگان ثابت نام و از امکانات آن استفاده کنید. کافی است که مسائل موردنظر خود را به این وب سایت بدهید تا مراحل حل را به‌صورت گام‌به‌گام برای شما مشخص کند. همچنین می‌توانید خودتان مسائل را در این سایت حل کنید. در این صورت هر جایی از مسئله به مشکل برخوردید، خود برنامه به شما اشتباهتان را نشان می‌دهد. همین امر باعث می‌شود به خوبی با اشتباهات خود آشنا شوید و آن‌ها را به روش درست حل کنید.

 • آدرس سایت IXL
بهترین سایت برای آموزش ریاضی

در این مطلب به 15 مورد از بهترین اپلیکشن ‌ها و سایت‌ ها برای یادگیری ریاضی پرداختیم. شما می‌توانید با استفاده از این برنامه‌‌ها ریاضی را بهتر یاد بگیرید و همچنین یادگیری ریاضی برای شما جالب‌تر و جذاب‌تر می‌شود. نظر شما در رابطه با استفاده از این برنامه‌ها چیست؟ آیا برنامه یا سایت بهتری را در این زمینه می‌شناسید؟ خوشحال می‌شویم که نظر خود را با سایر کاربران در میان بگذارید.

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را در رابطه با متن بالا وارد کنید.

ورود به حساب کاربری

نمایش
هنوز ثبت نام نکرده اید؟! رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟!