همیشه در نظر داشته باشید در دروسی مانند ریاضی و فیزیک که نیاز به درک عمیقی از مفاهیم دارند، کیفیت تدریس معلم بسیارمهم است. شیوه آموزش دبیران می‌تواند درصد موفقیت شما را  به‌طور چشم‌گیری کاهش یا افزایش دهد. اما سوالی که شاید در ذهن شما شکل بگیرید، این است که یک معلم ریاضی خوب را چگونه تشخیص دهید؟

بسیاری از افراد فکر می‌کنند وقتی می‌خواهند از کمک و تدریس معلم ریاضی خصوصی استفاده کنند، هرچه بیشترهزینه کنند، معلم بهتر با تدریسی کاربردی‌تر خواهند داشت. اما این تصور صحیح نیست و حتی در برخی موارد با چنین تصوری فقط پول خود را از دست داده‌اید!

پیداکردن یک معلم ریاضی خوب کار نیست و با چند ترفند ساده می‌توانید کیفیت کار یک معلم خوب را تشخیص دهید. ما در این مطلب از تیم کاراتدریس قصد داریم ویژگی‌های یک معلم خوب را بررسی کرده و ترفندهایی برای تشخیص آن را به شما بگوییم. پس تا آخر این مطلب همراه تیم کاراتدریس باشید.

خصوصیات یک معلم ریاضی خوب

ویژگی‌های یک دبیر حرفه‌ای و خوب را در ادامه می‌خوانید. یادتان باشد یک معلم خوب می‌تواند موفقیت در ریاضی را برای فرزند شما تضمین کند.

1. معلم ریاضی خوب به طور مداوم درحال یادگیری است

یک معلم ریاضی خوب این موضوع را به ‌درستی درک کرده‌ که هیچگاه کامل نیست. همان‌طور که دانش‌آموزان باید یاد بگیرند و دانش خود را به روز کنند، دبیران هم باید مدام در حال یادگیری و افزایش دانش خود باشند. به همین دلیل یک دبیر حرفه‌ای دائما در حال مطالعه و یادگیری مفاهیم جدید است تا پایگاه دانش خود را به‌روزتر و قوی‌تر کند.

او حتی در صورت لزوم در دروه‌های تکمیلی و تخصصی رشته خود ثبت‌ نام می‌کند تا در یادگیری الگوریتم‌های قدیمی و اصطلاحات ریاضی جدید بتواند به دانش‌‌آموزانش کمک کند و با اعتمادبه‌نفس بیشتری در کلاس‌ها حضور داشته باشد. وقتی یک معلم ریاضی خوب با مفهوم جدیدی از ریاضی آشنا می‌شود، آن را با همه دانش‌آموزان خود به اشتراک می‌گذارد تا سطح دانش و علم آن‌ها را هم افزایش دهد.

2. دبیر خوب و کاربلد به دانش‌آموزان انگیزه می‌دهد

یک معلم ریاضی خوب می‌داند که دانش‌آموزان علایق متفاوتی دارند، پس سعی می‌کند برای هر دانش‌آموز برنامه‌های انگیزشی مجزایی ارائه دهد. برای مثال سعی می‌کند برای افرادی که قصد دارند در آینده حسابدار شوند، نسبت به آن‌ها که می‌خواهند مهندس یا پزشک باشند، یک برنامه انگیزشی با چالش‌های متفاوت ارائه دهد و یک نسخه ثابت را برای همه دانش‌آموزان تجویز نکند.

او همچنین به‌صورت منظم با دانش‌آموزان خود صحبت کرده و به آن‌ها کمک می‌کند تا در مسیری که برای خودشان انتخاب کرده‌اند، مهارت‌های مورد نیاز را فرا گیرند. این کارمانع انصراف دانش‌آموزان از تحصیل در رشته ریاضی می‌شود.

یک معلم ریاضی خوب

3. معلم دلسوز از دانش‌آموزان حمایت می‌کند

همیشه قوانین و هنجارهای کلاس‌ یکی از اولویت‌های مهم یادگیری و نظم‌بخشی به کلاس است، اما یک معلم خوب می‌داند که بعضی اوقات نیاز است، کمی ساده‌تر به موضوع نگاه کرده و دانش‌‌آموز خود را درک کند. او نه تنها بر محتوای تدریس شده نظارت دارد، بلکه حواسش به رفتار و عملکرد تک‌تک دانش‌آموزان هم است و با نگرشی دلسوزانه‌ نسبت به دانش‌آموزان آماده حمایت از آن‌هایی است که مشکل و چالش‌های خاصی دارند. این مشکلات می‌تواند به دلیل پریشانی‌های عاطفی، مشکلات یادگیری، بیماری، مسائل خانوادگی و… باشد.

یک مدرس ریاضی حرفه‌ای قادر است از روی ظواهری که می‌بیند، شرایط روحی دانش‌آموزش را تشخیص دهد. شرایطی که در آن دانش‌آموز به حمایت و تشویق بیشتری نیاز دارد.

همچنین او این موضوع را به‌ خوبی درک می‌کند که بعضی اوقات مشکلات پیش‌بینی نشده‌، دانش‌آموز را از انجام وتحویل به موقع تکالیف بازداشته است و در صورت لزوم فرصت دیگری در اختیار او قرار می‌دهد تا بتواند خود را ثابت کند.

معلم ریاضی خوب

4. معلم باتجربه دانش‌آموز را درگیر تمرینات خواهد کرد

معلم ریاضی خوب دانش‌آموزان را مجبور به یادگیری مباحث نمی‌کند و سعی ندارد با زور و روش‌های قدیمی کلاس خود را برگزار کند، بلکه به آن‌ها اجازه می‌دهد سر کلاس پیشنهادات خود را برای حل یک مسئله ارائه دهند و مسائل را به شکل‌های مختلف حل کنند.

او فضای مناسبی برای بحث‌های جمعی فراهم می‌کند تا همه دانش‌آموزان کلاس درگیر حل مسائل و یادگیری مفاهیم به شکلی جذاب و حتی ناخودآگاه شوند. در صورتی که دانش‌آموزی نتواند مسئله‌ای را حل کند یا درک درستی از یک مبحث درسی نداشته باشد، اجازه نمی‌دهد او کلاس را ترک کند یا با دیگران همراهی نداشته باشد، بلکه با انگیزه دادن و راهنمایی او، دانش‌آموز را به سمت جواب درست هدایت می‌کند و تا زمانی که به پاسخ صحیح دست پیدا نکرده باشد، روی آن مسئله کار خواهد کرد.

ترفندهای شناخت یک معلم ریاضی خوب

دقت کنید که این ترفند‌ها دو دسته‌ هستند؛ بخشی از ویژگی‌ها قبل از شروع کلاس قابل سنجش و بررسی خواهند بود و بخش دیگر به شکلی هستند که باید حداقل در اولین جلسه کلاس حضور پیدا کنید تا بتوانید تشخیص دهید. پس برای صرفه‌جویی در وقت خود سعی کنید تا حد امکان از ویژگی‌های قبل از شروع کلاس بهره ببرید و شناخت نسبی خوبی از دبیر موردنظرتان به دست بیاورید.

ویژگی های کی معلم ریاضی خوب

1. مشورت با شاگردان قبلی

این موضوع را در نظر داشته باشید که نظر و دیدگاه شاگردان قبلی یک معلم درباره او بسیار مهم است و می‌تواند به شما برای شناخت یک معلم ریاضی خوب کمک قابل‌توجهی کند، اما این نکته در نظر داشته باشید که نباید به مشورت با یک شاگرد بسنده کنید و سریع تصمیم بگیرید.

همچنین اگر نیاز به معلم خصوصی دارید که پیدا کردن شاگردانش سخت و دشوار است، می‌توانید با مراجعه اینترنت درمورد آن معلم تحقیق کنید و نظرات کابران و دانش‌آموزان را درباره او مطالعه کنید.

2. میزان موفقیت دانش‌آموزان سابق

میزان موفقیت محصل‌های قبلی یک معلم  یکی از مهم‌ترین معیارهای توانمندی و خوب بودن آن معلم است. بنابراین قبل از اینکه سرکلاس یک معلم بروید یا بخواهید برای خود معلم خصوصی در نظر بگیرید، حتما درباره موفقیت شاگردان قبلی آن معلم پرس‌وجو و رزومه او را مطالعه کنید.

یک معلم ریاضی خوب با صفات مشخص

3. مراجعه به کادر آموزش مدارس برای تشخیص معلم ریاضی خوب

مدارس و آموزشگاه‌های معتبر معمولا سنجش‌های دقیقی انجام می‌دهند تا بتوانند بهترین معلم‌ها را در مجموعه خود داشته باشند، از این‌رو یکی از راه‌های تشخیص یک معلم ریاضی خوب  مراجعه به لیست مدارس باکیفیت کشور است تا بتوانید تشخیص دهید که کدام معلم خوب است.

در کادر تحصیلی و پرسنل اغلب دبیرستان‌های تیزهوشان و مدارس و مراکز تحصیلی که به‌نام هستند، اسامی بهترین مدرس‌ها و دبیرهای ریاضی را پیدا خواهید کرد.

4. ارائه تمرین به دانش‌آموز برای جلسه بعد

بسیاری از دروس مانند ریاضی، فیزیک و… نیاز به تکرار و تمرین بسیار زیادی دارد. طبیعی است که به دلیل محدودیت وقت کلاس معلم نمی‌تواند هم مفاهیم جدید را آموزش دهد و هم به تکرار و تمرین مکرر دروس و مفاهیم برای دانش‌آموزان بپردازد. از این رو یک معلم ریاضی خوب سعی می‌کند همواره با ارائه تمرین برای خانه و پیگیری حل تمرینات روند تحصیل را تا حد بسیار زیادی آسان‌تر سازد.

معلم ریاضی خوب

در نظر داشته باشید که تمامی موارد ذکر شده نوعی راه‌ حل برای پیدا کردن یک معلم ریاضی خوب است و ممکن همه روش‌ها همیشه جواب ندهد. به این موضوع توجه داشته باشید که همیشه استثناهایی نیز وجود دارد و ممکن است یک معلم در یک مدرسه خیلی معمولی تدریس کند، اما پتانسیل بسیار بالایی برای تدریس داشته باشد.

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را در رابطه با متن بالا وارد کنید.