هزینه آموزش ریاضی در کشورهای مختلف چقدر است؟ | کاراتدریس

تحصیل یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین بخش‌های زندگی است که درصورت عدم پرداختن به آن، فرد تقریبا از امتیازهای زیادی دور می‌ماند. شاید  همین مسئله نیز دلیل اصلی اهمیت آموزش از بدو تولد فرزند در خانوده است. برای خانواده‌ها چالش تحصیل بهتر و مفیدتر همیشه یکی از دغدغه‌های ذهنی اصلی بوده است. اهمیت این موضوع تا آنجا پیش می‌رود که خیلی از والدین به فکر مهاجرت و تحصیل فرزندشان در خارج از کشور می‌افتند. در این مطلب از گروه آموزشی کاراتدریس سعی کرده‌ایم اصلی‌ترین چالش تحصیل خارج از کشور یعنی هزینه تحصیل را بررسی کنیم. پس با مقایسه هزینه آموزش ریاضی در ایران و دیگر کشورها همراه باشید.

انواع آموزش در کشورهای مختلف

با تغییر شیوه‌های زندگی افراد و تفاوت‌های به‌ وجود آمده در اولویت‌های آن‌ها به تدریج روش‌های جدیدی برای آموزش ابداع شد. آموزش خصوصی، آموزش عمومی، آموزش حضوری یا غیرحضوری، آموزش عملی و… تنها چند نمونه از انواع و شیوه‌های آموزش هستند.

بنابراین به لطف این آموزش‌ها افرادی نمی‌توانند یا نباید راه بروند، گروهی که آموزش خصوصی را ترجیح می‌دهند، آن‌هایی که آموزش حضوری و عمومی را دوست دارند و… همه‌وهمه می‌توانند شیوه دلخواه خودشان را برای آموزش و یادگیری انتخاب کنند.

حالا دیگر فرقی نمی‌کند چه طور فردی باشید،هرجای دنیا که باشید و با هر ذائقه آموزشی، می‌توانید یکی از روش‌های آموزش را انتخاب و از تحصیلات موردنظرتان بهره‌مند شوید.

هزینه آموزش ریاضی

1. آموزش در مراکز دولتی و عمومی

آموزش عمومی یا دولتی سبکی از آموزش نوین است که با محوریت مدرسه شروع می‌شود. از زمانی که ساخت مدارس در دنیا شروع شد، این سبک آموزش نیز بین کشورهای مختلف رواج یافت و تقریبا از همان اول به عنوان وظیفه‌ای از طرف دولت برای مردم قلمداد شد.

یعنی همه دولت‌های دنیا به طور کلی وظیفه دارند آموزش عمومی را برای مردم فراهم کنند. البته این نوع تحصیل ویژگی‌هایی هم دارد که در بعضی مواقع مشکل‌ساز است.

قدرت دولت یعنی قدرت نظام آموزشی و آن‌ چیزی که به کودکان آموزش می‌دهند، گاهی می‌تواند سمی باشد که از طرف دولت به‌ عنوان شیرینی یاد می‌شود. پس در این نظام آموزشی که از سال‌های تحصیلی و مقاطع پایه و اولیه تحصیل تا قبل از تحصیلات آکادمیک ادامه دارد، دانش آموز قواعد اصلی زندگی و دروس پایه را آموزش می‌بیند.  

آموزش عمومی دنیا

– هزینه آموزش عمومی ریاضی دنیا

چه در مراکز آموزشی خصوصی و چه در مدرسه‌ای که به‌صورت عمومی فعالیت داشته باشد، ریاضی یکی از دروس اصلی محسوب می‌شود. درس ریاضی از اصلی‌ترین دروس آموزش پایه است که درصورت نبود آن پای آموزش می‌لنگد. آموزش عمومی در مدارس کشورهای مختلف معمولا رایگان است.

به همین دلیل اغلب اوقات برای آموزش عمومی و دولتی مجبور به پرداخت هزینه خاصی نیستید. البته گاهی هم هزینه‌هایی برای این مورد وجود دارد که چندان گزاف نیست.

2. آموزش در مراکز خصوصی

نوع دیگری از آموزش، به عنوان آموزش خصوصی شناخته می‌شود. برای ایرانی‌ها این مدارس با نام غیر انتفاعی یا مدارس خصوصی شناخته می‌شود. به طور کلی این نوع از آموزش هزینه بسیار بیشتر و همچنین کیفیت بالاتری نسبت به آموزش عمومی دارد.

مقایسه هزینه آموزش ریاضی را در این سبک با مدارس ترکیه شروع می‌کنیم:

– هزینه تحصیل در مدارس عمومی و خصوصی ترکیه

ترکیه یکی از کشورهای همسایه ایران است که اتفاقا تعداد بسیار زیادی از ایرانی‌ها در آن‌ مقیم بوده و زندگی می‌کنند. این کشور مدارس غیرانتفاعی یا خصوصی زیادی دارد که سیستم ثبت‌نام در آن‌ها به مدارس غیر انتفاعی ایران شباهت دارد. به عبارت دیگر شیوه‌های ورود مثل آزمون ورودی مدرسه از جمله شباهت‌های این مدارس به مدرسه‌های خصوصی ایرانی است.

هزینه این مدارس بسته به امکانات انتخاب شده مثل سرویس، امکانات و خدمات رفاهی، سطح علمی و… متفاوت است، اما به‌‌ صورت معمول سالانه 1500 لیر تخمین زده می‌شود.

هزینه آموزش ریاضی

– هزینه تحصیل در مدارس خصوصی آمریکا

آمریکا کشوری است که کیفیت در آن معنا پیدا می‌کند. این کشور در مدارس خصوصی خود پیشتازتر از مدارس دولتی عمل کرده و همین مسئله رغبت دانش‌آموزان به ثبت‌نام در آن‌ها را افزایش می‌دهد. البته به دلیل قوانین کارآمد و دبیران کاربلد حرفه‌ای که در این مدارس فعالیت دارند، هزینه آموزش و تحصیل در مدارس خصوصی آمریکا بسیار زیاد است.

میانگین شهریه مدارس ابتدایی در پنج ایالت نیویورک، نیوهمپشایر کنتیکت، ماساچوست و ویرجینیا چیزی حدود  600 تا 700 هزار دلار است که حتی برای خانواده‌هایی با درآمد بالا، قیمت بسیار زیادی به‌ حساب می‌آید. این قیمت برای مدارس دبیرستان همین ایالت‌ها به چیزی حدود 400 هزار دلار هم می‌رسد.

– هزینه تحصیل در مدارس خصوصی کانادا

مدارس دولتی کانادا معمولا برای افرادی که شناسنامه و اقامت قانونی این کشور را دارند، رایگان است، اما برای خارجی‌ها چنین شرایطی نیست. خارجی‌ها یا همان افرادی که متولد خاک کانادا نیستند، برای مدارس دولتی نیز باید هزینه‌ بپردازند.

با مقایسه هزینه آموزش ریاضی که داشتیم، متوجه شدیم مدارس دولتی این کشور سالانه 10 تا 14 هزار دلار کانادا و مدارس خصوصی آن چیزی حدود 40 هزار دلار کانادا هزینه دارند. طبیعی است که هرچه کیفیت خدمات آموزشی و امکانات رفاهی مدرسه بیشتر باشد، هزینه تحصیل در آن هم بیشتر خواهد بود.

هزینه مدارس عمومی در کانادا

– هزینه آموزش ریاضی در استرالیا

وضعیت تحصیل و فعالیت مدارس در استرالیا شرایط متفاوتی دارد. در این کشور مدارس کاتولیک، مدارس خصوصی و دولتی هزینه‌های جداگانه‌ای اعلام کرده و شهریه‌های خاص خودشان را دریافت می‌کنند.

در سال 2021 طبق آنچه گفته شده، برای مدارس دولتی حدود 50 هزار دلار، مدارس خصوصی 500 هزار دلار و مدارس کاتولیک هم مبلغی در حدود 200 هزار دلار شهریه گرفته می‌شود.

هزینه تحصیل ریاضی در استرالیا

3. آموزش فرد به فرد

نوع دیگر آموزش در کل دنیا تدریس خصوصی دانش‌آموز و دبیر است. در این شیوه آموزش، معلم‌هایی برای تدریس درس‌های اختصاصی استخدام می‌شوند. این دبیران موظف هستند با شرایط شما سازگار بوده و به تناسب وضعیت شما تدریس کنند.

در نظر داشته باشید در کشورهای مختلف هزینه این معلم‌ها فرق می‌کند. از جمله عواملی که روی قیمت تدریس خصوصی ریاضی اثر دارد، تجربه، تحصیلات، محل تحصیل، مدرک، درس موردنظر و… هستند. منظور از درس موردنظر این است که هزینه آموزش تدریس خصوصی دوازدهم با تدریس خصوصی ریاضی نهم متفاوت خواهد بود.

– هزینه آموزش ریاضی خصوصی دنیا

در آمریکا معلم‌هایی که تجربه و سابقه کاری بسیار خوبی دارند، ساعتی 150 تا 100 دلار و معلم کم‌تجربه ساده چیزی حدود 20 دلار برای هر ساعت تدریس دریافت می‌کند. این بازه قیمتی درباره استرالیا و کانادا نیز صدق می‌کند. البته طبیعتا به‌ نسبت ارزش دلار کشورها این اعداد برای ایران تغییر می‌کند.

در کشور ترکیه هزینه معلم خصوصی ریاضی متفاوت است و برای هر ساعت معلم‌های ساده چیزی حدود 20 لیر می‌گیرند. البته این قیمت برای معلمان با تجربه تا 100 لیر هم می‌رود که سطوح بالای درسی را تدریس می‌کنند.

هزینه آموزش خصوصی ریاضی

4. آموزش مجازی

همان‌طور که توضیح داده شد، بعد از گسترش دنیای مجازی خصوصا با افزایش شیوع کرونا در دنیا، آموزش مجازی رواج بسیار زیادی پیدا کرد. درست است که آموزش مجازی ویژگی‌های آموزش حضوری مثل تجربه‌های بی‌نظیر و ارتباط موثر معلم و شاگرد را ندارد، اما برنامه‌های کاربردی خوبی هم نوشته شده‌اند که کار معلم و دانش آموزان را به‌راحتی راه می‌اندازند.

– هزینه آموزش مجازی دنیا

نمی‌توان برای آموزش مجازی حدومرزی شناخت. این‌ که شما یک زبان بین‌المللی بلد باشید، کافی است تا با هر جای دنیا که می‌خواهید ارتباط بگیرید. آموزش مجازی ریاضی در اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های لپتاپ مثل اسکایپ یا در بدترین شرایط تماس ویدیویی واتساپ انجام می‌شود که مثل بیشتر سبک‌های دیگر آموزش عوامل موثر زیادی برای تعیین هزینه آن وجود دارد.

دامنه افزایش قیمت این کار از ساعتی 10 دلار شروع می‌شود و تا ساعتی 100 دلار هم افزایش دارد. در این بین شما می‌توانید کلاس‌های تدریس ریاضی خصوصی کاراتدریس را هم تجربه کنید. همان‌طور که می‌بینید با تفاوت ارزش پولی که دلار با ریال دارد، با برای کمترین حد قیمت در کشورهای خارجی به پول ایران باید تقریبا ساعتی 250 هزار تومان بپردازید.

این تفاوت قیمت‌ها باعث شده خیلی از ایرانی‌های مقیم کانادا، آمریکا، استرالیا و… هم برای تدریس خصوصی ریاضی به دبیران ساکن در ایران روی بیاورند و به لطف آموزش مجازی با هزینه‌های کمتر به یادگیری و تدریس خصوصی ریاضی مشغول باشند.

هزینه تحصیل ریاضی با معلم آنلاین

خودتان مقایسه هزینه آموزش ریاضی را انجام دهید

با این‌ که ایران هنوز از خیلی جهات توسعه و رفاه را تجربه نکرده است، اما می‌توان معلم‌های خوبی را در آن پیدا کرد که با کمترین قیمت بهترین تدریس ریاضی دنیا را انجام دهند. اگر خارج از کشور زندگی می‌کنید و قصد استخدام معلم خصوصی ریاضی آنلاین دارید، می‌بینید که شرایط قیمت به نفعتان است و چه بهتر که با گروه‌های مطمئن ایرانی کار کنید.

بنابراین پیشنهاد می‌کنیم از شرایط اقتصادی ایران به نفع خودتان استفاده کرده و با استفاده از خدمات گروه‌های آموزشی مقیم ایران، هر جای دنیا هم که هستید، هزینه‌های خود را تا حد امکان کاهش دهید.

دیدگاه‌ها

دیدگاه خود را در رابطه با متن بالا وارد کنید.

ورود به حساب کاربری

نمایش
هنوز ثبت نام نکرده اید؟! رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟!