یکی از مهم‌ترین هوش‌های انسان که بسیاری از افراد از وجود آن بی‌خبر هستند، هوش منطقی ریاضی است. اگر با این هوش آشنایی نداشته باشید، احتمالا به خودتان می‌گویید، این هوش یعنی چه؟ هنگامی که از هوش، عقل و منطق حرف می‌زنید، دقیقا با هوش منطق ریاضی سروکار دارید، بدون اینکه روح‌تان از این هوش خبر داشته باشد.

در این مقاله از کاراتدریس قصد داریم، شما را با یکی از مهم‌ترین هوش‌های هشت‌گانه از دید هوارد گاردنر که از آن به عنوان هوش منطقی ریاضی اسم می‌برند، آشنا کنیم. در ادامه به موارد مهمی از دنیای هوش منطق ریاضی از قبیل انواع هوش، چه افرادی دارای این هوش هستند، شغل‌های مناسب افرادی که از هوش منطقی ریاضیات بهره‌مند هستند و مواردی دیگر پرداخته شده که قطعا برای شما مفید خواهد بود.

انواع هوش طبق نظریه هوش های چندگانه گاردنر

گاردنر عقیده داشت، هر فرد می‌تواند مجموعه‌ای از هوش‌ها در زمینه‌های مختلف را در اختیار داشته باشد. هدف از ایجاد هوش‌های چندگانه گاردنر اختصاص دادن یک نوع هوش به فرد نیست، یا به این معنا نیست که فرد را با آن هوش بشناسیم. بلکه هدف اصلی از شناخت این هوش‌های چندگانه این است که روش‌های یادگیری ویژه‌ای برای هر فرد با هر هوشی که دارد، در نظر گرفته شود.

از این‌ روی این نظریه نشان داده، چرا شیوه یادگیری افراد متفاوت است و افراد چگونه از هوش‌های متفاوت در زندگی برخوردار می‌شوند. بنا بر عقیده گاردنر تاثیر این هوش‌ها فقط بر جنبه‌های مختلف زندگی نیست و روی انتخاب شغل و موقعیت شغلی موثر است.

1. هوش کلامی زبانی

این هوش با خواندن، حرف زدن، آموزش زبان و نوشتن ارتباط مستقیم دارد. افرادی که در خواندن، نوشتن و زبان‌های گفتاری مهارت بالاتری دارند، دارای هوش کلامی زبانی هستند. این دسته از افراد به درس‌های حفظی مثل ادبیات و تاریخ علاقه بیشتری دارند و این درس‌ها را نسبت به ریاضی و علوم بهتر یاد می‌گیرند.

هوش کلامی زبانی از هوش های چندگانه گارنر

2. هوش تصویری فضایی

هوش تصویری فضایی به معنای تجسم است. افرادی که هوش تصویری فوق‌العاده‌ای دارند، از توانایی تجسم بالا بهره‌مند هستند. این افراد به آسانی می‌توانند ایده‌ یا هر موضوعی را تصویرسازی و تجسم کنند. افرادی که دارای هوش تصویری فضایی هستند، اگر ابزار بصری در اختیار داشته باشند، در انجام کارها بسیار موفق‌تر ظاهر می‌شوند.

هوش تصویری ذهنی

3. هوش موسیقیایی از هوش منطقی ریاضی

دقیقا مثل افرادی که هوش تصویر فضایی بالایی دارند، افرادی هم هستند که از هوش موسیقیایی بهره می‌برند. این افراد در زمینه موسیقی که شامل خوانندگی و نوازندگی می‌شوند، استعداد دارند.

هوش موسیقیایی

4. هوش اندامی جنبشی

هوش اندامی جنبشی را می‌توان در ورزشکاران، رقاصان و هر کسی که در فعالیت‌های اندامی نسبت به دیگران مهارت خاصی دارد، به وضوح دید. این افراد کنترل بالایی در تک‌به‌تک حرکات بدن‌شان دارند و از پس کارهای فیزیکی به راحتی برمی‌آیند.

هوش اندامی جنبشی

5. هوش درون فردی

کسانی که هوش درون فردی داشته باشند، احساسات درونی‌شان را به خوبی می‌شناسند. هوش درون فردی شامل انعکاس انگیزه‌ها، توانایی خوداندیشی و شناخت احساسات درونی خود است.

هوش منطقی ریاضی

6. هوش میان فردی

حتما دیده‌اید، کسانی که نسبت به دیگران بیشتر احساس همدلی می‌کنند و وجودشان مایه آرامش است. این افراد هوش میان فردی بهتری نسبت به افراد دیگر دارند و حساسیت بالایی به افرادی که با آن‌ها در تعامل هستند از خودشان نشان می‌دهند.

7. هوش طبیعت‌گرا

هوش طبیعت‌گرا درست مانند اسمش در ارتباط با محیط طبیعی اطراف است. کسانی که هوش طبیعت‌گرا دارند، به طور معمول عاشق طبیعت هستند و می‌خواهند درباره ارتباط انسان با دنیای پیرامون بیشتر اطلاعات کسب کنند. افرادی مثل کشاورزان، سرآشپزها و گیاه‌شناسان، هوش طبیعت‌گرای توسعه یافته‌تری دارند.

هوش طبیعت گرا از هوش های منطقی ریاضی

8. هوش منطقی ریاضی

بدون تردید بارها این جمله را که می‌گویند، «فلانی آدم باهوشیه» از این و آن و درباره افراد مختلف شنیده‌اید. درحقیقت منظور از این نوع هوش، هوش منطقی ریاضی است. اگر بخواهیم به زبان ساده این هوش را تعریف کنیم، هوش ریاضی یعنی توانایی ذهن در حل مسئله، استدلال، تفکرات منطقی و تفکر انتزاعی.

افرادی که عاشق فکر کردن روی مسئله‌ها هستند یا می‌خواهند حین حل سوالات مختلف با فرمول‌ها، اشکال و اعداد یک رابطه، جدید کشف کنند، افراد دارای هوش منطق بالا هستند. به طور خلاصه این افراد برای برطرف کردن هر چالش یا مشکلی از ایده‌ها و روش‌های منطقی استفاده می‌کنند و اغلب بهترین نتیجه را به دست می‌آورند.

چه افرادی از قدرت هوش ریاضی بهره‌مند هستند؟

کسانی که هوش منطقی ریاضی بالایی دارند، معمولا دارای ویژگی‌های مشترکی هستند که در افراد عادی وجود ندارد. ممکن است، شما یا اطرافیان‌تان دارای این هوش باشید، ولی از آن آگاه نباشید. برای درک و فهم بهتر هوش ریاضی، چند مورد از اصلی‌ترین علائم هوش منطقی ریاضی گفته شده است.

 • اطلاعات پیچیده و سخت را به خوبی درک می‌کنند.
 • به اعداد و حل محاسبات علاقه دارند.
 • انجام آزمایش‌های علمی از علاقه‌مندی‌های آن‌ها به شمار می‌رود.
 • نظم و ترتیب جهان هستی را دوست دارند. (استدلال خطی)
 • دنبال دلایل اتفاقات مختلف هستند. (رابطه علّی)
 • هر چیز بزرگی را به اجزای کوچک تقسیم می‌کنند. (استدلال عینی)
 • همه چیز را دسته‌بندی می‌کنند و بسیار منظم هستند.
 • می‌توانند مسائل ریاضی را به خوبی بفهمند و حل کنند.
 • سراغ ایده‌ها و کارهای عقلی و منطقی می‌روند.
 • به قوانین و مقررات بسیار حساس و پیرو آن هستند.

شغل‌های ایده‌آل افرادی که از هوش ریاضی برخوردار هستند

برای هر یک از 10 هوش گاردنر، شغل‌های مشخصی وجود دارد. اگر هر فردی بتواند هوش منطقی ریاضی را بشناسد، می‌تواند یکی از شغل‌هایی که مناسب خودش است را انتخاب و به عنوان حرفه اصلی‌اش از آن استفاده کند. پس اگر هوش منطقی بالایی دارید، یکی از شعل‌های موردعلاقه خود را انتخاب کنید.

 • مهندسی
 • برنامه نویسی
 • مدرس ریاضی
 • داروسازی
 • فیزیکدان
 • حسابداری
 • پژوهشگری
 • برنامه‌ریز مالی
 • شیمی‌دان
 • سرمایه گذاری
 • تحلیل‌گر
مشاغل مناسب هوش منطقی ریاضی

چگونه هوش منطقی ریاضی را بالا ببریم؟

اگر می‌خواهید هوش منطقی‌تان را افزایش دهید یا هوش منطقی ریاضی را از این چیزی که است، بیشتر کنید، نیازی نیست کار چندان سختی انجام دهید. فقط با تکرار و تمرین یک سری از کارها، صاحب قدرت هوش منطقی ریاضی می‌شوید.

1. انجام محاسبات به صورت ذهنی

امروزه برای کوچک‌ترین محاسبات به ماشین حساب وابسته‌ایم؛ اگر بخواهید هوش منطقی ریاضی را افزایش دهید، باید برای بدست آوردن جواب محاسبات و مسائل، از ماشین حساب، کاغذ و خودکار دوری کنید. شاید اول کار برای شما سخت باشد، ولی زمان و تمرین از پس هر چالش سختی برمی‌آید.

2. حل کردن مسائل جدید برای بالابردن هوش منطقی ریاضی

همیشه که نباید مسئله‌ها و تمرین‌های کتاب درسی را حل کرد، می‌توانید برای تنوع و قوی‌تر شدن هوش ریاضی به سراغ مسائل دنیای بیرون از خانه و مدرسه بروید. این کار را با محاسبه کردن بورس، سهام و آمارهای فرضی آغاز کنید.

3. آموزش دادن ریاضی به دیگران

با تدریس ریاضی هم به یادگیری دیگران کمک می‌کنید، هم هوش منطقی را پرورش می‌دهید. همچنین آموزش مسائل ریاضی باعث می‌شود تا مباحث را بهتر درک کرده و یاد بگیرید. اگر می‌خواهید به کودکان آموزش ریاضی دهید، ولی شیوه تدریس درست را بلد نیستید، مقاله آموزش ریاضی به کودکان را حتما مطالعه کنید.

4. باز و بسته کردن وسایل

اگر بار اول است، می‌خواهید دست به این کار بزنید، از وسایل بدون کاربرد یا سوخته استفاده کنید. باز کردن وسایل یک تجربه متفاوت است و باعث به کار افتائن هوش منطقی می‌شود.

5. هم‌فکری با دیگران برای تقویت هوش منطقی ریاضی

هر زمان به مشکل مواجه شدید یا اطرافیان‌تان به مشورت نیاز داشتند، با کمک یکدیگر از قدرت هم‌فکری برای برطرف کردن مشکلات استفاده کنید. با این روش به گستره اطلاعات‌تان افزوده می‌شود و برای روبه‌رو شدن با مشکلات بعدی، بهتر آمادگی دارید.

6. یادگیری برنامه نویسی

برای پرورش هوش منطقی ریاضی از یادگیری برنامه‌نویسی کامپیوتر غافل نشوید. آموزش برنامه‌نویسی می‌تواند تاثیر خوبی روی تقویت هوش منطقی بگذارد.

7. خواندن مطالب و تماشای برنامه‌های علمی

فیلم‌ها و مستندات علمی تماشا کنید، با این کار با یک تیر، دو نشان خواهید زد؛ اینکه اطلاعات بالایی داشته باشید، خیلی بهتر از ندانستن است.

8. زدن تست‌های هوشی

روش‌های زیادی برای افزایش هوش منطقی ریاضی وجود دارد. یکی از این کارها، تست زدن مطالب در زمینه‌های هوشی و چالش برانگیز است.

تقویت هوش منطقی ریاضی در چه دورانی بهتر است؟

بهترین زمان برای تقویت و بالابردن هوش منطقی ریاضی در دوره کودکی است. تحقیقات و مطالعات صورت گرفته نشان داده‌اند، بیش از 80 درصد از هوش افراد تا قبل از 8 سالگی شکل می‌گیرد. چراکه این بازه زمانی، مهم‌ترین دوره برای آموزش و یادگیری است. اگر فرزندی دارید که در این بازه سنی است، کودک را برای برخورداری از هوش منطقی ریاضی تقویت و آماده کنید.

تقویت هوش منطقی ریاضی

ممکن است با خودتان بگویید، اکنون سن‌وسالی از ما گذشته و دیگر امکان پرورش هوش منطقی برای ما وجود ندارد. باید بگوییم کاملا در اشتباه هستید و ماهی را هر زمان از آب بگیرید، تازه است. برای بالا بردن این مهارت می‌توانید کارهایی را که در بخش قبل برای افزایش این هوش گفته شد، انجام دهید.

چه بازی‌هایی برای تقویت هوش منطقی مناسب هستند؟

اکنون که فهمیده‌اید، بهترین زمان برای تقویت هوش منطقی ریاضی در دوران کودکی است، می‌توانید بازی‌های هوشی و فکری در اختیار کودکان قرار دهید. بازی‌های هوشی به کودک کمک می‌کنند تا ذهن آن‌ها درگیر حل مسائل شود. البته بازی‌های مختلفی برای نوجوانان و بزرگسالان وجود دارد که تاثیر شگفت‌انگیزی روی افزایش هوش منطقی می‌گذارد. در مجموع شیوه آموزش ریاضی به کودک با بزرگسال متفاوت است.

ازجمله بازی‌هایی که برای تقویت هوش منطقی مناسب هستند، می‌توان به شطرنج، پازل، دومینو، سودوکو و حل معما اشاره کرد.

هوش منطقی ریاضی چیست

شما هم می‌توانید برای تقویت هوش‌های چندگانه گاردنر از الان اقدام کنید. اگر دانش‌آموز هستند و علاقه دارید توانایی و مهارت‌تان در هوش منطقی ریاضی را افزایش دهید با تیم تخصصی کاراتدریس، ریاضی را به آسانی یاد بگیرید.

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را در رابطه با متن بالا وارد کنید.