خیلی از دانش‌آموزان با دلایل متفاوتی مثل عدم تمرکز کافی در کلاس درس، ارتباط خشک با دبیر ریاضی مدرسه، اعتقاد به دانش پایین دبیر ریاضی، شلوغی کلاس و بازدهی پایین و… به معلم خصوصی روی می‌آورند. دبیران خصوصی در محیط آرام و بدون هرج و مرج، با توجه ویژه و پیگیری منظم می‌توانند به دانش‌آموزان کمک کنند؛ اما سوالی اساسی این است که آیا معلم خصوصی ریاضی تاثیری روی نمرات دانش‌آموز دارد؟ در صورتی که دانش‌آموزان در کلاس درس نتوانند ریاضیات را بیاموزند، با کمک دبیر خصوصی ریاضی به این درس علاقه‌مند خواهند شد؟ اگر به مزایای همراهی یک دبیر خصوصی ریاضی برای آموزش بهتر و عمیق‌تر ریاضی به فرزندتان، تردید دارید، در ادامه با کاراتدریس همراه شوید تا با مزایای معلم خصوصی ریاضی نسبت به تدیرس در مدارس آشنا شوید.

1. تغییر برنامه آموزشی و بازه زمانی کلاس‌ها

یکی از مزایای معلم خصوصی ریاضی این است که به شما اجازه می‌دهد در مواقع ضروری کلاس خود را لغو کرده و زمان برگزار آن را به یک روز دیگر موکول کنید. این در حالی است که در مدرسه یا دانشگاه امکان این کار وجود ندارد و در صورت عدم شرکت در کلاس مفاهیم آموزشی آن جلسه را از دست می‌دهید. البته این انعطاف‌پذیری در ساعات برگزاری کلاس تدریس خصوصی ریاضی هم اندازه محدودی دارد؛ چراکه بی‌نظمی دائمی در برگزاری کلاس‌ها برای خود شما هم مناسب نخواهد بود و مانع آموزش صحیح ریاضیات می‌شود.

همچنین در کلاس‌های خصوصی امکان کاهش یا افزایش تعداد جلسات و مدت زمان تدریس وجود دارد، اما در  دانشگاه و مدرسه برنامه آموزش طبق بازه زمانی از پیش تعیین‌شده پیش می‌رود.

در مجموع میزان انعطاف‌پذیری بالای زمان در کلاس‌های آموزش خصوصی ریاضی برخلاف بازه‌های زمانی ثابت کلاس درس، باعث می‌شود نگران از دست رفتن بخشی از مفاهیم و مباحث دروس نباشید و بتوانید همه بخش‌های کتاب را به درستی مطالعه کنید.

معلم خصوصی ریاضی

2. حل تمرین بیشتر؛ از مزایای معلم خصوصی ریاضی

یکی دیگر از مزیت‌های کلاس‌ خصوصی ریاضی به ویژه تدریس ریاضی کنکور تجربی یا ریاضی امکان حل تمرین و نمونه سوالات بیشتر نسبت به کلاس‌های عمومی است. همچنین تعداد جلسات برگزار شده برای هر مبحث به تناسب نیاز و دلخواه شما خواهد بود و می‌توانید سرعت آموزش یا حل تمارین را هم با سرعت یادگیری خود تنظیم کنید. بنابراین اگر شما به عنوان دانش‌آموز یا داشنجو یک مبحث را به خوبی یاد بگیرید و بر آن مسلط باشید، می‌توانید سریع از آن عبور کنید تا وقتتان تلف نشود. از طرف دیگر اگر یک مبحث نیاز به تمرین بیشتر دارد، تعداد جلسات و زمان بیشتری را به آن بخش اختصاص خواهید داد.

اما همان‌طور که می‌دانید در مدارس و دانشگاه‌ها این امکان وجود ندارد و هر مبحث طبق استانداردهای یکسان و متداولی تدریس می‌شود. همچنین در آموزش‌های عمومی به دلیل محدودیت زمانی معمولا بیش از یکی دو نمونه سوال حل نمی‌شود و تفاوتی بین افرادی که به یادگیری بیشتر نیاز دارند و افراد سریع‌الانتقال وجود ندارد.

البته این موضوع را در نظر داشته باشید کلاس‌های گروهی مدرسه و دانشگاه مفید بوده و حضور در آن‌ها لازم است، اما هنگام یادگیری و تدریس معلم خصوصی ریاضی به دلیل زمان بیشتر، تعداد کمتر مخاطبان و… می‌توانید مساله‌ و تمرینات بیشتری حل کنید.

3. دسترسی به دبیر حتی یک روز قبل از امتحان

معمولا در مدارس و دانشگاه‌ها دوهفته پیش از برگزاری امتحانت کلاس‌های آموزشی به پایان می‌رسد. در این حالت عملا دسترسی شما به دبیر و استاد مربوطه قطع شده و تا روز برگزاری امتحانات او را نخواهید دید. بنابراین اگر اشکال، سوال و مشکلی داشته باشید، امکان پرسیدن سوال از استاد یا معلم وجود ندارد یا با مشکلات زیادی همراه است.

در این حالت خیلی از دانش‌آموزان و دانشجوها از یک معلم خصوصی برای آموزش ریاضی کمک می‌گیرند. در نتیجه با برگزاری کلاس‌های خصوصی مثل تدریس خصوصی هفتم تا نهم یا دوره دبیرستان تمرینات بیشتری حل کرده و تا حد امکان درس‌ها را جمع‌بندی می‌کنند. بنابراین می‌توان گفت از مزایای معلم خصوصی ریاضی این است که در بازه زمانی امتحانات و حتی یک روز پیش از امتحان به او دسترسی خواهید داشت و می‌توانید همراه او مفاهیم ریاضی را دوره کنید. بنابراین با وجود دبیران تدریس خصوصی خواهید توانست ایام امتحانات را با خیال آسوده‌تری سپری کنید.

4. برگزاری کلاس در زمان دلخواه

اکثر دانش‌آموزان و دانشجویان به دلیل حجم زیاد دروس به خصوص در بازه زمانی امتحانات و کنکور گاهی ناچار هستند تا دیروقت بیدار بوده و به مطالعه و حل تمرین بپردازند. با توجه به این موضوع که مدارس و دانشگاه‌های کشور از ساعت 7 یا 8 صبح دایر می‌شوند، خواب‌ کم و عدم‌تمرکز کافی بین اغلب دانش‌آموزان وجود دارد که باعث می‌شود در نهایت درک درستی از مطالب نداشته بانشند. از طرفی ممکن است همچنین فارغ از شرایط درسی و ساعات آموزشی مدارس و سایر مراکز آموزشی، بعضی افراد در کلاس‌های بعدازظهر بازدهی بیشتری دارند که باعث می‌شود مفاهیم تدریس شده در ساعات صبح را نیاموزند.

از دیگر مزایای معلم خصوصی ریاضی این است که در کلاس خصوصی امکان انتخاب ساعت دلخواه برای برگزاری کلاس وجود دارد. بنابراین شما می‌توانید به تناسب ساعات درسی، برنامه تحصیلی و سبک زندگی خود بهترین ساعات را برای آموزش و یادگیری انتخاب کنید.

در زمان دلخواه کلاس برگزار کنید!

5. حضور معلم خصوصی ریاضی در خانه

اغلب اوقات آموزش خصوصی ریاضی در خانه دانش‌آموز پیش می‌رود. این شیوه باعث می‌شود شما به عنوان دانش‌آموز مجبور نباشید ساعات زیادی را صرف تردد، گیر کردن در ترافیک، حاضر شدن و… کنید. در عوض مدت زمانی را که برای حاضر شدن ورفتن سر کلاس آموزش خصوصی ریاضی صرف می‌کنید، می‌توانید به آموزش بیشتر و یادگیری بهتر دروس سپری کنید. این کار همچنین باعث می‌شود انرژی کمتری صرف کرده و خسته نشوید.

زمان و انرژی دخیره شده در طول کلاس‌های تدریس خصوصی ریاضی حتی اگر تنها 30 دقیقه باشد، برای دانش‌آموز یا دانشجو مفید بوده و در بازه‌های زمانی حساس مانند دوره امتحانات و کنکور اهمیت دوچندانی پیدا خواهد کرد. البته پیشنهاد تیم کاراتدریس این است که جلسات تدریس خصوصی را از اول ترم شروع کنید تا مفاهیم را اساسی و ریشه‌ای بیاموزید. اگر این جلسات فقط در بازه امتحانات برگزار شود، شاید سریع هم فراموش شود اما شما می‌توانید با برنامه‌ریزی دقیق دبیران تدریس خصوصی بهترین نمرات و رتبه‌ها را کسب کنید.

6. امکان پرسش همه سوالات درسی؛ از مزایای معلم خصوصی ریاضی

در کلاس‌های عمومی ممکن است به دلیل جو حاکم برکلاس، برخی از دانش‌آموزان یا دانشجویان خجالتی یا بدون اعتماد به نفس نتوانند سوالات و مشکلات خود را مطرح کرده و تصور کنند سوال آن‌ها خنده‌دار باشد. به همین دلیل این افراد مشکلات و کج‌فهمی‌های خود را نپرسیده و اشکالات درسی را رفع نمی‌کنند که در طولانی مدت باعث عدم یادگیری مفاهیم ریشه‌ای شده و مشکلات درسی روی هم تلنبار می‌شوند.

این در حالی است که در تدریس خصوصی شما می‌توانید با خیال راحت، بدون نگرانی از تمسخر دیگران هر سوالی را بیان کرده و به آسانی به جواب خود برسید. اگر معلم خصوصی ریاضی شما بتواند ارتباطی صمیمی هم با برقرار کند، این حس راحتی برای گفتگو، بحث و طرح سوال مضاعف خواهد شد.

معلم خصوصی ریاضی را به خانه بیاورید!

7. تمرکز بیشتر در یادگیری مبحث‌های مختلف

هرچند تعداد زیاد حاضران در کلاس باعث می‌شود سوالات مختلفی در کلاس مطرح شده و دیدگاه‌های مختلفی بیان شود، اما در کلاس‌های عمومی و گروهی مانند مدارس و دانشگاه‌ها معمولا تعداد دانش‌آموزان و حاضران بین 30 تا 40 نفر است که باعث می‌شود تمرکز کل کلاس کم‌تر باشد. بنابراین گاهی جو کلاس برای یادگیری درس خیلی مناسب نیست. کنار این موضوع اگر استاد یا معلم هم نتواند کلاس را به ‌خوبی مدیریت کند، همهمه‌ها، خنده‌ها، شلوغی‌ها و… چند برابر شده و در نهایت به یک فاجعه تبدیل خواهد شد. این موضوع برای افرادی که می‌خواهند درس را کامل متوجه شوند و به طور عمیق آن را بیاموزند، نامطلوب است.

از مزایای معلم خصوصی ریاضی به ویژه برای تدریس خصوصی ریاضی دهم تا دوازدهم این است که تعداد شرکت کنندگان در کلاس بسیار کم و انگشت‌شمار است. در نتیجه سکوت بسیار خوبی بر کلاس حکم‌فرماست و مواردی که حواس شما را پرت کرده یا تمرکزتان را برهم می‌زند، به حداقل می‌رسد. در نتیجه شما می‌توانید بیشترین راندمان را در کلاس‌های خصوصی برای یادگیری داشته باشید و با تمرکز کافی مباحث را دنبال کنید.

راحتی در تدریس با معلم خصوصی ریاضی

8. راحتی دانش‌آموز؛ از مزایای معلم خصوصی ریاضی

همان‌طور که در بالا اشاره شد با توجه به این موضوع که تدریس خصوصی در منزل برگزار می‌شود، به دلیل نداشتن یک‌سری از هنجار‌ها و قوانین عمومی که در مدارس و دانشگاه‌ها وجود دارد، دانش‌آموز یا دانشجو می‌تواند راحت‌تر باشد. برای مثال شما در کلاس‌ با معلم خصوصی ریاضی نیاز به پوشدن لباس‌های رسمی نداشته و می‌توانید با لباس‌های راحت‌تری در کلاس‌ حاضر شوید. همچنین در طول کلاس می‌توانید هر زمان که به استراحت نیاز دارید، استراحت کرده و نوشیدنی یا یک خوراکی مختصر میل کرده و به کلاس ادامه دهید. اما این نکته را فراموش نکنید، اگر می‌خواهید نمرات‌خوبی کسب کنید، باید کلاس‌ها را جدی گرفته و تمام تلاش خود را به کار بگیرید.

راحتی دانش‌آموز باعث می‌شود تمرکز بیشتری برای یادگیری دروس و مفاهیم ریاضی داشته باشد، اما در مقابل باید حواستان باشد این راحتی به قدری زیاد نباشد که کلاس را جدی نگرفته و وقتتان را بیهوده سپری کنید.

9. رفع اشکال پایه‌های تحصیلی

در اکثر مواقع برای درسی همچون ریاضی اشکالاتی که دانش‌آموزان یا دانشجویان با آن مواجه هستند، به مقاطع و پایه‌های قبلی برمی‌گردد. در دانشگاه‌ها و مدارس به دلیل عدم‌وجود زمان کافی، دبیران به سوالاتی که از مباحث قبلی پرسیده شده، پاسخ نمی‌دهند. این موضوع کاملا طبیعی است. حتی ممکن است در برخی مواقع برای مباحث فعلی یا مفاهیم جدید معلم یا استاد با کمبود وقت مواجه شود و نتواند مباحث را آنطور که باید ارائه کند.

اما در تدریس خصوصی آموزش ریاضی اگر شما سوالی داشته باشید که ناشی از ضعف در پایه‌های قبلی است، با توجه به زمان کافی استاد یا معلم به‌ راحتی می‌تواند به آن پاسخ دهد. بنابراین محدودیتی برای پرسش سوالات از پایه تحصیلی فعلی یا مباحث سال‌های پیش ندارید و می‌توانید با خیال راحت همه مشکلات و نقاط ضعف خود را مطرح کنید.

رفع اشکال در پایه‌های قبلی با معلم خصوصی ریاضی

با توجه به مزایای معلم خصوصی ریاضی این شیوه آموزش می‌تواند یک گزینه مناسب برای افرادی باشد که درس به ویژه مباحث ریاضی براشان اهمیت بالایی دارد. اما توجه کنید که همه چیز به تلاش و پشتکار شما بستگی دارد و صرفا حضور یک دبیر تدریس خصوصی ریاضیات باعث نمی‌شود در یادگیری مفاهیم ریاضی پیشرفت چشمگیری داشته باشید.

شما باید برای آموزش و یادگیری برنامه‌ریزی دقیق داشته و به کمک دبیر تدریس خصوصی ریاضی این برنامه را اجرا کنید. تمرکز کافی در ساعات آموزش، حل تمرینات و پیگیری یادگیری از مواردی هستند که به درک بهتر دروس و یادگیری آن‌ها کمک خواهد کرد.

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را در رابطه با متن بالا وارد کنید.

ورود به حساب کاربری

نمایش
هنوز ثبت نام نکرده اید؟! رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟!