ریاضی یکی از درس‌هایی است که اغلب دانش‌آموزان در هر پایه تحصیلی برای یادگیری آن چالش‌های جدی دارند. مواردی مثل آموزش نادرست دبیران، کج فهمی دانش‌آموز، متدهای اشتباه آموزش و یادگیری و… باعث شده دانش‌آموزان زیادی از این درس فراری شوند و نتوانند ارتباط موثری با مفاهیم ریاضی برقرار کنند. به طور کلی روش‌های متعددی برای تدریس ریاضی  وجود دارد. بعضی مدرسان و والدین طرفدار روش‌های منسوخ شده‌ای هستند که با تنبیه دانش‌آموز همراه است. بعضی دگیر تکرار و تمرین زیاد را کلید یادگیری می‌دانند و گروه دیگری هم معتقد هستند برای جذب دانش آموزان به ریاضیات رویکرد خلاقانه‌تر و جذاب‌تری نیاز است. نظر شما چیست؟ بهترین راه ‌آموزش ریاضی را در چه مواردی می‌بینید؟ با کاراتدریس همراه باشید تا راهکارهای یادگیری موثرتر ریاضی را بشناسید.

1. نگرشتان به درس ریاضی را تغییر دهید

برای شروع یک شیوه صحیح در یادگیری ریاضیات ابتدا باید نگرش و طرز تفکر خود را تغییر دهید. وقتی همچنان با طرز تفکر منفی و ناامیدکننده نسبت به این درس جلو می‌روید، نمی‌توانید توقع داشته باشید پیشرفتی در این مسیر به دست آورید. بنابراین در اولین قدم باید توانایی‌های خود را باور کرده و از صمیم قلب به خود بگویید «من می‌توانم!»

آنقدر عمیق به این جمله فکر کنید که برای شما به یک باور تبدیل شود. به این ترتیب هم خودتان را قبول خواهید داشت و هم غولی که از ریاضیات در ذهنتان ساخته‌اید، خواهد شکست و به جای آن توانایی‌هایتان روزبه‌روز بیشتر رشد خواهد کرد.

بهترین راه آموزش ریاضی

2. به یک معلم توانا و مسلط اعتماد کنید

داشتن یک معلم دلسوز، توانا، مسلط، صبور و خلاق می‌تواند شما را در مسیر یادگیری ریاضیات کمک کند. طبیعی است که در فضای مدرسه با وجود چندین و چند دانش‌آموز، توجه دبیران بین تعداد بالای دانش‌آموزان تقسیم شده باشد. معلمان در کلاس درس، باید گروه بزرگی از دانش‌آموزان را اداره کنند و در نتیجه تمرکز کمتری برای تدریس آموزش ریاضی دارند. از طرفی آن‌ها دانش‌آموزان را به یک چشم می‌بینند و تفاوتی بین دانش‌آموزانی که به توجه و یادگیری بیشتر نیاز دارند با دیگر دانش‌آموزان قائل نیستند. بنابراین شاید نتوانند به خوبی مفهوم درس را انتقال دهند.

در این حالت بهترین راه ‌آموزش به ویژه اگر در مقط کنکور هستید، کمک گرفتن از دبیران مکمل است. معلمان خصوصی می‌توانند با توجه ویژه مباحث درسی را عمیق‌تر به شما بیاموزند و به تناسب نیازمندی‌هایتان برنامه آموزش شما را پیش ببرند. به همین دلیل داشتن یک معلم خصوصی می‌تواند در مفهوم مطالب و آموزش ریاضی کنکور ریاضی یا تجربی به شما کمک شایانی کند. در مسیر پیدا کردن یک دبیر خصوصی ریاضیات تیم حرفه‌ای کاراتدریس همراه شما خواهد بود.

بهترین راه های آموزش ریاضی

3. مباحث ریاضی را در خانه مرور کنید

بهترین راه ‌آموزش ریاضی مرور مفاهیم آن در همان روز آموزش ریاضی است. طبیعی است که بعد از پایان ساعات مدرسه، بخواهید چند ساعتی در خانه استراحت کنید، اما بعد از حدود 2 الی 4 ساعت به مفاهیم تدریس شده ریاضی بپردازید و یک مرور کلی روی نکات، فرمول‌ها، مباحث و قواعد ریاضی داشته باشید. شما باید آموزه‌های ریاضیات را در همان روز تکرار کنید تا کاملا در ذهنتان بنشیند. حین مرور مفاهیم به گونه‌ای به یادداشت‌های خود نگاه کنید که انگار فردا امتحان ریاضی دارید. این دیدگاه باعث می‌شود هنگام درس خواندن دقت بیشتری داشته باشید همچنین سعی کنید نکاتی را که معلم در کلاس گفته به یاد آورید و در گوشه‌ای از جزوات به آن‌ها اشاره کنید.

پس از مرور کامل مفاهیم دو تمرین در سطح ساده و متوسط حل کنید تا مطمئن شوید نکات را به خوبی یاد گرفته‌اید و خیالتان از یادگیری هر بحث ریاضی راحت باشد.

نگاه کردن به جزو در خانه

4. در یادگیری ریاضی زمان را از دست ندهید

اگر در کلاس درس، معلمی توانا و مورد اطمینان برای تدریس و آموزش ریاضیات دارید که مفاهیم را به خوبی انتقال می‌دهد، از این فرصت بیشترین استفاده را ببرید و با او ارتباط بیشتری بگیرید. سوالات خود را بپرسید، چالش‌هایتان را مطرح کنید، از او بخواهید کتاب‌های تمرین و یادگیری مختلفی به شما معرفی کند و تمارین حل شده را به او نشان دهید تا راه‌حل‌های مختلف را با شما درمیان بگذارد.

ولی اگر به هر دلیلی به شیوه آموزش ریاضی دبیر خود در مدرسه اعتماد ندارید و تصور می‌کنید نمی‌تواند ریاضیات را به خوبی تدریس کند، زمان را از دست ندهید و هیچ شک و تردیدی بلافاصله یک معلم خصوصی برای درس ریاضی خود بگیرید. هرچه بیشتر درباره این موضوع تردید کرده و زمان را از دست بدهید، بیشتر از دروس و مباحث ریاضی عقب خواهید افتاد.

نگاه کردن به جزو در خانه

5. گروهی به تکرار و تمرین بپردازید

اینکه هر شخصی در یک زمینه‌ یکسان، توانایی و دیدگاه متفاوتی دارد، کاملا طبیعی است. بعضی افراد در حل تمرینات ریاضی خلاقانه‌تر و بعضی دیگر منطقی‌تر عمل می‌کنند. زمانی که شما با سایر دوستان خود به صورتی تیمی به حل و تمرین ریاضیات می‌پردازید، راهکارها و ایده‌های گوناگونی برای حل تمرین به ذهنتان خطور خواهد کرد. درس خواندن‌های گروهی کمک می‌کند هم احساس بهتری به مطالعات درسی داشته باشید و هم با برنامه‌ریزی صحیح‌تری برای تکرار و تمرین ریاضیات پیش بروید.

در نهایت اگر سوال یا مسئله‌ای در تیم بود که هیچ یک از شما و دوستانتان نتوانستید آن را حل کنید، می‌توانید سوال خود را با معلم ریاضی در میان بگذارید تا به شما کمک کند تا با دریافت راهنمایی حل سوال بهترین راه آموزش ریاضی را تجربه کنید.

نگاه کردن به جزو در خانه

6. در طول حل تمرین استراحت داشته باشید

بعد از چند ساعت تمرین و درس خواندن ذهن شما باید استراحت کند. سعی کنید در برنامه درسی خود بعد از چند ساعت درس و مطالعه یک بازه زمانی را برای استراحت در نظر بگیرید. در بازه زمانی استراحت خود می‌توانید یک یا دو حرکت کششی انجام شده یا کمی میوه میل کنید. این استراحت‌های 10 الی 15 دقیقه‌ای و کمی نرمش به شما کمک می‌کند ذهنتان خستگی کمتری داشته و بتوانید انرژی بیشتری به دست آورد.  این کار باعث می‌شود تا برای مطالعه بعدی آمادگی کافی داشته باشید و احساس خمودگی نکنید.

نگاه کردن به جزو در خانه

7. از خود و دوستانتان امتحان بگیرید

بهترین راه ‌یادگیری ریاضی به ویژه آموزش ریاضی امتحان گرفتن از خود و دوستان خود است. اگر شما در یک گروه یا تیم مطالعه درسی عضو هستید، می‌توانید برای پیشرفت و درک بهتر درس ریاضی پس از تکرار و تمرین مفاهیم، فرمول‌ها و قواعد از خود و دوستانتان یک امتحان کوتاه و مختصر بگیرید. با این کار شما صحنه امتحان را یک بار دیگر بازسازی کرده‌اید و کمی از استرس خود کاهش داده‌اید.

لزومی ندارد این امتحان سخت و چالشی باشد. حل 8 یا 10 تمرین ریاضی در بازه زمانی محدود، نگاه نکردن به جزوات حین پاسخگویی به سوالات، سوال نپرسیدن از سایر دوستان و… باعث می‌وشود فضای آزمون‌های کلاسی تا حدی تکرار شود و تسلط شما را بیشتر کند. همچنین با امتحان گرفتن بخشی از مباحث درسی برایتان تکرار خواهد شد و بهتر آن‌ها را یاد خواهید گرفت.

نگاه کردن به جزو در خانه

8. شب امتحان فقط مرور کنید

شما باید در طول سال تحصیلی و طی ماه‌ها و هفته‌ها با شیوه‌هایی که گفته شد مباحث ریاضی را بخوانید و تمرین کنید تا بر مفاهیم مسلط شوید. به این ترتیب در شب امتحان به جای درس خواندن می‌توانید بیشتر بر جزوه و یادداشت‌های خود مرور داشته باشید. یادتان باشید شب قبل امتحان نه تکرار و تمرین را رها کنید و نه با حل سوالات بیش از حد ذهن خود را خسته کنید.

اگر طبق آنچه گفته شد برای یادگیری ریاضی پیش بروید، شب قبل امتحان نگرانی و مشکلی بابت سوالات و موارد نخواهید داشت. این شیوه که گفته شد را می‌توان بهترین راه ‌آموزش ریاضی دانست.

بهترین راه های آموزش ریاضی

9. تمرین حساب‌شده؛ بهترین راه آموزش ریاضی

برای حل مسائل بهترین راه آموزش ریاضی تمرین کردن مداوم است؛ اما یادتان باشد تمرین کردن به تنهایی باعث رشد و پیشرفت شما نمی‌شود. شما باید حین حل سوالات ریاضی زمان بگیرید وببینید سوالات را در چه مدت حل می‌کنید. مدیریت زمان در حل نمونه سوالات ریاضی به شما کمک می‌کند به تدریج در حل مسائل ریاضی سریع‌تر شوید.

در نظر داشته باشید هرچه سوالات متنوع‌تر در سطوح مبتدی، متوسط و پیشرفته حل کنید و در طول حل سوالات زمان را هم در نظر داشته باشید، تسلطتان روی مباحث ریاضی بیشتر شده و سرعت عمل بالاتری هم پیدا خواهید کرد.

بهترین راه های آموزش ریاضی

10. حل تمرین روی کاغذ؛ بهترین راه آموزش ریاضی

سعی کنید مسائل ریاضی را روی کاغذ حل کنید و از حل و محاسبه ذهنی سوالات بپرهیزید. این کار باعث می‌شود دقت بیشتری روی مسئله و درس داشته باشید و هیچ یک از مراحل حل سوال را جا نیندارید. به عبارت دیگر باید گفت استفاده از کاغذ و مداد بهترین راه‌ آموزش ریاضی است، چراکه با نوشتن روی کاغذ هم چشم، هم ذهن و همه حواس و تمرکزتان روی حل سوالات خواهد بود و در هر مرحله از حل مسائل دقیقا می‌دانید چه کاری باید انجام دهید.

بنابراین تا حد امکان هر آنچه حین حل سوالات نیاز دارید، روی کاغذ بیاورید تا همه فرمول‌ها، نکات، مراحل حل، قواعد و… کاملا پیش چشمتان باشد و حضور ذهنتان را هم بالا ببرد.

بهترین راه های آموزش ریاضی

11. در کلاس درس تمرکزتان را بالا ببرید

اگر در کلاس تمرکز نداشته باشید و به آموزش‌های معلم گوش ندهید، جای تعجبی ندارد که ریاضی برایتان به درسی پیچیده و سخت تبدیل شود. برای تمرکز در کلاس سعی کنید در صورت امکان ردیف‌های جلوی کلاس بنشینید. این کار باعث می‌شود نگاه شما به تخته ومعلم باشد و هیچ عاملی مثل سروصدای سایر همکلاسی‌ها و موارد مشابه آن نتواند حواس شما را پرت کند.

همچنین بهترین راه آموزش ریاضی این است که اگر در طول تدریس متوجه مطلبی نشدید، از طرح سوال درباره آن در کلاس خجالت نکشید و به راحتی مشکلتان را بیان کنید. سعی کنید تا زمانی که موضوع برایتان حل نشده است، از گفتگو و پرسش درباره آن دست برندارید.

بهترین راه های آموزش ریاضی

12. از موضوع بحث نکته‌برداری کنید

می‌توان بتوان گفت بهترین راه‌ آموزش ریاضی نکته‌برداری از آموزش‌های دبیر است. شاید بد نباشد یک دفترچه داشته باشید و نکات و موارد مهم، فرمول‌ها، قواعد، قوانین و… را در آن بنویسید. زمانی که معلم ریاضی بحث درسی مهمی را آموزش می‌دهد، وقتی در حال انجام تمارین به نکات و قواعد خاصی برمی‌خورید، هنگامی که در گفتگو و بحث در گروه درسی چیز جدیدی می‌آموزید و… باید همه نکات مهم را یادداشت کرده و در جایی ثبت کنید.

صفحه خاصی از جزوات درسی، یک دفتر جداگانه، گوشه کتاب یا هر جای دیگر که بیشتر به آن دسترسی دارید و می‌توانید هر لحظه محتوای آن را چک و بررسی کنید، انتخاب خوبی برای این کار خواهد بود.

بهترین راه های آموزش ریاضی

13. نقاط ضعف و قوت خود را تشخیص دهید

هر بار که شروع به تمرین درس ریاضی می‌کنید، حواستان به نقاط ضعف و قوت خود باشد. دقت کنید و ببینید در چه درسی قوی و در چه مبحثی ضعیف هستید. آیا نقاط ضعف شما برای همین پایه تحصیلی است یا در مقاطع تحصیلی قبلی ضعف دارید؟

بهترین راه ‌آموزش ریاضی این است که بعد از فهمیدن نقاط ضعف وقوت خود بیشتر تمرین خود را روی نقاط ضعف خود قرار دهید تا بتوانید به صورت یکنواخت رشد کنید. از به چالش کشیدن خودتان و تلاش برای یادگیری بیشتر ترس نداشته باشید. به جای آن بهتر است با حل نمونه سوالات بیشتر و تمرکز روی مباحثی که در آن ضعف دارید، دنبال یادگیری هرچه بیشتر ریاضیات باشید.

بهترین راه آموزش ریاضی

14. در کلاس حضور دائم داشته باشید

می‌توان بهترین راه‌ آموزش ریاضی را حضور دائم در کلاس دانست. به طور معمول هنگام درس دادن معلمان نکاتی را برای درک بهتر درس به دانش آموزان می‌گویند که می‌تواندکمک زیادی در مفهوم درس داشته باشد. مثال‌هایی که دبیران حل می‌کنند، سوالاتی که ممکن است برای هریک از دانش‌آموزان پیش بیاید، بحث پیرامون موارد مختلف، استفاده از ابزار کمک آموزشی و… همه‌‌وهمه به یادگیری هرچه بهتر مفاهیم درسی کمک خواهد کرد.

به همین دلیل سعی کنید تا حد امکان از کلاس‌های درس به ویژه درس ریاضی جا نمانید و در کلاس هم حضور فعال داشته باشید تا هرچه بهتر و عمیق‌تر مفاهیم را متوجه شوید.

بهترین راه آموزش ریاضی

15. فرمول‌ها را درک کنید، حفظ نکنید

یکی از راه‌کار‌های فهم بهتر درس ریاضی درک روابط بین بخش‌های مختلف فرمول است. منابعی زیادی هستند که این کا را برای شما انجام داده‌اند، یعنی فرمول‌ها را شکسته و بخش‌های مختلف آن را برای شما مشخص کرده‌اند، پس فقط به کتاب درسی بسنده نکنید و تفسیر دقیق هر فرمول را متوجه شوید تا دیگر نیازی به حفظ کردم قواعد نباشد.

یکی از بهترین راه ‌آموزش ریاضی که می‌تواند شما را در حل مسائل ریاضی جلو بیاندازد، انتخاب فرمول مناسب است. اگر شما بفهمید کدام فرمول را باید برای حل مسئله انتخاب کنید، 90 درصد راه را رفته‌اید. می‌توانید در روز ساعاتی که بیشترین تمرکز دارید را به حل مسائل ریاضی اختصاص دهید. با همین کار خیلی از مفاهیم درس را به خوبی درک خواهید کرد.

بهترین راه آموزش ریاضی

بهترین راه ‌آموزش ریاضی به شما بستگی دارد

باور داشته باشید ریاضی درس سختی نیست و به جای دوری از آن، باید علت تنفر خود را از این درس شیرین پیدا کنید. سعی کنید با تکرار و تمرین باور خود را عوض کنید تا در درس ریاضی موفق شوید. در واقع برای رسیدن به تسلط در درس ریاضی دو مورد را حتما باید کنار خود داشته باشید. اول معلم خوب، حرفه‌ای و مسلط انتخاب کنید و دوم حل تمرین و نمونه سوالات زیاد و متنوع داشته باشید.

در آخر یادتان باشد هرچه هم که دبیران خوب، منابع درسی متعدد و نمونه سوالات عالی کنار شما باشد، تا زمانی که نخواهید، نمی‌توانید در ریاضیات موفق باشید. پس بهتر است شیوه کار خود را تغییر دهید. در آخر اگر تصمیم گرفته‌اید ریاضی را به بهترین شکل ممکن بیاموزید، جهت تدریس خصوصی ریاضی با مدرسان کاراتدریس تماس بگیرید.

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را در رابطه با متن بالا وارد کنید.

ورود به حساب کاربری

نمایش
هنوز ثبت نام نکرده اید؟! رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟!