کاربرد ریاضی در زندگی روزمره برای همه روشن است و بیشتر افراد آن را پذیرفته‌اند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید محققان تاکنون اطلاعات زیادی درباره کاربرد ریاضی در بدن انسان کسب کرده‌اند. ریاضیات در همه جای دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد و دانستن آن به پیشرفت همه علوم کمک می‌کند. ما در ادامه این مطلب از کاراتدریس، دو مورد از کاربردهای ریاضی در بدن انسان را می‌گوییم. پیشنهاد می‌کنیم که این مقاله مختصر را از دست ندهید.

هموستازی و ارتباط آن با ریاضی

مارتی گلوبیتسکی، یکی از استادان برجسته علوم طبیعی و ریاضی در دانشگاه اوهایو است. این محقق برجسته می‌گوید، هموستاز یک پدیده بیولوژیکی است و سیستم‌های بیولوژیکی بدن بدون آن نمی‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند. او معتقد است با محاسبات عددی، می‌توان این پدیده را کشف کرد.

همچنین مارتی گلوبیتسکی می‌گوید با استفاده از محاسبات ریاضی این امکان وجود دارد که بتوان مکان انجام هموستاز و اشتباه‌های آن را اندازه‌گیری کرده و قبل از بروز مشکل، از آن پیشگیری کرد.

دانشمندان، تحقیقات زیادی روی دلایل بیولوژیکی نمایان شدن این پدیده انجام داده‌اند. آن‌ها در آخر به این نتیجه رسیدند که سیستم‌های خاصی در بدن وجود دارد که وظیفه کارکردن و زنده نگه‌ داشتن بدن را برعهده دارند. تاکنون نظریه‌های مختلفی درباره کاربرد ریاضی در بدن گفته شده، اما هنوز هیچ دانشمندی نتوانسته به‌طور قطعی دلیل ریاضیاتی برای هموستازی بیان کند.

هموستازی

محققان MBI و سایر موسسات که روی رابطه بین ریاضی و زیست‌شناسی تحقیق می‌کنند، نظریه‌های گوناگونی برای حفظ هموستازی در بدن بیان کرده‌اند. در نوار قلب نمودارهای مختلفی دیده می‌شود که می‌توان آن‌ها را به ریاضی مرتبط دانست و با یک مفهوم کلی می‌توان رابطه‌ای بین اجزا بدن یافت. افرادی که آشنایی سطحی با جبر یا هندسه داشته‌ باشند، به‌راحتی می‌توانند این نظریه را درک کنند.

گلوبیتسکی و دستیارش بست گفتند که تئوری نمودار می‌تواند به توضیح و پیش‌بینی تغییرات هموستاز کمک کند. آن‌ها می‌گویند این نظریه می‌تواند به پزشکان کمک زیادی کند تا بتوانند این پدیده را پیش‌بینی کنند.

محققان AAAS با بررسی نمودارهای متفاوت به این نتیجه رسیدند که دوپامین، هموستاز را کنترل می‌کند. همچنین آن‌ها متوجه شدند که نمودارهای مربوط به شرایط عمومی بدن، تاثیر زیادی روی پیش‎‌بینی روند هموستاز دارد. بست و گلوبیتسکی متوجه شدند که دوپامین و آنزیم‌های تجزیه‌کننده آن را می‌توان با فرمول‌های ریاضی روی نمودار نشان داد.

نوار قلب

با محاسبه تغییرات در خطوط، امکان محاسبه یا پیش‌بینی سطح دوپامین امکان‌پذیر می‌شود. این دانشمند بیان کرد که می‌توان نمودار و فرمول‌های این‌چنینی درباره دیگر اجزا بدن بیان کرد، البته باید مطالعات بیشتری انجام بگیرد.

خبر خوشحال‌کننده این‌ که، گلوبیتسکی درحال مطالعه روی دیگر اجزا بدن است و تاکنون به نتایج خوبی رسیده است. او معتقد است، هموستاز یک مثال و مصداق خوب و البته واقعی برای فهمیدن کاربرد ریاضی در بدن انسان است و اگر بتوان این علم را به آن ارتباط داد، درمان بیماری‌های مختلف بسیار آسان‌تر خواهد شد.

تقارن، یکی از کاربردهای ریاضی در بدن

هر بخشی از بدن را که ببینید، تقارن در آن وجود دارد. تعداد انگشتان دست، پا، اجزا صورت و… همه به‌صورت قرینه طراحی شده‌اند و می‌توان این را یک شگفتی دانست. تقارن یکی از موضوعات اصلی هندسه و ریاضی است و بسیاری از ریاضی‌دان‌ها رو آن تحقیق می‌کنند.

قبل از این که انسان به مفهوم تقارن دست پیدا کند، این مسئله برای همه مشهود بوده و حتی انسان‌های اولیه هم بدنی متقارن داشته‌اند.

تقارن در بدن انسان فقط محدود به ظاهر نمی‌شود و در اجزای داخلی بدن هم این مورد به وفوور قابل مشاهده است. اگر آناتومی بدن انسان را ببیندی، متوجه می‌شوید که استخوان‌ها با چه نظم باور نکردی کنارهم قرار گرفته‌اند.

شاید همین موضوع باعث شده که اجزای بدن، متقارن باشند. حتی در کروموزوم‌ها هم می‌توانید تقارن را به خوبی مشاهده کنید.

تقارن در بدن

بدون شک کاربرد ریاضی در بدن انسان بسیار زیاد است، طبق آخرین تحقیقات، مورد خیلی زیادی از کارکرد ریاضی در بدن به اثبات رسیده است. تناسب ابعاد مختلف بدن، سرعت حرکت بدن، نظم کارکرد اندام مختلف، زمان‌بندی فعالیت‌های مختلف بدن که با نام ساعت بدن شناخته می‌شود و… همه‌وهمه تنها بخشی از مصداق وجود ریاضی در بدن است. اگر اطلاعی درباره دیگر کاربردهای ریاضی در بدن می‌دانید با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را در رابطه با متن بالا وارد کنید.