همان‌طور که همه می‌دانند و در تمامی حوزه‌های مربوطه بر روی این مسئله تأکید می‌شود، در سال‌های اخیر رقابت برای ورود به عرصه‌ی دانشگاه بسیار تنگاتنگ و نفس‌گیر شده است. بسیاری از خانواده‌ها تلاش می‌کنند فرزندانشان بهترین شرایط آموزشی را در اختیار داشته باشند تا بتوانند در این رقابت سربلند بیرون بیایند. یکی از الزامات چنین رقابتی این است که بتوانید دوران دبیرستان را در مدارس نمونه دولتی، تیزهوشان و یا مدارس برتر غیردولتی بگذرانید. این مدارس عموماً برگزاری یک آزمون ورودی را در دستور کار خود دارند و کسانی که امتیاز لازم در این آزمون را کسب نمایند می‌توانند دوران تحصیلی خود را در این مدارس ادامه دهند.

امروز قصد داریم به مبحث نمونه سوال ریاضی و آزمون ورودی مدارس مختلف دبیرستان در شهر تهران بپردازیم. در این بین بخشی از نمونه سوال ریاضی مدرسه‌ ابوریحان، نمونه سوال ریاضی مدرسه‌ خرد، کوشش، روشنگران و غیره را در کنار سؤالات آزمون ورودی مدرسه‌ مهدوی و دیگر مدرسه‌های شناخته‌شده‌ی تهران، در اختیار شما قرار می‌دهیم. با ما همراه باشید تا با چند مورد از نمونه سوال ریاضی و دیگر بخش‌های این آزمون‌ها آشنا شوید.

سرفصل‌های عنوان‌شده در این مقاله عبارت‌اند از:

نمونه سوال ریاضی مدرسه‌ انرژی اتمی
آزمون ورودی مدارس سلام
دستورالعمل آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان
سطح سؤالات آزمون ورودی مدارس مختلف
حاشیه‌های پیرامون آزمون‌های ورودی
نمونه سوال ریاضی مدرسه‌ انرژی اتمی

این دبیرستان که وابسته به سازمان انرژی اتمی است و در سال ۱۳۶۹ افتتاح شده است یکی از برترین مدارس تهران و کشور است که افتخارآفرینی‌های متعددی نیز در سطح جهانی و در قالب المپیاد‌های مختلف داشته است. چشم‌انداز این دبیرستان این است که سرمنشأ نوآوری‌های علمی و فرهنگی در سطح کشوری و جهانی در مقطع متوسطه‌ی دوم باشد. نمونه سوال ریاضی مدرسه‌ انرژی اتمی وابسته به نوع رشته‌ای که موردنظر شماست متغیر خواهد بود. برای مثال، در چند سال متوالی نمونه سوال ریاضی مدرسه‌ انرژی اتمی شامل ۴۰ سؤال ریاضی ۴ گزینه‌ای بوده است که به مباحث مختلفی نظیر کسر، هندسه، مجموعه‌ها، هوش و غیره پرداخته است. این آزمون ورودی که در خردادماه برگزار می‌شود ۱۲۰ دقیقه وقت برای پاسخ‌گویی دارد. اطلاعات لازم برای تقویت دانش‌آموز به‌منظور شرکت در این آزمون را می‌توانید در سایت مدرسه‌ انرژی اتمی بیابید.

 

آزمون ورودی مدارس سلام

مدارس سلام نیز ازجمله مدرسه‌های برتر استان تهران به شمار می‌آیند و به همین دلیل متقاضیان ورود و ادامه‌ی تحصیل در این مدرسه بسیار زیادند. آزمون ورودی مدارس سلام هرسال در دو مرحله برگزار می‌شود. البته بین این دو مرحله فرآیند طولانی و پیچیده‌ای به‌منظور اطمینان حاصل کردن از توانایی‌های دانش‌آموز ترتیب داده شده است. مرحله‌ی اول ثبت‌نام در آزمون ورودی مدارس سلام به‌صورت اینترنتی و در سایت این مدرسه انجام می‌شود. درنهایت شما باید در تاریخ اعلام‌شده برای مرحله‌ی دوم در محلی که از قبل اعلام می‌شود حضور پیدا کنید. آزمون ورودی مدارس سلام تنها محدود به نمونه سوال ریاضی نیست و در حوزه‌های علوم، ادبیات، هوش و غیره نیز سؤالاتی طرح می‌شود.

 

دستورالعمل آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان

مطابق اعلام سازمان آموزش‌ و پرورش تهران تمامی سؤالات آزمون ورودی مدارس ازجمله نمونه سوال ریاضی این آزمون‌ها توسط خود وزارت آموزش‌ و پرورش انجام می‌گیرد تا سطح دشواری سؤال‌ها یکسان بوده و از ناهماهنگی‌های احتمالی اجتناب شود. برای ثبت‌نام نیز سامانه‌ی یکپارچه‌ای ترتیب‌ داده شده است که متقاضیان باید برای شرکت در این آزمون‌های ورودی حتماً در این سامانه ثبت‌نام کرده تا شرایط اولیه‌ی آن‌ها موردبررسی قرار بگیرد.

سطح سؤالات آزمون ورودی مدارس مختلف

با توجه به این‌که مدیریت و اهداف هرکدام از مدرسه‌ها متفاوت است ممکن است در سطح دشواری سؤالات و منابع مورد سؤال نیز تفاوت‌های زیادی وجود داشته باشد. برای مثال نمونه سؤالات مدرسه‌ ابوریحان بیشتر بر نمونه سوال ریاضی تمرکز و تأکید داشته و از طرف دیگر نمونه سوال مدرسه‌ خرد بر سطح هوش دانش‌آموزانی که پذیرش می‌شوند تأکید دارد. از سویی دیگر هیچ تضمینی وجود ندارد که اگر برای مثال نمونه سوالات مدرسه‌ مهدوی در سال ۹۵ بیشتر به مباحث هندسی پرداخته است در سال‌های دیگر نیز چنین روندی را در پیش بگیرد.

از آنجایی‌که ممکن است برخلاف آزمون‌های ورودی مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان طراحان سؤال هرسال عوض شوند، توصیه‌ی ما به شما این است که خود را به‌صورت عمومی و با مطالعه‌ی کامل مطالب آماده کنید. یکی دیگر از فواید مطالعه‌ی کامل و عمومی مطالب این است که می‌توانید شانس خود را برای قبول شدن افزایش دهید، زیرا برای مثال می‌توانید علاوه بر آزمون ورودی مدرسه‌ خرد در آزمون ورودی مدرسه‌ کوشش نیز شرکت کنید. همچنین کار کردن با نمونه سوال ریاضی مدارس مختلف نظیر نمونه سوالات مدرسه‌ انرژی اتمی، نمونه سوالات مدرسه‌ کوشش و غیره باعث می‌شود آمادگی کلی بیشتری برای شرکت در آزمون ورودی هرکدام از این مدارس داشته باشید.

چند سالی است که در کنار شایعات و حاشیه‌های پیرامون حذف کنکور سراسری ورود به دانشگاه‌ها، شایعاتی در مورد تلاش برای حذف آزمون‌های ورودی دبیرستان‌های برتر غیردولتی نیز شنیده می‌شود. آزمون‌های ورودی مدارسی نظیر آزمون ورودی مدرسه‌ ابوریحان و یا آزمون ورودی مدرسه‌ روشنگران سال‌هاست برگزار می‌شوند و هدف از برگزاری آن‌ها این است که دانش‌آموزان باانگیزه و بااستعداد کشف‌شده و با استفاده از امکانات مناسب آموزشی به مسیرهای موفقیت راهنمایی شوند. اما جریان‌های مخالف بر این نکته تأکیددارند که این دبیرستان‌ها باید تمایز میان دانش‌آموزان را کنار بگذارند و با فراهم کردن امکانات آموزشی عالی برای تمام افراد به آن‌ها در مسیر این موفقیت یاری رسانند و نه این‌که دانش آموزان برتر را گلچین نمایند.

نمونه سوال ریاضی در طراحی آزمون ورودی مدرسه‌ ابوریحان، آزمون ورودی مدرسه‌ روشنگران، آزمون ورودی مدرسه‌ خرد و همچنین نمونه سوالات مدرسه‌ مهدوی و نمونه سؤالات مدرسه‌ خرد و دیگر مدارس از اهمیت بالایی برخوردار است. با توجه به این مسئله حل کردن نمونه سوال ریاضی زیاد و با سطوح دشواری متفاوت از آسان تا سخت بسیار مهم و حیاتی است. تجربه نشان داده است که دانش‌آموزانی که در دروس ریاضی قوی هستند و یا نمونه سوال ریاضی به تعداد کافی حل کرده‌اند شانس بیشتری برای پذیرفته شدن در این آزمون‌های ورودی دارند.

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را در رابطه با متن بالا وارد کنید.

ورود به حساب کاربری

نمایش
هنوز ثبت نام نکرده اید؟! رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟!