Loading

از مدرسه دخترانه ابوریحان چه می دانید؟

مدرسه ابوریحان

انتخاب مدرسه مناسب به دلیل اهمیت بالا و تاثیرگذاری بر روی سرنوشت دانش آموزان همواره به عنوان یکی از دغدغه های والدین مطرح بوده تا خانواده ها بتوانند با انتخابی بهتر فرزند خود را در سن های حساس رشد و شکوفایی در فضایی مناسب پرورش دهند.

مدرسه پس از خانواده در رکن دوم تربیت قرار دارد که تاثیر به سزایی در شکل گیری شخصیت اجتماعی فرزندان دارد که این تاثیر گذاری در برخی دوران همچون دوران بلوغ بیشتر و با اهمیت تر می شود.

از سوی دیگر از آنجایی که دانش‌آموزان بیشتر اوقات زنده و فعال خود را در مدرسه می‌گذرانند، اگر مدرسه نتواند وظایف تربیتی و پرورشی خود را به خوبی اجرا کند می تواند یکی از دلایل انحراف فرزندان محسوب ‌شود زیرا بر اساس اعتقاد کارشناسان فعال در این حوزه تجارب دانش آموزان در مدرسه همراه با تجارب او در محیط خانوادگی شکل دهنده شخصیت آنها است.

علاوه بر تاثیر مدرسه در شکل گیری شخصیت دانش آموزان در دوران مختلف تحصیل، نوع رفتار اتخاذ شده از سوی این مراکز در زمینه دروس با نوجوانان می تواند در شکل گیری علاقه دانش آموزان به درس خواندن و در کنار آن استفاده از انگیزه های مختلف در افزایش کیفیت درس خواندن دانش آموزان موثر باشد.

باید به این نکته توجه داشته باشیم که مدارس همان گونه که در پرورش و شکوفایی استعداد دانش آموزان مهم ترین نقش را ایفا می کنند، در برقراری آرامش روانی، نشاط، سلامت روح و جسم آنان یا برعکس، افسردگی و گوشه گیری آنها نیز دخیل است.

به بیان دیگر مدرسه تنها محیطی برای آموزش به حساب نمی آید بلکه وظیفه اصلی این نهاد پرورش نسل جوان کشور و آماده سازی آنها برای ایام آتی کشور است.

مدرسه ابوریحان

این مهم سبب شکل گیری مدارس مختلف دولتی، غیردولتی، نمونه مردمی، سمپاد و … در پایه ها و مناطق مختلف شده تا خانواده ها با توجه به سطح نیاز و سلیقه خود انتخابی متناسب با شرایط داشته باشند.

مدرسه ابوریحان، مدرسه غیردولتی به نام در شمال شهر تهران است که در دو مقطع متوسطه دوره اول و متوسطه دوره دوم در حوزه دختران مشغول به ارائه خدمات است.

از آنجایی که این مدرسه در انتخاب دانش آموزان خود معیارهای سخت گیرانه و آزمون ورودی مدرسه ابوریحان مخصوص به خود در زمان ورود به متوسطه اول و دوم را دارد، به همین خاطر دانش آموزان پذیرفته شده از سطح علمی بالایی برخوردارند که این مسئله در کنار کادر علمی منتخب بستر آموزش مناسب در سطح بالایی را ایجاد کرده است.

همچنین شرایط مذکور سبب آن شده که در مقطع متوسطه دوم در کنار شرایط مناسب برای آموزش هر ساله سهم بالایی از رتبه های برتر کنکوری را از آن خود کند.

مدرسه ابوریحان

در بخش امکانات و کادر آموزشی در مدرسه ابوریحان، برخورداری از معلمان با تجربه و آموزش در سطح بالای علمی در کنار فراهم سازی شرایط مناسب تحصیلی از جمله نقاط قوت مدرسه ابوریحان به حساب می آید که سبب شده این مدرسه به عنوان یکی از مدارس مطرح در سطح شهر تهران به شمار آید.

علاوه بر ساعات آموزشی در طول ایام سال تحصیلی، در فصل تابستان نیز کلاس هایی از جمله زبان،هنر، رباتیک و ورزش در دوره متوسطه اول برگزار می شود تا ایام فراغت دانش آموزان را پربار سازد.

در کنار مسائل آموزشی در بخش فعالیت های فوق برنامه این مدرسه هر ساله شرکت کنندگانی در مسابقات خوارزمی و المپیادهایی در رشته های مختلف دارد.

در حوزه فعالیت ها و امکانات ورزشی، نظرات در خصوص اهمیت مدرسه به مقوله ورزش متفاوت است به صورتی که برخی دانش آموزان از بی توجهی مدرسه به ورزش ناراضی بوده و برخی دیگر سطح ورزش در مدرسه را مناسب می دانند.

فعالیت ها و امکانات تفریحی به عنوان یکی دیگر از معیارهای سنجش سطح مدرسه از سوی والدین در این مدرسه به اظهار برخی دانش آموزان در طول سال تحصیلی به ۱ اردو و تهیه پیتزا در یک یا دو نوبت از خارج از مدرسه محدود می شود.

در بخش امکانات رفاهی و خدماتی به گفته اکثر قریب به اتفاق دانش آموزان این مدرسه، امکانات و فضای فیزیکی مدرسه به نسبت قدیمی است.

در مواردی همچون رفتار و برخورد کادر مدرسه به عنوان یکی از ملاک های سنجش سطح فرهنگی در مدارس، بررسی نظر اولیا و دانش آموزان این مدرسه نشان می دهد برخی اولیا از رفتار نه چندان مناسب مسئولین این مدرسه با دانش آموزان و حتی اولیا گله مند بودند و این مسئله را نقطه ضعف مدرسه شمرده اند.

در خصوص قیاس شهریه مدرسه با امکانات و خدمات ارائه شده باید با توجه به استانداردهای مشخص و ثابتی در خصوص تمام مدارس صحبت کرد که از آنجایی که هم اکنون استاندارد ثابتی برای آن وجود ندارد نمی توان در این زمینه اظهار نظر کلی کرد.

به سراغ دانش آموزان این مدرسه رفتیم تا از نظر آنها در این خصوص مدرسه ابوریحان مطلع شویم، در این میان نظر دانش آموزان در خصوص این مدرسه متفاوت بود؛ به طور مثال:

وحیده دانش آموز پایه دهم این مدرسه معتقده که حضور معلمان باتجربه باعث شده که دانش آموزان خوبی پرورش داده شود ولی از سویی اگر فردی درس نخواند نمی تواند در این شرایط تحمل کند.

به گفته وحیده در اردیبهشت ماه به ویژه در نیمه دوم آن هر روز امتحان یا پرس و پاسخ بوده که این مسئله سبب شکل گیری رقابت میان دانش آموزان می شود.

مدرسه ابوریحان

مریم از دانش آموزان پایه هفتم این مدرسه در توضیح خصوصیت مدرسه شان می گوید: ابوریحان مدرسه خوب با دانش آموزان خوبی است که یکی از بهترین ویژگی های آن دانش آموزان سالم در کنار خانواده هایی با فرهنگ بالا هستند که به حاشیه نمی روند و تمام حاشیه های موجود در زمینه این مدرسه را بی پایه و اساس خواند.

مینا از دانش آموزان این مدرسه در توضیح شرایط این مدرسه می گوید که برای شرکت در این مدرسه در دوره متوسطه اول باید از پایه هفتم حضور داشته باشی زیرا من که از کلاس هشتم وارد این مدرسه شدم بارها با جملات این چنینی معلم ها که این نکته، این درس در سال گذشته توضیح داده شده مواجه می شوم که من از آنها بی اطلاع هستم.

محیا از دانش آموزان سال های گذشته مدرسه پس از تحصیل به مدت ۴ سال در این مرکز آموزشی، در توضیح شرایط این مدرسه می گوید: نکته قابل توجه در خصوص دانش آموزان این مدرسه این است که بشتر آنها معلم خصوصی در منزل دارند و علاوه بر آموزش در داخل مدرسه در منزل نیز آموزش مجدد می بینند.

در ادامه نظر یکی دیگر از دانش آموزان این مدرسه را جویا شدیم که به گفته این فرد حیاط مدرسه زیبا است اما از نقاط ضعف آن به روز نبود فضای فیزیکی مدرسه است که نیاز به رسیدگی دارد، به طور مثال فعالیت سایت باید بیشتر باشد و از وسایل سرمایشی و گرمایشی با کیفیت بهتری استفاده شود.

علاوه بر نظرهای بالا یکی از دانش آموزان این مدرسه معتقد است که اگر بخواهیم منطقی قضاوت کنیم خود دانش آموزان هستند که تمام تلاش خود را می کنند و از پوست و گوشت خود مایه می گذارند.

مهسا نیز از دیگر دانش آموزان این مدرسه که از پایه دهم در این مدرسه محصل شده در توضیح شرایط این مدرسه می گوید به نظرم باید برنامه ریزی مدرسه بهبود یابد، این فرد همچنین در توضیح شهریه مدرسه در مقایسه با مدارس دیگر گفت: شهریه مدرسه در مقایسه با مدارس هم تراز خود کمتر است.

جمعیت محصل در این مدرسه نیز از دیگر نکات مهم ابوریحان است که از زبان دانش آموزان مطرح شد که این مورد به میزان ورودی های هر ساله این مدرسه مرتبط است و طبیعتا افزایش دانش آموزان می تواند بر روی بازدهی آموزشی تاثیر مستقیم بگذارد.

زهرا یکی دیگر از دانش آموزان این مدرسه در توضیح بیشتر می گوید در خصوص مدرسه ابوریحان نباید به شایعات توجه کرد، این مدرسه در سطح بالای علمی قرار دارد اما از سوی دیگر کادر مدرسه در سطح متوسط هستند.

مدرسه کلاس ورزش دارد و اگر هوا بارانی نباشد در هفته یک ساعت و نیم کلاس داریم. برای حضور در این مدرسه بچه ها باید با خودشان روراست باشند و اگر فقط قصد و نیت درس خواندن دارند و می توانند از تفریحات خود بگذرند در این مدرسه حضور یابند.

به طور کلی من برای دوران متوسطه اول این مدرسه را پیشنهاد نمی کنم اما برای دوران متوسطه دوم انتخاب خوبی است.

مدرسه ابوریحان

آنچه مشخص است، نقطه مشترک صحبت تمامی دانش آموزان برخورد با افرادی است که از درس خواندن طفره می روند و برای حضور و ادامه تحصیل در این مدرسه دانش آموزان باید از اراده و پشتکار قوی در کنار علاقه به درس خواندن بهره مند باشند.

طبق بررسی های صورت گرفته رشته تجربی در متوسطه دوم این مدرسه بیشتر از رشته ریاضی مورد توجه قرار گرفته که این مسئله تاثیر خود را بر روی نتایج کنکور نیز نشان داده است.

بدون شک علمکرد مدرسه در طی سالیان متوالی مورد افت و خیز قرار گرفته، اما در مجموع میانگین عملکردی قابل قبولی از خود به نمایش گذاشته و توانسته رضایت خاطر دانش آموزان و خانواده های متعددی را جلب کند. گفتنی است، این مدرسه در خیابان شریعتی، سه راه قیطریه، کوچه حسینی، بن بست ابوریحان پلاک ۴۵ واقع شده است که برای ارتباط بیشتر با این مدرسه می توانید با شماره تلفن ۲۲۲۰۱۸۱۷ تماس حاصل فرمایید.

اشتراک گذاری:

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

    دسته‌ها

    شبکه های اجتماعی