با توجه به افزایش رقابت بین دانش آموزان برای کسب جایگاه برتر و قبولی در مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان، بازار آموزش و تدریس خصوصی ریاضی تیزهوشان برای قبولی در آزمون ورودی دانش آموزان بسیار گرم و البته رقابتی شده است. اما چرا همچنان کسانی هستند که با وجود شرکت در دهها کلاس خصوصی و آموزش و آمادگی آزمون، راهی به این مدارس پیدا نمی کنند و قبول نمی شوند. چرا؟ ما در اینجا دلایل موفق شدن دانش آموزان و دلایل شکست را با هم بررسی می کنیم و به شما راهکارهای طلایی برای قبولی در آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان را بیان می کنیم.

برای قبولی در آزمون نمونه دولتی، هر دانش آموزی دغدغه ای دارد و شاید هم دچار سردرگمی شده است که باید چه روشی و چه برنامه ریزی داشته باشد تا بتواند با خیال آسوده روز آزمون را سپری کند و مطمئن از کسب نتیجه باشد. راهکارهای طلایی برای قبولی در آزمون نمونه دولتی و تیزهوشان، به شما کمک می کند تا از سردرگمی فاصله بگیرید. دروس را با برنامه ریزی دقیق مطالعه کرده و مهمتر از تمام این ها، دروس بسیار مهم مانند علوم و ریاضی را تخصصی خوانده و بالاترین درصد را از آن خود کنید. با برنامه ریزی دقیق و مناسب با شرایط زندگی و نحوه درس خواندن شخصی خودتان، با هدف، درس خوانده و از فاصله افتادن بین دروس جلوگیری کنید.

وقفه ممنوع

رهرو آن نیست که گهی تند و گهی خسته رود، رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود. بین دروس فاصله انداختن سبب می شود فرد دچار عذاب وجدان شده و تمرکز خود را از مطالعه دروس از دست بدهد و نتواند مجددا روحیه خود را تقویت نماید. پس شده حتی روزی یک ساعت و یا یک صفحه درس بخوانید ولی آن را رها نکنید. درس خواندن مداوم به فرد این انگیزه را می دهد که وقت خود را هدر نداده و روزی حداقل ۱ ساعت درس خوانده است، پس به مرور در روزهای آتی، انرژی بیشتری برای افزایش ساعت مطالعه خواهد داشت و سعی می کند ساعت مطالعه و علاوه بر آن میزان یادگیری را افزایش دهد. به گونه ای که در ماه های پایانی، ساعت مطالعه به طور چشمگیری افزایش پیدا کرده و فرد زمان تلف شده کمتری را نسبت به ماه های اول داشته است.

 

مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان

این یعنی امتیازی که شما چندین قدم با این روش جلوتر از دیگران هستید که ۱ هفته سفت و سخت درس می خواندند و ۲ هفته درس نمی خوانند و دوباره همین روش را تکرار می کنند. مطالعه مستمر و همیشگی باعث می شود فرد به این نتیجه برسد که در طول روز با کاهش اوقات تلف شده می تواند وقت بیشتری به درس خواندن اختصاص دهد. می توان با مطالعه مداوم و همیشگی اما با کیفیت، نتیجه بسیار بهتری نسبت به مطالعه که اکثر دانش آموزان دارند داشته باشید.

 

یکی از راه های غلبه بر ایجاد وقفه در هنگام مطالعه برا آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان، برنامه ریزی و البته مکتوب کردن آن است. شما وقتی برنامه ریزی مکتوب داشته باشید، وظایف روزانه خود را می دانید، زمانبندی درست دارید. و از همه مهم تر زمان درست شروع و اتمام هر کدام از دروس را می دانید. برنامه ریزی مکتوب این امکان را برای شما فراهم می نماید که بتوانید نحوه مطالعه خود را منعطف دنبال کنید.

با از دست دادن یک روز ترغیب خواهید شد که در روزهای بعد زمان بیشتری گذاشته و عقب افتادگی خود را جبران نمایید. و از همه این ها مهم تر شما می دانید که در کجای برنامه خود هستید. جلوترید یا عقب افتاده اید. دانستن اینکه از یک برنامه مدون عقب هستید، خود یک انگیزه برای شما خواهد بود. اما در صورتی که هیچ برنامه ریزی نداشته باشید، شما از همین الان یک بازنده هستید.

 

آسوده خاطر باشید! استرس دردی را دوا نمی کند؟
قبولی در آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان

اگر تمام اوقات حتی زمانی که در حال مطالعه هستید دچار استرس و نگرانی از نتیجه هستید باید بگوییم که شما سخت در اشتباه هستید بهتر است کتاب را ببندید و بخوابید!! زیرا وقتی در حال درس خواندن هستید باید تمام تمرکز خود را روی یادگیری دروس گذاشته و ذهن را آماده دریافت مطالب جدید و یا مرور مطالب قبلی کنید. نه اینکه یک قسمت ذهن در حال آرام کردن شما و قسمت دیگر درگیر به خاطر سپاری مطالب است. چرا به ذهنتان سخت می گیرید؟ بگذارید کار خود را انجام داده و ۱۰۰ درصد ظرفیت خود را درگیر یادگیری و انتقال مطالب به حافظه بلند مدت بکند نه اینکه شما را هم آرام کند.

بگذارید با یک مثال این قسمت را شرح دهیم. فرض کنید شما در طول یک هفته تمام کتاب ریاضی خود را دوره کنید، اما بدون تمرکز و با استرس و حواس پرتی. حالا کسی را تصور نمایید که در طول این هفته فقط ۲ الی ۳ درس ریاضی را با کمک یک معلم خصوصی با تجربه و البته دلسوز مرور کرده است. میزان پاسخگویی این فرد به سوالات ریاضی مربوط به ای ۳ درس بالای ۹۰ درصد است. این عدد بصورت تجربی از شاگردان ریاضی ما به دست آمده است. اما آیا شما هم می توانیذ ادعا کنید که ۹۰ درصد سوالات ریاضی خود را پاسخگو هستید؟

نکته مهم دیگر در این قسمت معلم خصوصی شناخته شده و دلسوز و با تجربه است. اگر نمی توانید بدون استرس دروس خود را مطالعه کنید، چاره کار نزد یک معلم خصوصی است که تجربه کافی و لازم را برای برخورد با این دانش آموزان را داشته باشد و مانند یک معلم آنها را به سمت قبولی صد درصد در آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان هدایت کند. شاگردان ما در درس ریاضی همگی به این موفقیت دست یافته اند و گواه خوبی بر ادعای ما هستند.

 

دروس را درست بیاموزید.

آیا شده یک درس را خوانده و سپس فردا که دوباره آن مطلب را می بینید انگار بار اولی است که به چشم مبارک شما برخورد کرده و ذهن هم می گوید این اولین بار است که من این را مشاهده می کنم!! شما هم متعجب که من دیروز این مطلب را خوانده اما چرا اعضای بدن با من مخالفت می کنند و قصد به یادآوری ندارند!! دلیل دارد زیرا شما مطلب را سرسری خوانده مثل شماره تلفنی که ناگهان وقتی در پیاده رو در حال عبور هستید از فرد دیگری که در حال مکالمه هست می شنوید و چند ثانیه بعد اصلا به خاطر نمی آورید!! درس خواندن و درس یاد گرفتن اصول دارد شما زمانی که یک مبحث ریاضی را مطالعه می کنید و فرمول را حفظ می کنید و سپس فردا بخواهید با فرمول حفظ شده تمرین ها را حل کنید. آیا می توان فرمول را با جزئیات تمام بعد از ۵ ماه هم به یاد آورد! خیر! چرا به گونه ای درس نمی خوانید که اگر ۱۰ سال دیگر هم از شما فرمول را بپرسند مثل بلبل جواب دهید؟ روش صحیح درس خواندن روش مفهومی است و نباید با حفظ کردن درس به خود غره شویم که باید در آزمون نمونه دولتی قبول شده و اگر قبول نشویم افسردگی بگیریم!!

 

یادگیری درست و اصولی دروس

دروسی مثل دروس ریاضی و علوم باید به طور مفهومی مطالعه شده و مطالب فقط حفظ نشود. با تدریس و آموزش مفهومی ریاضی می توانید با خیال آسوده تری تست ها را جواب داده و از پاسخ صحیح مطمئن باشید. شما نیازی به پرداخت هزینه های بالای آموزشگاه ها ی تدریس خصوصی ریاضی در بازار ندارید. آنها قصد دیگری از آموزش شما دارند. اگر سری به آنها زده باشید، بیشتر سعی می کنند کتابهای خود را به شما بفروشند. اولین شرط یک معلم خصوصی خوب و مناسب برای شما، دلسوز بودن اوست. در درجه دوم تجربه و نحوه های آموزش او می تواند برای شما مهم تلقی گردد.

 

در کلاس درس بیاموزید.

وقتی معلم مدرسه در حال تدریس ریاضی است و یک مبحث جدید را برای دانش آموزان باز کرده است، شما مشغول چه کاری هستید؟ با بغل دستی پچ پچ می کنید؟ در حال نقاشی هستید؟ ذهنتان چی؟ ذهنتان درگیر درس و معلم است یا به فکر ناهار و زنگ آخر هستید. همیشه این نکته را به یاد داشته باشید که ۵۰ درصد از رمز موفقیت شما در کلاس است حالا چه کلاس درس مدرسه یا کلاس معلم خصوصی. سعی کنید در کلاس درس با تمام تمرکز به معلم خود گوش کنید.

باور کنید این نکته معجزه می کند. یک مرور ساده بعد از کلاس، شما را به شاگرد اولی خواهد رساند. به مثال های معلم خود گوش کنید و نکات ریزی که در حین بحث مطرح می شود را یادداشت کرده و بخاطر داشته باشید. اگر سوال یا مشکلی پیش آمد، همانجا بپرسید. در کلاس فعال باشید. تمریناتی را که متوجه نمی شوید و برای شما نا مفهوم است، از معلم خود بپرسید و آنها را برطرف نمایید.

تمرکز صد در صد شما در کلاس و عدم حواسپرتی، شما را یک قدم از بقیه جلوتر نگه می دارد. یک معلم خصوصی دلسوز، تمان نکات مهم درسی و البته ظرایف امتحانی آن درس را برای شما بازگو کرده و این دقت شما در کلاس خواهد بود که از شما یک برنده خواهد ساخت. یک بار امتحان کنید. اگر شما به این توصیه عمل کرده باشید، هنگام مرور درس در منزل خواهید دید که تمام مطالب مانند یک خاطره خوب در ذهن شما می چرخد.

 

برنامه ریزی مدون و مکتوب داشته باشید

برنامه ریزی یک اصل است. یک اصل برای رسیدن به موفقیت در هر کاری. تمام کسانی که به موفقیت های بزرگ در رشته و شغل خود رسیده اند برای خود برنامه ریزی و طرح داشته اند. یک برنامه ریزی حرفه ای و مکتوب مانند یک مشاور راه بلد، شما را به سمت موفقیت و البته قبولی در آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان هدایت می نماید.

از همین امروز شروع کنید. از پدر یا مادر یا معلم خود بخواهید به شما کمک کنند. کاغذ و قلم بردارید و یک برنامه ریزی عالی برای خود مکتوب کنید. بدانید در طول فرصتی که تا شروع آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان دارید، چه دروسی را با چه ضریب اهمیتی باید مطالعه کنید. برای آنها زمانبندی کنید. زمان شروع و پایان هر کدام از دروس را بدانید.

اگر در درسی مشکل و ضعف دارید، مخصوصا در درس های اصلی مانند ریاضی و علوم، راه حلی پیدا کنید. راه حل مشکلات درس ریاضی شما پیش ماست. یک معلم خصوصی باتجربه و کاربلد می تواند تمام ضعف ها و مشکلات شما را برطرف نموده و حتی راهنمایی های لازم برای بالا بردن ضریب موفقیت شما در آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان را به شما ارائه کرده و شما را یک قدم به موفقیت نزدیک تر نماید.

 

برنامه ریزی دقیق برای قبولی در مدارس تیزهوشان

اگر دوستی دارید که قبلا در کلاس خصوصی ریاضی ما شرکت کرده است بپرسید. او بهتر شما را راهنمایی خواهد کرد. یک کلاس خصوصی خوب و با کیفیت می تواند قبولی شما را در آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان تضمین نماید. برنامه ریزی خود را مطابق زمان پیش روی خود و البته ظرفیت و توانایی خود مکتوب کنید. نیازی نیست که شما روزانه ۲۰ ساعت مطالعه کنید. اصلا نیازی نیست. ممکن است در چند روز اول با انگیزه ای که دارید مطابق برنامه ریزی خود پیش بروید، اما در طولانی مدت شما از درس زده شده و از برنامه ریزی سخت و طاقت فرسای خود عقب می افتید. این مانند یک زهر، شما را مسموم کرده و وارد یک چرخه باطل و اشتباه خواهد کرد.

 

سعی کنید برنامه ریزی خود را منعطف مطابق توانایی های خود مکتوب کنید. اگر شما تابحال، نهایت زمانی که برای مطالعه در یک روز صرف کرده اید، ۵ ساعت است، چطور می خواهید ۱۰ ساعت برنامه ریزی کنید؟ واقع بین باشید. یک برنامه ریزی درست و منطقی و واقع بینانه بسیار قوی تر از یک برنامه ریزی فوق فشرده و سخت شما را یاری خواهد کرد.

 

مهم عمل کردن به برنامه ریزی تان است. اگر برنامه ریزی منعطف و درستی داشته باشید و به آن عمل کنید، موفقیت شما در آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان تضمین شده است. در برنامه ریزی خود زمان هایی را برای استراحت، برای بودن در کنار خانواده و بازی با دوستان خود ببینید. صرف مطالعه کردن ذهن شما را خسته کرده و ضریب یادگیری شما را به شدت کاهش می دهد. حافظه شما برای تقویت و محکم کردن دروس گذشته، نیاز به استراحت دارد.

 

در روز ساعاتی را برای تفریح در برنامه ریزی خود بگنجانید. البته زیاده روی نکنید و تنبلی خود را گردن برنامه ریزی نیندازید. یک تفریح مختصر مانند یک سوخت تازه عمل می کند وشما را برای شروع دوباره آماده تر می نماید. شما برای داشتن یک برنامه ریزی خوب و عالی نیاز به راهنمایی خواهید داشت. از اطرافیان و معلم خود کمک بگیرید. از آنها بخواهید تجارب خودشان را در اختیار شما قرار دهند. خجالت نکشید. خجالت واژه ای است که در فرهنگ لغت افراد موفق هیچ تعریفی ندارد. مانند یک برنده قدم بردارید.

 

تعطیلات رسمی!!

یک اشتباه بسیار بزرگ در میان بسیاری از دانش آموزان نحوه برخورد آنها با مطالعه دروس در زمان تعطیلات مهم مانند آخر هفته ها و عید و مناسبت های دیگر است. بسیاری از دانش آموزان عقیده دارند که در این ایام باید کتاب ها را در گنجه گذاشته و از تعطیلات خود لذت ببرند و بعد از تعطیلات دوباره شروع کنند. برخی هم دقیقا برخلاف این عده، در زمان تعطیلات خود را در اتاق خود حبس کرده و چهر دست و پا روی کتاب های خود چمبره می زنند. می خواهیم به شما بگوییم که هر دو این دیدگاه ها اشتباه است. شما باید از تعطیلات خود در کنار خانواده و دوستان لذت ببرید و البته در کنار این لذت ها، سری هم به کتاب های خود بزنید. گذاشتن کتاب هایتان در گنجه شما را تنبل کرده و از فرم مطالعه و یادگیری دور می کند. اشتباه نکنید! بعد از تعطیلات برگشتن به روزهای اولیه و شروع دوباره مطالعه به همین راحتی ها نیست. بسیاری از دانش آموزان بعد از اولین تعطیلات دیگر موفق نشده اند به برنامه ریزی خود برگشته و مطالعه را دوبار آغاز کنند.

یکی از راهکارهای موثر در این زمینه داشتن یک معلم خصوصی خوب است. او می تواند دوباره شما را به مسیر اصلی سوق داده و انگیزه لازم را دوباره در شما بوجود بیاورد. نحوه درست برخورد با تعطیلات را از معلم خود بپرسید. نیازی نیست که شما خود را در اتاقتان حبس کنید و از خانواده و اطرافیان و دوستانتان دوری کنید.

اهمیت وجود یک برنامه ریزی مناسب و البته مکتوب اینجا معلوم می شود. یک برنامه ریزی عالی ، برنامه ریزی است که برای تمام زمان های شما فکری داشته باشد. ممکن است در زمان تعطیلات کمی از ساعات مطالعه شما کاسته شود و به بودن در کنار بقیه سپری شود. دقت کنید! فقط کمی کاسته شود نه اینکه کاملا حذف گردد. اگر شما قدرت این را ندارید که در این ایام حتی شده ۲ الی ۳ ساعت را به درس خواندن اختصاص دهید، باید خدمتتان عرض کنم که شما ضعیف النفس هستید و نمی توانید بر امور خود احاطه داشته باشید. البته یک مورد دیگر درباره شما صادق خواهد بود. تنبلی. بله تنبلی! همه تعطیلات و بازی و بودن در کنار دوستان را دوست دارند. اما به یاد داشته باشید که شما می توانید سال بعد با حضور در یک مدرسه نمونه دولتی یا تیزهوشان همین تعطیلات را دوباره کنار دوستانتان سپری کنید و یا اینکه وارد یک مدرسه معمولی شوید.

نگرش شما در این مورد بسیار مهم و حیاتی است. نگرش یک برنده را داشته باشید و مانند یک برنده عمل کنید. جمله ای شما را به یک بازنده تبدیل می کند این است: “حالا وقت هست.” این جمله کشنده است. شما را به سمت شکست پیش می برد. تعداد کسانی که توانسته اند از این جمله نجات پیدا کنند بسیار اندک است. شاید معلم خصوصی ریاضیشان توانسته باشد آنها را نجات دهد.

 

مطالعه عالی

شما باید برای فهمیدن درس و یادگیری صد در صد آن مطالعه کنید نه برای اینکه مادرتان به شما گفته است حتما این ۲ ساعت را ریاضی بخوان. این برای شما فقط یک اتلاف وقت است. شما از آن دو ساعتی که به صرف مطالعه و پایان بردن آن دو ساعت پشت کتاب باشید شاید چیزی حدود ۱۰ الی ۲۰ دقیقه استفاده کرده باشید. بقیه آن دو ساعت ذهن شما به فکر این بوده است که کی این دو ساعت تمام شده و شما به جمع بقیه باز خواهید گشت.

نکات مهم برای یک مطالعه عالی

در اینجا قصد داریم برخی از نکات مهمی که در حین مطالعه لازم است توسط شما رعایت شود را با هم مرور کنیم. دقت کنید که به مفهوم این نکات نگاه کنید و از آنها سرسری عبور نکنید. سعی کنید آنها را به کار ببندید و خود را به یک آدم موفق تبدیل نمایید.

درس های جدید را در همان روز مرور کنید.
الگو داشته باشید.
بهترین منبع را انتخاب کنید.
بلند خواندن راهکار خوبی است.
مطالعه ساعت مخصوص دارد.
دروس را انباشته نکنید.
قورباغه خود را قورت دهید.
تغذیه مناسب
از سوالات آسان شروع کنید و وقت خود را برای سوالات سخت هدر ندهید. بعد از اینکه سوالات آسان تمام شد به سراغ سوالات سخت بروید. به یاد داشته باشید که ارزش بارم تمام سوالات یک درس یکسان است.
صبح آزمون حتما صبحانه مناسب خورده و در طول آزمون با خود مواد قندی مانند بیسکوئیت و کیک به همراه داشته باشید.
برای پرکردن پاسخنامه عجله نکنید. اینکار باعث می شود پاسخ سوالاتی که آنها را می دانید، در پاسخنامه اشتباه درج شوند.
بعد از اتمام سوالات، یک بار دیگر پاسخ های خود را با پاسخنامه تطابق دهید.
شب قبل از آزمون خواب کافی داشته باشید.
محل صندلی خود در جلسه امتحان را پیدا کنید و مطمئن شوید که صندلی شما جای مناسبی دارد. اگر صندلی شما در محل مناسبی نیست و تمرکز شما به مسائل مختلف مانند رفت و آمد بقیه خواهد بود، از مراقبین بخواهید صندلی شما را به محل مناسبی انتقاد دهند.
مرور درس های جدیدی که معلم در سر کلاس تدریس کرده است، در همان روز و بعد از یک استراحت کوتاه در منزل، معجزه می کند. راجب درس های تازه تان با پدر یا مادرتان صحبت کنید و آنها را در منزل مرور کنید. این کار میزان یادگیری شما را به شدت افزایش می دهد و مطالب مهم در ذهن شما نهادینه شده و برای دفعات بعدی با یک نگاه می توانید همه مطالب را در ذهن خود تداعی کنید. یکی از نکاتی که دانش آموزان موفق و پیش رو را از بقیه متمایز می نماید همین نکته است. اگر دقت کرده باشید در میان دوستانتان کسانی هستند که بدون اینکه زمان زیادی را صرف مطالعه و درس خواندن نمایند، به بسیاری از مطالب درسی مسلط هستند. رمز این موفقیت آنان در تمرکز روی درس و مطالعه و مرور آنها در همان روز در منزل است.

الگوی شما می تواند پدر و مادرتان یا یکی از دوستانتان باشد. از شاگردان قوی و ممتاز روش مطالعه آنها را بپرسید و از معلم و معلم خصوصی خود نیز کمک بخواهید. آنها می توانند الگوی مناسبی برای شما باشند. دنبال کردن مسیری که قبلا به موفقیت انجامیده است و امتحان خود را پس داده است، ساده و اثربخش است. البته باید یک نکته را بخاطر بسپارید و آن این است که باید روش مطالعه ای که از دیگران یاد می گیرید را با توانایی های خود نیز بسنجید. شاید شما نمی توانید بیشتر از ۵ ساعت در روز مطالعه کنید و این کار شما را خسته و از درس زده می کند. خلاف این نیز صادق است. شاید ذهن شما آمادگی و توانایی صرف ساعات بیشتری برای مطالعه در روز را داشته باشد.

این نکته بسیار مهمی است. شما وقت کافی برای مطالعه همه منابع را ندارید. اصلا مطالعه همه منابع یک اشتباه بزرگ است. تعدد منابع جز اینکه وقت شما را هدر داده و در نهایت چیزی به معلومات شما اضافه نمی کنند، عایدی دیگری برای شما نخواهد داشت. اگر به موسسات آموزش خصوصی مراجعه کرده باشید، آنها سعی خواهند کرد منابع تالیفی خودشان را به شما اجبار کنند. به یاد داشته باشید، وقت طلاست. آن را صرف کتاب های بی خود و بی محتوا نکنید. بهترین منبع را به کمک هم کلاسی ها و معلم و معلم خصوصی خود انتخاب کنید و همان را برای مطالعه به کار ببندید. شاید برای دروس مختلف، منبع اصلی و کاربردی تفاوت داشته باشد. مهم نیست. برای هر درس بهترین منبع را از بازار تهیه کرده و همان را سرلوحه مطالعه آن درس قرار دهید.

بلند خواندن دروس، مخصوصا دروس مانند فارسی و دینی، می تواند به ذهن شما در یادگیری آن کمک کند. اینکار باعث می شود ذهن ناخودآگاه شما مطالب مهم را در خود جای داده و در زمانهایی که خودتان انتظار ندارید، آنها را بخاطر بیاورید. البته مزاحم استراحت و کارهای دیگران نشوید. بهترین زمان برای مطالعه و یادگیری دروس که ذهن شما در آن ساعات بسیار آماده و مهیای ورود مطالب درسی است، ساعات اولیه صبح و عصر هنگام بعد از یک استراحت کوتاه است. در این ساعات از روز ذهن شما به شدت آماده یادگیری است. درصد مفید بودن مطالعه در این ساعات بسیار بیشتر از ساعات دیگر روز است. این ساعات را از دست ندهید.

در ساعات اولیه صبح، ذهن شما بعد از یک خواب طولانی، استراحت کافی داشته است و در حال حاضر بسیار آماده ورود اطلاعات و مطالب درسی است. سحرخیز بودن یک امتیاز برای شماست. در ساعات عصرگاهی هم بعد از صرف ناهار و یک استراحت کوتاه، حافظه شما شروع به فعالیت کرده و مطالب درسی عنوان شده در روز و کلاس و مدرسه را در خود تداعی می کند. دست به کتاب شدن و مرور مطالب، مانند جرقه ای تمامی مطالب مهم را در ذهن شما حک کرده و برای همیشه مفهوم درس را در ذهن شما حفظ می کند. تنبل نباشید و درس بخوانید. نیازی نیست که حتما معلم از شما بخواهد تا شما شروع به مطالعه کنید. به محض تدریس مباحث جدید توسط معلمتان، آنها را در منزل مرور کرده و تمرینات مربوطه حل کنید. هر درسی را در زمان خود و در جای خود مطالعه کرده و از انباشته شدن دروس پرهیز کنید.

انباشته شدن دروس شما را فلج می کند. وقتی موعد امتحان رسید و شما فرصت کافی نداشته باشید، این همه درس انباشته شده ذهن شما را خسته می نماید و کارایی و بازده ذهنی شما به شدت افت می کند. اما اگر همه دروس را به موقع و با برنامه ریزی مطالعه کرده باشید، حال فقط با یک نگاه کوتاه همه آنها را به یاد خواهید آورد. حتما این جمله را بارها و بارها از زبان این و آن شنیده اید. مفهوم این جمله بسیار ساده و زیباست. بارهای پیش آمده است که وقتی قصد شروه مطالعه ریاضی را دارید، ابتدا سعی می کنید اتاقتان را مرتب کنید. یا به پدر و مادرتان کمی در کارهایشان کمک کنید. حتی قبل از شروع ریاضی کتاب دینی خود را برداشته و ورق می زنید و دقایقی سرگرم مطالعه دینی می شوید.

قورباغه ات را قورت بده! اشاره به همین مطلب دارد. وقتی تازه می خواهید شروع به مطالعه نمایید و ذهن شما آماده یادگیری است، بهترین کار شروع از سخت ترین درس است. اگر مطالعه ریاضی برای شما سخت است، از ریاضی شروع کنید و خود را به کارهای متفرقه مشغول ننمایید. با اینکار ذهن شما خسته شده و بازده لازم را در زمان مطالعه یک درس سخت نخواهد داشت. اما شروع مطالعه با یک درس سخت علاوه بر اینکه یادگیری آن را برای شما آسان می کند، بعد از اتمام آن انگیزه مضاعفی به شما خواهد داد. احساس سبکی و راحتی خواهید کرد و مطالعه بقیه دروس برای شما آسان تر خواهد شد. پس مفهوم جمله قورباغه ات را قورت بده، همین است. ابتدا از سخت ترین کار شروع کن.

تغذیه مناسب به معنای مصرف ۵۰۰ گرم گوشت قرمز در روز نیست. بله! اشتباه نکنید. ذهن شما برای آمادگی برای مطالعه نیاز به بدنی آماده و قبراق و سرحال دارد. برای اینکه بدنی آماده و سرحال داشته باشید، نیاز به تغذیه مناسب دارید. تغذیه مناسب عبارتند از یک برنامه غذایی خوب، که همه مواد مغذی لازم برای رشد بدن مانند انواع ویتامین ها، پروتئین ها و مواد مغذی دیگر را در خود جای داشته باشد. خوردن شیر در ساعات اولیه صبح، رساندن آب کافی به بدن در طول روز، استفاده از سبزیجات تازه مو معطر در کنار غذا، مصرف میوه های فصلی و آبمیوه های طبیعی، خوردن ماهی و حبوبات به مقدار کافی در هفته و … از ویژگی های یک برنامه تغذیه مناسب هستند.

نکات مهم در سر جلسه امتحان

علاوه بر نکاتی که باید در هنگام مطالعه رعایت کنید، نکاتی هم وجو دارد که باید در سر جلسه امتحان به آنها توجه فرمایید. این نکات را از معلوم خصوصی خود بپرسید و درباره آنها از او راهنمایی بخواهید. در زیر بصورت تیتر وار این نکات را با هم مرور می کنیم.

جمع بندی
در نهایت همه نکات و راهنمایی هایی که به شما القا می شود، نقش علائم و نشانه های مسیر را دارند و مسیر اصلی و راننده اصلی شما و ذهنتان هستید. به خاطر داشته باشید که اگر تمام امکانات لازم را در اختیار شما قرار دهند و شما نخواهید و انگیزه لازم را نداشته باشید، به بیراهه خواهید رفت. رمز موفقیت شما در وجود خود شماست. همت و اراده و انگیزه خود شماست که شما را به سمت موفقیت در آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان هدایت می نماید.

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را در رابطه با متن بالا وارد کنید.

ورود به حساب کاربری

نمایش
هنوز ثبت نام نکرده اید؟! رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟!