ریاضی یکی از درس‌های تخصصی است که بیشتر دانش‌آموزان برای موفقیت در آزمون آن مشکل دارند. همانطور که می‌دانید این درس از اهمیت بالایی برخوردار بوده و مباحث تقریبا پیچیده‌ آن می‌تواند بهترین و باهوش‌ترین دانش‌آموزان را هم به چالش بکشد. در ادامه این مطلب از کاراتدریس به چند تکنیک اشاره خواهیم کرد که با رعایت آن‌ها در شب قبل از آزمون ریاضی می‌توانید نتیجه بهتری در آزمون ریاضی کسب کنید.

1. آرامش خود را حفظ کنید

به احتمال زیاد روز قبل از امتحان تا حد زیادی استرس می‌گیرید و همین موضوع یکی از عواملی است که باعث می‌شود امتحان خوبی نداشته باشید. یادتان باشد باید روز قبل از آزمون ذهنتان را آرام کرده و به خودتان بگویید، من می‌توانم در آزمون موفق شوم.

استرس و اضطراب شب قبل از آزمون ریاضی باعث کاهش تمرکز در طول امتحان می‌شود. بنابراین بهتر است راهکارهای حفظ آرامش را بشناسید. برای مثال یکی از روش‌های کاهش استرس این است که 10 دقیقه قبل از مطالعه ریلکس کرده، روی صندلی بنشینید و پس از گذشت این زمان، درس خواندن و حل تمرین را آغاز کنید.

شب قبل از آزمون ریاضی

2. مکانی مناسب برای مطالعه پیدا کنید

محلی ثابت و مناسب را برای مطالعه انتخاب کنید. این مکان باید دور از تلوزیون و دیگر وسایلی باشد که باعث بر هم خوردن تمرکز شما می‌شود. به اعضای خانواده بگویید قصد مطالعه برای آزمون ریاضی را دارید و از آن‌ها بخواهید تا حد امکان محیط خانه را برای شما آرام، ساکت و مطلوب نگه دارند.

توجه داشته باشید که مکان مطالعه شما نباید زیاد راحت باشد، زیرا ممکن است درطول درس خواندن خوابتان ببرد. این مکان باید دارای نور کافی، صندلی نیمه راحت اداری، چیدمان خلوت و دور از عوامل برهم‌زننده تمرکز و… باشد.

مکان مناسب مطالعه برای یادگیری ریاضیات

3. وسایل لازم را آماده کنید

مطمئن شوید که تمام وسایل موردنیاز برای مطالعه را کنار دستتان فراهم کرده‌اید. پیش از نشستن به درس و حل تمرین، این وسایل را تهیه کنید تا هنگام مطالعه به‌ مشکل نخورید و ناچار نباشید دائما از جای خود بلند شوید.

بهتر است وسایلی مانند خودکار، مداد، دفترچه یادداشت، فلش‌کارت، کتاب‌های حل تمرین، نمونه سوالات، جزوات، چک‌نویس و.. را کنار دست خود داشته باشید تا در صورت نیاز به هریک از آن‌ها، به سادگی بتوانید به آن دسترسی داشته باشید.

مکان مناسب مطالعه برای یادگیری ریاضیات

4. سعی نکنید چیز جدیدی یاد بگیرید

یادداشت و جزوه‌های قبلی خود را مطالعه کرده و فقط مباحثی را مطالعه کنید که قبلا به‌طورکامل یاد گرفته‌اید. زمانی‌ که توانستید به ‌طور کامل این موارد را مرور کرده و بر آن‌ها مسلط شوید، نگاهی به زمان باقی‌مانده خود کنید و در صورت امکان ‌سراغ مباحث جدید بروید.

اگر شب قبل از آزمون ریاضی روی مباحثی که از قبل یاد نگرفته‌اید، تمرکز کنید، به جای یادگیری بیشتر، تنها دچار استرس و اضطراب دوچندان می‌شود و همین موضوع باعث می‌شود مباحثی را هم که قبلا مطالعه کرده‌اید، فراموش کنید. در نظر داشته باشید حتی اگر بتوانید روی 70 درصد از درس تسلط داشته باشید، در آموزن موفق خواهید شد.

شب قبل از آزمون ریاضی

5. برای موفقیت در آزمون ریاضی، تمرین کنید

حداقل از هر مبحث، یک الی سه نمونه سوال و تمرین آن را حل کنید تا روش حل مبحث و مفهوم موردنظر یادتان بیاید. این کار باعث می‌شود از مشکلات خود آگاه شده و روی برطرف کردن آن تمرکز کنید. حل تمرین می‌تواند در صرفه‌جویی وقت به شما کمک زیادی کند.

همچنین با حل تمرین تسلط بسیار زیادی روی مباحث و مسائل ریاضی پیدا خواهید کرد و احتمال اینکه در طول امتحان فرمول یا قاعده خاصی را فراموش کنید، کم و کمتر خواهد شد.

6. از فلش‌کارت استفاده کنید

به ‌جرات می‌توان گفت، فلش‌کارت یکی از بهترین روش‌ها برای قبولی در آزمون ریاضی و دیگر امتحانات است. همچنین این وسیله ساده‌ترین راه برای یادداشت مباحث آموزشی محسوب می‌شود. برای استفاده از فلش‌کارت در یادگیری ریاضیات باید فرمول و قوانین مختلف مباحث ریاضی را روی آن نوشته و دائم مباحث را مرور کنید.

فلش‌کارت در شب قبل از آزمون ریاضی به شما کمک می‌کند قواعد را موقع امتحان به سادگی به ‌یاد بیاورید. البته حتما روش استفاده از فلش‌کارت برای به خاطر سپردن مباحث و مفاهیم مختلف را تمرین کنید تا بتوانید به بهترین شکل از آن برای به یاد نگه داشتن فرمول‌ها استفاده کنید.

شب قبل از آزمون ریاضی

7. شب قبل از آزمون ریاضی مباحث را مرور کنید

شب قبل از امتحان نگاهی روی فلش‌کارت‌ها بیاندازید و مسائلی را که در آن‌ها مشکل دارید، حل کنید. مطمئن شوید در صورت مرور مفاهیم مختلف و درک عمیق فرمول‌های ریاضی می‌توانید همه مسائل را به‌ راحتی حل کنید. همچنین در صورتی که زمان کافی برای مرور و یادگیری همه مفاهیم ندارید، می‌توانید برخی از مسائل سخت را حل کرده و دیگر موارد را فقط مرور کنید.

8. خواب راحت در شب قبل از آزمون ریاضی

بیدار ماندن در شب باعث می‌شود روز امتحان خسته باشید. بنابراین بهتر است شب پیش از آزمون به اندازه کافی بخوابید و استراحت داشته باشید. به این ترتیب روز امتحان ذهنتان به اندازه کافی بیدار بوده و انرژی بیشتری هم دارد.

روز امتحان هم بهتر است حداقل 30 دقیقه زودتر از روزهای عادی بیدار شده و ساعاتی را به جمع‌بندی، مرور و دوره مباحث یادداشت شده روی فلش‌کارت‌ها اختصاص دهید.

خواب راحت پیش از امتحان

9. غذای مقوی بخورید

شب قبل از آزمون یک شام سبک میل کنید که بتوانید خواب راحتی داشته باشید. در عوض یک صبحانه کامل و مقوی پیش از آزمون می‌تواند قند خون شما را تنظیم کرده و ذهنتان را کاملا هوشیار کند. همچنین یک صبحانه کامل باعث می‌شود هنگام شرکت در امتحان احساس گرسنگی نکنید. سعی کنید مقدار زیادی آب بنوشید.

اگر احساس می‌کنید این کار باعث می‌شود در طول امتحان احساس ناخوشایندی پیدا کنید، یک بطری آب در طول امتحان کنار دستتان بگذارید و جرعه‌جرعه بنوشید. این کار به شما کمک می‌کند تا درطول آزمون ریاضی آرامش بیشتری داشته باشید.

شب قبل از آزمون ریاضی

10. نکات مربوط‌به زمان آغاز آزمون ریاضی

زمانی‌ که امتحان آغاز می‌شود، ابتدا سوالاتی را پاسخ دهید که جواب آن‌ها را می‌دانید. اگر جواب سوالی را نمی‌دانید، نگران نباشید. ابتدا یک نفس عمیق بکشید و سوالاتی که جواب آن‌ها را می‌دانید، به ‌دقت حل کنید.اگر این سوالات را جواب دادید و پس از آن زمان کافی داشتید، روی دیگر سوال‌ها تمرکز کرده و سعی کنید آن‌ها را هم جواب دهید.

کنار همه این موارد راهکارهای مختلف قبولی در آزمون ریاضی را امتحان کنید تا بتوانید نتجیه و خروجی درخشانی از امتحان خود داشته باشید.

امیدواریم این نکات به شما کمک کند تا بتوانید شب قبل از امتحان، خود را برای آزمون ریاضی آماده کنید. اگر موارد دیگری هم می‌دانید که به شما در موفقیت آزمون ریاضی کمک کرده است، خوشحال می‌شویم آن‌ها را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را در رابطه با متن بالا وارد کنید.