Loading

لیست مدارس تیزهوشان ایران + شرایط قبولی در مدارس تیزهوشان ایران

لیست مدارس تیزهوشان ایران + شرایط قبولی در مدارس تیزهوشان ایران

مدارس تیزهوشان ایران که به عنوان مدارس استعدادهای درخشان نیز شناخته می شوند برای امور تحصیلی مربوط به دانش آموزانی که مستعد هستند و یا از بهره هوشی بالایی برخودارند دایر شده اند. لیست این مدارس در شهرهای مختلف متفاوت بوده و در مقاطع تحصیلی به دو صورت راهنمایی و دبیرستان فعالیت می کنند. هدف از تاسیس این مدارس امکان پرورش مناسب دانش آموزانی است که دارای بهره هوش بالایی در یادگیری و کسب مهارت ها به شیوه ای صحیح می باشند تا بتوان از استعداد آنها در زمینه های مختلف علمی و پژوهشی در آینده بهره مند شد.

 • امکان استفاده از مدارس تیزهوشان ایران برای دانش آموزان
 • رویکردهای متفاوت در زمینه مدارس تیزهوشان
 • برنامه های آموزشی مدارس تیزهوشان ایران
 • ویژگی های متمایز کننده مدارس تیزهوشان
 • محاسن و خصوصیات مطلوب مدارس تیزهوشان ایران
 • نکات مورد توجه برای ثبت نام در مدارس تیزهوشان ایران
 • شرایط قبولی در مدارس تیزهوشان ایران
 • لیست برخی از مدارس تیزهوشان ایران در تهران
 • موارد مورد توجه در مورد آموزش و پرورش مدارس تیزهوشان
 • لیست مدارس تیزهوشان ایران در شهرهای بزرگ  

در واقع برای راه یابی به این مدارس نیاز است که آزمون ورودی به صورت سمپاد برگزار شده و دانش آموزان باید در این آزمون ورودی موفق به کسب امتیاز یا نمره مورد نظر در دروس مربوطه شوند تا بتوانند ادامه تحصیل خود را در مدارس تیزهوشان صورت داده و به نتیجه دلخواه برسند. اغلب در مدارس تیزهوشان ایران در مقاطع مختلف تحصیلی شاهد انتخاب و ارزیابی دانش آموزان بر مبنای آگاهی کافی آنها از دانش ریاضیات و علوم پایه هستیم. البته دروس دیگر نیز اهمیت خاص خود را دارند و باید برای شرکت در آزمون اطلاعات کافی در مورد دروس عمومی توسط دانش آموز کسب شود.

مدارس تیزهوشان در شهرهای بزرگ در نواحی مختلف جغرافیایی دایر شده اند تا دانش آموزان به سهولت بتوانند از امکانات موجود بهره مند شوند و رفت و آمد برای آنها ساده باشد. در واقع مدافعانی که بر آموزش تیزهوشان به صورت جداگانه از دانش آموزان معمولی اعتقاد دارند بر این باور هستند که کودکان و دانش آموزان تیز هوش و یا به عبارتی نابغه از لحاظ قدرت درک و از نظر فکری در سطح بالایی هستند. به گونه ای که این حد از ادراک قابل تصور نیست و نمی توان در مدارس معمولی از این سطح ذهنی به نحو احسنت استفاده کرد. از این رو می توان با استفاده از این ویژگی در مورد این دانش آموزان، آموزش های مناسبی را در مقاطع مختلف به بهترین شکل ممکن برای آنها فراهم کرد.

امکان استفاده از مدارس تیزهوشان ایران برای دانش آموزان

در واقع می توان گفت جهت آموزش تیزهوشان امکان سرعت بخشی به تعلیمات و آموزش های موجود وجود دارد از این رو مدارس تیزهوشان ایران نیز سعی دارند که این هدف را تحقق بخشیده و در ارائه خدمات مربوط آموزشی به بهترین شیوه ممکن عمل کنند. در واقع زمانی که آموزش های تیزهوشان به اندازه کافی و در نهایت دقت و سرعت انجام شود امکان بهره مندی دانش آموزان تیز هوش از امتیازات بالای تحصیلی به شکلی صحیح و مناسب فراهم می شود. در نهایت تعیین سطوح پیشرفته ای که برای آموزش در نظر گرفته شده است و دوره های بین المللی که متناسب با این زمینه برگزار می گردد افراد را قادر می سازد تا در زمینه تحصیلی و مقطع تعیین شده به بالاترین حد ممکن رسیده و غنی از اطلاعات باشند. محتوای آموزشی موجود در طیف گسترده ای برای این دانش آموزان فراهم می شود و رویکرد تحصیلی را با چشم اندازی متفاوت برای آنها فراهم می کند.

شرایط قبولی در مدارس تیزهوشان ایران

در زمینه تحصیل دانش آموزانی که در مدارس تیزهوشان ایران در حال تعلیم هستند با رویکردهای آموزشی صحیح و متنوعی همراه می باشد. به اعتقاد بنیان گذاران و طرفداران این سیستم آموزشی، تکنیک های مناسبی که در نظر گرفته شده است و برای آنها برنامه ریزی های خاصی به عمل آمده برای تیزهوشان مناسب است و به نفع آنها در جهت یادگیری بیشتر و بهتر خواهد بود. در نتیجه دانش آموزان می توانند مهارت های خود را در زمینه های درسی در دروس مختلف از جمله دروس ریاضی و درس های علوم پایه قوی کنند. تیزهوشان به هر دلیل در کلاس های عادی ممکن است چالشی جهت ارائه مطالب و همین طور دست و پنجه نرم کردن مطالب موجود با سایر دانش آموزان نداشته باشند از این رو امکان ایجاد مواردی از این قبیل در مدارس تیزهوشان برای آنها فراهم شده است. در مدارس تیزهوشان امکان رقابت و چالش بهینه می باشد و فرصت های پیش روی دانش آموزان به وضوح قابل مشاهده می باشد.

با ایجاد یک محیط آموزشی که از هر حیث متفاوت می باشد برای گروه های سنی مختلف از دانش آموزان، تطابق در سبک های آموزشی مورد توجه قرار گرفته است. در این تطبیق دانش آموزان می توانند تعادل مناسبی با سایر دانش آموزان هم رده خود داشته باشند. در یک سطح هوشی بالاتر و یا به عبارتی در مورد تیزهوشان تطبیق سبک های آموزشی بر عهده آموزگاران نیز می باشد.

رویکردهای متفاوت در زمینه مدارس تیزهوشان

یکی از مواردی که منتقدان در مورد تفکیک مدارس معمولی از تیزهوشان دارند این است که این جداسازی ممکن است سبب شود که افزایش شکاف در بین دانش آموزان بیشتر شود و دانش آموزانی که بهره هوشی کمتری دارند سرخورده شده و یا اعتماد به نفس خود را از دست بدهند. در این جداسازی امکان حذف شدن رهبر و الگو نیز به وجود می آید از این رو ممکن است این امر یک چالش بزرگ از نظر منتقدان به این مدارس باشد. به هر ترتیب مدارس تیزهوشان ایران برای دخترها و پسرها دایر بوده و همه ساله طی آزمون های متعددی پذیرای دانش آموزان تیزهوش هستند. رویکردهای جدید و متفاوتی در کشورهای مختلف از نظر آموزش در مورد تیزهوشان وجود دارد. برخی از کشورها تن به جداسازی دانش آموزان تیزهوش و معمولی نداده اند و بر این باور هستند که بهتر است این دانش آموزان با هر بهره هوشی در کنار یکدیگر و به صورت یکسان آموزش های لازم را ببینند. وجود سیستم های متنوع آموزشی و برنامه های متعددی که برای تعلیم و آموزش تیزهوشان وجود دارد در کشورهای مختلف با تنوع بالایی همراه می باشد. در واقع هدف از اجرای طرح های متفاوت در زمینه آموزش در برخی از کشورها تامین نیازهای مربوط به محققان و پژوهشگران می باشد. تمرکز و تاکید بر رفع نیازهای آموزشی تیزهوشان سبب می شود که پژوهش و توسعه به بهینه ترین شکل ممکن به وجود آید.

برنامه های آموزشی مدارس تیزهوشان ایران

برنامه های آموزشی مدارس تیزهوشان ایران

برنامه های آموزشی در مدارس تیزهوشان ایران به صورت مدون ارائه می شود تا دانش آموزان بتوانند در همه حوزه ها مهارت های کافی را کسب کنند. با تلاش در ارائه خدمات متنوع آموزشی، تشخیص احتمالی استعدادها در زمینه های مختلف علمی بیشتر می شود و اولویت ها برای هر دانش آموز برای دریافت بهترین آموزش ها مشخص خواهد شد. برنامه های آموزشی و استراتژی های مختلفی در هر یک از این مدارس به چشم می خورد تا رویکردهای موجود به نحو مناسبی تحقق پیدا کند.

والدین می توانند قبل از ثبت نام فرزندان خود با آگاهی کامل از این جزئیات، بهترین مدارس را برای تحصیل فرزند خود انتخاب کنند. در واقع برای شناخت استعدادهای برتر و دانش آموزانی با رده هوشی بالاتر دوره های آزمون مربوط به تیزهوشان در دو پایه برگزار می شوند. این دو پایه که از ششم به هفتم و از نهم به دهم برگزار می گردد به صورت هماهنگ کشوری آزمون های خود را برقرار کرده و جهت ورود به مدارش تیزهوشان در سراسر کشور هماهنگ می باشد.

یکی از موارد مهمی که برای ورود به مدارس تیزهوشان ایران وجود دارد کسب امتیاز مورد قبول برای این مدارس می باشد. برای موفقیت و کسب نمرات برتر می توان آموزش های لازم را در زمینه های دروس ارائه شده به بهترین شیوه ممکن کسب کرد. داوطلبان برای ورود به مدارس تیزهوشان ایران لازم است که اطلاعات کافی را برای دروس آزمون در مقاطع مختلف تحصیلی به شکلی دقیق کسب کنند. در مدارس تیزهوشان سعی در توجه به جنبه های آموزشی به صورت متنوع می باشد. این آموزش ها زمینه های مختلفی مانند پژوهش و ورزش و کارهای گروهی را نیز شامل می شود.

ویژگی های متمایز کننده مدارس تیزهوشان

مدارس تیزهوشان ایران همان طور که از نامشان پیداست سطح برنامه های آموزشی بالاتر از سطوح مدارس معمولی در درس های مختلف و کتب کمک آموزشی دارند اما ساعات درسی در نظر گرفته شده برای آنها همانند مدارس دیگر می باشد. در مدارس تیزهوشان ایران در کنار همه آموزش هایی که وجود دارد کتاب های مکمل برای دروس مختلف مانند ریاضیات و ادبیات و دروس دیگر نیز در نظر گرفته شده است.

با وجود این کتاب ها بهترین موارد آموزشی و تعلیم های رایج برای دانش آموز فراهم می گردد. برای دانش آموزانی که در سطح تیزهوشان درس می خوانند به صورت کشوری دو آزمون برگزار می شود تا میزان پیشرفت تحصیلی آنها مورد بررسی قرار بگیرد. در لیست مدارس تیزهوشان ایران مشاهده می شود که کادر آموزشی و هیمن طور کادر اداری گزینش شده هستند.

این مدارس مجهز به امکاناتی هستند که به طور ویژه برای یادگیری بیشتر و بهتر دانش آموزان در نظر گرفته شده است. تجهیزات موجود به گونه ای طراحی شده اند که در بالا بردن مهارت ها و استعدادها همین طور پرورش خلاقیت دانش آموزان موثر باشند. در مدارس تیزهوشان ایران امکان اتلاف وقت به کمترین اندازه ممکن رسیده و شاهد بهره مندی از زمان موجود به بهترین شکل ممکن برای یادگیری دانش آموزان در این نوع مدارس در مقاطع مختلف تحصیلی هستیم.

محاسن و خصوصیات مطلوب مدارس تیزهوشان ایران

برنامه های آموزشی مدون و انواع برنامه های پرورشی در نظر گرفته شده برای مدارس تیزهوشان به گونه ای است که موجب می شود دانش آموزان از همه توانایی های ذهنی خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنند.

در واقع با تحصیل در این گونه مدارس اتلاف وقت و همین طور ساعات بیکاری برای دانش آموزان به حداقل میزان ممکن می رسد. استفاده از زمان موجود سبب یادگیری بیشتر مطالب و تنوع در یادگیری خواهد شد.

با تحصیل در مدارس تیزهوشان ایران دانش آموز می تواند از همه استعدادها و خلاقیت های ذهنی خود استفاده کرده و آنها را به بهترین شکل ممکن تجلی دهد.

در حقیقت در مدارس تیزهوشان توجه و تاکید ویژه ای بر وضعیت دانش آموزان از نظر ذهنی و تحصیلی می شود. این توجه را می توان در مورد مواردی از قبیل عوامل عاطفی و اجتماعی نیز برای این دانش آموزان مشاهده کرد.

در مدارس تیزهوشان ایران یکی از موارد مهمی که جلب توجه می کند این است که انگیزه دانش آموزان تیزهوش برای این که به رقابت با بقیه همکلاسی های خود بپردازند بیشتر از مدارس معمولی می باشد. از این رو برای والدینی که به این امر اهمیت می دهند انتخاب این نوع مدارس جهت تحصیل فرزندان خود بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.

محاسن و خصوصیات مطلوب مدارس تیزهوشان ایران

البته مدارس تیزهوشان در کنار مزایا و محاسن متعددی که دارد ممکن است معایبی نیز داشته باشد از جمله این که ممکن است دانش آموزان در حال تحصیل در این نوع مدارس به دلیل جداسازی از دانش آموزان معمولی، دچار غرور کاذب شوند. توقع و انتظارات از این دانش آموزان طبیعتا بیشتر می باشد و ممکن است این دانش آموزان از مسائل اجتماعی به شکل مناسب دور بمانند. لذا باید توجه کرد که دانش آموزان در حال تحصیل در مدارس تیزهوشان به بهترین شکل ممکن روابط اجتماعی و عاطفی خود را حفظ کنند تا در آینده دچار مشکل نشوند.

یکی از معایب آزمون های ورودی و قبولی در آزمون های مدارس تیزهوشان این است که ممکن است تخصیص دانش آموز در مدارس تیزهوشان اشتباه باشد. در مواردی اشتباه در جداسازی دانش آموز تیزهوش نیز وجود دارد از این رو ممکن است دانش آموز پس از ورود به این مدارس دچار مشکلاتی به لحاظ درسی و یا روحی شود. گاهی نیز ممکن است دانش آموز تیزهوش به دلایل متعددی شناسایی نشود. این عوامل می توانند از معایب مدارس تیزهوشان قلمداد شوند لذا باید در این مورد توجه کافی را مبذول داشت.

نکات مورد توجه برای ثبت نام در مدارس تیزهوشان ایران

برای این که بهترین نتیجه از ثبت نام دانش آموزان در این مدارس به عمل آید لازم است که والدین به موارد مهمی برای اصرار بر ادامه تحصیل فرزندان خود در این نوع مدارس داشته باشند.

دانش آموزانی که دارای استرس زیادی هستند و در هنگام برخورد با مسائل به شدت مضطرب می شوند و نمی توانند در کمال خونسردی مسائل مربوطه را حل کنند برای ثبت نام و درس خواندن در مدارس تیزهوشان ایران مناسب نیستند.

والدین باید خصوصیات و همین طور استعداد فرزند خود را به صورت واقع گرایانه در نظر بگیرند سپس اقدامات لازم را برای حضور فرزندان خود در این مدارس انجام دهند. دانش آموزی که تکالیف خود را در مواقع معمولی و برای دوروس ساده و معمولی، به موقع و سر وقت انجام نمی دهد نمی تواند تکالیف اضافه ای را که با استفاده از کتاب های مکمل در این مدارس آموزش داده می شود انجام دهد از این جهت ممکن است دانش آموز دچار نگرانی و سرخوردگی شود. پس باید با توجه به روحیات دانش آموز اقدامات لازم برای نام نویسی و آمادگی در این مدارس صورت بگیرد.

البته اگر فرزند شما دارای روحیه ای باشد که بسیار خونسرد است و اهمیت زیادی به سر وقت انجام شدن تکالیف خود نمی دهد نیز برای تحصیل در مدارس تیزهوشان مناسب نیست و باید تمهیدات لازم در این زمینه اندیشیده شود.

شرایط قبولی در مدارس تیزهوشان ایران

شرایط قبولی در مدارس تیزهوشان ایران

برای این که دانش آموز بتواند امتیاز لازم را برای قبولی در آزمون های تیزهوشان را که به صورت کشوری در مقاطع مختلف برگزار می شود با موفقیت طی کند لازم است مواردی را در این زمینه مورد توجه قرار بدهد. در صورتی که این مهارت را ندارید شما نیاز به تدریس خصوصی تیزهوشان دارید

برای شرکت و قبولی در این آزمون ها در هر مقطع نیاز است که فرد آشنایی کافی با این آزمون ها داشته باشد و به اندازه کافی در درس های خود مهارت لازم را کسب نماید.

اعتماد بنفس داشتن بسیار مهم است از این رو به والدین توصیه می شود که در تقویت اعتماد بنفس و یادآوری توانایی های فرزند خود نقشی موثر ایفا کنند و به او یادآوری کنند که او نیز می تواند در این آزمون ها موفق شود اگر به اندازه کافی مطالعه داشته باشد و به خود اطمینان کند.

بهتر است قبل از شرکت در آزمون های ورودی مدارس تیزهوشان و کسب نمرات مورد نظر در این زمینه هدف تعیین شود. اگر هدفی به وضوح تعیین نشود و دانش آموز اشتیاق درونی برای ورود به این مدارس نداشته باشد و تنها با اصرار دیگران پذیرفته شود نمی تواند موفقیت های لازم و کافی را در حین تحصیل کسب کند.

مدارس تیزهوشان برای دانش آموزانی که تلاشگر هستند و زود خسته نمی شوند بسیار مناسب است. این دانش آموزان با اهتمام ورزیدن برای یادگیری بیشتر و بهتر در جهت موفقیت می توانند به درجات بالایی از یادگیری برسند.

کسب موفقیت در آزمون های مدارس تیزهوشان ایران

برای موفقیت در آزمون های سراسری مدارس تیزهوشان ایران لازم است که دروس تخصصی مانند ریاضی و علوم به شکل اصولی و صحیح مطالعه شوند و توجه به آنها به طور ویژه صورت گیرد. البته در کنار این دروس باید به دروس عمومی هم توجه کرد و از مطالعه آنها غافل نشد. دروسی مانند فارسی و دینی نیز باید در کنار دروس تخصصی مطالعه شده و در نظر گرفته شوند. در حقیقت بهتر است که به همه دروس توجه شود و آنها را هماهنگ با یکدیگر مطالعه کنید تا بتوانید بهترین نمره و امتیاز را در آزمون های در نظر گرفته شده کسب نمایید.

یک برنامه ریزی درست و منظم می تواند یکی از شروط موفقیت در این آزمون ها باشد. به هر اندازه که برنامه ریزی برای خواندن دروس مختلف به صورت اصولی و هماهنگ باشد همه درس ها به شکل مناسبی پیش می روند و از یکی از دروس غافل نخواهید شد. در این صورت می توان نمره مناسب را در آزمون های مدارس تیزهوشان ایران بدون نگرانی کسب کرد. هدفمند کردن مطالعات می تواند یکی از فاکتورهای موفقیت برای دانش آموزانی باشد که قصد دارند در آزمون تیزهوشان شرکت کنند و در این مدارس ادامه تحصیل دهند. به هر میزان که ثبات در تصمیم گیری برای موفقیت در آزمون بیشتر باشد در نهایت احتمال پیروزی نیز بیشتر خواهد شد.

در کنار همه موارد ذکر شده و برنامه ریزی های دقیق می توان از اساتید و کلاس هایی که در این زمینه به شکل مناسب برگزار می شوند کمک گرفت. کلاس های خصوصی که برگزار کننده تدریس خصوصی برای دروس مختلف تخصصی و عمومی هستند از جمله موارد قابل ذکری است که می توانند در درک بهتر و یادگیری موثرتر دانش آموزان موثر باشند و نقش مناسبی در زمینه یادگیری بهتر ایفا کنند.

لیست برخی از مدارس تیزهوشان ایران در تهران

لیست مدارس تیزهوشان ایران را در شهر تهران به تفکیک مناطق جغرافیایی مختلف مشاهده می کنیم. این امر می توان سهولت در انتخاب مدارس را برای دانش آموزان و راهنمایی به جهت انتخاب مدارس را برای والدین آنها داشته باشد.

برخی از مدارس تیزهوشان تهران به عنوان یکی از شهرهای بزرگ ایران عبارتند از:

تیزهوشان دخترانه فرزانگان ۲، مدرسه تیزهوشان پسرانه علامه حلی ۳، تیزهوشان دخترانه فرزانگان ۵، تیزهوشان دخترانه فرزانگان ۷، تیزهوشان پسرانه علامه حلی ۴، تیزهوشان دخترانه فرزانگان ۳، تیزهوشان پسرانه علامه حلی ۸، تیزهوشان پسرانه علامه حلی ۲، تیزهوشان پسرانه علامه حلی ۱۰، تیزهوشان پسرانه علامه حلی ۵، تیزهوشان دخترانه فرزانگان، تیزهوشان پسرانه علامه حلی ۵، تیزهوشان دخترانه فرزانگان ۶ که هر کدام از این مدارس در مناطق مختلفی از تهران واقع شده اند. دانش آموزان می توانند با توجه به مناطق محل زندگی خود برای رفت و آمد بهتری یکی از این مدارس را جهت تحصیل انتخاب کنند.

لیست برخی از مدارس تیزهوشان ایران در تهران

البته در همه شهرهای بزرگ تعداد مدارس تیزهوشان به گونه ای در نظر گرفته شده است که دسترسی و رفت و آمد دانش آموزان به بهترین شیوه ممکن امکان پذیر باشد. دوره های متوسط عمومی و دوره اول برای هر یک از مدارس تیزهوشان به شکلی متمایز طبقه بندی شده است. کادر آموزشی این مدارس به گونه ای انتخاب شده اند که از نظر مهارت های آموزشی درجه یک باشند. لازم به ذکر است که مدارس تیزهوشان ایران به صورت تک بعدی و تنها در زمینه های خاص علمی فعالیت نمی کنند. پرورش های چند جانبه و چند بعدی در زمینه های مختلف درسی و فعالیت های گروهی در این مدارس به وضوح به چشم می خورد.

موارد مورد توجه در مورد آموزش و پرورش مدارس تیزهوشان

برای تنظیم دقیق و مناسب برنامه های مربوط به آموزش و پرورش تیزهوشان رعایت نکاتی ضروری به نظر می رسد. با رعایت نکات مصوب و مورد تایید در زمینه های مختلف پرورشی می توان دانش آموزانی با مهارت های بالا را پرورش داد. برنامه های ارائه شده برای آموزش و پرورش دانش آموزان تیزهوش باید به گونه ای برنامه ریزی شده باشد که متناسب با توانایی ها و رغبت آنها بوده و آنها را در بالاترین سطح ممکن، ترغیب به انجام این فعالیت ها نماید.

برنامه های درسی که برای آموزش در نظر گرفته می شوند باید تاکید همه جانبه ای برای فعالیت های ذهنی دانش آموزان تیزهوش داشته باشند. در واقع این تاکید در مورد کارکرد و تجزیه و تحلیل استوار است و بر عوامل مختلفی مانند نقد و ارزشیابی و تفکر نیز بنا شده است.

برای آموزش این دانش آموزان در مدارس تیزهوشان ایران توصیه می شود که دروسی که ارتباطی افقی با هم دارند به شکل قابل ارائه در یک روز برنامه ریزی شوند تا بتوان از کاربرد و ارتباط مناسب آنها با یکدیگر بهره مند شد. در نهایت این ارتباط برای دانش آموزان نیز به شکل تخصصی و حرفه ای شخص می گردد.

دروسی که می توانند خلاقیت و ابتکار را در دانش آموزان به شکلی مناسب و بهینه به وجود آورند و آنها را پرورش دهند مانند دروسی از قبیل هنر برای مطالعه در این مدارس تاکید می شود.

در مدارس تیزهوشان ایران سعی بر این است که تشخیص روابطی که بین دروس برقرار است برای دانش آموزان به مطلوب ترین شکل ممکن فراهم شود. در این صورت دامنه عملیات ذهنی که برای آنها به وجود می آید گسترده می باشد.

برنامه های مختلف مانند گردش های علمی و امکانات محیط زندگی دانش آموزان تیزهوش از ضروریات مورد توجه در این مدارس می باشد.

در برنامه ریزی هایی که برای دانش آموزان تیزهوش مورد توجه می باشد این است که از فیلم ها و اسلایدها استفاده شود و سمینارهای آموزشی نیز برگزار شوند تا دانش آموزان بتوانند در سطحی مناسب آموخته های علمی را مورد توجه قرار دهند.

در مدارس تیزهوشان لازم است که هماهنگی به شکل مناسب در برنامه ریزی های آموزشی با آموزشگاه های دانشگاهی فراهم شود و امکان استفاده از امکانات مورد نیاز برای آنها فراهم گردد.

معلمان در مدارس تیزهوشان ایران به شکل ضروری باید زمینه های مناسبی را برای دستیابی به مطالب علمی جدید و مواد آموزشی مطلوب داشته باشند.

ایجاد و تشکیل گروه های تحقیق دانش آموزی در این مدارس که دارای سرپرستان و معلمان باتجربه هستند می تواند در امر پیشرفت تحصیلی آنها به لحاظ علمی بسیار موثر واقع شود.

اگر کلاس های درسی در فضای آزاد برگزار شوند و موقعیت های مناسب برای یادگیری دانش آموزان فراهم گردد یادگیری دروسی که با علوم طبیعی مرتبط هستند بیشتر و بهتر خواهد بود.

با فراهم کردن مطلوب زمینه های آموزشی که مربوط به والدین می باشد شکوفایی استعدادها و خلاقیت دانش آموزان در مدارس تیزهوشان ایران هرچه بهتر شده و دستیابی به درجات علمی مطلوب تر محقق خواهد شد.

لیست مدارس تیزهوشان ایران در شهرهای بزرگ

هر شهری فراخور منطقه جغرافیایی و همین طور وسعتی که دارد دارای امکانات خاص و ویژه ای می باشد. در شهرهای بزرگ ایران نیز می توان مدارس تیزهوشان را به تفکیک مقاطع تحصیلی متفاوت مشاهده نمود. هر یک از این مدارس دارای خصوصیاتی متمایز کننده از مدارس معمولی می باشند. تحصیل در این مدارس سبب رشد و شکوفایی هر چه بهتر استعدادها و مهارت های دانش آموزانی می شود که از سطح ذهنی بالاتری نسبت به دانش آموزان معمولی قرار دارند. رتبه بندی های مختلفی برای این مدارس در نظر گرفته شده است که با توجه به کادر آموزشی و دروس مختلف متفاوت در نظر گرفته می شوند.

لیست مدارس تیزهوشان تبریز: مدرسه تیزهوشان پسرانه شهید فهمیده، تیزهوشان دخترانه الزهرا، تیزهوشان دخترانه فرزانگان، تیزهوشان پسرانه پروفسور هشترودی، تیزهوشان پسرانه علامه امینی، تیزهوشان دخترانه معراج، مدرسه تیزهوشان پسرانه کمال، تیزهوشان پسرانه قدس، تیزهوشان دخترانه طلعت، تیزهوشان پسرانه کریم مردانی آذر، تیزهوشان دخترانه سردار ملی. این مدارس تیزهوشان به تفکیک دوره های متوسط اول و عمومی وجود دارند و کلاس های خود را برای داوطلبان پذیرفته شده در آزمون های تیزهوشان که نمره قبولی کسب کرده اند برگزار می کنند.

لیست مدارس تیزهوشان مشهد: دبیرستان پسرانه تیزهوشان هاشمی نژاد، متوسطه دوره راهنمایی دخترانه تیزهوشان فرزانگان ۳. این مدارس تیزهوشان در مقاطع مختلف تحصیلی در مناطق متعددی از شهر مشهد واقع شده اند. برای دانش آموزان دختر و پسر به تفکیک، مدارس راهنمایی و متوسطه برگزار می شود.

لیست مدارس تیزهوشان اصفهان: مدارس تیزهوشان اصفهان در سطح شهر برای دوره های متوسطه اول و دوم به صورت دخترانه و پسرانه تاسیس شده اند. برخی از این مدارس عبارتند از تیزهوشان پسرانه اژه ای، تیزهوشان دخترانه فرزانگان امین که در خیابان های مختلف شهر واقع شده اند. در مدارس تیزهوشان ایران در نهایت تصمیم بر ارائه باکیفیت ترین موارد آموزشی می باشد. برخی از موافقان و مخالفان برای این نوع سیستم آموزشی و گزینش از طریق آزمون سمپاد مشکل دارند و توافق نظر ندارند. برخی از منتقدان در این زمینه بر این باور هستند که آسیب های مختلفی ممکن است بر اثر تفکیک دانش آموزان از یکدیگر به لحاظ هوشی ایجاد گردد. گاهی این آزمون ها به درستی نمی توانند تشخیص دهند که کدام دانش آموز با استعدادتر می باشد. اما پس از مطالعه و بررسی روی برخی از دانش آموزان مشخص شده در برخی از زمینه ها دارای استعدادی شگرف می باشند که نمی توان به سادگی از این استعدادها چشم پوشی کرد. در نتیجه ممکن است در مدارس معمولی امکان پرورش این مهارت ها به بهترین شکل وجود نداشته باشد و به عبارت دیگر امکان راه یابی آنها به مدارس تیزهوشان نیز به دلیل عدم قبولی در آزمون تیزهوشان وجود نخواهد داشت. در برخی از استان ها شاهد فزونی و افزایش مدارس تیزهوشان به تفکیک در مناطق گوناگون می باشیم. چشم اندازهای و رسالت ها مختلفی را در برنامه این مدارس مشاهده می کنیم اما آنچه که بیشتر مورد توجه قرار دارد و به صورت مشترک در همه مدارس تیزهوشان وجود دارد این است که همه این مدارس با یک هدف یکسان و مشخص سعی در پرورش دانش آموزان نخبه با مطلوب ترین شیوه ممکن دارند. این آموزش و پرورش به گونه ای در نظر گرفته شده است که هیچ یک از مهارت های حذف نشوند و یا کم رنگ باقی نمانند.

اشتراک گذاری:

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

  دسته‌ها

  شبکه های اجتماعی