آقا این میوه کیلو چنده؟ مامان من چند سالمه؟  سفر به شمال چقدر بودجه می‌خواد؟ و … احتمالا می‌توانید وجه تشابه این سوالات را بفهمید. ریاضیات به‌قدری در زندگی روزمره ما کاربرد دارد که بیش‌تر مواقع به آن توجه نمی‌کنیم. کاربرد ریاضی در هر زمینه‌ای دیده می‌شود، به‌شرطی که علم ریاضیات را بلد باشید و برای محاسبات به بن‌بست نخورید. امروز در این مقاله از کاراتدریس قصد داریم از مهم‌ترین کاربردهای ریاضی در زندگی مطلع شویم.

توجه داشته باشید، این مطلب برای والدینی که دانش‌آموز دارند بسیار مفید است، چراکه می‌توانید کاربردهای ریاضی را برای فرزندتان بگویید و او را با محیط پیرامونش بیش‌تر آشنا کنید.

12 تا از مهم‌ترین کاربرد ریاضی در زندگی

در محیط اطراف‌مان به هر چیزی که بنگرید، ردپایی از ریاضیات را در آن می‌توانید ببینید. بسیاری از اتفاقاتی که در زندگی روزمره ما رخ می‌دهد به دنیای ریاضی گره خورده، ولی به منشا این موضوعات زیاد توجه نمی‌کنیم. تعدادی از کاربردهای ریاضیات را ارائه کرده‌ایم که اگر ریاضیات نبود، درحقیقت هیچ چیزی سرجای خودش قرار نداشت.

1. آشپزی از کلیشه‌ای‌ترین کاربردهای ریاضیات

کاربرد ریاضی بیش‌تر از هر چیزی نیاز آن در زندگی ضروری است؛ مثلا برای تهیه خورش قورمه سبزی باید بدانید برای 10 نفر چه مقداری مواد از لوبیا قرمز، سبزی، گوشت و… آماده کنید. در حقیقت برای درست کردن همه غذاها به یک حساب‌وکتاب نیاز خواهید داشت.

کاربرد ریاضی در آشپزی

2. کاربرد ریاضی در هنر

هنر می‌تواند هر رشته هنری ازجمله نقاشی، رقص، مجسمه‌سازی و… را دربر بگیرد. کاربرد ریاضی در زمینه هنر را با ذکر یک مثال توضیح می‌دهیم. تصور کنید می‌خواهید یک نقاشی بکشید، قبل از هر چیزی باید یک تقارن نسبی برای کشیدن نقاشی در نظر بگیرید که تصویر نهایی بی‌عیب‌ونقص باشد. بنابراین برای ترسیم بعضی از شکل‌های خاص، اندازه گیری نیز واجب است.

کاربرد ریاضی در زندگی روزمره

3. کاربرد ریاضی در مهمانی‌ها

بی‌شک بارها برای شما به عنوان کخانم‌های خانه‌دار پیش آمده، وقتی برای صرف ششام یا ناهار مهمان دارید، حتی شده چندین بار، تعداد بشقاب‌ها، قاشق و چنگال و دیگر ظروف را می‌شمارید که مبادا کم بیاید. این کار حتی در رستوران‌ها و تالارها هم انجام می‌شود تا از مهمانان به بهترین شکل میزبانی به عمل آید.

4. ریاضی در دکوراسیون

دکوراسیون خانه، فروشگاه، مغازه و به طور کلی هر چیزی که فکرش را می‌کنید به محاسبات ریاضی وابسته است. اندازه گیری پرده‌ها، کمد، موکت، مبلمان و… بدون ریاضی کاری غیرممکن است. بنابراین اگر از محسابات ریاضی سردربیاورید، می‌توانید در هزینه‌های دکوراسیون خانه تا حد زیادی صرفه جویی کنید.

کاربرد ریاضی در دکوراسیون خانه

5. استفاده از ریاضی در طراحی و ساخت‌وساز

از صبح که چشم‌هایتان را باز می‌کنید تا شب که به رخت‌خواب می‌روید، در طول روز ممکن است بارها با مغازه‌ها، خانه‌ها، اتومبیل‌ها، مترو و پارک‌ها روبرو شوید که برای ساخت آن‌ها از ریاضی کمک گرفته شده است. به‌عنوان مثال ساخت یک آپارتمان 10 طبقه، بدون طراحی و معماری اولیه امری نشدنی است و ساختمان ایمنی‌های لازم را ندارد.

بهترین کاربرد ریاضیات

کاردستی‌هایی که برای مدرسه درست می‌کنید به مواد اولیه، خلاقیت‌های نو و ابزار مناسب (قیچی، خط کش و …) نیاز دارند؛ مثلا ساخت یک خانه مقوایی بر پایه اندازه گیری است تا بتوانید یک خانه با طول، عرض درست با شکل زیبا بسازید.

6. کاربرد ریاضی در طبیعت

اهمیت ریاضیات را به وضوح در نقطه‌به‌نقطعه از طبیعت می‌توان دید. از دنباله فیبوناچی گرفته تا تعداد مارپیچ‌های مخروط کاج، دانه‌های آفتاب گردان و آناناس کاربرد ریاضی دیده می‌شود. جالب است بدانید، کندوهای عسل هم با ساخت طرحی شش ضلعی (کندوعسل) از قانون ریاضی پیروی می‌کنند.

کاربرد ریاضی در طبیعت

7. آمار و ارقام در ریاضیات

اگر رستوران‌دار هستید و می‌خواهید بدانید که چه تعدادی در طول یک هفته به رستوران شما می‌آیند، چه کاری باید انجام دهید؟ یا اگر در زمینه آرایشی و بهداشتی فعالیت می‌کنید، با چه روشی از  علایق، انتظارات، انتقادات و تیپ پوستی مشتریان آگاه شوید؟

به این دسته از اطلاعات درآوردن، آمار می‌گویند. به لطف آمار و ارقام خواهید فهمید که چه تعدادی به رستوران می‌آیند یا چه غذاهایی نزد مشتریان محبوبیت دارد. در زمینه آرایشی و بهداشتی چه خواسته‌ها و علایقی برای مشتریان مهم‌تر است.

ریاضی چه سودی دارد

به وسیله آمار با دید و اطلاعات درست بهتر در زمینه کاری خود فعالیت می‌کنید و تاثیر شگفت‌انگیز کاربرد ریاضی در زندگی روزمره را متوجه خواهید شد.

8. خرید کردن و کاربرد ریاضی

از کارهایی که معمولا هر روز با آن سروکار دارید، خرید کردن است. خرید در هر زمینه‌ای نظیر میوه فروشی، فروشگاه‌های خوراکی، لباس فروشی و مغازه‌های نقره فروشی که باشد، به طیف وسیعی از عملیات ریاضی مثل جمع، تفریق، ضرب، احتمال نیاز دارد. به‌عنوان مثال برای محاسبه کردن وزن و قیمت یک سرویس نقره، کاربرد ریاضی اهمیت بالایی دارد، زیرا محاسبه اشتباه مغازه‌دار باعث ضرر رساندن به شما می‌شود.

هنگامی که در ذهن‌تان قیمت محصولاتی را کم‌وزیاد می‌کنید که خرید کدام یک با بودجه شما جور درمی‌آید، بدون اینکه بفهمید از کاربرد ریاضی بهره می‌برید.

9. تجارت با ریاضیات

کاربرد ریاضی به‌قدری زیاد است که نمی‌توان آن‌ها را در یک مقاله گفت. در این بخش به تجارت می‌پردازیم که بدون محاسبات ریاضی، عملا این کار معنایی ندارد. فقط با استفاده از ریاضی می‌توان فهمید، حقوق کارمندان، درآمد شرکت و خرج‌های دیگر چقدر است.

10. مدیریت زمان با ریاضی

افراد بسیاری هستند که برنامه روزانه خود را بر اساس مدیریت زمان پیش می‌برند. درواقع زمان با ارزش‌ترین دارایی ماست که اگر وقت‌مان را به بطالت بگذرانیم، در آینده جز پشیمانی چیزی نصیب ما نخواهد شد. با برنامه ریزی ناخودآگاه با ساعت آنالوگ/دیجیتال، ساعت جهانی و تقویم‌ها آشنا می‌شوید، بدون اینکه از مزیت ریاضی در زندگی متوجه شوید.

تاثیر ریاضی در تجارت

کار کردن با زمان سبب می‌شود که برنامه روزانه (کارهای اداری، تفریحی، استراحت، مطالعه کتاب و ورزش) را طبق یک برنامه منظم انجام دهید. علاوه‌بر این از این طریق می‌توانید اطلاعات بدست آورید که برنامه کاری‌مان به درستی پیش می‌رود یا خیر.

11. بودجه بندی با ریاضیات

هنگام مسافرت از اصلی‌ترین کارهایی که قبل از سفر انجام می‌دهیم، حساب‌و‌کتاب مخارج سفر یا همان بودجه بندی است. با کاربرد ریاضی در زندگی می‌توانیم از هزینه سوخت با احتساب کیلومتر اطلاع کسب کنیم؛ همچنین با انجام این کار دیگر در جاده بدون سوخت نخواهیم ماند، چون در حین بودجه بندی از میزان مصرف سوخت ماشین هم مطلع شده‌ایم.

آشنایی با کاربرد ریاضی در زندگی روزمره

به‌علاوه با استفاده از بودجه بندی می‌توان هزینه‌های سفر ازجمله خوراک، هتل، تفریح و… را به طور تقریبی برآورد کرد. بودجه بندی به ما کمک می‌کند، در بیش‌تر مواقع برای دخل‌وخرج با کمبود پس‌انداز مواجه نشویم.

12. کاربرد ریاضی در پزشکی

بسیاری از پیشرفت‌های پزشکی، تکنولوژی‌های تشخیص، آزمایشگاه‌ها و درمان بیماری‌ها که پزشکان هر روز از آن‌ها استفاده می‌کنند، حاصل تلاش دانشمندان، مهندسان و بزرگان نام‌آور هستند که به لطف ریاضی انجام شده است.

کاربرد ریاضیات در زندگی

از مهم‌ترین کاربرد ریاضی در علم پزشکی استفاده از آمار و احتمال برای تعیین میزان اثربخشی یک دارو، تاثیر روش درمانی روی بیمار و درصد امید به زندگی بیمار است.

فکر می‌کنید از دیگر کاربرد ریاضی در زندگی روزمره چه چیزهایی هستند که اگر ریاضیات نبود، زندگی‌مان مختل می‌شد؟ دیدگاه خود را در این باره با کاربران ما به اشتراک بگذارید. موفقیت و پیشرفت خود را در درس ریاضیات با خیال آسوده به تیم تخصصی کاراتدریس بسپارید. همچنین برای والدینی که به‌دنبال راهی برای تقویت ریاضی فرزندشان هستند، شرکت در کلاس‌های تقویتی ریاضی کاراتدریس از بهترین روش‌های مطمئن برای ارتقای سطح درسی دانش‌آموزان است.

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را در رابطه با متن بالا وارد کنید.