Loading

تدریس خصوصی ریاضی کنکور

تدریس خصوصی ریاضی کنکور

ریاضی از مباحثی است که برای دانش‌آموزان کنکوری فارغ از رشته‌ای که هستند یک چالش محسوب می‌شود. سؤالات مطرح‌شده در موضوع ریاضی، تنوع بالایی دارند و دست طراحان برای طرح سؤالات جدید باز است. این مسئله‌ای است که باعث می‌شود بسیاری از دانش‌آموزان به تدریس خصوصی ریاضی کنکور رو بیاورند.

در تدریس خصوصی کنکور، بسیاری از استادان بر اساس تجربه می‌توانند سؤال‌های احتمالی را پیش‌بینی کنند و از سطح اضطراب داوطلبان بکاهند. از موارد دیگری که در تدریس ریاضی کنکور به دانش‌آموز آموخته می‌شود شیوه‌ی زمان‌بندی و اولویت‌بندی در پاسخگویی به سؤال‌ها است. در ادامه سعی می‌کنیم مباحثی را که در ریاضی کنکور دارای اهمیت بیشتری هستند و در عین سادگی می‌توانند سبب افزایش درصد کلی شوند، به شما معرفی کنیم. سرفصل‌های عنوان‌شده در این مقاله عبارت‌اند از:

  • اهمیت مبحث احتمال در تدریس خصوصی ریاضی کنکور
  • آمار در تدریس خصوصی ریاضی کنکور
  • مبحث ماتریس در تدریس خصوصی کنکور
  • مبحث انتگرال ریاضی کنکور
  • مبحث دنباله و تصاعد
  • مبحث مثلثات

اهمیت مبحث احتمال در تدریس خصوصی ریاضی کنکور

احتمال از مباحث بسیار مهم در کنکور است، اگرچه از این مبحث به‌صورت ترکیبی با مباحث دیگر سؤال داده نمی‌شود، تعداد بالای تست‌‌های این مبحث (۳ تا ۴ تست) یعنی تقریباً بیشتر از ۱۰ درصد کنکور، اهمیت این مبحث را بالا می‌برد و دبیران در تدریس ریاضی کنکور معمولاً با این مبحث کار خود را آغاز می‌کنند. احتمال، چند نوع تیپ سؤال مخصوص دارد که با تمرین زیاد می‌توان بر آن‌ها مسلط شد و جواب دادن به سؤالات احتمال را در ریاضی کنکور برای خود تضمین کرد. سؤال احتمال همرنگ بودن مهره‌ها از سؤالاتی است که آمدن آن در کنکور ریاضی تقریباً قطعی است. تست دیگر به‌احتمال‌زیاد از فرمول احتمال برنولی است که در تدریس ریاضی کنکور مطرح می‌شود. ولی سؤال‌های دیگر معمولاً از مباحث مختلف است و منبع مشخصی ندارد. بااین‌حال احتمال از مباحثی است که معمولاً برای داوطلبان شیرین و آسان است و با گذاشتن وقت و انرژی می‌تواند به درصد ریاضی کنکور شما کمک کند. نمونه‌ای از سؤال احتمال را در زیر می‌بینید:

تدریس خصوصی ریاضی کنکور

آمار در تدریس خصوصی ریاضی کنکور

مبحث آمار معمولاً دو تا سه تست را در ریاضی کنکور به خود اختصاص می‌دهد. این مبحث از ریاضی کنکور به باقی فصول ربطی ندارد و می‌تواند به‌صورت مستقل خوانده شود. سؤال‌های آمار معمولاً آسان است و خواندن آن در کلاس‌های تدریس خصوصی ریاضی کنکور زمان زیادی نمی‌برد. با کمی تمرین و تسلط به‌خصوص بر روی نمودار‌‌های دایره‌ای که با وجود سادگی زیاد معمولاً یک سؤال از آن در کنکور مطرح می‌شود، درصد آمار را هم می‌توانید به درصد خود اضافه کنید. از بخش تشریحی آمار معمولاً همیشه یک سؤال طرح می‌شود که بسیار آسان است و بیشتر داوطلبان به آن پاسخ می‌دهند. برای مثال سؤال زیر در کنکور تجربی مطرح شده است.

آمار در تدریس خصوصی ریاضی کنکور

مبحث ماتریس در تدریس خصوصی کنکور

مبحث ماتریس در تدریس خصوصی کنکور

ماتریس مبحثی است که داوطلبان حتماً باید آن را جواب بدهند، در هر کنکور یک سؤال از ماتریس مطرح می‌شود. این سؤال همانند کلیت مبحث ماتریس، بسیار ساده است و اکثر داوطلبان به آن پاسخ می‌دهند. این مبحث با باقی مباحث ارتباطی ندارد و به‌صورت تدریس خصوصی ریاضی کنکور در مدت‌زمان کوتاهی آموخته می‌شود. به نمونه سؤال زیر توجه کنید:

مبحث ماتریس در تدریس خصوصی کنکور

مبحث انتگرال ریاضی کنکور

انتگرال ممکن است در ابتدا سخت به نظر برسد و بسیاری از داوطلبان اقدام به حذف آن کنند، ولی در کنکور معمولاً سؤال‌های ساده‌ای دارد که می‌تواند به بالا بردن درصد بسیار کمک کند. هرسال دو تست از این مبحث در کنکور مطرح می‌شود و طراحان کنکور به تنوع دادن به سؤالات این مبحث علاقه‌مند نیستند، این دو سؤال هرسال معمولاً از جاهای ثابتی از فصل انتگرال مطرح می‌شود و با کمی تمرین می‌توان به‌راحتی به این سؤالات جواب داد. راه‌حل‌های کوتاهی که در کلاس‌های تدریس ریاضی کنکور مطرح می‌شود می‌تواند سرعت پاسخگویی به این سؤالات را بالا ببرد. سؤالات انتگرال معمولاً سؤالات وقت‌گیری نیستند و فرمول‌ها و محاسبات پیچیده‌ای ندارند. در کل اگر وقت زیادی برای کنکور ندارید انتخاب مبحث انتگرال می‌تواند کمک شایانی به خوب زدن درس ریاضی بکند. سؤال زیر نمونه‌ای است که از مبحث انتگرال در کنکور آورده شده است:

مبحث انتگرال ریاضی کنکور

سؤالات انتگرال معمولاً سؤالات وقت‌گیری نیستند و فرمول‌ها و محاسبات پیچیده‌ای ندارند راه‌حل‌های کوتاهی که در کلاس‌های تدریس ریاضی کنکور مطرح می‌شود می‌تواند سرعت پاسخ‌گویی به این سؤالات را بالا ببرد.

مباحثی که معرفی می‌شوند، جزء ساده‌ترین مباحث ریاضی کنکور هستند که یادگیری آن‌ها به‌خصوص در کلاس‌های تدریس خصوصی کنکور وقت زیادی نمی‌برد. با گذاشتن فرصتی چندماهه می‌توان به تسلط بالا در این مباحث رسید و درصد ریاضی را حتی به ۵۰ رساند. درصد ۴۰ تا ۵۰ برای دانش‌آموزان رشته‌ی تجربی و ریاضی درصدی رؤیایی است و تعداد کمی از داوطلبان می­توانند به این درصد برسند. با داشتن درصد ۵۰ در ریاضی و بالا بردن میزان پاسخگویی به سؤالات درس‌های دیگر، می‌توان به بسیاری از رشته‌های خوب دست‌یافت.

مبحث دنباله و تصاعد

از این مبحث معمولاً ۱ الی ۲ تست در کنکور مطرح می‌شود. دنباله و تصاعد از موضوعات نسبتاً ساده‌ی ریاضی است ولی طراحان کنکور با دادن پیچیدگی‌های خاصی به سؤال، معمولاً پاسخگویی به این سؤالات را دشوار می‌کنند. بااین‌حال پاسخگویی به سؤالات با کمی تمرین و تلاش اضافه ممکن است. دقت در محاسبات در حل سؤالات این مبحث بسیار مهم است. تسلط داشتن بر روی جملات حسابی و هندسی و مجموع جملات آن‌ها بسیار واجب است. به نمونه سؤال زیر توجه کنید:

مبحث دنباله و تصاعد

مبحث مثلثات

مبحث مثلثات کنکور

اگر فرمول‌های مثلثات را که در کلاس‌های تدریس ریاضی کنکور با روش‌های مختلف آموزش می‌دهند را حفظ باشید و بر روی آن‌ها تسلط پیدا کنید، حل کردن سؤال‌های این مبحث به‌نوعی تبدیل به بازی ریاضی می‌شود. تنها شرط زدن صحیح سؤال‌های مثلثات تمرین است و دیگر هیچ. این سؤالات در آغاز برای حل وقت‌گیرند ولی با گذشت زمان راه‌های جدیدی برای حل آن‌ها می‌آموزید و روش‌های حل را یاد می‌گیرید. اگر زمان زیادی تا کنکورتان باقی نمانده و تازه می‌خواهید به سراغ مثلثات بروید، وقت خود را تلف نکنید. مثلثات درس یک و دو روزه و حتی یک‌ماهه نیست و زمان زیادی را می‌طلبد. از مثلثات هرسال معمولاً ۱ یا ۲ سؤال می‌آید و در سال‌های اخیر این تعداد به ۴ رسید. نمونه سؤال زیر از بخش مثلثات در کنکور مطرح شده است:

مبحث مثلثات کنکور

از مباحث دیگری که در کنکور از آن‌ها سؤال مطرح می‌شود و در تدریس ریاضی کنکور به شما آموزش داده می‌شود، معادله و نامعادله، معادله درجه دوم، هندسه، مشتق، تابع، حد و پیوستگی، مجانب، معادله مثلثاتی و غیره را می‌توان نام برد. این مبحث بین رشته ریاضی و تجربی مشترک هستند. در رشته ریاضی مباحث هندسه گسترده‌تر هستند. هندسه پایه و هندسه تحلیلی از سرفصل‌هایی هستند که دانش‌آموزان ریاضی با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

شما باید با توجه به توانایی خود در درس ریاضی و زمانی که دارید، درصدی که از هر فصل در کنکور از آن سؤال مطرح می‌شود را بدانید و برای خود یک هدف مشخص کنید. به جزء عده‌ی خاصی که نقطه‌ی قوت آن‌ها درس ریاضی است و برای درصد ۱۰۰ تلاش می‌کنند، اکثر دانش‌آموزان رشته تجربی و ریاضی چند مبحث را حذف کرده و ترجیح می‌دهند وقت خود را برای پیدا کردن تسلط بیشتر روی مباحث خاص و یا درس‌های دیگر بگذارند. بسیاری از داوطلبان برای تسلط بیشتر بر روی مباحثی که انتخاب می‌کنند، اقدام به شرکت در کلاس‌های تدریس خصوصی کنکور می‌کنند.

شرکت در کلاس‌های تدریس خصوصی کنکور می‌تواند بسیار به شما برای پیدا کردن جهت موردنظرتان کمک کند و نه‌تنها در یادگیری مباحث و حل سؤال‌ها، بلکه برای تکنیک‌های جواب دادن به سؤالات کنکور نیز به شما کمک کند. زمان‌بندی از جنبه‌های بسیار مهم کنکور است که سرنوشت داوطلبان را رغم می‌زند. شما باید با تمرین زیاد سرعت خود را بالابرده تا بتوانید به سؤال‌های بیشتری در زمان تعیین‌شده پاسخ دهید و موفق شوید درصد مناسبی را در درس ریاضی کنکور کسب کنید.

اشتراک گذاری:

مایل به ثبت دیدگاه هستید؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین دیدگاه‌ها

    دسته‌ها

    شبکه های اجتماعی