Loading

تدریس خصوصی ریاضی چهارم

تدریس خصوصی ریاضی چهارم

آیا لازم است برای دانش آموزان تدریس خصوصی ریاضی چهارم ابتدایی برگزار کرد؟

بدون شک تعریف علوم پایه به خصوص علم ریاضی که مادر همه علوم است، کار راحتی نیست. زیرا علم ریاضی از یک سو ذهنی و تجریدی و از سوی دیگر عملی می باشد و در نتیجه یک تعریف باید کلی باشد تا بتواند تمام ابعاد دانش ریاضی را در بر بگیرد. می توان به اختصار گفت که ریاضیات علم نظم است و موضوع آن یافتن ، توصیف و درک نظمی است که در وضعیتهای ظاهراً پیچیده نهفته است و ابزارهای اصولی این علم ، مفاههیمی هستند که ما را قادر می سازند تا این نظم را توصیف کنیم. یا به عبارت دیگر:علم ریاضی، قانونمند کردن تجربیات طبییعی است که در گیاهان و بقیه مخلوقات مشاهده می کنیم. علم ریاضیات این تجربیات را دسته بندی و قانونمند کرده و همچنین توسعه می دهد.

ریاضی به عنوان زبان مشترک تمام علوم بر خلاف تصور بعضی از افراد یکسری فرمول و قواعد نیست که همیشه و در همه ‌جا بتوان از آن استفاده کرد بلکه ریاضی درست فهمیدن صورت مساله و درست فکر کردن برای رسیدن به جواب است و برای به دست آوردن این توانایی ، دانش آموز باید صبر و پشتکار لازم را داشته باشد تا بتواند حتی به مدت چندین ساعت در مورد یک مساله ریاضی فکر کرده و در نهایت با ابتکار و خلاقیت آن را حل کند.

از این رو ریاضی چالشی بر سر راه دانش آموزانی است، که علاقه ای به یادگیری آن ندارند. به همین دلیل یک از وظایف معلمان ایجاد علاقه ریاضی برای دانش آموزان است. این کار مسلماً علاوه بر صبر و حوصله، نیاز به دانش کافی و آموزش به زبان دانش آموز را هم نیاز دارد که گاهی فقدان این خصوصیات در معلمان آموزش و پروش و نداشتن زمان کافی برای رسیدگی به تک تک دانش آموزان، به این مهم کمتر پرداخته و موجب دلسردی آنان از دروس مفهومی و خصوصاً ریاضی می شود.

تدریس خصوصی ریاضی چهارم دبستان، علاوه بر رهیافتی برای درک مفاهیم اولیه و کاربرد ریاضی چهارم دبستان، در حقیقت ارتقاء هوش و بالابردن خلاقیت و بالطبع صبر دانش آموز را موجب می شود.

آموزش کسر ریاضی چهارم ابتدایی به زبان ساده

آموزش کسر ریاضی چهارم ابتدایی به زبان ساده

در دومین فصل از کتاب ریاضی پایه چهارم دبستان آموزش کسر به دانش آموزان داده می شود. در طی فصول این کتاب سعی بر پیوستگی و انسجام مطالب مفهومی و عملی شده است تا دانش آموزان سر خورده نشوند. می توان گفت که آموزش کسر در ریاضی یکی از پایه ای ترین و مهم ترین بخش کتاب ریاضی می باشد.

روش‌هایی که امروزه برای آموزش دادن ریاضی و کسر به کار می‌رود با روش‌های ده سال گذشته کاملا متفاوت است. تفاوت آن ها در این است که در روش جدید سعی می‌ شود درک تصویری برای راه ‌های خاص کار کردن با کسر ها ایجاد شود اما در روش قدیمی از همان ابتدای آموزش فقط از متغیرها استفاده می‌ شد. استفاده از کاشی ‌های رنگی مرتب شده می‌ ‎تواند برای آموزش کسرها مفید باشد.

معلم خصوصی ریاضی چهارم ابتدایی چه وظیفه ای دارد ؟

کتاب ریاضی چهارم دبستان به طور معمول دانش آموزان را در انجام فعّالیت های درسی با دشواری و چالش مواجه می کند. این موضوع نه تنها نگران کننده نیست بلکه هنگامی که با کمک و راهنمایی معلّم همراه باشد، نتیجه ای مناسب به دنبال دارد. مواجه کردن دانش آموزان با مسئله یک امر هدفمند و آگاهانه در این کتاب به شمار می رود. کمک به دانش آموز از سمت معلم خصوصی نباید با در اختیار گذاشتن حلّ مسئله یکسان تلقی شود. کمک ها و راهنمایی های وی باید به اندازه ای باشد که شوق کشف و لذّت حل کردن را از دانش آموز نگیرد. در طی این مسیر گفتگوی دانش آموز با معلّم خصوصی و نیز با یکدیگر، توضیح افکار و دفاع از ایده ها، قضاوت در مورد افکار و ایده های ریاضی در زندگی روزمره، بررسی و آزمایش حدس ها و نقد راه حل ها جزئی از فرایند یادگیری ریاضی است که تقابل دو طرفه معلم و دانش آموز را می طلبد.

بدیهی است در این راستا معلّم ریاضی به یقین می تواند نقشی بی بدیل ایفا کند. معلّم در گفتگوی ریاضی وار در تدریس خصوصی که از آن به عنوان گفتمان ریاضی نیز یاد می شود، با بسیاری از دیدگاه ها، افکار، ایده ها و مشکلات و بدفهمی های دانش آموزان درباره ی مفاهیم درسی آشنا می شود و امکان برطرف کردن آن ها را در وی نهادینه کرده  و احتمالا پیش برد این اهداف را با مشارکت دیگر دانش آموزان پیدا می کند.

معرفی فصول کتاب ریاضی چهارم ابتدایی

کتاب ریاضی چهارم دبستان مشتمل بر ۷ فصل اصلی بوده که هر فصل نیز شامل چندین بخش است. بخش اول الگوها و اعداد است که در واقع آغاز کتاب بوده و وظیفه آماده کردن ذهن دانش آموز را برای ادامه مفاهیم ریاضی و تعریفات علمی آماده می کند. دانش آموزان در این فصل با مفاهیم همچون عدد نویسی، الگوها، ماشین ورودی-خروجی (پیش زمینه ذهنی برای مبحث توابع در مقطع متوسطه) و معرفی میلیون به عنوان یک واحد بزرگ عددی است. در فصل دوم کتاب ریاضی چهارم دبستان مفهوم کسر بیان شده و پس از معرفی به انجام محاسبات اصلی کسر ها یعنی جمع و تفریق و تساوی کسر ها می پردازد. در این فصل همچنین به ضرب ساده عدد در کسر پرداخته می شود. بهترین روش برای آموزش گام به گام ریاضی، تدریس فصل ها به ترتیب فصول کتاب درسی مقطع چهارم دبستان می باشد.

فصل سوم که به ضرب و تقسیم اعداد دو رقمی می پردازد شاید پرکاربرد ترین و عملیاتی ترین فصل این کتاب باشد. این فصل تنها به محاسبات محض محدود نشده و بخشی هم به نام تقریب دارد که در زندگی روزمره نیز کارآیی داشته و حتی لازم است. دو فصل از کتاب ریاضی چهارم دبستان مربوط به مباحص هندسه است. فصل چهارم یکی از این فصول است، جایی که دانش آموزان با مفاهیم اندازه گیری آشنا می شوند. اندازه گیری زاویه، اندازه گیری زمان و اندازه گیری طول بخش های این فصل هستند که تعیین مقادیر و متغیر ها با کمک ابزار اندازه گیری انجام می شود. جنبه های علمی و عملی ریاضیات در این فصل نمود بسیار مشخصی دارند. فصل پنجم با رجوع دوباره به اعداد، شاهد معرفی اعداد مخلوط و اعشاری هستیم. دانش آموزان در این فصل مفهومی، درک بسیار واقعی و ملموسی از اعداد اعشاری و مخلوط را با توجه به آموزش های فصل دوم یعنی کسر ها به دست می آورند. در این فصل همچنین انجام محاسبات جمع و تفریق اعداد اعشاری نیز آموزش داده می شوند.

فصل ششم، دیگر فصل هندسی کتاب ریاضی چهارم دبستان، مربوط به آموزش اشکال هندسی و مفاهیمی همچون عمود، موازی و چهارضلعی هاست. دانش آموزان در پایان این فصل به راحتی می توانند محیط و مساحت مربع، مستطیل، متوازی الاضلاع و مثلث را محاسبه کنند. همانند فصل چهارم کتاب، در این فصل نیز کار با ابزا اندازه گیری جایگاه ویژه ای در این فصل دارد. آخرین فصل کتاب ریاضی چهارم دبستان، به آمار و احتمال اختصاص دارد. فصلی که چند سالی است جایش را در مباحث ریاضی مقطع دبستان باز کرده است و یکی از پرچالش ترین فصل این کتاب است. موضوعاتی که دانش آموزان در این حوظه از دانش فرا می گیرند، مربوط به نمودار خط شکسته و مفهوم احتمال در ریاضی است.

روش های نوین تدریس ریاضی چهارم ابتدایی چه هستند ؟

در مبحث روش های نوین تدریس ریاضی چهارم ابتدایی، ابتدا باید به بررسی خصوصیت شخصیتی معلم ها پرداخته و سپس میزان تأثیر و نقش رفتاری آن ها را در فرآیند تدریس بررسی می کنیم. در این بررسی، تمرکز بیشتر ما به تحلیل شیوه تدریس و نوع نگرش معلم ها نسبت به روابط معلم – شاگرد است. اجازه دهید معلمان ریاضی را به دو گروه شاگرد محور و درس محور تقسیم کنیم. گروه اول یعنی معلمان دانش آموز محور نسبت به دسته دوم به اصطلاح امروزی تر و چند جانبه تر هستند. دسته دوم معلمان دوره های قبلی آموزش و پروش هستند و از بازدهی به نسبت کمتری برخوردارند ولیکن هستند والدینی که نتیجه گیری سریع را به صرف زمان و شکوفایی تدریجی استعداد فرزندانشان ترجیح می دهند.

معلمان شاگرد محور گروه از معلم ها هستند که دانش آموزان را در مرکز توجهات و فعالیت های خود قرار می ‌دهند. در واقع دانش آموزان را محور اصلی فعالیت ‌های آموزشی می ‌دانند. این دسته از معلمان فعالیت و رشد همه جانبه دانش آموزان را در نظر گرفته و دروس ریاضی را برای پرورش ذهن و دانش آن ها به کار می‌ برند. این شیوه از تدریس به‌طور کلی، نسبت به پرورش استعداد دانش آموزان شوق فراوانی داشته و علوم روانشناسی را چاشنی تدریس خود قرار داده اند.

مزایایی استفاده از آموزش ریاضی سوم ابتدایی جدید

دسته دوم معلمان درس محور هستند. گروهی که، به درس اهمیت بیشتری می ‌دهند تا پرورش دانش آموزان. می توان گفت تمامی اهتمام آن ها بر این امر استوار است که به هر روشی درس را به شاگردان انتقال دهند. معلم های درس‌ محور، به ویژگی های شاگردان و تفاوت‌ های فردی آن ها توجه چندانی ندارند یا آن که این مشخصات را آنچنان مهم تلقی نمی‌ کنند. به نظر این گروه معلمان، دانش آموزان موظف هستند که درس را به ‌طور کامل یاد بگیرند. به اعتقاد این مدرسین، حقایق علمی شاگردان را برای زندگی اجتماعی آینده آماده می‌کند، به همین دلیل کسب علم و دانش در بالاترین درجه اهمیت قرار دارد.

آموزش درس به درس ریاضی چهارم دبستان

در آموزش درس به درس ریاضی چهارم دبستان، معلم درس ها را با رعایت نظم ولی به روش های مختلف معرفی می کند. استفاده از روش های تدریس مختلف برای هر درس و استفاده از ابزارهای متفاوت می تواند موضوع درسی را برای همه دانش آموزان قابل فهم نماید. به عنوان مثال این که در مورد هر درس به صورت کلامی صحبت کنید به هیچ وجه کلفی نیست، نشان دادن یک کلیپ یا فیلم کوتاه، کشیدن نقاشی یا نماد و علامت روی تخته یا نشان دادن یک تصویر به دانش آموزان ، استفاده از رنگ ها بر روی تخته، استفاده از ابزار ملموس و به تعداد کافی یا حتی طرح یک مثال نمادین طبیعی می تواند توجه دانش آموزان با سبک ها و استعدادهای یادگیری متفاوت را نسبت به موضع درس جلب نماید.

تدریس خصوصی ریاضی چهارم ابتدایی

در یک تدریس خصوصی ریاضی ایده آل، معلم به راحتی توانایی آن را دارد که یک مسئلۀ واحد را به شیوه های مختلف حل کند و همچنین دانش آموز را تشویق کند که هر یک راه حل های خلاقانه خود را برای حل آن مسئله امتحان کند. هر چه تدریس خصوصی ریاضی حرفه ای تر باشد و مدرس راهبردهای مختلف و بیشتری برای نگاه کردن به یک مسئله داشته باشد و راهکار حل آن را از ذهن آماده دانش آموزان بخواهد، به همان میزان قابلیت دانش آموزان برای درک جوانب مختلف مسئله نیز افزایش می یابد به این ترتیب آنها مسلماً درگیر حفظ کردن یک فرمول یا یک راه حل واحد نمی شوند بلکه بالعکس سعی می کنند، برای هر مسئله راه حل های مختلفی را بیازمایند و به نتیجه مطلوب و دقیق برسند.

البته بهتر است بپذیریم که تشویق دانش آموزان به ارائه و ساختن راه حل های مخصوص خودشان برای حل مسئله تا حدی نیز می تواند باعث ایجاد نگرانی و اضطراب در والدین و حتی معلم های مبتدی شود. زیرا ممکن است به خاطر اشتباه محاسباتی دانش آموزان یا ارائه راه حل های نامناسب آن ها حساس باشند و نگران دلسرد شدن از درس ریاضی باشند. از این رو نیاز است معلم هایی که در زمینه تدریس خصوصی ریاضی فعال هستند، آمادگی مواجه شدن با تمام مسائل مختلف را داشته و موارد نامناسب را پیش بینی کنند و در جهت انجام بهترین تدریس کوشا باشند. با این حال توجه داشته باشید که استفاده از این روش ها، می تواند به احساس اعتماد به نفس و تسلط بر موضوع در دانش آموزان و بالابردن تجربیات مدرسی خصوصی کمک شایانی کند.

اشتراک گذاری:

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

    دسته‌ها

    شبکه های اجتماعی