آموزش ریاضی اصولی دقیقا چه برنامه و مراحلی دارد؟ | کاراتدریس

آیا عزم‌تان را برای آموزش ریاضی جزم کرده‌اید و می‌خواهید دوباره به صورت جدی این درس را یاد بگیرید؟ باید بگویم بهترین تصمیم را گرفته‌اید، چراکه تا خودتان نخواهید این کار شدنی نیست. حال ذهن‌تان به این موضوع درگیر است که چگونه و از کجا آموزش ریاضی را دوباره شروع کنید تا به بهترین نتیجه برسید؟ جواب این سوال زیاد سخت نیست. شما پیش از هر چیز دیگر به یک اراده راسخ و یک برنامه‌ریزی منظم برای یادگیری دوباره ریاضی نیاز دارید. در این مطلب سعی داریم همراه تیم تخصصی کاراتدریس به شما کمک کنیم با بهترین راهکارهای آموزشی، در کم‌ترین زمان عملکرد قابل توجهی از آموزش درس ریاضی کسب کنید.

قسمت اول؛ طرح یک برنامه‌ریزی عملی

1. شرکت در آزمون‌های آنلاین

در اولین قدم شما دانش‌آموزان باید بفهمید در چه سطحی از یادگیری ریاضی قرار دارید. برای اطلاع از سطح آموزش درس ریاضی بهتر است در آزمون‌های آنلاین درس ریاضی شرکت کنید؛ این کار به شما کمک می‌کند بتوانید نقاط قوت و ضعف خود را در درس ریاضی بشناسید. برای شروع می‌توانید از تست‌های آزمایشی که در سایت‌های آموزش ریاضی یا کتاب درسی‌تان وجود دارد، کمک بگیرید. با انجام این روش اگر اصول اولیه ریاضی را بلد باشید، دیگر نیازی نیست (مگر اینکه خودتان بخواهید) از ابتدا آموزش ریاضی را شروع کنید.

شرکت در آزمون های آنلاین آموزش ریاضی

2. پیدا کردن منابع آنلاین مرتبط با آموزش ریاضی

اکنون وقت شروع آموزش ریاضی رسیده است! اگر کتاب کمک درسی مناسب برای یادگیری ریاضی ندارید یا می‌خواهید از منابع مکمل درسی هم استفاده کرده باشید، به منابع آنلاین رجوع کنید. سایت‌های آنلاین معتبر به شما کمک می‌کند تا مباحث درسی را به صورت نکته‌های آموزشی، حل مسئله و روش‌های طلایی برای آموزش درس ریاضی یاد بگیرید. پس از آن که تمرین و آموزش ریاضی را آغاز کردید، به مروز زمان شاهد پیشرفت و برطرف شدن مشکلات درسی خواهید بود.

پیدا کردن منابع درسی برای آموزش ریاضی

3. استفاده از کتاب‌های درسی

اگر کتاب‌های درسی یا مطالب چاپی را به آموزش آنلاین ترجیح می‌دهید، هر فصل از درس ریاضی را به چند بخش تقسیم‌بندی کنید؛ تقسیم هر فصل می‌تواند سرعت یادگیری را بالا ببرد و درصد استرس را کاهش دهد (حجم بالای درس امکان ایجاد استرس می‌شود). توصیه می‌کنم پس از خواندن هر بخش، تمام آنچه را که از درس فهمیده‌اید (فرمول‌ها و نکات طلایی) روی کاغذ بنویسید و با صدای بلند تکرار کنید. به ویژه اگر در حال خواندن و یادگیری ریاضی دوازدهم هستید. یادتان باشد بلندخوانی به تقویت یادگیری ریاضی کمک کرده و در حافظه بلند مدت ماندگار می‌شود.

استفاده از کتاب های درسی برای آموزش ریاضی

4. نوشتن فرمول‌ها و مفاهیم درسی روی فلش کارت

یک روش کاربردی برای یادگیری ریاضی، استفاده از فلش کارت‌های آموزشی است؛ شما می‌توانید از وقت‌تان نهایت استفاده را ببرید و در زمان‌هایی که به مسافرت می‌روید، یا در ماشین نشسته‌اید، به جای حمل کتاب‌های درسی از این فلش کارت‌ها استفاده کنید.

فلش کارت‌های آموزشی را می‌توانید به صورت آماده تهیه کنید، ولی اگر می‌خواهید بدون پرداخت هزینه فلش کارت داشته باشید، خودتان هم می‌توانید در خانه فلش کارت درست کنید. برای تهیه فلش کارت ریاضی کافی است در یک طرف فرمول و در طرف دیگر آن حل مسئله، نکات و مثال آموزشی بنویسید تا در هر جایی که هستید، از آن‌ها استفاده کنید.

فلش کارت های ریاضی

5. درک مفاهیم به جای حفظ کردن

روی سرعت یادگیری و تسلط در درس ریاضی تلاش کنید بتوانید مفاهیم را بهتر بفهمید. اگر می‌خواهید آموزش ریاضی را بهتر متوجه شوید، قبل از شروع درس جدید توسط معلم، به صورت خودآموز آن را مطالعه کنید. باور داشته باشید اگر مباحث درسی یا فرمول‌ها را یاد بگیرید، در جلسه امتحان یا هنگام پرسش درسی در کلاس بدون هیچ استرس می‌توانید آن‌ها را حل کنید، ولی حفظ فرمول فقط به صورت محدود در حافظه کوتاه مدت شما باقی می‌ماند.

درک و فهمیدن آموزش ریاضی به جای حفظ کردن

6. حل چالش و مشکلات درسی

در واقع مهم‌ترین قدم برای یادگیری دوباره ریاضی پس از درک فرمول‌ها، برطرف کردن ابهامات و مشکلات درسی است؛ به‌خصوص در شرایط کنونی که آموزش‌ها آنلاین شده و دانش‌آموز به‌راحتی نمی‌تواند از معلم بخواهد درس را دوباره توضیح دهد. بنابراین یک الی دو ساعت (براساس نیاز) در روز را به یادگیری ریاضی اختصاص دهید. شاید این روش برای شما خسته‌کننده به نظر برسد، ولی مطمئن باشید این حس تا زمانی است که ریاضی را یاد نگرفته‌اید.

حل مشکلات درس و آموزش ریاضی

7. مطالعه و مرور درس‌ها برای آموزش ریاضی

در آخرین قدم از طرح یک برنامه‌ریزی عملی، یک ساعت معین از روز را قبل از آغاز مبحث بعدی به مرور درس قبلی اختصاص دهید. مرور و تمرین مباحث باعث می‌شود در این درس پیشرفت چشم‌گیری داشته باشید و با اعتماد به نفس هرچه تمام‌تر به جلو پیش بروید.

مرور درس های ریاضی برای افزایش سطح علمی

قسمت دوم؛ انتخاب شاخه‌های ریاضی برای یادگیری

1. شروع آموزش ریاضی از پایه

نکته‌ای که اغلب دانش‌آموزان برای یادگیری دوباره ریاضی به آن توجه نمی‌کنند، اساس ریاضی در بلد بودن آموزش‌های پایه است. تمرین کردن باعث می‌شود اصول اولیه ریاضی را به خوبی یاد بگیرید و به راحتی بتوانید مسائل و تست‌های ریاضی را حل کنید.

آموزش ریاضی از پایه

2. آموزش ریاضی با یادگیری جبر

جبر یکی از مهم‌ترین مباحث درسی ریاضی است. جبر طیف وسیعی از موضوعات مختلف را شامل می‌شود. با یادگیری جبر به دنیای حیرت‌انگیز فرمول‌های چند جمله‌ای قدم بگذارید و از آموزش درس ریاضی لذت ببرید. در ابتدای یادگیری جبر شاید سردرگم شوید و از یادگیری آن سر باز بزنید، ولی با علاقه به یادگیری درس پیش بروید؛ باور کنید با علاقه انجام هر کاری، حتی اگر سخت باشد، آسان است.

آموزش ریاضی و جبر

3. آموزش و یادگیری هندسه

به لطف هندسه با دنیایی از اشکال و کاربردهای عملی آن‌ها آشنا شوید. با یادگیری هندسه به آسانی می‌توانید مساحت هر شکلی را حساب کنید؛ به عنوان مثال برای اینکه مساحت کف سالن را بدست آورید، فقط کافی است طول و عرض را در هم ضرب کنید. یادگیری هندسه مانند دیگر مباحث ریاضی کمک بسیار شایانی به افزایش سطح یادگیری دانش‌آموز می‌کند.

آموزش هندسه

4. کاربرد مثلثات و تاثیر آن در آموزش ریاضی

مثلثات مطالعه روابط بین طول و زاویه مثلث است. این شاخه از ریاضی را دست کم نگیرید و به طور حرفه‌ای به یادگیری مباحثش بپردازید. را یاد بگیرید، البته برای قوی شدن باید از پایه ماهر باشید. بنابراین برای آموزش ریاضی (مثلثات) می‌توانید از نمونه سوالات و نکته‌های کاربردی کمک گرفته و برای انجام این امر به سایت‌های معتبر مراجعه و به صورت رایگان آموزش کسب کنید.

کاربرد مثلثات در زندگی روزمره

5. افزایش تمرکز برای یادگیری ریاضی

تمرکز یک اصل اساسی در آموزش و یادگیری ریاضی است. اگر در گذشته مطالعه و یادگیری این درس را سرسری می‌گرفتید، وقت آن رسیده ریاضی را با تمرکز و تمرین مکرر دوباره یاد بگیرید. اگر با کوچک‌ترین موضوع حواس‌تان پرت می‌شود، تا حد امکان در محیط آرام به یادگیری درس مشغول شوید. اگر به فضای مجازی یا بازی وابستگی دارید، سعی کنید مدتی را که به حل تمرین و آموزش اختصاص می‌دهید، از گوشی همراه دوری کنید. مطمئن باشید با انجام این کار نتیجه مثبت خواهید گرفت.

افزایش تمرکز در  زمان آموزش ریاضی

6. یادگیری آمار و تاثیر آن در زندگی روزمره

راستش را بخواهید هر کدام از مباحث ریاضی بسیار کاربردی و مفید هستند و نیاز ریاضی و کاربرد آن در زندگی واقعی به طور جدی حس می‌شود. تا حالا برای شما اتفاق افتاده بخواهید از آمار تعداد بازدیدکنندگان یک مکان گردشگری مطلع شوید؟ با ذکر یک مثال کاربرد آمار در زندگی واقعی را برای شما بازگو می‌کنیم.

به فرض می‌خواهید از تعداد مشتریانی که به کافی‌شاپ شما می‌آیند، مطلع شوید. برای به دست آوردن این آمار ابتدا تعداد مشتریانی را که در طول یک هفته به مغازه شما می‌آیند، حساب کنید. در آخر متوجه خواهید شد در یک هفته کاری (ملاک 6 روز) اگر میزبان 450 نفر باشید، به طور میانگین روزانه 75 نفر به کافی‌شاپ‌تان می‌آیند. با گرفتن آمار متوجه میانگین، احتمالات، پیشرفت کاری و… خواهید شد.

چگونه آموزش ریاضی را دوباره یاد بگیریم

قسمت سوم؛ اهمیت مطالعه در یادگیری دوباره ریاضی

1. صرف استراحت و تفریح برای آموزش ریاضی

مطالعه و یادگیری درس خوب است، ولی روزانه مدت زمانی را به تفریح و استراحت اختصاص دهید. همواره در تلاش باشید بین متعهد بودن به تحصیل و کار، متناسب با سرعت عمل خود، تعادل برقرار کنید. پیشنهاد می‌کنیم آخر هفته‌ها یا مناسبت‌های خاص را ویژه دورهمی‌های دوستانه و بیرون رفتن به همراه خانواده در نظر بگیرید. بدون شک استراحت یک انرژی مضاعف به شما می‌دهد و با روحیه و انگیزه بیش‌تر به آموزش درس‌ها ادامه خواهید داد.

2. تهیه جایزه برای انجام تکالیف

بله درست خوانده‌اید، همیشه که نباید والدین برای تشویق به فرزندشان جایزه بدهند. این روش به‌خصوص در زمانی دلچسب است که یک روز خسته ک‌نده را سپری کرده‌اید یا توانسته‌اید به جواب یک مسئله سخت برسید. جایزه به حفظ انگیزه کمک قابل‌توجهی می‌کند و از انجام این کار لذت خواهید برد. جایزه می‌تواند تماشای یک فیلم، یک خوراکی محبوب، بازی یا نوشیدن یک آبمیوه خوش‌مزه باشد!

جایزه دادن به دانش آموز

3. ایجاد یک گروه درسی با هم‌کلاسی‌هایتان

تشکیل یک گروه درسی از آن نظر مفید است که باعث ایجاد یک فضای رقابت سالم و انگیزشی میان دانش‌آموزان می‌شود. برای حل مسائل یا رفع هرگونه ابهام از بقیه کمک بگیرید و به پیشرفت یکدیگر کمک کنید. ممکن است در یک فصل از ریاضی مشکل داشته باشید، شما به راحتی می‌توانید از فردی که در این قسمت قوی است درخواست آموزش کنید.

ایجاد گروه درسی برای آموزش ریاضی

4. آموزش جدید با شرکت در کلاس‌های فوق‌العاده

اگر متوجه شدید به تنهایی نمی‌توانید سطح آموزش‌تان در یادگیری درس ریاضی را ارتقا دهید، به کلاس‌های فوق‌العاده بروید. به یقین می‌توان گفت کلاس‌های تقویتی نه‌تنها به یادگیری درس ریاضی کمک می‌کنند، بلکه با حضور در آن‌ها می‌توانید با اعتماد به نفس بیش‌تر گام‌های بعدی برای پیشرفت این درس را طی کنید.

اکنون با دید باز به سراغ آموزش ریاضی بروید. باور داشته باشید برای شروع دوباره هیچ وقت دیر نیست، فقط باید با انگیزه و قدرت به راه‌تان ادامه دهید. تیم تخصصی کاراتدریس با همکاری بهترین مدرسان این فرصت را برای دانش‌آموزان ایجاد کرده تا درس ریاضی را به صورت حرفه‌ای یاد بگیرند و در این درس به رشد چشم‌گیری دست یابند.

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را در رابطه با متن بالا وارد کنید.

ورود به حساب کاربری

نمایش
هنوز ثبت نام نکرده اید؟! رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟!