مدرسه هوشمند چیست و اهداف و ویژگی‌های این مدارس | کاراتدریس

به لطف پیشرفت علم و فناوری در یکی از هوشمندترین دوره‌ها زندگی می‌کنیم. این عصر هوشمند زندگی انسان‌ها را به طرز چشمگیری بهبود بخشیده و راحت‌تر کرده است. با پیشرفت تکنولوژی و آمدن عصر فناوری، مدارس هم از تجهیزات حرفه‌ای مختلف استفاده کرده‌ و امکاناتی را برای آموزش دانش‌آموزان قرار داده‌اند تا آن‌ها بتوانند تحصیل بهتر و با کیفیت‌تری داشته باشند.

تحقیقات نشان داده است که وجود امکانات در مدارس باعث افزایش انگیزه و علاقه در دانش‌آموزان شده و کمک می‌کند تا عملکرد بهتری داشته باشند. از همین رو بسیاری از والدین دوست دارند فرزندانشان در بهترین مدارس با بالاترین امکانات رفاهی تحصیل کنند. ما در این مطلب کاراتدریس مدرسه هوشمند را برای شما معرفی کرده‌ایم.

تعریف مدرسه هوشمند

مدرسه هوشمند یک مرکز آموزش و یادگیری مبتنی بر فناوری است که ابزارهای چندرسانه‌ای مانند فیلم، عکس، صدا، اسلایدها و… را برای تأثیرگذاری بیشتر در فرآیند یادگیری آماده می‌کند. برخلاف مدارس سنتی برنامه درسی و دستورالعمل‌های مدرسه هوشمند سخت نیستند و معلمان می‌توانند از انواع ابزارهای چندرسانه‌ای برای بهبود یادگیری دانش‌آموزان خود استفاده کنند.

در مدرسه هوشمند فضای سنتی محیط کار کنار گذاشته شده و افراد می‌توانند محیطی جذاب و پر از صدا و تصویر را تجربه کنند. استفاده از اینترنت هم به شکل ویژه‌ای در یادگیری موثر خواهد بود.

مدرسه هوشمند

البته بیشتر مدارس هوشمند امروزی از فناوری‌های پیشرفته برای انتقال برنامه درسی قدیمی مدارس استفاده می‌کنند. به عبارت دیگر این مدارس از برنامه درسی سنتی پیروی می‌کنند و فقط از فناوری های جدید برای انتشار اطلاعات بهره می‌برند. البته این نکته را فراموش نکنید که سیستم آموزشی هر 5 یا 10 سال باید عوض شود تا بتواند عملکرد بهتری به روی تحصیل دانش‌آموزان داشته باشد.

اهداف مدرسه هوشمند

اهداف امروز اقدامات فردا را تعیین می‌کند. به همین دلیل اهداف مدرسه هوشمند آینده‌نگر و بیشتر با عصر فناوری اطلاعات و ارتباطات همسو هستند. سیستم هوشمند مدرسه بر رشد جامع جسمی، ذهنی، عاطفی و روانی دانش‌آموزان متمرکز است. همان‌طور که می‌دانید ثابت شده است که هیچ فردی با فرد دیگر یکسان نیست و هر دانش‌آموزی تواناهای منحصربه‌فرد خود را دارد.

اگر با همه دانش‌آموزان یکسان رفتار شود، دبیر چگونه می‌تواند انتظار داشته باشد هم دانش‌آموزان سریع‌الانتقال و هم دانش‌آموزان صطح میانه و ضعیف به یک میزان رشد کنند و نتایج درخشانی رقم بزنند؟

مدارس هوشمند به منظور شناخت و ارتقا توانایی افراد در برتری زمینه انتخابشان طراحی شده‌اند. یکی از اهداف کلیدی سیستم‌های هوشمند مدارس ارتقا مشارکت دانش‌آموزان است. با درگیر کردن دانش‌آموزان در کارهای تیمی و گروهی و تشویق آن‌ها به همکاری و شرکت در بحث‌های درسی، می‌توان شانس درک و فهم مفاهیم را در آن‌ها بیشتر کرد.

بنابراین هرچه به لطف مدارس هوشمند شیوه تدریس و ارائه جذاب‌تر باشد، احتمال مشارکت دانش‌آموزان هم بیشتر می‌شود.

مدرسه هوشمند

ویژگی‌های مدارس هوشمند

این مدارس ویژگی‌های مختلفی هم دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

1. سیستم مدیریت دانش‌آموزی

اولین کاری که مدارس هوشمند انجام می‌دهند سیستم مدیریت دانش‌آموزان است. این سیستم بسیاری از فرایندهای موسسه‌ها را به طور خودکار انجام می‌دهد و به سازمان‌ها امکان می‌دهد تا بر آموزش و اشتراک دانش تمرکز بیشتری داشته باشند. با این کار کیفیت تحصیل بیشتر شده و در نتیجه عملکرد دانش‌آموزان بیشتر خواهد شد.

مدرسه هوشمند

2. برنامه تحصیلی در مدرسه هوشمند

برنامه کلاس‌های هوشمند در مدارس برای رشد کامل و همه جانله دانش‌آموزان طراحی شده است. این برنامه به طور منحصر‌به‌فرد برای ادغام دانش و مهارت‌های لازم توسعه متعادل و فراگیر طراحی شده است. با این روش هر دانش‌آموز به طور تخصصی مهارت و تواناهای شخصی خود را ارتقا داده و برای آینده آماده می‌شود.

مدرسه هوشمند

3. تحصیلات گزینشی

تحصیل در مدارس هوشمند با راحتی و انعطاف‌پذیری بالایی همراه است. در این مدارس برنامه‌ریزی دروس برخلاف سیستم آموزشی سنتی است و ترکیبی از راهبردهای یادگیری برای انتقال موثرتر دانش است. با استفاده از این روش کلاس‌ها بسیار مفید و موثر واقع می‌شود و دروس به ساده‌ترین روش ممکن به دانش‌آموزان آموزش داده خواهد شد.

مدارس هوشمند

4. ارزیابی در مدرسه هوشمند

ارزیابی در یک سیستم آموزشی به اندازه فرایند یاددهی و یادگیری مهم است. به دلیل اهمیت این موضوع رتبه‌بندی در کلاس‌های هوشمند به طور مداوم و یکپارچه اجرا می‌شود. بازخورد دقیق یکی دیگر از عناصر مهم ارزیابی در سیستم آموزش هوشمند است. به عبارت دیگر در مدرسه‌های هوشمند با استفاده از ابزارهای مختلف بر کیفیت تحصیل و عملکرد تک‌تک دانش‌آموزان نظارت و میزان پیشرفت درسی هر دانش‌آموز را به صورت جداگانه بررسی می‌کنند تا عملکردهر فرد را بهتر درک کنند.

مدرسه هوشمند

5. شیوه‌های آموزش در مدرسه هوشمند

روش‌های تدریس در مدارس هوشمند دانش‌آموز محور است. معلمان می‌توانند از انواع ابزارهای چندرسانه‌ای برای رشد مهارت‌ها و استعدادهای دانش‌آموزان استفاده کنند. معلمان حتی می‌توانند دروس خود را ضبط کرده و در یک شبکه مرکزی قرار دهند تا دانش‌آموزان در صورت لزوم از آن‌ها استفاده کنند.

کلاس های هوشمند

6. حفاظت محیط زیست و کاهش هزینه

هر ساله مبلغ زیادی در کشور برای تهیه کتب درسی هزینه می‌شود؛ اما در کلاس‌های هوشمند نیازی به کتاب‌های درسی، قلم، خودکار، دفتر و… نیست و همه چیز الکتریکی پیش می‌رود. با این کار درختان کم‌تری قطع می‌شود و این موضوع محیط زیست سالم‌تری خواهد ساخت. در کلاس‌های هوشمند شما نیازی به نوشتن دروس ندارید و همچنین خستگی کم‌تری بر شما غالب می‌شود. در نتیجه شما می‌توانید روی دروس تمرکز بیشتری داشته و عملکرد باکیفیت‌تری داشته باشید.

مدارس هوشمند

پس از بحث‌های گسترده در مورد مدارس هوشمند به راحتی می‌توان نتیجه گرفت که سیستم هوشمند مدارس بسیار موثر و مفید است. بنابراین بهتر است در همه کشورها دولت‌ها سعی کنند یک برنامه جدی برای تجهیز مدارس داشته باشند. هرچند این موضوع در ابتدا بسیار هزینه‌بر خواهد بود، اما در طولانی مدت باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود.

البته بادتان باشد در معرفی مدارس هوشمند بسیار محتاط باشید، زیرا اگر درست بیان نشود با مخالفت زیادی همراه می‌شود. به طور خلاصه، مدارس هوشمند علاوه بر ارائه آموزش به طور منظم، فرصت‌های یادگیری بهتری را فراهم می‌کنند تا آموزش سرگرم‌کننده و جذاب‌تری داشته باشند. نمونه‌های این مدارس را می‌توانید در مدارس تیزهوشان ببینید.

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را در رابطه با متن بالا وارد کنید.

ورود به حساب کاربری

نمایش
هنوز ثبت نام نکرده اید؟! رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟!