یادگیری ریاضی یکی از اصلی‌ترین اهداف بیشتر والدین است، زیرا این درس در همه مقاطع تحصیلی اهمیت زیادی داشته و اصلی‌ترین درس در رشته‌های مهندسی محسوب می‌شود. این درس در مقطع ابتدایی بسیار مهم بوده و اگر دانش‌آموزی نتواند مفاهیم ریاضی را در این مقاطع خوب یاد بگیرد، در فهم دیگر مباحث این درس در مقاطع بعدی نیز دچار مشکل خواهد شد. اگر می‌خواهید فرزندتان ریاضی را خوب یاد بگیرد با ما در کاراتدریس همراه باشید تا با مهم‌ترین راهکارهای تقویت ریاضی در ابتدایی آشنا شوید.

در نظر داشته باشید این روش‌ها فقط برای راهنمایی والدین نبوده و معلم‌ها، مدرسان، مربی‌ها و اساتید ریاضی هم باید از آن‌ها الگو بگیرند.

تکرار، مهم‌ترین اصل برای تقویت ریاضی در ابتدایی

این روش، بسیار ساده بوده و معلمان با به‌کارگیری آن می‌توانند ریاضی دانش‌آموزان را تقویت کنند. با تکرار و مرور فرمول‌های دروس قبلی، این مفاهیم بهتر در ذهن دانش‌آموزان حک می‌شود. پرفسور دبلیو استیون ویلسون معتقد است، قبل از این که دانش‌آموزان بخواهند دروس جدید را یاد بگیرند، باید مفاهیم اصلی، یعنی ضرب، تقسیم، جمع، تفریق و… را به‌ طور کامل یاد بگیرند.

تمرین و تکرار ریاضی

تکرار روشی ساده است که دانش‌آموزان می‌توانند با آن ریاضیات را تا سطح پیشرفته یاد بگیرند. آمارها نشان داده که مرور روزانه دروس باعث می‌شود مباحث درس ریاضی همیشه در ذهن دانش‌آموزان بماند و با کمی مطالعه دوباره در ذهن آن‌ها مرور می‌شود. معلم‌ها هم باید قبل از شروع هر یک از دروس جدید، چند مسئله از مباحث قدیمی حل کنند تا مفاهیم دوباره برای دانش‌آموزان تداعی شود.

البته تکرار به آن معنا نیست که هر روز فرمول‌های ریاضی را بخوانید و بلند با خود تکرار کنید، بلکه به معنای آن است که باید نمونه سوالات مختلف را حل کرده و با تمرین آن‌ها ریاضی را یاد بگیرید.

بازی و ریاضی، راه موثر یادگیری

تثبیت مفاهیم آموزش داده شده برای مدرسان ریاضی موضوعی ساده و راحت نیست، اما بازی ریاضی این فرصت را در اختیار شما قرار می‌دهد که بتوانید دانش‌آموزان را به درس خواندن و آموزش خلاقانه ترغیب کنید. البته بستگی دارد که چه تعداد دانش‌آموز در کلاستان حضور دارد. نسبت به جمعیت کلاس، می‌توانید لپ‌تاپ یا تجهیزات بازی وارد کلاس کنید تا دانش‌آموزان بتوانند انواع بازی‌ها را انجام دهند.

بازی‌هایی برای آموزش مفاهیم مختلف مثل جمع، تفریق، ضرب، تقسیم، شمارش، طول، حجم و… به وفور در بازار آموزشی کشور پیدا می‌شود.

شما می‌توانید با استفاده از بازی‌های رایانه‌ای، مفاهیم سخت را به دانش‌آموزان یاد بدهید تا درس برایشان قابل تحمل‌تر شود. معلم‌ها، قبل از این کار، باید مطمئن باشند، استراتژی صحیحی تنظیم کرده‌اند تا بتوانند با یک بازی، مفاهیم ریاضی را به دانش‌آموزان یاد دهند. استفاده از تکنیک‌های بازی و ریاضی یکی از اصلی‌ترین معیارهای یک معلم ریاضی خوب به‌شمار می‌رود و باعث تقویت ریاضی در ابتدایی خواهد شد.

بازی و ریاضی

آزمون

وقتی معلم‌ها مباحثی پیشرفته‌تر از جمع و تفریق را آموزش می‌دهند، لازم است که چندین تست و مثال حل کنند تا دانش‌آموزان با نوع سوالات آشنا شوند، البته منظور ما این نبود که معلم نباید از جمع و تفریق امتحان بگیرد، او باید زمانی تست گرفتن را شروع کند که دانش‌آموزان آماده باشند.

پس از تدریس خصوصی ریاضی پنجم گرفتن آزمون به معلم کمک می‌کند تا بتواند سطح دانش‌آموزان را متوجه شده و ایرادات آن‌ها را رفع کند. هرچه یک دانش‌آموز در مدت زمان کمتری سوالات بیشتری را پاسخ دهد، معلم متوجه می‌شود که او توانسته مفاهیم را یاد بگیرد.

آزمون ریاضی

کار گروهی و اثر آن روی تقویت ریاضی در ابتدایی

ریاضیات فقط محدود به یادگیری روی کتاب درسی و حل آزمون‌ها نیست. هر دانش‌آموز با سبک خاصی این درس را یاد می‌گیرد. به همین دلیل شما باید شرایط را برای یادگیری همه فراهم کنید.

ترکیب همه روش‌های آموزشی باعث می‌شود شاگردانتان مفاهیم را به درستی یاد بگیرند. تشکیل گروه حین تدریس خصوصی ریاضی چهارم، هرچند کار ساده‌ای است، اما به دانش‌آموزان برای تقویت ریاضی در ابتدایی کمک می‌کند. شما می‌توانید برای مثال به هرگروه یک سوال دشوار بدهید تا پاسخ آن را به شکل گروهی به دست آورند.

مطالعه گروهی ریاضی

وقتی یک سوال را روی تخته بنویسید، تقسیم دانش‌آموزان به چندین گروه باعث می‌شود بفهمید دانش‌آموزان در یادگیری کدام مفاهیم مشکل دارند.  وقتی تعدادی دانش‌‌آموز در یک گروه باشند، تلاش می‌کنند بتوانند به جواب یک سوال برسند و همین موضوع باعث می‌شود از مشکلات درسی خود با خبر شده و به شما مراجعه کنند.

هدف از کار تیمی، یادگیری بحث و تبادل نظر به صورت گروهی است. این کار باعث می‌شود آن‌ها بحث کردن درباره مسائل مختلف را یاد بگیرند.

استفاده از ابزار آموزشی برای تقویت ریاضی در ابتدایی

استفاده از توپ، خط‌کش یا سایر ابزار آموزشی باعث می‌شود دانش‌آموزان بتوانند راحت‌تر مفاهیمی مانند جمع، تفریق، ضرب و تقسیم را یاد بگیرند. کیت نونوسوچ پس از آزمایش‌های متعدد به این نتیجه رسید که ابزار آموزشی می‌توانند زمان حل مسئله را تا حد زیادی کاهش دهند.

این موضوع باعث می‌شود دانش‌آموزان سریع‌تر مفاهیم را یاد بگیرند. این وسایل درک مهارت‌های ابتدایی ریاضی را آسان‌تر می‌کند و درس برای دانش‌آموزان جذاب‌تر خواهد شد. این کار زمانی تاثیر خودش را نشان می‌دهد که از روش‌های سنتی فاصله گرفته باشید و کمی به روزتر تدریس کنید.

وسایل آموزش ریاضی

بی‌شک راهکارهای خیلی بیشتری برای تقویت ریاضی در ابتدایی با بازی و ریاضی وجود دارد. بنابراین کافی است کمی خلاق باشید تا این راهکارها را شناسایی و از آن‌ها استفاده کنید.

امیدواریم روش‌هایی که گفتیم به شما کمک کند بتوانید با روش‌های تقویت ریاضی در ابتدایی آشنا شوید. اگر روشی را نگفته‌ایم، آن را در بخش نظرات به ما اطلاع دهید.

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را در رابطه با متن بالا وارد کنید.