Loading

تدریس خصوصی ریاضی دوم

تدریس خصوصی ریاضی دوم

تدریس خصوصی ریاضی دوم ابتدایی برای چه دانش آموزانی لازم است؟

همه پدر و مادرها آینده فرزندانشان برایشان در اولویت است. تمامی دانش آموزان با هر سطح یادگیری اعم از قوی، متوسط و ضعیف برای پیشرفت تحصیلی بهتر نیاز به آموخته های بیشتری نسبت به آموخته های مدرسه دارند. سرفصل های هر پایه با پایه بعدی بطور زنجیر واردرارتباط است. بهتر است هر فرد در هر مقطع بخوبی تقویت شود که این امر مهم از طریق معلم خصوصی ریاضی مجرب صورت می گیرد. با تدریس مفهومی ریاضیات ابتدایی ، فراگیر درک درستی از مفاهیم اولیه ریاضی پیدا می کند.

اهمیت تدریس درس ریاضی مقطع ابتدایی

ریاضی ابتدایی شناخت علوم مختلف است که به صورت زنجیر وار با سایر علوم در ارتباط است. دانش ریاضی موجب شکوفایی استعدادهای محاسباتی،افزایش سطح یادگیری، تقویت تمرکز و دقت در دانش آموزان می شود. به دلیل نقش آن در زندگی روزمره از اهمیت بسیاری برخوردار است.

ساختار کتاب ریاضی دوم دبستان

این کتاب دارای ۸ فصل است. هر فصل چهار واحد درسی و یک واحد حل مسئله دارد. در پایان هر فصل تمرین های مروری آورده شده است. هر درس شامل فعالیت (برای تعامل بین معلم و دانش آموزان )، کار در کلاس ( با هدف یادگیری و نتیجه گیری) و تمرین ( برای تثبیت یادگیری ) می باشد. همچنین برای تقویت خلاقیت در کودک در هر فصل معما هایی طراحی شده که جنبه اختیاری دارند.سر فصل های این مقطع شامل اعداد دو و سه رقمی، جمع و تفریق آنها ، اشکال هندسی، کسر و احتمال ، آمار و نمودار و اندازه گیری می باشد.

دانش مورد نیاز برای تدریس خصوصی ریاضی دوم ابتدایی

دانش مورد نیاز برای تدریس ریاضی دوم ابتدایی

در برخی از مشاغل نیازمند تجربه، مهارت و دانش لازم هستیم. در بحث آموزش، معلم خصوصی ریاضی یا معلم مدرسه باید از دانش کافی را برای تدریس برخوردار باشد. انواع سطوح یادگیری را شناسایی و ارزیابی کند. با روانشناسی کودک آشنا باشد. توانایی های فردی را درک کنند و بر مبنای آن آموزش را آغاز کند.

روش های تدریس خصوصی ریاضی دوم

  • تدریس خصوصی ریاضی دوم ایتدایی – روش سخنرانی 

به این روش  تدریس زبانی هم می گویند. در این روش معلم تمام قواعد را بیان کرده،  نتیجه گیری می کند و دانش آموز بر اساس آن  مسائل را حل می‌کند.

  • تدریس خصوصی ریاضی دوم ایتدایی – روش  قیاسی 

در روش قیاسی معلم قواعد را با مثال و شواهد بیان می کند. مثلاً  برای تدریس اشکال هندسی نظیر مثلث می گویند مثلث شکلی است سه گوشه دارد.  بعد از دانش آموزان می‌خواهیم که اشکال مثلث را در محیط اطراف پیدا کنند.

  • تدریس خصوصی ریاضی دوم ایتدایی – روش مشارکتی

معلم از راه بحث گروهی و تحقیق موضوع درس را مطرح می‌کند. ابتدا دانش آموزان را به گروه های ۳ یا ۵ نفری تقسیم می کند.یک سوال کلی را مطرح کرده و از دانش آموزان بصورت انفرادی و سپس گروهی می خواهد پیرامون موضوع بحث کنند و نتایج خود را بیان کنند. پس از بیان نظرات معلم با کمک دانش آموزان به یک جمع بندی می رسند. مثلاً برای تدریس اشکال هندسی، عکس های مختلفی را به فراگیر نشان می دهند. با راهنمایی معلم و نتیجه گیری خود دانش آموز اشکال مستطیل، دایره، مثلث و … را پیدا می کنند.

  • تدریس خصوصی ریاضی دوم ایتدایی – روش سقراط

این روش برمبنای پرسش و پاسخ است. معلم سوالاتی پیرامون موضوع درس مطرح می کند و براساس پاسخ ها نتیجه گیری می کند.

نحوه ارائه درس در پایه دوم ابتدایی

تدریس خصوصی ریاضی دوم ابتدایی

ارائه درس برای دانش آموزان به منظور یادگیری شامل مراحل مجسم کردن، نیمه مجسم کردن، مرحله شفاهی، ارزشیابی و رفع اشکال و نتیجه گیری می باشد. برای مرحله مجسم کردن معلم باید زمینه را برای تصویر خوانی و داستان سازی توسط دانش آموزان فراهم کند. در این مرحله با بکارگیری وسایل آموزشی سه بعدی و مشاهده محیط اطراف فراگیر اطلاعاتی را در خصوص موضوع درس پیدا می کنند. در مرحله نیمه مجسم معلم با رسم شکل و استفاده از اشکال کتاب، توضیحات تکمیلی در خصوص موضوع می‌دهد. در مرحله شفاهی معلم دانش آموزان را گروه بندی می کند و از هر گروه می خواهد مشاهدات خود را گزارش دهند. در مرحله ارزشیابی دانش آموز با نظارت معلم تمرینات کتاب را حل می‌کند. برای حل مسئله معلم دانش آموزان را به سمت راه حل هدایت می‌کند. سپس برای درک مفاهیم و افزایش خلاقیت در دانش آموزان آنها را تشویق می کند که مسئله را خودشان طرح کنند و راهبردی برای حل آن بیابند. ولی نحوه تدریس هر موضوع با توجه به سبک یادگیری دانش آموزان متفاوت است و فقط برخی از معلمان از روش تدریس فعال در کلاس استفاده می کنند و معمولا سایرین برای صرفه جویی در وقت و رسیدن به برنامه زمان بندی درسی، روش های سنتی را بکار می گیرند.

تدریس خصوصی ریاضی دوم ابتدایی

تمامی این روش ها به تنهایی برای یادگیری دانش آموزان در مقطع دوم دبستان کافی نیستند. زیرا دانش آموزان از مقطع اول ابتدایی وارد مقطع جدیدی می شوند که پایه و اساس ریاضی است. به دلیل اهمیت درس ریاضی تدریس آن باید به شیوه ای باشد که برای دانش‌آموز جذابیت داشته باشد. از طرف دیگر زمان معلم در کلاس محدود و حجم مطالب هر درس زیاد است. معلم فرصت کافی برای ارائه درس بصورت انفرادی در مدرسه ندارد. تجربه ثابت کرده تدریس خصوصی ریاضی زیر نظر معلم خصوصی دوم دبستان که تجربه کافی دارد می‌تواند به یادگیری بهتر فراگیران کمک کنند. با تدریس خصوصی ریاضی پایه دوم ابتدایی با روش فعال می توان در فراگیران ایجاد انگیزه وعلاقه کرد به طوری که مفاهیم را به صورت نهادینه درک کنند و آنها را در زندگی و سال بعد یعنی در ریاضی سوم ابتدایی به کار گیرند. در این روش معلم خلاق با بکارگیری لوازم آموزشی، جدول سودوکو و بهره گیری از شعر و الگویابی، زمینه را برای یادگیری بهتر فراهم می کند. آموزش ریاضی همراه با بازی در کودکان انگیزه ایجادمی کند. مثلا برای آموزش عدد صفر می توان از شعر زیر بهره گرفت.

اشتراک گذاری:

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

    دسته‌ها

    شبکه های اجتماعی